Analiz | Beşiktaş 1-1 Antalyaspor

Süper Lig’de ikinci hafta karşılaşmasında Beşiktaş kendi sahasında Antalyaspor ile karşılaştı. Önceki gün yaşanan Covid-19 testi karmaşasından sonra ertelenmesi gündeme gelen maçı ev sahibi ekip uzun süre önde götürmesine rağmen 85. dakikada kalesinde golü gördü ve galibiyeti kaçırdı…

Ortalama Pozisyonlar

Beşiktaş maça 4-1-4-1 dizilişi ile başladı. Kalede Ersin; savunmada solda N’sakala, ortada Welinton ve Vida, sağ bekte ise Necip Uysal görev aldı. Savunmanın önünde Atiba, Atiba’nın önünde Dorukhan ve Mensah yer alrıken kanatlarda Hasic ve Boyd, en ileride ise Larin yer aldı.

Antalyaspor da maça 4-1-4-1 dizilimi ile başladı. Kalede Boffin; savunmada Eren Albayrak, Kudryashov, Veysel Sarı ve Bünyamin; savunmanın önünde Nuri Şahin; Nuri’nin önünde Hakan Özmert ve Fredy; kanatlarda Amilton ve Doğukan Sinik; en uçta ise Adis Jahovic görev aldı.

Maçta oyun planlarını incelediğimizde maçı 2 aşamada analiz etmek daha doğru olacaktır. Skorun 0-0 olduğu ve Beşiktaş’ın skor üstünlüğünü bulduktan sonraki bölümlerde iki takımın da oyun tercihlerinde değişiklikler gözlemledim.

Skorun 0-0 Olduğu Bölüm

Antalyaspor maça Beşiktaş’ı kendi yarı sahasında karşılayarak yakalayacağı kontra ataklar sonucunda gol bulma anlayışı ile başladı. Beşiktaş da, Antalyaspor’un bu anlayışına uygun bir oyun sergiledi. Gol bulduğu bölüme kadar topa sahip olarak rakip yarı alana yerleştiler. Antalyaspor’un topa sahip olduğu bölümlerde ön alan baskısı yaparak topu kapmayı ve öne geçmeyi planladılar. Açıkçası Antalyaspor’un da bunun aksini düşünmemesi Beşiktaş’ın gol bulmasında etkili oldu. Öyle ki Antalyaspor kontra ataktan ziyade uzun toplar ile topu ileri gönderip, hücum oyuncularının topu indirmesi ile pozisyon bulma anlayışındaydılar.

Bu duruma örnek olarak 13. dakikada Antalyaspor’un kullandığı kale vuruşunu gösterebilirim.

Beşiktaş ön alan baskısı ile rakibini hataya zorluyor. Fakat Antalyaspor zaten hali hazırda uzun oynamaya uygun bir yerleşim ile sahada. Eren sol bekte yaklaşarak topu alabilecek pozisyon yaratabilir, Boffin ve Kudryashov ise uygun pozisyonda olmasına rağmen Veysel Sarı uzun oynayarak topu Beşiktaş’a veriyor.

Arkaya yaslanan Antalyaspor’a karşı Beşiktaş pozisyon bulabilmek için topu sürekli sağa ve sola çevirerek açık aradı.

Topla oynamaya baktığımızda Beşiktaş’ın ilk yarıda %71-%29 üstünlüğü bulunuyor. Bu da aslında Beşiktaş’ın gole kadar olan bölümdeki oyununu açıklar nitelikte.

Antalyaspor Beşiktaş’ın ısrarla aradığı açığı 33. dakikada verdi.

Necip’in sağ kanattan yaptığı koşu ile Atiba’nın uzun pası ceza sahasında birleşince Necip topu içeri çevirdi. Bu pozisyonda 2 Antalyasporlu oyuncunun Larin’i boş bırakması Beşiktaş’a üstünlüğü getirdi.

Beşiktaş golden sonra da bir süre ön alanda yüksek baskı ile oynadı. 36. dakikada yaptıkları presle kazadıkları topta yine gole yaklaştılar.

Burada Necip’in gol pozisyonunda yaptığı koşudan sonra başarılı başka bir aksiyonunu görüyoruz. Beşiktaş bu pozisyonda golü bulsaydı Antalyaspor’un maça başladığı planın yanlışlığı daha da gözler önüne serilebilirdi.

