Ada’nın para babaları

77c14dd010c0b08baae460211bb122a0

Deloitte Para Ligi, kulüplerin maç günü stat gelirleri, yayın gelirleri ve diğer ticari gelirleri baz alınarak oluşturulan ve kulüplerin bir anlamda ekonomik gücüne ışık tutan verileri ortaya koyan bir sıralama sistemidir.

2014/15 dönemine ait veriler incelendiğinde en yüksek gelire sahip kulüpleri gösteren tabloda ilk 30’u İngiliz kulüplerinin domine ettiği net bir şekilde görünüyor. Bu  kulüplerin arasına Türkiye’den sadece Galatasaray girmeyi başararak 21. Sırayı aldı. Bu yazıda İngiltere Premier Lig’in en fazla gelir elde eden 5 kulübüne göz atıyoruz.

1- MANCHESTER UNITED

manutd1

 

Manchester’ın kırmızıları 2014/15 sezonu Avrupa hüsranı sebebiyle Deloitte Para Ligi’nde üçüncülüğe geriledi ancak hala Premier Lig’in en çok gelir elde eden kulübü konumunda. Kırmızıların 2013/14 sezonunda toplam geliri 38 Milyon Pound’a düşmüştü. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarından yoksun olan OldTrafford’da bir önceki sezon 28 maç oynanırken o sezon bu sayı 21’e düştü. Bu da yayın gelirlerinde %21 gibi bir düşüş yaratarak rakamı 107.7 Milyon Pound’a çekti ve maç günü elde edilen kazançlar da %17 düşüşe geçerek 86.7 Milyon Pound’da kaldı.

Ancak tüm bunlara rağmen 2015/16 sezonunda United’ın Deloitte Para Ligi’nde zirveyi görmesi bekleniyor. Şampiyonlar Ligi’ne grup aşamasında veda edilmesine rağmen Avrupa Ligi’nde yola devam edilecek olması, artan maç sayıları ve televizyon gelirleri toplandığında elde edilecek olan gelirin artması ile birlikte Adidas ile olan 750 Milyon Pound değerindeki sponsporluk anlaşması da bu durumda çok etkili olacağa benziyor.

2- MANCHESTER CITY

mancity1

 

Şehrin mavi yakası geçen sezonu kupasız kapatsa da 350 Milyon Pound’luk gelir barajını geçen ikinci İngiliz kulübü oldu. Rakipleri Manchester United gibi City’nin de gelirinin büyük çoğunluğu ticari sektörlerden sağlandı. Rakamlarla bu veriyi desteklemek gerekirse şöyle açıklanabilir ki City ticari sektörlerde %4 gibi bir artış başarısı ile genel kazancın %49 gibi büyük bölümünü kapsayan 173.8 Milyon Pound’luk bir gelir elde etti. Bu sektörlerdeki 6.2 Milyon Pound’luk artış global ve yerel olarak 22 yeni partnerlik anlaşmalarını takip etti.

Yayın gelirlerinde de %2’lik bir artışla 135.4 Milyon Pound rakamına ulaşılsa da Etihad Stadyumu’nun geliştirilme sürecinde yaşanan koltuk kısıtlamaları sebebiyle maç günü elde edilen gelirler %9’luk bir düşüşe geçerek 43.4 Milyon Pound’da kaldı. Ancak 2015’16 sezonunda yükseltilen kapasiteyle ve ticari anlamda atılan adımlarla ve yatırımlarla City’nin finansal anlamda çok daha iyi bir sezon geçirmesi bekleniyor.

3- ARSENAL

arsenal1

 

Son iki sezonda Arsenal’ın ticari gelirlerinde %66 gibi ciddi bir oranda artış oldu ve bu 2014/15 sezonu toplam gelirlere 30.8 Milyon Pound gibi bir katkı sağlayarak kulübün Para Ligi’nde Chelsea’nin üstüne çıkmasını sağladı. Federasyon Kupası gelirlerindeki artış, Puma ile imzalanan sponsorluk anlaşması, stadyum sponsorları ve bölgesel birkaç yeni partnerlik anlaşmaları ile kulüp gelirlerini artırmayı başardı. 2013/14 sezonuna göre geçen sezon evinde iki maç daha az oynamasına rağmen Arsenal’ın maç günü gelirleri 100.4 Milyon Pound’a ulaştı ve bu rakam Para Ligi’ndeki kulüpler arasında bir rekor.

4- CHELSEA

chelsea1

 

2014/15 sezonunu Premier Lig ve CapitolOne Cup şampiyonu olarak tamamlayan Maviler bir önceki sezona göre düşüş yaşadı ve Para Ligi’nde Arsenal’ın ardına düştü. Bu 4.9 Milyon Pound’luk düşüşte yayın gelirleri önemli bir rol oynadı. Zira  2013/14 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde yarı final oynamıştı ama geçen sezon son 16 turunda elenince elde edilen gelir 36.3 Milyon Pound’dan 29.8’e düştü.

Ticari gelirler büyük oranda 113.1 Milyon Pound gibi bir rakamda sabit kaldı ancak Yokohama firmasıyla yapılan İngiliz futbol tarihinin en büyük ikinci forma sponsorluk anlaşması 2015/16 sezonunda bu bölümdeki gelirlerini artırmaya yardımcı olacağa benziyor. Öte yandan gelecek sezon için Şampiyonlar Ligi biletinin kaçması ile kulüp toplam gelirlerinde bir azalma olması da su götürmez bir gerçek.

5- LIVERPOOL

liverpool1

 

Liverpool’un 214/15 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde dönüşü toplam gelirlerine 42.3 Milyon Pound’luk bir katkı sağladı. Öte yandan yayın gelirlerinde de 21.9 Pound’luk bir artış olurken ticari gelirlerde de %8 lik bir artış sağlandı. StandardChartered ile yenilenen forma sponsorluğu, ve stadyumdan elde edilecek gelirler sonraki Para Ligi sıralamalarında Liverpool’a katkı sağlayacak ama Şampiyonlar Ligi’nden uzak kalmak mutlaka bir düşüşe yol açacak.

Kaynak: Sky Sports

  else {

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş