Analiz | Beşiktaş 2-1 Sivasspor

Sakatlıklarla boğuşan Beşiktaş, milli ara öncesinde Sivasspor’u ağırladı. Güven Yalçın’ın 2 golle yıldızlaştığı maçta ilk yarıda Oğuzhan Özyakup’un etkisi hissedilirken genç stoper Serdar Saatçı yine iyi bir maç çıkardı. Mücadelenin son 15 dakikalık diliminde ise Sivasspor’un baskısı hissedildi.

Maçın taktiksel hikayesini iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Beşiktaş’ta Welinton, Ghezzal, Larin, N’Koudou, Atiba gibi eksikler varken bazı gençlere forma şansı doğdu. Özellikle Serdar Saatçı’nın özgüveni dikkat çekti. İkili mücadeleler, top kullanımı ve geçişlerde rol üstlenen bir Serdar vardı. Altay maçında yanında N’Sakala oynarken Ajax maçında Atiba’yla oynamıştı. Sivasspor karşısında ise yanında ilk kez bir lider stoper vardı.

Sivasspor ilk yarıda Gradel ve Kayode üzerine oynanan uzun toplarla gol aradı. Gradel ve Kayode ilk yarıda toplam 13 ikili mücadeleye girerken bunların 6 tanesini kazanabildi.

Kurgu

Beşiktaş klasik şablonuyla top kullanırken dikkat çeken detay Oğuzhan’ın ısrarla geriye gelip top kullanmasıydı. Stoperler açılırken Josef yine savunmayı üçleyen isimdi. Bekler de her zamanki gibi çizgide oyunu genişletiyorlardı. Bir başka önemli detay ise Beşiktaş’ın ön tarafta üç tane forvet profili kullanmasıydı. Solda Güven Yalçın sağda Kenan Karaman ve önde Batshuayi birbirlerine yakındılar. Özellikle Güven’in merkezde rol üstlenmesi gerekiyordu. Bekler de çizgide kullanıldığı için Güven & Kenan ikilisi merkeze yaklaşıyordu.

Sivasspor klasik 442’siyle karşılarken Beşiktaş’ın beklerinin oyunu genişletme çabası ve iki bekinin de topa yatkın isimler olması tabelayı belirledi.

Beşiktaş kurgusu ve şablonu gereği topa hakim olmak zorunda olan bir takım. Takıma Pjanic eklendiğinde bu oranın anormal değerlere yaklaşması bile bir gereklilik halini alıyor. Bu mücadelede Pjanic yoktu ancak ilk yarıda %60 topla oynayan Beşiktaş’ın ikinci yarıda ve özellikle son dilimde kontrolü kaybettiğini görüyoruz ve top ortada kalmış bir şekilde maç bitiyor. Yani ikinci yarıda topa ortak olmuş bir Sivasspor var.

Gol ihtimali metriğimizde Beşiktaş’ın klasik 45-60 arası baskısını görmek mümkün. Öte yandan Sivasspor’un ikinci yarıda dikkat çeken bir grafiği var. İlk yarıda ise tabelayı tehdit edememiş Sivasspor grafiğimize de yansımış durumda.

Aksiyon değeri grafiğimizde Can Bozdoğan’ın pasif kaldığını görüyoruz. 20 yaşındaki oyuncu henüz orta sahada rol paylaşımında kendi profilini bulmuş değil. Öte yandan dripling becerisine sahip olduğunu gösterdiği sekanslar var. Parlayan isimlere baktığımızda Oğuzhan Özyakup’un pas metriğinde fark yarattığını görüyoruz. Ayrıca Oğuzhan Özyakup girdiği 10 ikili mücadelenin 9’unu kazanarak iyi bir maç çıkardı. Hatta özellikle ilk yarıda sahanın en iyi ismiydi diyebiliriz. Grafikte parlayan bir diğer isim Valentin Rosier. Fransız sağ bekin Beşiktaş oyunundaki ağırlığından hep söz ediyoruz. Oyunun sağdan şekillendiği her sekansta belirleyici rol üstleniyor.

Özel bir gol

Mücadelenin değerini arttıran özel bir gole şahit olduk. Kurguyu anlatırken belirttiğim gibi Oğuzhan’ın derinde oyun kurulumuna katkısı ve Miralem Pjanic’i aratmayan ters topu hücumun kırılma anıydı. Beklerini çizgide tutan Beşiktaş ters toplarla oyunu genişletebildiğinde rakibini dengesiz yakalıyor. Oğuzhan ve Rosier’in yaptığı da tam olarak buydu. Rosier’in ısrarla çizgiye kadar inip ortaları öyle yapması ise hücumdaki bir başka denge bozan detay. Finale geldiğimizde ise özel bir gol vuruşu izliyoruz. Güven Yalçın’ın açısı Batshuayi tarafından kapatılmasına rağmen gol vuruşu hazır ve fiile dönüşüyor. Pek çok detayıyla özel bir gol…

Serdar Saatçı #46

Serdar Saatçı soğukkanlılığıyla parladığı bir mücadeleyi geride bıraktı. Yukarıdaki sekansta Beşiktaş’ı atağa çıkarma gayretinde olan soğukkanlı bir savunmacı izliyoruz. Elbette riskli bir hamle ancak bunları düşünecek özgüvene sahip olması ve bunu kısa sürede kazanması haber değeri taşıyor. Beşiktaş’ta 3. maçına çıkan 19 yaşındaki bir stoperden bahsediyoruz.

