Analiz | Beşiktaş 2-1 Alanyaspor

32. haftada Beşiktaş, evinde ağırladığı Alanyaspor’u Ljajic ve Quaresma’nın golleriyle yenerken Alanyaspor’un golü de Beşiktaşlı Caner’den geldi. Ljajic ve Burak performanslarıyla öne çıkarken Kagawa 27 dakika şans bulabildi.

beşiktaş alanyaspor ljajic ile ilgili görsel sonucu

Maçı iş ortağımız InStat’ın verileri ışığında inceleyeceğiz.

Genel

Beşiktaş’ta haftalar sonra 11’de gördüğümüz Quaresma dışında Adriano’yu da sağ bekte başlarken gördük. Beşiktaş topa büyük oranda hakimdi. Güven’in ısrarla merkeze, Burak’ın da sola kaydığını gördük.

Ortalama topla buluşma noktalarına baktığımızda Güven’i merkezde, Burak’ı biraz daha solda görüyoruz. Gol atamasa bile Burak Yılmaz servis konusunda başarılı bir maç çıkardı. Beşiktaş; Quaresma ve Caner’in varlığına rağmen maçı toplamda 6 ortayla tamamladı. Quaresma ise yalnızca 3 orta yaptı. Vazgeçilmez olmadığı gösterilen Quaresma’nın oyununu sadeleştirdiğini daha önce de görmüştük. Attığı golde trivela denemek yerine şutu sol ayağıyla çekmesi de bunun bir göstergesi olsa gerek.

Alanyaspor dinamik bir orta saha kurgusuyla sahadaydı. Beşiktaş savunma arkasına da çok sık koşular atıldı. Bu koşulardan başarılı olanlar da oldu, ofsayt bayrağına takılanlar da. Duran toplara özellikle çalışıldığı belliydi.

Maçın genel kurgusu bu şekildeydi. Alanyaspor, Beşiktaş’ta top kullanan oyuncuya baskı yaparken özellikle orta sahada adam-adama bir savunma gördük. Atiba’nın top kullanması engellenmeye çalışıldı. Bu kurgu Beşiktaş’ı özellikle uzun toplara yönlendirmek içindi. Burada Beşiktaş panzehir olarak Adriano’nun pasör niteliklerini kullanabilirdi ancak Alanyaspor bunun için orta sahada uygulanan markajı Adriano için de kullandı.

Burada da Beşiktaş savunması ve Atiba arasında bağın 3+2’lik bir baskıyla yok edildiğini görüyoruz. Karius’un da tıpkı Vida gibi uzun oynamak zorunda kaldığı anlardan biri. Burada Alanyaspor’un özellikle Karius’a baskı yapmamasının da temelinde geride top kullanacak hiçbir oyuncuyu boşa çıkarmamak yatıyor.

Topla oynama ve şutlar

Beşiktaş topa ağırlıklı olarak hakim olsa da rakip yarı sahaya, üçüncü bölgeye ve ceza sahasına girişlerde net bir fark yaratamadı. 45-60 arasında topla oynama farkının zirveye çıktığını görüyoruz ancak bu durum şutlara yansıdı mı?

45-60 dakikaları arasında %67 oranında topa sahip olan Beşiktaş 1 şut çekerken Alanyaspor 2 şut çekmeyi başardı. Beşiktaş topa en fazla hükmettiği aralıkta bunu şutlarla sonuçlandıramadı.

Ljajic’in golü

Beşiktaş’ın ilk golünde top Atiba’da. Burak top almak için merkezde Ljajic’in yanına kadar gelmiş. Burak’ın merkeze yaklaşması Alanyasporlu savunmacının da onu takip etmesine neden olmuş durumda. Dolayısıyla 4 kişilik Alanyaspor savunma hattı dağılmaya müsait bir pozisyonda. Atiba, Burak’a oynuyor, Burak da tekte Ljajic’i görüyor. Arkada Güven boşta ve Ljajic ona atmak isterken tekrar Burak’a oynamış oluyor.

