Alanyaspor – Fenerbahçe maç analizi

Fenerbahçe, 5. hafta çıkmış olduğu kritik Alanyaspor deplasmanından 1-4’lük galibiyet alarak , zorlu Beşiktaş derbisi öncesi üzerindeki baskıyı biraz olsun attı. Peki bu galibiyet Fenerbahçe’deki sorunları çözdü mü? İş ortağımız InStat’ın da bize sağlamış olduğu verilerle bazı tespitlerde bulunalım.

Saha içi ortalama pozisyonlar

alanyaspor-fenerbahce 1

Alanyaspor

Öncelikle Alanyaspor’un ofansif bir yapı ile sahaya çıktığını söylemek gerek. Bu durum da Fenerbahçe’nin 3. bölgede zaman zaman alanlar bulmasına yol açtı. Saha dağılımına baktığımızda Taha’nın göbekte tek kaldığını, iki bekin de mümkün olduğunca öne çıkmış olduklarını görüyoruz. Vagner Love, Alanyaspor adına ilginç işler yapmaya çalıştı, ceza sahası içine 2 isabetli pas ve ayrıca 3 anahtar pas atarak arkadaşlarına servis yapmaya çalıştı.

Screen Shot 2017-09-18 at 17.49.59

Fenerbahçe

Bekler konusu Fenerbahçe’de de yakın durumda, Isla’ya daha sonra detaylı değineceğiz, ancak ciddi bir bek performansı izledik bu maçta. Saha dağılımına baktığmızda aslında maç izlerken de edindiğim hisle paralel bir sonuç çıktı; Valbuena çok gezici bir rol üstleniyor, tüm aksiyonlar toplamında da ortasahanın ön kısmında bir pozisyon ortalaması oluşmuş.

Valbuena

Oyuncuların pas dağılımına baktığımızda da ön bölgede en fazla pas alışverişi yapılan oyuncunun Valbuena olduğunu görebiliyoruz.

fenerbahce

Bu pozisyon için daha çok düşünülen isim asalında Giuliano idi. Ancak bu maç özelinde sağa yakın oynadı. Aykut Kocaman’ın ön taraftaki bu yaratıcı özellikleri olan oyuncuların pozisyonları ile ilgili net kararlar vermesi gerekiyor. 32. dakikada Dirar’ın sakatlanması sonrasında Fenerbahçeli taraftarların merakla beklediği, takımda eksik gördükleri 8 numaralı pozisyon için en önemli aday olarak görülen Mehmet Ekici oyuna girdi. 78. dakikada oyundan çıkmak zorunda kalsa da, oyunda kaldığı kısa sürede takımın eksik bir kısmını kapatabileceğinin sinyallerini verdi. Ortalama pozisyonunun Orta sahanın önünde olduğunu görüyoruz. Buna rağmen özellikle ikinci yarı 78. dakikaya kadar 3. bölgeye pas denemelerini izledik. Toplamda 46 kere pas almış, bu veri Ozan’da 49. Kaldığı kısa sürede oyunun içinde olmaya çalıştı. Şüphesiz çok daha agresif bir yapıda olmalı.

mehmet ekici

3. bölgede pas oyunununda dönem dönem etkili oyunlar oynandı. Fenerbahçe’nin kozu bu olacak gibi gözüküyor, hızlı pas oyunu ve birbirlerine daha uyum sağlamış oyuncu grubu ile ekstra işler yapacak Valbuena, Giuliano, Ekici, Isla gibi oyuncularla gol yollarını zorlayacaklar.

Valbuena’nın ikinci golünde bu pas oyununa güzel bir örnek izliyoruz; Valbuena topu kanattaki arkadaşı Isla’ya verip ceza sahası koşusuna başlıyor.

valbuena1

Özellikle yerden ortalarını sıklıkla görmeye alışacağımız Isla, topu ceza sahası içinde Valbuena ile buluşturuyor. Net bir gol vuruşu ile de Fenerbahçe golü buluyor.

valbuena2


Daha maçın ilk dakikalarında bu direkt pas oyununun sinyallerini verdiler aslında;

alanyaspor fenerbahce

Roman, Dirar’a doğru yerden oynuyor, Dirar’da arkada rakibi fark edip topu tipleyerek hareketlenmiş olan Giuliano’nun önüne bırakıyor.

fenerbahce

Giuliano da ceza sahasının önünde kadar dripling ile gelip Janssen’in önüne topu bırakıyor. Janssen’in vuruşunda top kornere çıkıyor.

fenerbahce


Bir başka pozisyonda Dirar, etrafındaki oluşmuş olan üçgenler dışında, top almak için içeri hareketlenen Janssen’e packing  – rakip oyuncuları etkisiz hale getiren- pas atıyor.

Fenerbahce

Janssen de hızlı bir şekilde topu sol öne doğru oynuyor.

fenerbahce

Yapılan ortada gol gelmiyor belki, ancak pas oyununda bu tip direkt toplar rakibi bozmaya yönelik etkili yöntemler olacak Fenerbahçe için.

screenshot_2017_09_18_18_33_40

Kaybedilen toplar

Dikkatimi çeken bir başka konu da özellikle Fenerbahçe’nin kendi yarı alanında kaybettiği toplar oldu. Özellikle ikinci yarı bu sayının çok daha arttığını görüyoruz.  İlk yarıda kendi sahasında 4 top kaybına karşılık ikinci yarı 9 top kaybı oldu.

Screen Shot 2017-09-18 at 18.44.42

Alanyaspor’da bu rakamın çok daha makul olduğunu görüyoruz; ilk yarı 2, ikinci yarı 4 top kaybı ile oynadılar.

fenebrahce

Isla etkisi

Fenerbahçe önemli bir sağ bek transfer etti. Etkisini de ilk maçlardan itibaren göstermeye başladı.  Bu karşılaşmada defansif ikili mücadelelerinde 4/3, hücum ikili mücadelelerde 5/4 üstünlük sağladı. 52 kere topla buluştu, 7 anahtar pasta 4 isabet sağlarken, 9 kere de ceza sahası içine pas attı.

Isla

Fenerbahçe derbi öncesinde moral buldu. Dirar’ın sakatlığı ve derbide oynayamayacak olması bir arada oynama alışkanlığı açısından yine sekte anlamına geliyor. Aynı şekilde bu maçta Skrtel’in yokluğunda iki farklı stoper görev aldı. Derbide Neto-Skrtel ikilisini izleyeceğimizi düşünüyorum.

logoinstat

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş