Analiz | 2018 Dünya Kupası H Grubu

2018 Dünya Kupası şaşırtmaya devam ediyor! Üçüncü maçlar sonunda Kolombiya altı puan toplayarak H Grubu’nu lider bitirdi ve bir üst turda İngiltere’nin rakibi oldu. Japonya ve Senegal dörder puan toplayarak aynı sayıda gol atıp aynı sayıda gol yediler ve her şeyin eşit olması nedeniyle, iki takım arasındaki en centilmen takım olan Japonya bir üst tura çıkarak Belçika’nın rakibi oldu. Polonya ise favorisi olduğu gruptan çıkamadı.

KIRILMA MAÇLARI

JAPONYA 2-1 KOLOMBİYA

Kolombiya’nın üçüncü dakikada 10 kişi kalması ve aynı anda gelen penaltı maçın bütün gidişatını değiştirdi. Carlos Sanchez’in kırmızı kart gördüğü pozisyonda Kagawa Japonya’yı öne geçirdi. Kolombiya kırmızı karttan sonra iyi reaksiyon verdi ve gol pozisyonlarına girdi ancak skoru bulamadı. 39. dakikaya gelindiğindeyse Quintero harika bir frikik golü atarak skoru eşitledi.

İkinci yarıda oyunu kendi sahasında kabul eden Kolombiya, kontra ataklarla gol bulmaya çalıştı. Japonya topla daha fazla oynadı ve gol fırsatları da buldu. 59. dakikada oyuna giren James Rodriguez’in skor üretebilme ihtimali yüksekti ancak yorulan takım arkadaşları kendisine ayak uyduramadı. 73. dakikada kornerden gelen topa iyi yükselen Osako Japonya’yı 2-1 öne geçirdi. Maçın geri kalanında Janponya skoru tutmak için pas yapmaya çalıştı. Kolombiya ceza sahasına girmesine ve pozisyon bulmasına rağmen tabelayı değiştiremedi. Japonya turnuvaya üç puanla başladı ve büyük bir avantaj elde etti.

SENEGAL 2-1 POLONYA

H Grubu’nun en eğlenceli grup olacağı tahmini, grubun ikinci maçında da tuttu gibi! Polonya’nın iyi başladığı maçta üç puanı Senegal aldı. 37. dakika Polonya savunmasının yerleşemediği pozisyonda, İdrissa Gueye’in ceza sahası dışında çektiği şut, Cionek’e çarptı ve Szczesny’yi kontrpiyede bırakarak Senegal’i 1-0 öne geçirdi. Ardından iki takım da pozisyon bulmaya devam etti ve gol şansları yakaladılar. 60. dakikada Polonya savunmasının yine uyuduğu bir anda, Niang Senegal’i 2-0 öne geçirdi. 86. dakikada duran toptan gelen ortayı kafa vuruşuyla ağlara gönderen Krychowiak ise sadece skoru belirledi. Kaleyi bulan dört şuttan bir gol çıkartabilen Polonya, beklemediği bir yenilgiyle turnuvaya başlamış oldu. Senegal’in kaleyi bulan iki şutu da gol oldu.

KOLOMBİYA 3-0 POLONYA

Grubun merakla beklenen maçıydı. Polonya, Senegal yenilgisinden sonra şansını devam ettirebilmek için en kötü bir puan almalıydı ancak Kolombiya’nın 90 dakika süren konsantrasyonu yüzünden bu maçtan da puan alamadan ayrıldılar ve ikinci maçlar sonunda turnuvaya veda ettiler. Kolombiya’nın James-Cuadrado-Falcao üçlüsü bu maçta kendilerini gösterdi. James iki asist, Falcao ve Cuadrado birer gol atarak, Polonya’nın vedasını daha da hüzünlü hale getirdiler.

SONUÇ

H Grubu’nda Japonya ve Kolombiya son 16’ya kalmayı başardılar. Polonya hayal kırıklığı içerisinde ülkesine döndü. Senegal, Japonya’ya kıyasla daha fazla son 16’yı hak etmişti bence… Centilmenlik puanı yüzünden ülkelerine dönmek zorunda kaldılar.

Kolombiya’nın oyun içerisindeki hücum aksiyonlarının kısıtlılığı bir sonraki turda İngiltere karşısında şanslarını biraz düşürüyor ancak güven vermeyen İngiltere savunması da yüzlerini güldürebilir! Cuadrado ve Falcao zaman zaman oyundan kopabiliyorlar. Özellikle son 15-20 dakikaya dirençleri düşük giriyorlar. İngiltere karşısında James’in performansı belirleyici olabilir.

Japonya’nın ise Belçika karşısında şansını çok düşük olarak görüyorum. Belçika’nın altın jenerasyonu, iyi başladığı turnuvada son sekize kalmayı başarır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş