Analiz | Alanyaspor 0-0 Fenerbahçe

Süper Lig’de son haftalara girilirken, hem şampiyonluk yarışını, hem de Avrupa kupalarına katılma mücadelesini yakından ilgilendiren maçta Fenerbahçe deplasmanda Alanyaspor’a konuk oldu. Sarı-lacivertli takımın ilk yarının son dakikalarında Gökhan Gönül’ün Davidson’a yaptığı müdalaheyle atılmasıyla beraber büyük bir bölümünü 10 kişi oynamak zorunda kaldığı karşılaşma 0-0’lık eşitlikle sona erdi. Fenerbahçe bu skorla altıncı maçını geride bırakan Emre Belözoğlu yönetimindeki yenilmeme serisini sürdürürken, Alanyaspor ise üst üste ikinci defa sahadan bir puanla ayrıldı.

Karşılaşmayı iş ortağımız iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Alanyaspor’un 4-2-3-1’i tercih ettiği karşılaşmada Fenerbahçe, Emre Belözoğlu yönetimindeki önceki maçlarda da olduğu gibi yine 4-1-4-1’i tercih etti. Ozan Tufan’ın topla buluştuğu noktalara göre görünen ortalama pozisyonu Gökhan’ın atılmasının ardından sağ beke geçmesinin de etkisiyle her ne kadar daha derinde görünse de milli oyuncu maça son haftalarda sıklıkla olduğu gibi yine Sosa’nın önünde başladı. Fenerbahçe açısından ilginç olan bir diğer tercihse Mesut Özil’di. İrfan Can’ın kart cezası nedeniyle uzun bir aranın ardından forma giydiği maça sağ kanatta başlayan Mesut, 65 dakika sahada kaldı. Ev sahibi Alanyaspor ise merkezi Siopis ve Salih ikilisiyle tuttuğu bir 4-2-3-1 ile başladı. Solda Davidson, sağda Efecan ile oynayan Çağdaş Atan’ın takımında Babacar’ın yokluğunda santrfor olarak Mustafa Pektemek görev yaptı.

Her iki takım da maça önde agresif bir baskıyla başlamak istese de bu baskılardan daha iyi çıkan taraf ev sahibi Alanyaspor oldu. Maçın henüz 30. saniyesinde Fenerbahçe’nin auttan çıktığı sırada yedi oyuncuyla önde baskı yapan Çağdaş Atan’ın takımı pası attığı Szalai’den topu geri kalan Harun’u uzun vurmaya zorladı ve bu uzun topun sahibi olarak atağını sürdürdü.

Maçın ilk yedi dakikasında Harun Tekin’i dört uzun topa zorlayan Alanyaspor’un bu baskısı Fenerbahçeli diğer oyuncuları da bir hayli zorladı. Fenerbahçe 10 kişi kaldığı 43. dakikaya dek 35’i uzun top olmak üzere 188 pas yaparken, ortalama her 5 pastan birini uzun oynamak zorunda kaldı. Bu istatistik karşılaşmanın Fenerbahçe’nin Emre Belözoğlu yönetiminde en sık uzun top yaptığı maç olarak kayıtlara geçmesine neden oldu. Öte yandan Harun 34 pas yaptığı maçta %50 pas isabetiyle oynadı ve 17 top kaybı yaptı.

Sahaya büyük oranda 4-2-3-1 şeklinde yayılan Alanya’da zaman zaman geriden oyun kurarken Moubandje’nin savunmayı üçlediğini gördük. Caulker ve Tzavellas ikilisinin yanında üçüncü bir stoper gibi yer alan Moubandje ile geride üç kişi bulunduran Çağdaş Atan’ın takımında sağ bek Juanfran çizgiye basarken, sağ açık Efecan da merkezde konumlandı ve ev sahibi takım bu şekilde bir sayısal üstünlük elde etmeye çalıştı.

Alanyaspor’da bu sezon gösterdiği performansla milli takıma kadar yükselen Efecan’ın maç boyunca topla buluştuğu bölgeler de tecrübeli oyuncunun bir kenar oyuncusundan çok neredeyse bir merkez orta saha rolüyle sahada yer aldığını ortaya koyar nitelikte görünüyor.

