Analiz | Atletico Madrid 2-2 Villarreal

La Liga’da 3. hafta mücadelesinde Estadio Wanda Metropolitano Stadyumu, son şampiyon Atletico Madrid ile Avrupa Ligi’nin son sahibi Villarreal’in mücadelesine ev sahipliği yaptı. Son dakikaya kadar soluksuz geçen mücadelede 2-2’lik skorla sona erdi ve taraflar sahadan birer puanla sahadan ayrıldı.

Bu karşılaşmayı global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Uzun yıllardır Atletico Madrid’in başında olan Simeone geçen seneye kadar katı şekilde 4-4-2 dizilişini kullandı. Geçen sene ile birlikte üçlü savunmaya geçen tecrübeli çalıştırıcı bu maçta da 3-1-4-2 dizilişini tercih etti. Savunmada Savic-Gimenez-Hermoso üçlüsü görev alırken onların önünde derin oyun kurucu rolünde Koke oynadı. Kanat beklerinde Carrasco ve Trippier forma şansı bulurken merkez orta sahada Lemar-Llorente ikilisini izledik. İleri uçta ise Suarez ve Correa ev sahibinin en önemli gol silahlarıydı.

Unai Emery 4-4-2 dizilişi ile takımını sahaya yaydı. Stoperde Albiol ve Mandi oynarken beklerde Estupinan-Foyth ikilisi görev aldı. Merkez orta sahada Trigueros ve Capoue forma şansı bulurken Emery hücumun kanatlarında Alberto Moreno ve Pino’ya forma şansı verdi. En uçta ise Dia-Moreno ikilisi ile konuk ekip gol aradı.

Rakibi karşılama planları

Simeone takımını 3-1-4-2 dizilişi ile sahaya yaysa da top rakibe geçtiğinde beklerin savunma hattını beşlemesi ile 5-3-2 şeklinde meşhur orta blok savunmasını gerçekleştirdi. Maç boyunca sıkı ve dar şekilde alanları kapatmayı başardılar. Ancak beşli savunmanın getirdiği bazı dezavantajlar da oluyor. Rakibin genişlemesine karşı beşli savunma ile kolay eşleşebilseler de orta bloktaki sayısal dezavantaj özellikle ceza sahasına yapılan geç koşularda tehlike oluşturabiliyor. İlk golde olduğu gibi kanatta yapılan başarılı bir dripling bir anda savunmanın dengesini alt üst etti ve ceza sahası ön çizgisinde Trigueros boş pozisyonda topla buluştu. Sonrasında net bir vuruşla skoru 0-1’e getirdi. Atletico’nun geçen sene yaşadığı sıkıntılar da bu tarz geriden gelen delici koşulara cevap verilememesi ile ilgiliydi. Buna rağmen savunma konusunda Simeone en son eleştirilecek hocalardan biridir.

Atletico hücumda ise 3-2-5 dizilişine evriliyor. Buna karşın Emery 4-4-2’sini savunmada bekleri içeri daralması ve kanatların savunma hattına gelmesi ile 6-2-2’ye evirerek rakibini savundu. Aşağıdaki pozisyonda görüldüğü gibi Atletico Madrid’in güçlü kanat bindirmelerini en uç hatta 6’ya 5 sayısal üstünlükle durdurmaya çalıştı. Çoğu atağı başarıyla savunsalar da özellikle ilk yarıda kanat organizasyonları sonucu kalelerinde ciddi tehlikeler de yaşadılar. Buna ek olarak orta blokta bırakılan boş alanlar Atletico’nun kolay pas yapmasına neden oldu. Bazı anlarda 6’lı uzun savunma hattı orta blokta yapılan pozisyon rotasyonları sonrasında tek pasla aşılır duruma geldi.

İç koridor kanat bindirmeleri (Underlapping run)

Atletico Madrid geçen sene de çok etkin kullandığı kanat organizasyonlarını rakibin altılı hattına rağmen bu maçta da kullandı. Yukarıda da görüldüğü gibi oyunu iki çizgide genişletip iç koridora yapılan bindirmelerle asist bölgesi(asist zone) olarak nitelendirilen bölgelerden ceza sahasına etkili girişler gerçekleştirdi. İlk devrede Atletico rakip sahaya 11 defa girerken konuk ekip sadece 2 kez rakip ceza sahasına girebildi. Maçın tamamında ise %27.8 başarı oranıyla 36 orta girişiminde bulundular. Villarreal’in maç boyu yaptığı orta sayısıysa sadece 4’tü. İlk devrede konuk ekip hiç şut girişiminde bulunamazken ikinci devrede attıkları iki şutta gol oldu. Atletico ise attığı 23 şuttan sadece 4 isabet çıkarabildi.

Atletico’nun ön alan baskı denemeleri

Simeone’nin öğrencileri rakibiplerini ön alanda karşıladı fakat savunma hattını geride tutmayı tercih etti. Bu nedenle ileride sayısal üstünlüğü rakibe bırakmış oldular. Yukarıda da görüldüğü gibi merkez oyuncuları bu sayısal dezavantaj yüzünden birden fazla pas opsiyonunu kontrol etmek zorunda kaldı. Bu anlarda da yapılan dikine tempolu pas ve devamındaki sırtı dönük bağlantı pası ile çizgilerde büyük boşluklar yaratıldı. Merkezde üç oyuncu ile şok baskı denense de bu baskı maç boyunca kolay aşıldı. Bu nedenle Atletico Madrid rakibini çoğunlukla orta blokta karşılamayı tercih etti.

Değerlendirme

Maçta ev sahibi ekip net pozisyon ve üretkenlik konusunda üstün olan taraftı. Ancak ikili mücadeleler ve hava toplarında da Villarreal’ın net bir üstünlüğü vardı. Konuk ekip hava toplarında %62.5 ve ikili mücadelelerde %61.9 başarı oranı sağladılar. Yapılan paslar ve topa sahip olma konusunda da başa baş mücadele çıkaran konuk ekip 3. bölgedeki aksiyonlar konusunda ise istenileni veremedi. Ev sahibi 16 korner kullanırken konuk ekip maç boyunca hiç köşe vuruşu kullanamadı. Sadece bu veri dahi rakip kalede yaşanan üretkenlik sıkıntısını göstermeye yeterli. İki defa öne geçen ve maçı kazanmaya çok yaklaşan Atletico ise son dakikada yediği talihsiz golle üç puanı kaçırdı. Ev sahibi ekip özellikle ilk devrede bir çok kez skor yapma şansı yakaladı ancak fırsatları değerlendiremedi.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.