Beşiktaş Öne Geçtikten Sonraki Bölüm

Beşiktaş öne geçtikten sonra Antalyaspor ilk yarı sonuna kadar tam anlamıyla oyun planını değiştirdi diyemeyiz. Fakat yine de daha fazla topla oynamaya başladılar ve Beşiktaş da golden önce yaptığı ön alan baskısını daha seyrek yapmaya başladı. Özelikle ikinci yarı Antalyaspor’un, Beşiktaş’a karşı daha denk bir oyun oynadığını söyleyebiliriz.

Maçtaki şut sayılarına ve dönemlerine bakacak olursak en çok şutun 75-90 dakikaları arasında çekildiğini görüyoruz. Buradaki temel unsurun Antalyaspor’un gol için daha çok gelme isteği ve bununla birlikte Beşiktaş’ın bulduğu boşluklar ile geçiş oyununda yakaladıkları pozisyonlar olduğunu düşünüyorum.

Antalyaspor ikinci yarıda topa sahip olarak Beşiktaş savunmasını açmaya çalışmasının yanı sıra 59. dakikada bir duran top çalışması ile pozisyon yakaladılar.

Genelde kaleye bu kadar uzak noktalardan kullanılan serbest vuruşlarda bu tarz organizasyonları ligimizde çok fazla görmüyoruz. Bence sadece bu bile Antalyaspor için önemli bir artı.

İkinci yarıda daha çok geçiş hücumları üzerinden pozisyon arayan Beşiktaş, 73. dakikada yakaladığı pozisyondan Larin ile yararlanamadı. Antalyaspor ise özellikle ikinci yarıdaki oyununun sonucunu 85. dakikada beraberliği yakalayarak aldı.

Burada yerleşik savunmada olan Beşiktaş defansına karşı sonradan oyuna giren Gökdeniz, sağ kanatta N’sakala ile eşleşmiş durumda. Daha sonra merkeze doğru yaptığı koşuda N’sakala, Gökdeniz’i doğru bir şekilde takip edemiyor ve Gökdeniz ceza sahasına girerek golü yapıyor. Burada N’sakala özelinde bir durumu belirtmek istiyorum. Özellikle Necip’in sağ bek oynamasıyla Beşiktaş ataklarının büyük bir bölümünü sol kanattan geliştirme çabasındaydı. N’sakala zaman zaman doğru hamleler yapmış olsa da son tercihlerinde kötü bir görüntü sergiledi. Bununla birlikte daha fazla git gel yaptığından da olabilir Antalyaspor’un golünde bir anlık konsantrasyon kaybı yaşıyor ve Antalyaspor golü buluyor.

Maç Verileri

Maç boyunca geliştirilen ataklarda Beşiktaş 2.11, Antalyaspor 0.70 gol beklentisi ile oynadı.

Daha önce de belirttiğim üzere Beşiktaş’ın özellikle sol taraftan daha çok atak geliştirdiğini görüyoruz. Bununla birlikte Antalyaspor iki kanattan da yakın sayıda atak geliştirmesine rağmen sağ kanattan gelişen hiçbir atakta başarı sağlanamamış.

Maçtaki pas sayılarına baktığımızda ise özellikle ilk yarıda topa daha fazla sahip olmasıyla birlikte Beşiktaş’ın daha fazla pas yaptığının görüyoruz. Burada ceza sahasına pas ile girme sayılarına dikkat çekmek istiyorum.

Bölgelere giriş ile pas sayılarını birlikte değerlendirdiğimizde Beşiktaş rakip yarı alana 58 kez, Antalyaspor ise 60 kez geçmeyi başardı. Buna rağmen Beşiktaş 16 kez bu topları rakip ceza sahasına taşımayı başarırken Antalyaspor sadece 8 kez başarılı oldu.

Oyuncular

Atiba savunmanın önünde tek olarak oynadığı maçta topun dağıtıcısı konumundaydı. Özellikle pas istatistiğine baktığımızda maçta en çok pas yapan oyuncu olmayı başardı ve 82 pas denemesinin 79’unda başarı sağlayarak %96’lık bir oran yakaladı.

Maçın son bölümünde oyuna giren Gökdeniz, çıktığı ilk Süper Lig maçında gol atmayı başardı. 18 yaşındaki oyuncu Antalyaspor’un ve Türk futbolunun yükselen yıldızlarından olmaya aday.