Analiz | Altay 2-1 Beşiktaş

Mustafa Denizli’nin Altay’ı, Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ını ağırladı. Yaşanan ciddi sakatlıklarla birlikte dar kadrosuyla İzmir’e gelen Beşiktaş öne geçmesine rağmen galibiyeti koruyamadı ve Süper Lig’deki ilk mağlubiyetini aldı.

Maçın taktiksel hikayesini iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Rosier ve Ghezzal’ın yokluğunda daha merkezi oyunculardan oluşan bir Beşiktaş 11’i görüyoruz. Oyunu sağ kanattan oynamanın zorluğu kendini N’Sakala ve Gökhan Töre isimleriyle gösterirken sol kanattaki Rıdvan Yılmaz’ın varlığı oyunun soldan şekilleneceğini gösteriyordu. Stoper oynayan Atiba’nın yanında ise ilk kez 11’de başlayan 2003’lü Serdar Saatçı vardı. Vida, Montero, Welinton ve cezalı Rosier’in yokluğunda yepyeni bir savunmaydı bu.

Altay’da Poko ve Thiam’ın yokluğu da merkezde işleri zorlaştıracak gibi gözüküyordu. Açıkçası Sergen Yalçın’ın Salih Uçan ve Oğuzhan’ı aynı anda sahaya yazabilmesinde bu durumun da etkisi olduğunu düşünüyorum. Özellikle Thiam’ın eksikliği düşünülürse orta sahada ipler Beşiktaş’ın elinde olmalıydı ancak öyle olmadı.

Beşiktaş’ın maçtaki zayıf halkası bariz biçimde Gökhan Töre oldu. 33 kez topla buluşan Gökhan Töre 23 pas atarken bunların yalnızca 8 tanesi başarılı oldu.

Kurgu

Temel Beşiktaş kurgusunda ağırlıklı olarak Josef’i iki stoper arasında görürken özellikle maçın başlangıcında Altay’ın kalabalık orta saha kurgusu karşısında derinden çıkamayan Beşiktaş’ta Pjanic’i derinde izlediğimiz sekanslar oldu. Elbette Josef de bu rolü yapmaya devam ediyordu ancak Pjanic’in gerideki varlığı Josef’in önde kalabilme lüksünü sağlıyor. Sağ tarafta ilk kez oynayan Serdar ve sol bekte bile top kullanımı konusunda sıkıntı yaşayan N’Sakala’nın varlığı oyunun ağırlığının doğal olarak sol kanada kayması anlamına geliyordu Beşiktaş’ta.

Pjanic, Salih ve Oğuzhan’ın varlıkları oyuncuların profili itibariyle Beşiktaş’ın topa ağırlıklı olarak hakim olmasını gerektiriyor. 2021-22 model Beşiktaş’ta bu cümleyi çok sık kuruyoruz ve kurmaya devam edeceğiz ancak Beşiktaş topa ağırlıklı olarak hükmetmek zorunda. Beşiktaş bunu sahaya yansıtamadığı maçlarda problem yaşıyor. Top hakimiyet grafiğimize bakınca topun büyük ölçüde ortada kaldığını; hakimiyet kalitesine baktığımızda ise Altay’ın üstünlüğünü görüyoruz. Gol ihtimal grafiğinin dağılımında ise Altay’ın rakip ceza sahasındaki etkinliğini fark etmek mümkün.

Savunmada ışık vermeyen Altay orta sahada ve Beşiktaş ceza sahasına girişlerde Beşiktaş’tan iyi durumdaydı. Yenilen tek gol bireysel hata sonucunda gelirken mağlupken bile oyun Altay’a yakın gibiydi. Mustafa Denizli de yaptığı hamlelerle bunu doğruladı.

Miralem Pjanic #15

Pjanic’in ilk yarım saatte topla her dokunuşunun fark yarattığını söyleyebiliriz. Yukarıda derlediğim aksiyonların tamamında pasör özelliğiyle nasıl fark yarattığını görüyoruz. Özellikle attığı derin paslarla dikine ve direkt hücum konusunda Beşiktaş’ın ekstra silahıydı. Yerine giren Güven Yalçın başka bir rol için sahadaydı ve rolünün hakkını verdi ancak Oğuzhan & Salih ikilisi Pjanic’in yarattığı etkiyi yaratmaktan çok uzaktaydı.

Serdar Saatçı #46

Sakatlıkları dolayısıyla yaralı Beşiktaş’ta Altay mağlubiyetinin belki de en önemli kazancı Serdar Saatçı’nın performansı oldu. Beşiktaş’ta ilk 11’de başlayan Serdar ilk maçı olmasına ve yanında stoper orijinli bir partner olmamasına rağmen özellikle ikili mücadelelerde etkili bir performans gösterdi.

Serdar Saatçı girdiği 11 ikili mücadelenin 7’sini kazandı. Yukarıda derlediğim sekanslarda Bamba ve Paixao karşısında etkili olduğu anları görüyoruz. Ajax maçında Beşiktaş’ın tek stoperi Serdar Saatçı olacak. Onun için önemli bir sınavdı.

Ajax maçında neler olabilir?

Resim

Beşiktaş, Ajax karşısında kaybetmemeyi öncelediği bir anlayışla sahada olacak. Doğal olarak akıllara daha önce bunun düşünüldüğü maçlar geliyor. Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’ı devraldığı 2019-2020 sezonunda Arena’daki Galatasaray maçında derinde beklemeyi tercih eden ve 4’lü savunmaya + 2 olarak öndeki kanat oyuncularını ekleyen bir Beşiktaş vardı. Beşiktaş böyle oynar veya oynamalı demiyorum çünkü Ajax muhteşem bir set takımı ve oyunu derinde kabullenmek Ajax karşısında çok iyi bir fikir olmayabilir ancak özellikle sayısal açıdan Beşiktaş kanat oyuncularının savunma katkısının belirleyici olacağı bir maç olabilir. Önde kullanıldığı takdirde Rıdvan, sağda kullanıldığı takdirde Kenan bu rol için uygun oyuncular. Tabii Sergen Yalçın stoperde N’Sakala’yı kullanacağını söyledikten sonra bu ihtimalin de uzaklaştığını söyleyebiliriz… Yine de taktiksel açıdan opsiyonları masada görmek adına bu şablondan bahsetmek istedim.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.