Fenerbahçe’de özellikle Erol Bulut döneminde sıklıkla tanık olduğumuz merkezden yeterince hücum etmeme problemini zaman zaman Alanya deplasmanında da gördük.

Bu pozisyonda Ozan Tufan merkezde önünde oldukça geniş bir alan bulunan Mert Hakan’ı tercih etse Fenerbahçe bu bölgeden tehlikeli bir atak gerçekleştirebilirdi ancak Ozan’ın bu pozisyondaki tercihi sağ kanattaki Pelkas oldu ve Alanyaspor savunması geriye hızlı dönerek Fenerbahçe’nin kalesine yaklaşmasının önüne geçti.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğinde maçın ikinci yarısını sağ bek olarak oynayan Ozan Tufan’ın, Fenerbahçe’nin aksiyon değeri en yüksek oyuncusu olduğu görülürken, Ozan’ın bu yüksek değerine rağmen attığı paslarla takım arkadaşlarını gole yaklaştırma konusunda ilk 11’in en kötüsü olmasının dikkat çeken bir detay olarak öne çıktığını söylemek mümkün.

43’te Efecan’ın, Gökhan’ın arkasına attığı pasla Davidson’u kaçıran ve Fenerbahçe’yi 10 kişi bırakan Alanyaspor, bunu maç içerisinde kırmızı kart pozisyonuna dek birkaç kez daha denemişti.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğinde takımı adına defansif bir zaaf yarattığı görülen Davidson, buna rağmen ofansif anlamda yaptıklarıyla takımının aksiyon değeri en yüksek oyuncusu oldu.

Fenerbahçe adına önemli olabilecek bir fırsat ilk yarının son dakikalarında geldi. Alanyaspor savunmasının az kişiyle yakalandığı pozisyonda üç Alanyasporlu oyuncuya karşı üçüncü bölgede dört oyuncu bulunduran Fenerbahçeli oyuncular topla buluşmayı başaramadı. Bu pozisyonda Ozan topu ilk aldığınde çevre kontrolünü daha iyi yapsa ve geriye dönmek yerine topu öndeki arkadaşlarına aktarmayı tercih etse Fenerbahçe önemli bir fırsat yakalayabilirdi.

10 kişi kalmasının da etkisiyle ikinci yarıya Gustavo-Mert değişikliğiyle başlayan ve 4-4-1’e dönen Fenerbahçe, ikinci yarıda topu rakibine bırakıp daha çok savunmada beklemeyi tercih etti. Alanyaspor ikinci yarıyı yüzde 68 topa sahip olma oranıyla tamamladı.

Fenerbahçe’nin çektiği beş şutun dördünün ceza sahasının dışından olduğu ikinci yarıda nispeten tek taraflı bir oyun vardı. Futbol Akademi Scouting (FAS) ekibinin hazırladığı gol ihtimali grafiğine göre Fenerbahçe maç boyunca gol olma olasılığı yüzde 20’nin üzerinde hiçbir gol şansı bulamazken, Alanyaspor bunu ikinci yarıda iki kez başardı. Maçın gol beklentisi oranlarında da ev sahibi takım rakibine 0.82-0.55’lik üstünlük kurduğunu belirtelim.

İlk yarıda sıklıka Davidson’u Gökhan’ın arkasına sarkıtarak pozisyona girmeye çalışan Alanya ikinci yarıda ise bunu Juanfran ile Caner Erkin üzerinden denedi.

İspanyol sol bekin Salih ve Efecan ile birlikte kurduğu üçgenler bu performansında önemli rol oynarken, Salih’in ikinci yarıdaki pas grafiği de oldukça dikkat çekiciydi.

Juanfran’ın ikinci yarıda topla oynama noktaları takımının hücum organizasyonlarında ne denli bir önemli bir rol oynadığını ortaya koydu.

90 dakika boyunca altı isabetsiz orta yapan Juanfran buna rağmen üç şut pası verip bu alanda sahanın lideri oldu, ayrıca oyuncunun bir şutu da direkten döndü.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.