Analiz | Atalanta 2-0 Napoli

İtalya Serie A, hafta içi oynanan 29.hafta maçları ile devam etti. 29.hafta mücadelesinde Şampiyonlar Lig’ine katılma savaşı veren iki takım karşı kaşıya geldi. 57 puanla 4.sırada olan Atalanta, 45 puanla 6.sırada bulunan Napoli’yi Bergamo’da konuk etti. Her iki takımın da bu maça gelinceye kadar form grafikleri dikkat çekiciydi. Atalanta ligde oynadığı son 6 karşılaşmanın tamamını kazanırken Napoli ise son 5 maçından galibiyet çıkarmayı başarmıştı. Ayrıca Gasperini’nin öğrencileri 2020 yılında oynadıkları 15 karşılaşmada sadece 2 kez mağlup oldu. Napoli ise pandemi dönüşü Coppa İtalia zaferi yaşadı. Bergamo’da oynanan karşılaşma Atalanta’nın 2-0’lık üstünlüğü ile sona erdi. Karşılaşmanın golleri ise Pasalic ve Gosens’ten geldi.

Ortalama pozisyonlar

Her iki takımında maç öncesi herhangi bir eksiği bulunmazken iki takımda ilk 11’lerinde ligde oynadıkları son maça kıyasla birtakım değişikliklere gitmeyi tercih etti. Atalanta cephesinde Gasperini galip geldikleri Udinese maçının kadrosundan farklı olarak ilk 11’de 2 değişiklik yaptı. Malinovskiy yerine De Roon forma giyerken Hateboer yerine ise Gosens forma şansı buldu. Atalanta maça alışıldığı gibi 3-4-1-2 şeklinde çıktı. Üçlü savunma hattı Toloi, Cataldi ve Djimsiti’den oluşurken dörtlü orta alan Castagne, De Roon, Freuler ve Gosens’tan oluştu. En uçta Gasperini, Zapata ve Gomez’e şans verirken Pasalic ise onların tam arkasında konumlandı.

Napoli cephesinde ise ligde son oynadıkları Spal maçında rotasyona giden teknik direktör Gattuso, bu maç ile birlikte ideal 11’ine dönmüş oldu. Bu maç ile birlikte Ospina, Di Lorenzo, Demme, Zielinski ve Politano ilk 11’deki yerlerine tekrar kavuştu. Gattuso, artık klasikleşen 4-3-3’ü ile takımını sahaya sürdü. Dörtlü savunma hattında Di Lorenzo, Maksimovic, Koulibaly ve Mario Rui görev yaparken üçlü orta saha hattında Demme, Ruiz ve Zielinski yer aldı. Sağ kanat forvette Politano, sol kanat forvette İnsigne’nin görev yaptı Napoli’de en uçta Martens yer aldı.

Genel oyun kurguları

Karşılaşmanın ilk 10 dakikalık bölümü her iki takımın birbirini tarttığı ve çözmeye çalıştığı anlara sahne oldu. Bu aralıkta Napoli’nin maça Atalanta’ya kıyasla görece daha iyi başladığını belirtmek gerek. Atalanta maça üçüncü bölge geçişlerinde zorlanarak başladı. Bu bölümde Napoli daha çok rakip yarı sahada oynamak isteyen bir takım görüntüsü çizdi.

İlk yarının özellikle ilk periyodunda Atalanta’nın üçüncü bölgeye geçişlerde zorlanmasını ve Napoli’nin oyunu rakip yarı sahada oynamak istemesini iki takımın saha içi dizilişleri ve eşleşmeleri ile anlamak mümkün görünüyor. Yukarıdaki ilk görselde Napoli’nin top rakibe geçtiği anda aldığı şekli görüyoruz. Napoli topsuz oyunda bloklar arası mesafeyi en aza indirdiği gibi savunma bloğunun hemen önünde Demme’yi konumlandırmış. Böylece Atalanta’ya merkezde hücum etme şansı tanımıyor.

Atalanta teknik direktörü Gasperini maça iki merkez orta saha oyuncusunun hemen önünde Gomez yerine Pasalic ile başlamayı tercih etti. Gomez ise Zapata ile birlikte ileri ikilinin solunda maça başladı. Gattuso merkezden iyi gelen rakibine önlem almak için Demme’yi Pasalic ile birebir eşleştirdi. Pasalic bu sıkı markaj nedeniyle merkezde istediği toplarla buluşamayarak takımının üçüncü bölgeye geçişlerinde fayda sağlayamadı.

Atalanta, Gasperini ile birlikte oyun alışkanlıklarını öyle bir seviyeye getirmiş ki ilk 15 dakikalık üçüncü bölge geçişlerindeki sıkıntılarını pozisyon değişikliğiyle aşmayı başardılar. Demme’nin sıkı markajı nedeniyle takımını üçüncü bölgeye taşımakta zorlanan Pasalic, Gomez’in bölgesine geçerken Gomez ise Pasalic’in yerini aldı. Gomez sadece Pasalic’in iki merkez orta sahanın önündeki pozisyonunu üstlenmeyip birnci bölgeden ikinci bölgeye geçiş ve ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişlerde regista rolünü üstlendi. Toplu oyunda Gomez’in derinde topla buluşması Pasalic ile birebir eşleşen Demme’nin dengesini bozdu. Gomez ile birebir eşleşmek istese; Gomez derinde topla buluştuğunda onu takip ettiğinden hem bölgesini boşaltacaktı hem de takımın geometrisini bozacaktı. Demme bölgesinde kalmayı tercih edince Gomez derinde çok rahat topla buluşarak takımını başarılı bir şekilde üçüncü bölgeye taşımayı başardı.

Maça istediği gibi başlayan takım Napoli oldu. Gattuso’nun öğrencileri maçın başlama düdüğü ile birlikte oyunu üçüncü bölgede oynama isteklerini gösterdiler. Özellikle maçın ilk 15 dakikalık bölümünde Atalanta’yı kendi birinci bölgesine hapsetmeyi başardılar. Yukarıdaki ilk görselde Atalanta’nın tüm hatları ile birinci bölgeye sıkıştığını görüyoruz. İkinci görselde ise Napoli’nin savunma hattını orta alana kadar çıkardığını ve oyunu üçüncü bölgede oynama isteğini görmekteyiz.

Atalanta, Napoli’nin kendi sahalarında baskı kurmalarına önlem olarak 7’li bir savunma hattı kurmayı tercih etti. Gasperini, rakip sete yerleştiğinde beklerini ve merkezdeki iki pivotunu geriye çekerek hem kenarlarda hem de merkezde kalabalık bir hat oluşturarak rakibinin tehlike yaratmasını önlemeye çalıştı.

Gattuso’nun Atalanta’ya karşı temel hücum planı paslı oyun oldu. Seri ve kısa paslarla rakibin savunma dengesini bozmak isteyen genç hoca, bunda ısrar etti ve zaman zaman istediği pozisyonları da buldu.

Napoli’nin diğer bir hücum kurgusu Zielinski’nin rolü üzerinden şekillendi. Napoli orta saha hattında görev yapan Demme ve Ruiz bu maç özelinde daha tutucu bir rol üstlenirken Zielinski daha serbest bir rol de oynadı. Özellikle en uçta oynayan Mertens’in kendini geriye çektiği pozisyonlarda Zielinski onun boşalttığı alanlara koşu yapan oyuncu oldu.

İlk yarı golsüz eşitlikle son ererken Gasperini, ikinci yarıya merkez kalabalık bir şekilde rakibini bekleyen Napoli savunmasına karşı kenarlardan hücum etmeyi tercih ederek başladı. İkinci yarı ile birlikte iki kanat beki Castagne ve Gosens hem kenarlardan bindirmelerini arttırdı hem de ceza sahası ve çevresine sürpriz koşular attı. Yukarıdaki sekansta sağ kanat beki olan Castagne’nin golden hemen önceki hareketliliğini izliyoruz. Castagne’nin bu hareketliliği Atalanta’nın skor avantajını ele almasına neden oldu.

Gasperini kenarlardan geliştirilen atakların sonuç getirdiğini görünce bunda ısrar etti ve neticesinde ikinci golü buldu. İkinci gol modern beklerin kullanımın önemi üzerine ders niteliği taşıyordu. Sağ stoper olan Toloi sürpriz bir hücum koşusu başlatıyor. Bunu gören Pasalic kenara doğru gelerek hem Toloi’ye pas istasyonu oluyor hem de ona alan açıyor. Bu sırada Castagne’de bindirmesine başlıyor. Hızlı ikiye birler ile kendini bir anda ceza sahasında bulan Toloi terse topu çeviriyor. Terste ceza sahası koşusunu sürdüren Gosens bir anda kaleci ile karşı karşıya kalarak skoru iki farklı üstünlüğe taşıyor.

Maç istatistikleri

Şimdi iş ortağımız İnstat Index verileri ışığında belirleyici olan maç istatistiklerini inceleyeceğiz.

Şut verilerine baktığımızda Atalanta’nın 90 dakika boyunca yakaladığı şut şansının (7) Napoli’nin maç boyunca bulduğu isabetli şut sayısına eşit olduğunu görüyoruz. Ayrıca Atalanta ikinci yarıda bulduğu iki isabetli şuttan da gol çıkarmayı başardı.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk yarının ilk periyodu Napoli’inin istediği gibi geçti. Bu durum topla oynama oranlarına da yansımış ilk 15 dakikada Atalanta %45 ile topla oynarken Napoli bu aralıkta %55 ile topla oynamış. Gomez’in merkeze gelmesi ile birlikte topla oynama oranlarını kendi lehine çeviren Gasperini’nin öğrencileri bu durumu skor avantajını yakalayana dek korumayı başardı.

Pas verilerinde ise uzun bir aradan sonra Atalanta’nın bir rakibi Atalanta’ya üstünlük kurmayı başardı. Atalanta 550 pas denemesinin 487’sinde isabet sağlayıp sezon ortalamasına yaklaşırken Napoli 630 pasın 565’inde isabet sağlayarak %90 pas başarı isabeti yakaladı.

Papu Gomez faktörü

Papu Gomez maçın seyrini değiştiren oyuncu oldu. Maça istediği gibi başlayamayan takımını özellikle merkeze geçtiğinde hem ayağa kaldırdı hem de takımının oyun üstünlüğünü eline almasını sağladı. Merkeze geçtikten sonra ‘Regista’ derin oyuncu kurucu rolünü üstlenen Gomez, Atalanta’nın üçüncü bölgeye geçişlerinde belirleyici oyuncu oldu. Gomez maç boyunca takımının en çok toplu aksiyona giren oyuncusu oldu. Kaptan 96 toplu aksiyonun 85’inde başarı sağlarken bu aksiyonların 48’i ikinci bölgede gerçekleşti.

Final

Atalanta oyun olarak rakibine üstünlük kurmayı başaramadığı karşılaşmayı 2-0 kazanmayı bildi. Gasperini’nin öğrencileri bu galibiyet ile birlikte ligde oynadıkları son 10 karşılaşmadaki sekizinci galibiyetlerini çıkarmayı başardılar. Bu galibiyet Şampiyonlar Ligine katılma açısından da büyük bir önem taşıyor. Atalanta bu maçı kazanarak hem Napoli ile aralarındaki puan farkını 15’e çıkardı hem de en yakın takipçisi durumunda olan Roma ile puan farkını da 12’de tuttu. Ayrıca Atalanta’nın dominant bir oyun sergilemediği maçtan galibiyet çıkarması sezon sonunda devam edecek olan Şampiyonlar Ligi için Gasperini’ye umut aşıladı.

Napoli ise Gattuso yönetiminde özellikle hedef maçlarda gösterdikleri performanslarla doğru yolda olduklarını bir kez daha göstermiş oldu. Gattuso her ne kadar maça doğru bir oyun planı ile çıkmış olsa da Atalanta’nın oyun içerisindeki reaksiyonuna cevap veremediler ve sahadan istemedikleri bir mağlubiyetle ayrıldılar.