Analiz | Aston Villa 1-2 Liverpool

Liverpool, bu sezona yenilmezlik serisini kararlı bir şekilde devam ettiriyor. Liverpool 1-0 geride olduğu karşılaşmada son 10 dakika da bulduğu 2 gol ile maçı 2-1 kazandı ve puanını 31’e çıkardı.

Ortalama pozisyonlar

Liverpool, sahaya 4-3-3 dizilimi ile çıktı. Liverpool da Matip’in sakatlığından dolayı Lovren ilk 11 de yerini aldı. Diğer bir değişiklik Fabinho’nun yerine Lallana’nın oyuna başlaması oldu. Liverpool’un ortalama pozisyonlarına baktığımızda ise 2-5-3 şeklinde bir oyun sergilediğini görebiliriz. Burada bek oyuncularının hücuma etkilerini görebiliriz.

Aston Villa, 4-3-3 dizilişi ile oyuna başladı. Jack Grealish’ın yerine Trezeguet ilk 11 de yerini aldı. Aston Villa ortalama pozisyolarında ise iki kanata da yoğunlaşmaları görebiliriz ve kanatları kapatmaya çalışmalarına karşı alınan önlemleri görebiliriz.

Aston Villa zaman zaman tamamen kendi sahasına çekilerek yakın bir savunma bloğu oluşturdu. Oyunu kendi sahasında oynamayı kabullendi.

Ön alanda baskı yapmak isteyen Aston Villa kanat oyuncularının da içeri doğru baskısından sonra Liverpool’un bek oyuncularının hücuma çıkışı zaman zaman kolaylık sağlandı.

Aston Villa olabildiğince yakın bloklar oluşturdu ve Liverpool’u ceza sahası içine fazla sokmamayı hedefledi.

Liverpool ise yakın bloklara karşı blok aralarına yerleşerek blokları dağıtmak istedi ve boşluk açmaya çalıştı.

Aston Villa ise ortalarını hep arka direklere doğru kesti kesilen bu ortalardan birini ise duran toptan gole çevirdi bu da Aston Villa için bir avantaja dönüştü.

Liverpool ise ön alanda çoklu bir baskı kurarak  Aston Villa’nın çıkışlarını önlemeye çalıştı. Aston Villa ise bu baskılardan çıkışları yapamayarak Liverpool’un klasik baskısına karşı engel olamadı.

Önde boşluklar yaratamayan Liverpool ön hücum alanındakilerin sürekli yer değiştirmeye başladı ve bu da Salah’ın veya Mane’nin sürekli santrafor pozisyonuna geçtiğini gördük.

Alexander’ın ön alanlarda oldukça etkili olarak bindirmeler yaptığını ve çoğunlukla çizgilere yakın olarak ortalar yaptığını geçen maçlarda görebilirken bu maçta ise Arnold’un aldığı topları iç alanlara doğru sürdü ve aksiyonlarını iç alanlarda gerçekleştirmeye çalıştı.

Aston Villa kontra ataklara çıkarken Arnold’un ve Robertson’un hücum katkılarından dolayı kanatlara yayılarak kontra ataklara çıkarak buralardaki boşlukları kullanmayı istedi.

Liverpool kanatları çoğaltmak istemesi ve kanatlarını kullanmak istedi ve kanatlara kendini götüren Henderson, Arnold ve Salah ile kanatta çoğunluk sağlamak istedi. Bu da Aston Villa’nın dar bloğunu genişletmek için güzel bir önlem oldu.

Firmino ve Mane ön alanda çoğalmalardan dolayı kendilerini geri atarak top almaya başladılar.

Liverpool arka kısımlara orta açarak arka boşlukları değerlendirmeye çalıştı açılan ortalarda arka alanlarda savunma zafiyetini fark ettikten sonra arka tarafta etkili oldular. Gol pozisyonunda Robertson’un arka alana doğru koşusu ve burada El Ghazi’nin geç kalmasından dolayı Robertson’un kafa vuruşunu rahat yapmasına sebep oldu pozisyonda gol ile sonuçlandı.

Genel istatistikler

Şut çekme istatistiklerine baktığımızda ise Aston Villa’nın sadece 3 şut çektiğini görebiliriz. Liverpool ise 60.dakika sonrasında çektiği şut sayısı maçın genel şut sayısının üstün de ve bu çekilen şutların artmasının en büyük etkeni Oxlade ve Origi’nin girmesi oldu.

Liverpool en çok ikili mücadele kazandığı dakikalar ise 75-90 dakikası aralarında oldu ve bu dakikalarda 2 gol attı.

Instat index raporuna göre maçın adamı

Liverpool’un zor durumda sahnelere çıkan Mane bu maçta da yaptığı attığı gol ve asist ile maçın adamı oldu. İlk yarı ileri attığı paslarda %29’luk bir isabet alsada ikinci yarı ileri attığı pasların hepsinde başarılı oldu.

Sonuç

Liverpool aldığı galibiyetlere yenisini ekledi ve yenilmezlik serisini devam ettirdi. Beklerinin oyuna bu kadar katkı sağlamasıyla çoğu maçta hücum oyuncularından da çok etkili olabiliyor. Liverpool’un en kilit adamı ise şu ana kadar Mane oldu. Savunma bloklarını açmak için bir çok deneme yapan Liverpool ön alanda oldukça değişikliklere gidebiliyor. Stoper tandemlerine oldukça güvenen bek oyuncuları ise tamamen kendilerini orta sahaya yakın oynayabiliyorlar.

Aston Villa ise dar savunma blokları ve oyunu kendi sahasına yıkmasıyla Liverpool’un daha çok hücum yapmasını sağladı uzun toplar ile Wesley’i topla buluşturmaya çalıştılar. Kontralara çıkarak rakibinin bek çıkışlarına karşı boşlukları değerlendirmeye çalıştılar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş