Analiz | Arsenal 3 – 1 Leicester City

46. ve 70. dakikalar arasındaki futbol! Son dönemlerin belki de en iyi 25 dakikasıydı! Arsenal – Leicester City maçının ikinci yarısı, futbol adına sahada gerçekleşmesi muhtemel bir çok güzelliği izleyicilere yaşattı. Leicester City’nin 3’lü savunma sürprizi, maçın ilk 30 dakikasındaki kusursuz taktik disiplini, sonradan oyuna giren Aubameyang’ın 2 golü, Bellerin’in performansı ve heyecan… Mesut Özil’in harikalar yarattığı maçı 3-1 kazanan Arsenal, Premier League’te 7. galibiyetini aldı. Maçı InStat verileriyle inceleyelim.

Ortalama Pozisyonlar

Leicester City sezon genelinde 4’lü savunmayla oynuyor. Bu maç özelinde 3’lü savunmayı tercih etmelerinin nedeni, Arsenal hücumcularının formda olmasıydı. 3. bölgede pas isabet yüzdesi olarak Arsenal son maçlarda iyi bir performans gösteriyor. Leicester City savunma pozisyonundayken, daha fazla savunmacı oyuncu tercih etmesinin nedeni, pas bağlantılarını kesebilmek ve alan bırakmamak adına yapıldığını söyleyebilirim. Zaten maçın ilk yarım saati içerisinde Arsenal 3. bölgede çok etkili olamadı. Bu süre içerisinde golü bulan ve tehlikeler yaratan taraf Leicester City oldu. Hücumda isabetli pasları yapamayan Arsenal orta saha ve hücumcuları kısa paslarla set hücumları denediler ancak kalabalık Leicester City savunmasını çözemediler.

Leicester City Savunma Disiplini


Leicester City pas oyununa dayalı Arsenal hücum aksiyonlarına çok iyi çalışmış. Takım halide topun arkasında kalabildiler ve boş alan bırakmadılar. Kazandığı topları hızlı şekilde 3. bölgeye aktarmak isteyen Leiceser City’li oyuncular, ilk yarım saat içerisinde genelde başarılı oldular. Zorunlu kalmadıkça hücumda baskı kurmadılar ve topu Arsenal’a bıraktılar.

Taktik Özgürlüğü

Oyun anlayışı, ‘geride bekle, kazandığın topları hızlı şekilde 3. bölgeye aktar’ olan Leicester City, taktik esneklik göstererek pozisyon gereği hücumda ani baskı uyguluyor. Maç boyunca bu baskılardan yemeyen Arsenal savunması panik yapıyor ve topu kaptırıyor. Burada Leicester City’nin gerçekten Arsenal takımına çok iyi çalıştığını görebiliyoruz.

Pozisyon gereği hücumda baskı şansını iyi değerlendiren Leicester City kaptığı topu 2 pasta kaleye ulaştırdı ve golü buldu. Golden sonra da pozisyonlar bulan Leicester City 2. gole de yaklaştı ancak tabela değişmedi. Bu fırsatlardan bir tanesi bile golle sonuçlansaydı daha farklı bir senaryo izliyor olabilirdik.

Topla Oynamalar

Arsenal bütün maç boyunca topla daha fazla oynayan taraftı. Leicester City attığı gole kadar iyi bir oyun sergiledi ancak topla bu kadar az oynamak günümüz futbolunda pek işe yaramıyor. İlk yarının sonuna kadar iyi direnen Leicester City 2. yarının başlamasıyla fırtınadan nasibini aldı!

Paslar

Arsenal daha çok kısa paslar yaparak savunmada yakaladığı boşlukları değerlendirmek istedi. İlk yarıda pek başarılı olamadılar ama 2. yarıda inanılmaz Mesut Özil performansıyla birlikte Leicester City savunmasının kilidini açabildiler.

Arsenal Anahtar Paslar

Arsenal 2. yarıyla birlikte tabiri caizse Leicester City’nin üzerine çöktü. İlk yarıyla kıyasladığımızda 3. bölgede daha fazla pas yapabildiler. Ceza sahası çevresinde anahtar pas denemelerinde daha iyi isabet oranı yakaladılar. Bu fırsatları da golcü ayaklarıyla iyi değerlendirdiler.

Mantık

Arsenal 90 dakika boyunca takım halinde baskı uygulamadı. Leicester City’nin savunmadan pas yaparak çıkış denemelerine izin verdiler. Burada da, Leicester City adına aksayan taraf 2. ve 3. bölgedeki top kayıplarıydı. Arsenal kendi sahasını savunarak pozisyonları geçiştirebildi.

Harry Maguire

 

Leicester City’de takımın en iyisi Harry Maguire’dı. Defans arkasına attığı uzun toplardaki isabet oranı dikkat çekiyor. Ayağını zaten iyi kullanabilen bir stoper ama bu maçta biraz daha üzerine koydu. Attığı paslarda Arsenal’ı takım halinde koşu yapmaya zorladı. Bu da zaman zaman Arsenal’ın savunma dengesini bozmaya yeterli oldu. Kornerden gelen topa yaptığı kafa vuruşunu gole çevirebilseydi, bugün Harry Maguire’ı daha fazla konuşuyor olabilirdik.

Hector Bellerin

 

Hector Bellerin Arsenal’da her geçen gün futbolunun üzerine koyuyor. Bu sezona zaten iyi başlamıştı ancak Leicester City karşısında daha çok beğendim. Savunma pozisyondayken doğru hamleleri sayesinde atak sonlandırabiliyor. Hücumdaysa önünde oynayan oyuncuları çok iyi destekliyor ve kendisine açılan koridoru efektif kullanabiliyor. Mesela Arsenal’ın 2. golü!

Mesut Özil

 

Arsenal’ın attığı 3 golde de Mesut Özil var. İlk golde topu aldığı ve pozisyonu sonlandırdığı yere dikkat çekmek istiyorum. 2. golde attığı pas zaten hepimizin ağzını açık bıraktı. 3. golde topun üzerinden atlaması bütün Leicester City savunmasının dengesini bozdu ve maça son noktayı koydu.

Mesut Özil’in tüm maç boyunca yaptığı 67 pasın 63’ü isabetliydi. Bu paslardan 5 tanesi anahtar pastı ve 4’ü isabetliydi. 4 isabetli anahtar pasın sonunda 3 gol vardı! Mesut Özil dün gece yine herkesi çok heyecanlandırdı ve izleyen herkese keyif verdi.

Özet

Maça iyi hazırlanmış olan Leicester City skor üstünlüğünü elde etti ancak koruyamadı. 2. yarıyla birlikte, 25 dakika boyunca esen fırtınadan 3 gol çıktı. Oyunun kalanında ise sadece, geçen 25 dakikanın şaşkınlığı ve tadı damağında kalmışlığı vardı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş