Analiz | Beşiktaş 1-2 Antalyaspor

Pandemi nedeniyle Süper Lig’e verilen uzun aradan sonra Beşiktaş, evinde Antalyaspor’u ağırladı. Antalyaspor; Sinan Gümüş ve Amilton’un ilk yarıda attığı gollerle galibiyete uzanırken Beşiktaş ikinci yarıda baskıyı arttırmasına rağmen Ljajic’in tek golüyle farkı 1’e indirdi ancak bu yeterli değildi.

Beşiktaş’ın gençleri nasıldı? İlk yarıdaki oyun neden yetersizdi? İkinci yarıda ne değişti? Antalyaspor nasıl yerleşti? Sorularına cevap arayacağız ve çok daha fazlasından bahsedeceğiz.

Genel

11’ler üzerinde bakıldığında Beşiktaş’ta Ersin, Rıdvan ve Güven’ın performansları merak ediliyordu. Özellikle Ersin ve Rıdvan için önemli bir fırsat maçıydı. Ön üçlüye baktığımızda Diaby, Güven, Boyd üçlüsü ise vadettiği dinamizmi sahaya hiç yansıtamadı. Ortalama topla buluşma noktalarına baktığımızda Beşiktaş’ın oyunu büyük ölçüde rakip yarı sahada oynadığını anlayabiliyoruz. Özellikle bekler oldukça önde konumlanmış durumda.

Antalyaspor’da özellikle hücumda kaliteli ayaklar mevcut. Jahovic – Sinan, Podolski, Amilton dörtlüsü Beşiktaş’ın oyunu önde oynamasının da verdiği rahatlıkla özellikle Rıdvan’ın arkasını rahatça işleyebildi. Burada özellikle Vida’nın görece o kadar da hızlı olmayan oyuncular karşısında savunmada zorlanması Beşiktaş’ın yediği iki golde de kendisini gösterdi.

İkinci yarıda Sergen Yalçın’ın; Ljajic ve N’Koudou ile başlayan yetenek hamlesi Beşiktaş’ın baskısını arttırmasını sağladı. Antalyaspor’un kendi yarı sahasına iyice gömüldüğü ve ceza sahası savunmasına geçtiğini gördük.

Beşiktaş maçın başından sonuna kadar topa hakim olduğu bir maçı geride bıraktı ancak Antalyaspor belirgin bir hata yapmadığı ceza sahası savunmasıyla bu üstünlüğün büyük ölçüde 2. bölgede kalmasını sağladı.

Beşiktaş, rakip ceza sahasına 36 kez girerken Antalyaspor 7 kez girdi. Gol beklentisi (xG)’ne baktığımızda ise Beşiktaş’ın 2.25, Antalyaspor’un 1.03 olduğunu görüyoruz. Beşiktaş hücumlarının verimsizliğini özetlemek aslında bu kadar kolay. 29 ortada yakalanan 7 isabet de başka bir örnek. Bunun sebeplerini iki yönlü olarak irdelemek gerekiyor:

1- Antalyaspor yerleşimi
2- Beşiktaş’ın hareketsizliği

Antalyaspor yerleşimi

Maçı Antalyaspor’un savunma tarzı üzerinden okumak mümkün. Yukarıdaki kare maçı özetleyen karelerden biri. Beşiktaş tüm hatlarıyla rakip yarı sahaya yerleşmeye çalışırken ikinci yarıdaki hamlelerle birlikte Antalyaspor’un savunmada 442 dizildiğini görüyoruz. Hatlar birbirini oldukça yakın. Bu aşamada; top kullanımı ve hatların işlenmesinde orta sahada bazı sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Lige verilen aradan önce Beşiktaş’ın parlayan yıldızlarından olan Elneny, Beşktaş’taki etkisiz maçlarından birini oynadı. Ne önde ne arkada sorumluluk üstlenip top kullanan bir Elneny olmayınca yük Atiba’nın omzuna bindi. Boateng de daha önde konumlanıyordu.

Beşiktaş, oyunu rakip yarı sahaya yığıp bekleri çizgiye, kanat oyuncularını da içeri konumlandırdığında sayı üstünlüğü açısından Antalyaspor’un desteğe ihtiyacı oluyordu. Burada Ufuk veya Hakan savunmadaki +1 rolünü üstlenerek muhtemel boşlukların işlenmesini engelledi.

2- Beşiktaş’ın hareketsizliği

Beşiktaş’ın önde çoğalma sorunu yoktu. İlk yarıda da ikinci yarıda da rakip savunmacılarla bolca eşleşme gördük ceza sahasında. Özellikle ilk yarıda Diaby, Güven ve Boyd üçlüsünün isimleri önde dinamik bir Beşiktaş vadediyordu ancak olmadı.

Yukarıdaki sekans Beşiktaş’ın Ljajic, N’Koudou ve Lens gibi hamlelerle sahadaki yetenek oranını arttırmasından sonra. Zaten özellikle Lens’in topla birlikte yaptıkları Antalyaspor’un genişlemesinde büyük rol oynadı. N’Koudou da Lens gibi çizgiyi işleyebilen biri olduğu için bu ikilinin varlığı kalabalık Antalyaspor savunma bloğunu genişletmek durumundaydı. Lens ve Ljajic’in yaratıcı profilleri de bir noktada golü getirdi zaten.

Victor Ruiz

Beşiktaş’ta Victor Ruiz özellikle ilk yarıda rakip yarı sahada yaptığı işlerle dikkat çekti. Yukarıdaki sekansta zor bir topu kazanıp sonrasında iyi bir şekilde o topu kullanıyor. Rıdvan’la yaptıkları iş birliğinden ise ayrıca söz etmek gerekiyor.

Victor Ruiz & Rıdvan Yılmaz

Victor Ruiz’in özellikle ilk yarıda top kullanırken fark yarattığı anlar vardı. Burada da önde topu kazanıp sonrasında Rıdvan’ın savunma arkası koşusunu görüyor. Rıdvan’ın ceza sahası koşuları ve ortaları Beşiktaş’ı gole yaklaştıran ender ataklardı ilk yarıda.

Victor Ruiz:
• Rakip yarı sahadaki boşluğu işleyen koşu ✓
• Adam eksilterek ceza sahasına pas ✓

3. bölgede %65’i başarılı 34 aksiyona giren Rıdvan Yılmaz hücumcu bek profiliyle dikkat çekecek gibi gözüküyor. Övmek için de yermek için de erken. Orta yapmanın bir bekin asli görevi olmadığını hatırlatmakta da fayda var. Rıdvan Yılmaz oldukça istekli ve hücumda etkin olma gayretinde ancak Antalyaspor’un onun arkasını işlemesini de unutmamak gerekiyor. Fizik ve tecrübe gibi etkenler de eklenince Rıdvan’ı konuşmak için erken. Maç özelinde ise hücumdaki arzusuyla Beşiktaş’ı gole yaklaştıran etkenlerden biriydi ve fark yarattığı anlar oldu

Rıdvan Yılmaz & Atiba Hutchinson

Beşiktaş’ın göze en hoş gelen ataklarından birini izliyoruz. Rıdvan Yılmaz savunmadan riskli olsa da delici bir driplingle çıkıyor. Merkezde Atiba’yla çok güzel bir ikili oyun oynayıp bu oyunu 3. bölgeye de taşıyorlar. Sonrasında Atiba ceza sahasında fark yaratan bir aksiyonla Beşiktaş’ı adeta gole götürüyor. Boyd’un final vuruşu ise bu atağın güzelliğine yakışmayacak derecede kötü.

 Victor, Atiba ve Boyd

Victor Ruiz öne hamlesiyle fark yarattıktan sonra Atiba’yı görüyor sonrasında Atiba ve Boyd arasında çok güzel bir ikili oyun görüyoruz. Bu aşamada Atiba’yı tekrar tekrar övmek gerekiyor çünkü maç eksiğine antrenman eksikliklerinin de eklendiği olağanüstü dönemlerden geçiyoruz. 37 yaşındaki Atiba Hutchinson ise eskisinden daha fit ve oyununa yeni şeyler eklemiş haliyle karşımıza çıkıyor.

Final

Beşiktaş açısından kontrast yaratan iki devre oynanırken Antalyaspor özellikle hücumdaki yetenekli ayaklarının ve kalecisi Boffin’in de büyük katkısıyla Vodafone Park’tan 3 puanla ayrıldı. İstatistiklerin büyük ölçüde yanıltıcı olabileceği bir maçı geride bıraktık. Beşiktaş, lige ara verilmeden önce ligin formda ekiplerinden biriydi. Sergen Yalçın’la birlikte bir oyun ve ivme yakalanmıştı ancak Beşiktaş’ın dönüşü muhteşem olmadı. Özellikle ilk yarıda sahaya yansıtılan bir plan yoktu.

Antalyaspor’da Tamer Tuna, Beşiktaş’a karşı ilk galibiyetini alırken fark yaratan nokta Jahovic ve Sinan başta olmak üzere hücum hattının Beşiktaş savunmasına ağır basması oldu. Özellikle Vida çok kötü bir maçı geride bırakırken Gökhan Gönül’ün sahadaki varlığı da büyük bir soru işaretiydi.

Beşiktaş bu mağlubiyetle yarıştan uzaklaşırken Antalyaspor orta sıralardaki yerini sağlama aldı.