Güven savunma arkasına bir koşu atarken Burak’ın geriye gelip top kullanması beraberinde bir Alanyasporlu savunmacıyı da getirmesini sağlıyor. Dolayısıyla ceza sahasında bir boşluk var. Bu boşluk Burak’ın etkili bir kilit pasıyla işlenirken Ljajic de ceza sahasına bir koşu atıyor. Topla buluşan Güven kaleyi yokluyor ama top koşu yapan Ljajic’e geliyor ve Ljajic topu boş ağlara bırakıyor.

Burak’ın merkeze yaklaşıp oyuna dahil olma çabasının Alanyaspor savunmasında yarattığı boşluğu gördüğümüz bir gol. Ayrıca goldeki en kilit pas da yine Burak Yılmaz tarafından atılmış oluyor.

Ljajic & Dorukhan

Ljajic sol içte topla buluşmuş konumda Dorukhan da klasik ceza sahası koşularından birini atmış. Ljajic burada Dorukhan’la güzel bir ikili oyun oynayıp ceza sahasında topla buluşuyor.

Duvar pası sonucunda ceza sahasında topla buluşan Ljajic; bu güzel atağı yine bu etkileşim sonucunda ceza sahasında oluşan boşlukta şut çekebilecek konumda olan Dorukhan’ı görmeyerek kötü bir şekilde sonuçlandırıyor.

Kötü sonuçlansa da iki oyuncunun doğru işler yaparak ceza sahasındaki boşlukları nasıl işleyebileceğini gördüğümüz değerli bir pozisyon olduğunu düşünüyorum.

Quaresma’nın golü

Beşiktaş’ın Quaresma’yla bulduğu ikinci gol öncesinde oyun sol kanada yıkılmış durumda. Karius’un uzun topunda top Burak’ta. Burak – Caner ve son olarak Ljajic’e oynanan tek topla Beşiktaş oradaki baskıdan çok güzel bir üçgenle çıkmayı başarıyor. Oyunun sol kanada yıkılması nedeniyle merkezde ve sağ kanatta boşluklar var. Quaresma da her zamanki gibi geniş alanda bekliyor.

Ljajic geniş alandaki Quaresma’yı görüyor ve Quaresma da topla içeri sokuluyor. Bu sıradaki en değerli aksiyon Dorukhan, Ljajic ve Güven’in ceza sahasına yaptıkları koşu olsa gerek. Bu koşu sayesinde Alanyaspor savunma hattı daha geriye çekilmek zorunda kalıyor ve merkezde Quaresma’nın kullanabileceği bir boşluk oluşuyor.

Ljajic, Güven ve Dorukhan’ın koşusu sayesinde ceza sahasında kalabalık yaratan Beşiktaş’ta Quaresma merkezde istediği açıyı yakalıyor ve sol ayağıyla güzel bir vuruşla topu ağlara gönderiyor.

Kagawa

Kagawa; Beşiktaş’ın ve belki de ligin kağıt üzerinde en büyük futbolcularından biri. Topla olan her etkileşimi fark yaratan yaratıcı bir oyuncu ve transferi büyük heyecan yaratmıştı. Ancak ne var ki Beşiktaş’ın kaybedecek bir şeyi olmayan maçlarında dahi bulduğu süre konusunda sıkıntılar var. Ligin en değerli silahının derbide dahi fazla kullanılmamasının teknik açıdan izahı da kolay değil. Bu maçta da 27 dakika süre buldu, değerli aksiyonları vardı. 27 dakika forma giydiği bir maçta üçüncü bölgede toplam 5 aksiyonu olması da onun yine yanlış rolde kullanıldığının apaçık bir göstergesi. Kagawa kaleye yaklaştığı an fark yaratan bir oyuncu çünkü.

Kagawa ve sonrasında da Lens oyuna girdikten sonra 4141’e daha yakın bir kurguda gördük Beşiktaş’ı. Lens ve Quaresma gibi iki kanat oyuncusuyla bu orta saha kurgusu ne yapabilir sorusuna da cevap vermek kolay değil. Söylenebilecek tek şey Şenol Güneş’in elindeki en değerli silahı kullanmakta o kadar da hevesli olmadığı.

Son söz

beşiktaş alanyaspor ile ilgili görsel sonucu

Bitime iki hafta kala Beşiktaş bu galibiyetle Trabzonspor maçı öncesi moral buldu. Alanyaspor ise bu mağlubiyetin ardından Rize ve Başakşehir’le oynayacağı zorlu bir viraja girecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş