Analiz | Atletico Madrid 1-2 Real Madrid

La Liga’da 6. haftada Madrid derbisi sahne aldı. Lider Real Madrid, Atletico deplasmanında çok önemli bir 3 puan aldı. Simeone’nin öğrencileri Estádio Cívitas Metropolitano’da hem oyun hem skor olarak hayal kırıklığı yaşattı.

Şimdi gelin El Derbi Madrileño’yu global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edelim.

Kadrolar

Ev sahibinde Simeone geri hattı Felipe – Witsel – Reinido hattından oluştururken kanat beklerinde Yannick Carrasco ve Marcos Llorente’yi tercih etti. Savunma önünde Kondogbia tutucu orta saha rolünde oynarken merkez orta sahada Koke ve De Paul görev aldı. İleri uçta ise Joao Felix ve Antoine Griezmann gezici forvet olarak oynadılar ancak istenilen üretkenliğin sağlandığını söyleyemeyiz.

Carlo Ancelotti ise 4-3-3 formasyonunu kullanırken tandemde Eder Militao ve David Alaba ikilisini tercih etti. Beklerde Mendy ve Carvajal şans bulurken savunma önünde tek pivot günün başarılı ismi Tchouameni oldu. Merkezde maçı domine eden Toni Kroos ve Luka Modric yine başarılı bir karşılaşma çıkarırken hücumun kanatları Vinicius Junior ve Valverde’ye emanet edildi. En uçta ise maçın açılışını yapan Rodrygo konuk ekibin en önemli gol silahı oldu.

Geriden oyun kurma yapısı

Bu maçla birlikte 6’da 6 yapan Real Madrid geriden oyun kurarken genelde 2-3-2-3 şeklinde konumlandı. Bunu yaparken top çok geride değilse bekler orta çizgiye atılırken ikinci hatta kenarlarda Modric ve Kroos pozisyon alarak oyunu güçlü şekilde kurdu. Atletico Madrid ise 4-4-2 şeklinde rakibini karşılarken rakibin topla oyununu istediği gibi sınırlandıramadı. Arkada kaliteli ayaklar ve sayısal üstünlükler ile Real Madrid pas yapmak ve oyun kurmakta fazla zorlanmadı.

Real Madrid’in hareketlilik ve pozisyon rotasyon gücü

Luka Modric takımının hem geriden oyun kurulumunda hem de 2. ve 3. bölgedeki etkinliğinde büyük rol oynadı. Atağın akışına göre sürekli kendine alan açan Modric hareketliliği ile sürekli rakibin dengesini bozmayı başardı. Yukarıda görülen ilk pozisyonda Modric sağ iç koridordan topu alıp atağı diğer tarafa yönlendirmesini ve sonrasında durmadan boş alana kendini atıp sol çizgide kendine pas opsiyonu yapışını görüyoruz. Diğer pozisyonda ise Valverde’nin rakip beki çizgiye çekmesinden sonra oluşan boşluğa yaptığı koşu ile Koke’yi peşinden sürükleyip merkezde boşluk yaratarak takım arkadaşlarına alan yaratıyor.

Modric’in başını çektiği bu hareketlilik belki de Eflatun – Beyazlıların en büyük gücü. Sürekli rakibi manipüle edişleri ve alan yaratmaları hücumda onları durdurulamaz hale getiriyor. Yukarıda 17. dakikadaki sekansta geriden oyun kurulurken Tchouameni merkezden sağ çizgiye topla giderken Koke’yi bu alana çekiyor sonrasında Valverde topu alıp merkez koşu yapıp boşalan alana topu taşıyor. Bu anda ise Sol kanatta Vinicius Junior sol çizgiden merkeze koşu yaparak Llorente’yi peşinden sürüklüyor ve Mendy için solda çok geniş bir koridor oluşuyor. Bu atağın devamında ne olduğunu gelin bakalım.

Az önce bahsettiğimiz geriden oyun kurma aksiyonları ile başarılı şekilde topu üçüncü bölgeye taşıyan konuk ekip bu atağın sonunda maçın ilk golünü kaydediyor. Rodrygo’nun Mendy’den aldığı pastan sonra Az önce çizgiden merkeze koşu yapan Vinicius’un bu kez derine koşu yapıp Felipe’nin pozisyonunu kaybettiriyor. Koşuyu gören Felipe öne çıkarak pozisyonunu kaybederken merkeze pası verip buraya koşu atan Rodrygo koşu yapıp Tchouameni’nin müthiş pasında şık bir vuruşla golü yapıyor.

4-4-2 ile rakibini karşılayan Simeone’nin öğrencileri eşleşmeleri maç boyunca problemli gerçekleşti. Real Madrid’in yüksek mobilitesi ile istediği aktif bölgelerde sayısal üstünlük yaratmayı ve topu o alana getirmeyi başardı. Yukarıda görülen pozisyonda da kaleden başlayan atakta merkezde 2’ye 1 üstün kalan Real Madridli oyunculara Courtois çok rahat bir pasla topu buluşturuyor ve oyun tek pasla Atletico’nun yarı alanına aktarılıyor. Bu tarz kaymaları alan daraltmaları çok etkin yapmasına alışkın olduğumuz Simeone’nin öğrencileri bu karşılaşmada alan kapatma ve daraltma konusunda rakibine yeteri kadar zorluk yaşatamadı.

Önde iki forvetli ancak sıfır santraforlu yapı ile çıkan Simeone’de muhtemelen hareketli bir yapıda rakibin dengesini bozmak istedi. Ancak erken yenen gol ve merkez orta sahadaki Real üstünlüğü bu planın işlemesine engel oldu. Görselde Felix’in merkeze gelip Militao’yu öne çektiğini ve hatta bunu yapması için Carvajal’in ona telkinde bulunduğunu görüyoruz. Sonrasında oluşan boşluğa Carrasco’nun yaptığı koşuya zamanlaması yerinde bir pas gelince Atletico ender gelişen bir organize hücum gerçekleştirdi. Ancak bu tarz atakların devamlılığı sağlanamadı ve ev sahibi ekip bir kaç duran top dışında rakip kalede tehlike yaratamadı.

Real Madrid az önce gösterdiğimiz Carrasco atağında olduğu gibi bu alandan tehlike yaratabileceği korkusundan Valverde’yi zaman zaman geri hatta getirerek 5-4-1 şeklinde derinde savunma yaptı bu şekilde Carvajal’e yapılan savunma yardımı Atletico’nun üretkenliğini baltaladı. Valverde hücumda da merkeze gelerek buradaki üstünlüğün kazanılmasında da büyük katkıda bulundu. İlk yarı 0,82 gol beklentisi üreten konuk ekip ikinci devrede sadece 0,06 gol beklentisi üretebildi. 0,99 gol beklentisi üreten Atletico Madrid bunun 0,64’ünü duran toplardan sağladı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.