Welinton’un işlevini kavramış bir Serdar Saatçı var. Topla çıkışları ve hücumu düşünen bir stoper. Burada pas kalitesi ve çabukluğu elbette değerli. Pas tercihi tartışılabilir çünkü Rosier’in de değerli bir koşusu var ancak derine isabetli bir pas geliyor. Elbette bazı yerleşik set hücumlarında hatalı pas & orta tercihlerini de gördük Serdar’ın. Tecrübe gerekiyor.

Welinton’un işlevinden söz ederken rakibin önde karşılanması gereken anlar değer taşıyor. Serdar Saatçı’nın ilk yarıdaki iki aksiyonunu derledim. Yine risk barındıran ancak çabukluk gerektiren bazı hamleler görüyoruz.

Yine Welinton’dan bekleyebileceğimiz işleri var Serdar Saatçı’nın. Yukarıda derlediğim iki sekansta da başarılı uzun pas denemeleri var. Elbette başarısızlarına da şahit olduk ancak set açısından değerli gördüğüm anlar oldu yukarıdaki derleme. Pas kalitesi önemli bir gereklilik ve bu konuda ışık veriyor.

Bana göre maçtaki en değerli sekanslardan birinde de bir hücum devamlılığı görüyoruz Serdar Saatçı’dan. Hızlı bir atak fırsatını hem pas opsiyonu hem de ekstra hücumcu olarak değerlendirmeye çalışıyor. Ceza sahasına kadar bu devamlılığı korumasını ve ekstra bir rol üstlenmesini değerli buluyorum.

Yatabare hamlesi

3 hamle birlikte yapan Beşiktaş Alex ve Necip’i aynı anda oyuna aldığında orta sahaların daha kolay geçildiği bir maç izlemeye başladık. Bu noktada Sivasspor’un baskısı artarken özellikle Yatabare hamlesiyle birlikte rakip ceza sahasında etkisini arttırmış ve rakip kalede ciddi tehlike yaratan bir Sivasspor izledik.

Yatabare hamlesi değerliydi çünkü Beşiktaş oyunu geride kabulleniyordu. Özellikle Yatabare’ye havadan oynama fırsatının da olması onun saha içindeki varlığını değerli kıldı. Bana göre maçın taktiksel senaryosunu belirleyen bir hamle oldu Yatabare hamlesi.

Yukarıdaki sekansta da bir forvet oyuncusunun ceza sahasında yapabileceği değerli servislerden birini görüyoruz. Sivasspor için ciddi bir fırsattı ve hamle tabelada sonuç vermek üzereydi.

2. gol öncesinde Güven Yalçın

Güven Yalçın’ın sırtı dönük becerilere sahip bir forvet oyuncusu olması onu merkezde değerli hale getiriyor. 2. gol öncesinde topun 3. bölgeye taşınmasında onun orta sahada sırtı dönük becerisi belirleyici oluyor. İki kişiyi birden oyundan düşürerek hücumu olgunlaştırıyor.

2. gol öncesinde Vida

Güven’in 3. bölgeye taşıdığı top kaybedilirken geriden çıkmaya çalışan Sivasspor’a Vida’nın önde yaptığı hamle engel oluyor. Normalde Welinton’dan gördüğümüz bu hamle Beşiktaş için hem önde yakalanmayı engelliyor hem de yeni bir hücum fırsatı doğuruyor.

Atağın devamında top 3. bölgede kalırken Rıdvan’ın iyi ortası Güven’in de başarılı son vuruşuyla Beşiktaş 2. golü atıyor. Atak başlangıcında Güven & Vida’nın bu aksiyonları ise bence en az goldeki orta ve vuruş kadar değerli.

Final

Beşiktaş tam kadro çıkamadığı bir maçta son 15 dakikadaki düşüşü dışında istediği oyunu oynadı. Son dakikalardaki bu düşüşün ise rakip ayırt etmeksizin devam etmesi haber değeri taşıyor. Özellikle Güven Yalçın, Oğuzhan Özyakup ve Serdar Saatçı’nın 3 puana ek olarak kazanılan isimler olduklarını düşünüyorum.

Sivasspor’da özellikle ilk yarıdaki etkisizlik ve bütün hücumun bireysel beceriler üzerinden şekillenmesi ciddi bir soru işareti. Fajr dışında bir eksiği olmayan takımda ikinci yarıdaki Yatabare hamlesi durumu kurtarmaya yaklaşsa da başarılı olamadı.

İstatistik: Maçkolik

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.