Analiz | Başakşehir 1-2 Fenerbahçe

Ligin ilk maçında evinde konuk ettiği Gazişehir’i 5-0’lık farklı skorla geçen Fenerbahçe, geçtiğimiz sezon şampiyonluğu 33. haftada kaybeden Başakşehir deplasmanında geriye düşmesine rağmen kazanmayı başardı. İlk 11’in önemli isimleri Isla ve Moses’ın olmadığı maçta yeni transfer Zanka ilk haftaya göre daha hazır bir görüntü verirken, geçtiğimiz sezonu oynamadan geçiren Tolga Ciğerci de yaptığı katkıyla bu sezon Yanal’ın planları arasında var olacağının sinyallerini verdi.

Genel

Karşılaşmaya Gazişehir maçında olduğu gibi 4-2-3-1 ile başlayan Fenerbahçe’de Dirar yine sol bek olarak görev yaparken, Isla’nın yokluğunda tercih edilen isim Ozan Tufan oldu. Ozan’ın sağ beke kaymasıyla Emre’nin orta sahadaki partneri olarak görev yapan isim ise Tolga Ciğerci’ydi. Geçtiğimiz hafta Gazişehir maçında oyuna sonradan dahil olan ve uzun bir aranın ardından yeniden futbola hazır hale gelen Tolga maç öncesinde soru işareti olarak dursa da maç boyunca yüksek pas yüzdesiyle oynadı ve Muriç’in beraberliği getiren golündeki güzel asistiyle akılda kaldı. Fenerbahçe geçtiğimiz hafta Gazişehir’i farklı mağlup ederken takımın en fazla hücuma yönelik pas yapan iki ismi Isla ve Dirar’dı. Şilili oyuncunun yokluğunda takımın merkezden yaptığı hücumların yoğunluğu artarken, takımın atağa çıkarken sağ kanattaki Isla-Moses bağlantısını aradığı gözlendi.

 

Topla oynama

Bu sezon topa daha fazla sahip olan bir takım olacağının sinyallerini hem hazırlık döneminde hem de ilk haftada veren Fenerbahçe, Başakşehir karşısında da bu özelliğini sürdürdü. Abdullah Avcı’nın ayrılmasının ardından Okan Buruk ile yeni bir kimlikle sahada yer alan Başakşehir’in topla oynama konusundaki değişimi ilk hafta olduğu gibi bu maça da yansıdı. Özellikle 60 ve 75’inci dakikalar arasında topla oynama oranlarının 80-20 olması Başakşehir’in bu bölümde topu tamamen Fenerbahçe’ye bıraktığını ortaya koydu.

Hücum aksiyonu sıklığı konusunda Başakşehir ortalamasının gerisinde kalan Fenerbahçe, buna rağmen Instat Index ve gol beklentisi istatistiklerinde rakibinin önünde yer aldı.

Altay Bayındır

Maç boyunca topa sahip olma oranında rakibinin önünde olan Ersun Yanal’ın takımında önceki haftaya göre farklı olan bir diğer konu ise kaleci kullanımıydı. Genç kaleci Altay, takımın en güçlü beş pas bağlantısının ikisinde yer alırken, stoperlerin tehlikeli topları gelişigüzel uzaklaştırmaktansa Altay’a dönmeyi tercih etmesi dikkat çekti. Maçı yüzde 85’lik isabet oranıyla 46 isabetli pasla tamamlayan Altay, birçok hücumun başlangıç noktası oldu.

 

Geçtiğimiz sezon Başakşehir’i izlerken sıklıkla rastladığımız bu görüntüyü hazırlık maçlarında da birçok kez veren Fenerbahçe’de kaleci Altay’ın bu denli sık kullanılan bir pas bağlantısı olması Yanal’ın takımının bu sezonki yeniliklerinden biri olarak görünüyor.

 

 

İkinci yarıda takımın rakip yarı alana yerleşmesiyle beraber Altay’ı daha fazla kullanan Fenerbahçe’de genç kaleci birçok pozisyonda iki stoperin arasına girerek oyun kurdu ve takımının sayısal bir üstünlük kurmasına olanak tanıdı.

Özellikle Pep Guardiola’nın çalıştırdığı takımlarda sıklıkla gördüğümüz bu görüntü birçok futbol otoritesi tarafından “Riskli” olarak nitelendirse de Guardiola bu eleştirileri her defasında, “Risk almamak daha büyük bir risk” sözleriyle cevaplıyor.

İspanyol teknik adamın bu yorumunun doğruluğu aslında bu maç özelinde de kanıtlanabilir zira Fenerbahçe, ikinci yarıda Altay’ın Jailson’a atmak yerine risk almamak adına uzun vurduğu bu pozisyonun sadece 9 saniye sonrasında kalesinde neredeyse ikinci golü görüyordu.

Savunma yerleşimi

Dörtlü savunmanın önünde dörtlü bir hatla kalmaya gayret eden Fenerbahçe’de diziliş top Başakşehir’deyken çoğunlukla 4-4-2’ye kaydı. Tolga ve Emre ikilisi Zanka-Jailson ikilisiyle arasındaki mesafeyi kısa tutmaya gayret ederken, Yanal’ın Gazişehir maçının ardından yaptığı takım boyu konusundaki vurgunun önemini takım da benimsemiş gibi göründü.

Emre Belözoğlu

Maçı 7 defansif ikili mücadele kazanıp, 7 de top çalarak tamamlayan Emre Belözoğlu aynı zamanda Zanka’nın ardından maçın en fazla hücuma yönelik pas yapan ikinci ismi olurken, en yüksek Index puanına sahip isim olmayı da başardı. Maç boyunca 17 ikili mücadeleye giren Emre bu mücadelelerin 15’inden galip ayrıldı ve sahada fark yaratan isim oldu.

Hücumda 4-2-4

Gazişehir maçında topa sahip olduğu anlarda ileri üçlü ve Max Kruse ile rakip ceza sahası etrafında kalabalık olmaya çalışan ve topa sahipken sahaya 4-2-4 şeklinde yayılan Fenerbahçe’nin bu düzeni Başakşehir karşısında da devam etti. Emre ve Tolga Ciğerci orta sahayı tutarken, iki savunma bekiyle oyuna genişlik veren Sarı Lacivertli takımda Deniz, Kruse, Garry ve Muriç de üçüncü bölgede tehlike yaratmaya çalıştı.

Bu tercihin bir sonucu olarak ön alanda kaybedilen toplar zaman zaman orta alanda büyük boşlukları da beraberinde getirdi.

 

Vedat Muriç

90 dakika boyunca oldukça mobil bir görüntü çizen ve sahanın her yerinde gezen Muriç, orta sahaya kadar gelerek aldığı toplarla takım arkadaşlarını birçok pozisyonda rahatlattı. Maç boyunca 27 ikili mücadeleye giren ve bu istatistikte sahadaki en yüksek sayıya ulaşan Kosovalı golcü, bu mücadelelerin 12’sini kazanmayı başardı.

Muriç’in bu gezgin oyunu sahanın her yerinde topla buluşmasına olanak tanısa da arkasında görev yapan Kruse, Deniz ve Garry üçlüsünden maç boyunca sadece 4 pas almış olması hücum bağlantısının bu maç özelinde yeterince iyi gerçekleşmediğini ortaya koydu. 

Zanka

Fenerbahçe’nin Danimarkalı stoperi Zanka ikinci maçında ilk maçına oranla kendine daha yüksek bir güvenle oynuyor izlenimi verdi. İlk maçında fazla risk almadan oynamayı tercih eden oyuncu, ikinci maçında ise savunmadan topla çıkış konusundaki yeteneklerini gözler önüne serdi. Birçok savunma oyuncusunun risk almadan hemen yanındaki Emre’ye da çizgiye oynamayı tercih edeceği bu pozisyonda takımı atağa kaldırabilecek olan Kruse’u düşünen ve tek pasla 5 Başakşehirli oyuncuyu oyundan düşüren Zanka, maç boyunca 45 isabetli hücum pası yaparak bu alanda sahanın en iyisi oldu.

Hiçbir hazırlık maçında yer almadan Gazişehir maçında 11’de sahaya çıkan Zanka’nın o maçtaki “İsabetli hücum pası/Toplam pas” oranı 0.40’ta kalmıştı. Danimarkalı oyuncunun takımla geçirdiği bir haftanın ardından bu istatistikteki oranı bu maçta ise 0.53’e yükseldi. Fenerbahçe’nin stoperlerinin geçtiğimiz sezon ligin yan pas istatistiklerinde başı çektiğini düşünürsek, Zanka’nın bu konundaki kabiliyeti önümüzdeki haftalarda takımın fark yaratan unsurlarından birine dönüşebilir.

Defansif müdahalelerde oldukça başarıl olan Zanka, Crivelli ile girdiği 7 ikili mücadelenin 5’ini kazanarak başarılı bir grafik çizdi. Çok az pas hatasıyla oynayan Zanka, yüksek pas yüzdesiyle takımının savunmadan topla çıkışlarında da başrolü oynadı.

 

Savunma arkası koşuları

Beraberlik golünü Muriç’in savunma arkasına yaptığı koşuyla bulan Fenerbahçe aslında bu pozisyonu önceki dakikalarda da birden çok kez aramıştı. 50’den sonra Muriç’i birçok kez savunma arkasına yaptığı koşularda kaçırmaya çalışan Fenerbahçe’de bu pozisyonlardan biri de 63’te yaşandı. Goldeki gibi Tolga’nın savunma arkasına attığı pasa hareketlenen Muriç bu pozisyonu sonuçlandıramasa da maç boyunca aramaya devam etti.

Bu pozisyonun yaklaşık 15 dakika sonrasında yine Tolga’nın pasına hareketlenen Muriç, bu defa topu istediği noktada alınca güzel bir gol vuruşuyla Fenerbahçe formasıyla çıktığı ikinci maçta da fileleri sarsmayı başardı.

Tolga da Fenerbahçe formasıyla ilk 11’de çıktığı ilk maçtaki yüksek pas yüzdesiyle dikkat çekti. Kendi yarı sahasında pas hatası yapmadan oynayan gurbetçi oyuncu, sezonun geri kalanında sakatlık problemi yaşamaması halinde takımına önemli bir katkı sunabilir.

Ferdi Kadıoğlu

Geçen hafta Gazişehir karşısında Fenerbahçe formasıyla ilk golünü atan Ferdi, Başakşehir maçında da takımını galibiyete taşıyan isimlerdendi. 40 dakika oynadığı maçta sadece 1 pas hatası yapan ve Dirar’ın golünde asisti yapan oyuncu olan Ferdi, galibiyet golünden dakikalar önce de Kruse’u gol pozisyonuna sokmuş ancak Alman oyuncu bu fırsatı değerlendirememişti.

Bu pozisyondan birkaç dakika sonra ceza sahasına yaptığı koşuyla Zajc’tan aldığı pası iyi değerlendiren Ferdi, Dirar’a attığı güzel pasla ilk golünün yanına ilk asistini de ekledi. Genç oyuncu maçı 40 dakikada 9 başarılı pas ve 12 başarılı aksiyonla tamamlarken, yerini Ferdi’ye bırakan Garry ise 57 dakikada 13 başarılı aksiyon ve 9 isabetli pas üretmişti.

Nabil Dirar

Hasan Ali’nin sakatlığının ardından bir anda kendini sol bekte bulan ve Gazişehir maçında sahanın en iyisi olan Dirar, Başakşehir karşısında zaman zaman aksadı. Faslı oyuncu ligin en yüksek skor potansiyeli taşıyan kanat oyuncularından olan Visca’yı tutmakta hayli zorlandı.

Dirar’ın Visca’yı kaçırdığı her üç pozisyon da Fenerbahçe kalesinde gol tehlikesine dönüştü. Maçı sadece 1 defansif ikili mücadele kazanarak tamamlayan Dirar buna rağmen rakip ceza sahasına attığı üç pasla Visca ve Emre ile birlikte bu alanda maçın en iyisi oldu ve attığı golle de takımını galibiyete taşıdı.

Sonuç

Fenerbahçe şampiyonluk yarışındaki rakiplerinden birini deplasmanda mağlup ederek, 3 puanın yanında önemli bir öz güveni de hiç kuşkusuz cebine koydu. İdealden oldukça uzak görünen bir geri dörtlüyle, zor bir deplasmanda kazanan Ersun Yanal’ın takımı oyunuyla ilk haftaya nispeten kattığı yenilikleri sunarken, her geçen hafta gelişerek değiştiğinin de sinyallerini verdi. Bu hafta oynanacak Trabzonspor maçında sahada kendine daha fazla güvenen bir Fenerbahçe göreceğiz ve bu da hem oyunda hem de oyuncularda çeşitli farklılıkları beraberinde getirebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.