Analiz | Chelsea 1-1 Liverpool

Cumartesi günü Chelsea ve Liverpool karşı karşıya geldi. 1-1 biten karşılaşmada Chelsea’nin golünü Hazard atarken bu sezon ilk puan kaybını yaşayan Liverpool’un golünü ise Sturridge attı.

Ortalama Pozisyonlar

Her iki takım da hücumda 4-3-3 formasyonu ile dizildi. Chelsea savunmada 4-5-1 dizilirken Liverpool ise 4-4-2 biçiminde dizildi.

Öncelikle Chelsea’nin ortalama pozisyonlarına baktığımız zaman bek, iç ve kanat oyuncusunun birbirine yakın olduğunu görüyoruz. Bunun temel sebebi ise Liverpool’un Salah ve Mane ikilisi ile beklerini etkili bir şekilde kullanmalarına çözüm bulmak. Ayrıca gene ortalama pozisyonlara baktığımız zaman Liverpool beklerinin daha ofansif olduğunu görebiliriz.

Chelsea beklerinin sezonun daha önceki maçlarına göre çok daha derinde kaldı. Sarri Liverpool’un kontra atağa hızlı çıkan ileri üçlüsüne önlem alarak bu hamleyi yaptı. Ancak Liverpool hücumu Chelsea savunmasında boşluklar buldu. Liverpool Chelsea savumasında boşluk ararken Mane ve Firmino ikilisi sürekli yer değiştirdi. Mane ile birebir eşleşen Azpilicueta Mane ile ceza sahası içine girince Firmino boşta kaldı. Ortalama pozisyonlarda da birbirlerine yakın olmalarının sebebi maç içinde pozisyonlarını değiştirmeleri. Mane ve Salah merkeze kaydıkları zaman onların kanatlardaki bıraktıkları boşluklarda Robertson ve Alex-Arnold ile etkili olmaya çalıştılar. Sık sık Chelsea savunmasında boşluklar bulmasına rağmen son vuruşlardaki etkisizliği yüzünden golü bulamadı.

Liverpool şut istatistiğinde rakibine ciddi bir üstünlük sağlamasına rağmen bu üstünlük şutların kalitesine yansımayınca rakip kaleye gönderdiği 14 şutun sadece 6 tanesinde isabet bulabildi.

Chelsea savunmasının aksayan diğer bir tarafı ise hatlar arasına giren oyunculara verilen reaksiyonlarda geç kalınması. Durum böyle olunca özellikle Salah ve Firmino’nun hatlar arasında daha rahat ve serbest oynamasına ve Liverpool için daha çok atak pozisyonu oluşmasına sebep oldu. Yukarıdaki pozisyonda tam dört oyuncunun hat halinde hatlar arasına girdiğini görüyoruz.

Topla Oynama Yüzdeleri

Chelsea Liverpool maçına kadar oynadığı tüm lig maçlarında her zaman topa sahip olan takım oldu ancak cumartesi günü oynanan maçta Liverpool maçın başından sonuna kadar topa daha fazla sahip oldu ve maçı %56 topla oynamayla bitirdi.

Liverpool her maça olduğu gibi bu maça da baskı ile başladı ancak bu maçta diğer lig maçlarından farklı olarak baskı seviyesini yüksek tutmadı. Daha çok set savunması yaparak topu kazanan ve topla daha çok oynamaya çalışan taraf oldu.

Liverpool’un Jorginho Önlemi

Chelsea ile oynayan her rakibin yaptığı gibi Liverpool’da Chelsea’de ilk önlem aldığı isim Jorginho oldu. Liverpool’un ileri üçlüsü savunma oyuncularına baskı yaparken Firmino aynı zamanda Jorginho’ya gelebilecek pas yollarını kapattı. Bu durum hem Jorginho’nun topu alabilmek için derine gelmesine sebep oldu hem de ligde ortalama 108.9 pas ile oynayan Jorginho bu maçta sadece 58 pasta kaldı.

Jorginho’nun etkinliği azalınca Chelsea’nin ayağı iyi stoperleri Rudiger ve Luiz Jorginho’nun görevini devraldılar. Rudiger 68 pasla takımının en çok isabetli pas veren oyuncusu oldu.

Sezonun ilk iki haftasında yazdığım Chelsea analiz yazılarında rakiplerin Jorginho’ya önlem aldığında Chelsea’nin oyun kurmakta sıkıntı yaşadığından bahsetmiştim. Ligde ortalama 608.4 isabetli pas oranıyla oynayan Chelsea bu maçta 492 isabetli pasta kalmasına rağmen oyunda etkili olma anlamında çok zorlanmadı. Bunun da en büyük sebebi Hazard.

Eden Hazard

Eden Hazard maç boyunca sol kenar oyuncusundan daha çok serbest bir rolde oynadı. Hazard’a tanınan bu özgürlük Chelsea adına oyunda daha fazla yaratıcılık sağladı. Bu özgürlüğün Chelsea adına getirdiği dezavantaj ise Hazard’ın savunmada Alonso’ya yardım etmemesi oldu. Alonso savunmada birçok pozisyonda Salah ve Alex-Arnold ile 2v1 kaldı. Chelsea ise bu durumu sol kanatta Alex-Arnold’ın arkasında oluşan boşluktan Hazard ile hızlı kontra ataklara çıkarak avantaja çevirmeye çalıştı.

Yukarıdaki pozisyonda Hazard derine gelerek topu alıyor. Bu sırada Alex-Arnold’ın onu takip ettiğini ve arkasında oluşan boşluğu görüyoruz. Hazard pozisyonun devamında Kovacic ile paslaşarak Alex-Arnold’ın baskısından kurtuluyor ve arkasında boşluktan faydalanıyor. Gomez de reaksiyon vermekte gecikince Hazard golü buluyor ve Chelsea 1-0 öne geçiyor.

İkinci Yarı

İkinci yarının başlamasıyla beraber oyunda golü isteyen taraf Liverpool derinde açıklar vererek hücum etti. Liverpool’un savunmasında verdiği açıklardan faydalanan Chelsea sık sık kontra ataktan etkili oldu. İkinci yarı daha hareketli ve daha sonuç odaklı oynanan bir maça dönüştü. Yukarıdaki şut grafiğine de baktığımız zaman maçtan ilk yarı 8 şut çıkarken ikinci yarı tam 15 şut çıktı.

Maçın 89.dakikasında top Sturridge’e geldikten sonra Kante baskı için geç kalınca Sturridge harika bir gol ile durumu 1-1 yaptı ve karşılaşma bu skorla bitti.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş