Analiz | Adanaspor 0-0 Adana Demirspor

Ülkemizdeki en büyük derbilerden birisi olan Adana Derbisi, 1. Lig’de oynandı. Adana şehrinin mutfağı kadar lezzetli olmayan bir müsabakaydı ve 2 takımda üretmekte çok zorlandılar. Adanaspor’un 10 kişi kalmasına rağmen Adana Demirspor, rakibini kıramadı ve maç başladığı gibi bitti.

ilk 11’ler ve dizilim

Adanaspor, maça savunmada bloklar arası mesafeyi kısa tutup rakibin merkezden gelmesini zorlaştıran 4-4-2 dizilimiyle başladı. Fakat sonrasında rakibin özellikle Volkan Şen ile etkili olmaya başlaması savunma diziliminde değişikliğe yol açtı.

Adanaspor, rakibinin merkezden gelmediğini ve daha çok kanatları kullandığını farkedip kanatlarda sayı üstünlüğü sağlayabilecek ve beklerin 2. bölgeden oyuna dahil olmalarını zorlaştıracak 4-1-4-1 savunma düzenine geçti.

Adana Demirspor, daha çok uzun toplar ya da 2. bölgede yaptığı baskıyla kazandığı toplarla hızlı çıkmaya çalışan rakibine karşı savunma hattını derinde kurduğu için aradaki boşluğu Tevfik ile doldurarak savunmada 4-1-4-1 dizilimini kullandı. Adanaspor, rakip kaleye set oyunla gelmediği için savunma dizilimi çok göze çarpmadı ve daha çok ikili mücadeleler öne çıktı.

Adana Demirspor, maçın başlarında kanat oyuncularını forvet gibi kullanmak için hücumda 4-2-3-1 dizilimini tercih etti ve genellikle sol kanattan geldiler. Bu sayede Berk Yıldız, 2. forvet gibi oynadı.

Adanaspor 10 kişi kaldıktan sonra rakip sahada sayı üstünlüğü kazanmak adına 4-1-2-3 diyebileceğimiz defansif orta sahalı 4-3-3’e geçiş yaptılar. Bu sayede bekler, hücuma daha çok katkı sağlayabildiler ve Tevfik ise seken topları oyuna geri sokmaya çalışarak baskıyı devam ettirdi ve bu sayede 2. yarıda 3 kere 45 saniyeden uzun topa sahip oldular.

Öne çıkan taktik değerlendirmeler

Adanaspor, 10 kişi kalana dek topa daha çok değer veren taraf oldu fakat bir kişi eksildikten sonra iyice geri yaslandılar ve maçı kaleye şut isabeti olmadan bitirdiler.

2 takımda rakibine önde baskıyla başladı ve Adana Demirspor az daha dakika 1 gol 1 yapıyordu ama Adanaspor adına maçın adamı Karacic, çok önemli bir kurtarış yaptı.

Özellike maç 11’e 11 oynanırken dikkat çeken hususlardan biriyse, iki takımın da çok fazla uzun top oynamasıydı. Adanaspor, Eze’yi uzun toplarla buluşturdu ama Adil ve Semih’in başarılı savunması ve Adanaspor’lu takım arkadaşlarının yardıma gelmemesi sebebiyle Eze, topları etkili kullanamadı.

Serdar Bingöl’ün oyundan atılmasıyla, Adana Demirspor kanatları daha etkili kullanmaya çalıştı fakat sayı üstünlüklerini kullanamadılar. Adanaspor, 2 kişi az olmasına rağmen adam eşleşmelerinde disiplinini kaybetmedi ve rakip ortalarını kolaylıkla karşıladı.

Özellikle maçın sonlarına doğru ceza sahasında çoğalmaya çalışan Adana Demirspor, statik oyunuyla Adanaspor’un işini kolaylaştırdı. Halbuki, çok ufak hareketlenmelerle kaleye etkili şut atılabilecek cepler oluşturabilirlerdi. Burada Eze’nin potansiyel tehlikesine karşı stoperlerini oyuna sokamaması ve derinde kurduğu savunma hattı önündeki boşluğu doldurma ihtiyacı da etkili oldu.

Sol taraftan gelişen hücumda Hladkyi, topu saklayıp arka direkte boş kalan Samed’e topu çıkardı ama Karacic, maçtaki tek tehlikeli pozisyonda iyi bir kurtarış yaptı ve takımının 1 puan almasında önemli bir rol oynadı.

Öne çıkan oyuncular

Adana Demirspor, özellikle ilk yarıda Volkan Şen’i etkili kullanmaya çalıştı ama Volkan hiç etkili olamadı. 12 kere rakiplerini geçmeye çalışırken sadece 5 kere etkili olabildi. Hücmda toplam 17 kere pas yaptı ve sadece 1 kere isabetsiz oldu.

Volkan, hücumda çoğu zaman takımının en uçtaki oyuncusu oldu ve savunmaya neredeyse hiç yardım etmedi; 2 defansif müdahelede bulundu ve 1 kere başarılı oldu.

Adanaspor’da ise sahanın en etkili ismi Bagayoko oldu. Hücumda rakipleriyle girdiği 7 mücadeleden de başarıyla ayrıldı ayrıca %87 pas başarısıyla takımının en iyisiydi.

InStat Index maçın oyuncusu

Adana Demirspor’da Adil ve Mehmet 263 InStat Index ile maçın oyuncusu oldular. %87 pas başarısı, havadan ve yerden ikili mücadelelerinin de hepsini kazanması takımına nefes aldırdı ve görevini tam anlamıyla yerine getirdi.

 

Mehmet, sol bekte Volkan Şen’in arkasındayken işin daha çok savunma yönünde etkili olmaya çalıştı. Rakip 10 kişi kaldıktan ve Volkan oyundan alındıktan sonra ise hücuma katkısıyla takımının tek etkili pozisyonunda önemli bir rol oynadı.

Önümüzdeki maçlar için değerlendirmeler

Adanaspor’da takım içi iletişimsizlik göze çarptı. Bir çok pozisyonda Eze’ye yardıma gidilmemesi, hücuma çıkarken yapılan pas hataları derken takım hiçbir şekilde üretemedi. Bir de üstüne 10 kişi kalınca hücumda tamamen oyundan düştüler. Eze, oyun stili olarak bu lige çok uygun bir oyuncu ama Arabidze ile Hakan Barış, onunla iletişim halinde değiller ve bu da set oyunun etkisiz olmasına sebep oluyor. Hal böyle olunca, takım oyunu yerine bireysel yetenekle başarı elde etmeye çalışan sıradan bir takım görüntüsü veriyorlar.

Adana Demirspor, bu sezon bir üst lige çıkmak istiyor ama 10 kişi kalan ve kaleye isabetli şutu bile olmayan rakibine karşı sadece 1 tane etkili pozisyonları var. Orta sahada topa sahip olmak adına herhangi bir oyun planı göremedim buna rağmen orta sahadaki oyuncuları hücuma da katkı vermiyorlar. Geçen sezon yapılan başarısız transferler sonrası kadrolarında da şişkinlik var ve ellerindeki oyunculardan en iyi verimi almaları halinde üst sıraları zorlayabilecek bireysel yeteneklere sahipler. Fakat, sahada etkili bir oyun planları maalesef yok.