Analiz | Chelsea 1-2 Liverpool

Süper Kupa sonrası tekrar karşılaşan Chelsea – Liverpool karşılaşmasında gülen taraf 2 -1’lik skor ile Liverpool oldu. Chelsea’yi evinde mağlup eden Liverpool lige geçen seneki gibi 6 galibiyet alarak başladı ama bu sefer Manchester City’nin 5 puan üstünde konumlandı.

Ortalama pozisyonlar

Liverpool İlk 11’inde sakatlağı devam eden Alisson yerine Adrian ile başladı. Liverpool 4-3-3 sistemi ile ve her zamanki dizilişini bozmadan oyuna başladı.

Chelsea ise son geçen hafta ve Avrupa liginde denediği 3’lü savunma sistemini değiştirerek eski dizilişi 4-3-3’e geçti bu maçlarda oynamayan Emerson tekrar ilk 11’e döndü. Leicester City maçından sonra sakatlanan Kante ise tekrar sahalara döndü.

İlk yarı

Liverpool her zamanki rakibe 4-3-3 şeklinde bir baskı uyguluyor. Önde baskılarını gösteren Liverpool sürekli Chelsea’yi hataya zorlamaya ve uzun top oynatmaya zorluyor.

Chelsea yerden oynamak ve genel olarak Jorginho ile oyun kurmak isterken Jorginho’ya Fabinho markajı göze çarpıyor ve Jorginho’nun yanı sıra Liverpool’un eşleşmeleri Chelsea’yi ilk dakikalar ve ilk yarı genelinde zorladı.

Liverpool’un baskısına karşı ise Jorginho’ya alan açmak isten Chelsea, Kovacic’in de geri gelerek top almaya özen gösterdi. Kovacic ve Jorginho’nun geri gelmesi ile Azpilicueta ve Emerson/Alonso daha ileride kaldı.

Baskılara karşı buna rağmen çözüm bulamayan Chelsea uzun top oynamak zorunda kalıyor ve bunun sonucunda Arnold’un topu indirmesiyle Fabinho, Liverpool’u atağa çıkarıyor. Bunun devamında ise Mane yerde kalıyor Mane’nin yerde kalmasıyla ise faul’u kazanıyor. Arnold serbest vuruşu gole çeviriyor. Yine Liverpool baskısından sonucu almış durumunda oluyor.

Chelsea ise Liverpool’a karşı daha çok defansif şekilde oynadı ve Liverpool gibi baskı yapmak yerine topu karşılamayı tercih etti.

Liverpool’un önde savunma yapmasına karşı Abraham’ın sürekli arkalara koşu yaptığını gördük bu pozisyonda yine Abraham’a doğru Christensen’in arkaya doğru göndermesiyle Abraham’ı arkaya sarkmasına opsiyon oldu ve Abraham bunu kendi değerlendirmek istedi. Mount’a çıkarmaması ise dikkat çekti.

Chelsea’nin geçen hafta Wolverhampton maçında yediği gollerden birinin duran toptan olduğunu ve hafta içi Avrupa Ligi’nde Valencia’ya karşı duran toptan ve bu maçta da duran toptan gol yemesi oldukça dikkat çekici. Chelsa’nin duran topları savunurken yanlış paylaşımları ve boşlukları oldukça dikkat çekti.

Firmino’nun boşta olduğunun farkında olan Chelsea savunması daha sonra kimse hareketlenmedi ve bu fırsatı da Firmino gol ile değerlendirdi.

Liverpool arka alanda baskılarında ise genel olarak üçgenler ile pas yollarını kapatarak Chelsea’nin hücum paslaşmasını engelledi ve tehlikesini azalttı.

İkinci yarı

İkinci yarının başında tekrar korner kullanan Liverpool yine Chelsea’ye karşı üstünlüğünü sağladı ve dengesiz Chelsea savunmasına karşı Firmino net bir golü kaçırdı. Chelsea bu maçtan sonra artık daha çok dikkat edecek ve hazırlanacaktır yoksa bu şekilde olumsuz sonuçlarla fazlasıyla karşılaşabilir.

İlk yarı arkalardan oyun kurmaya çözüm olarak ikinci yarı da Kante’yi sık sık arkaya gelerek top aldığını gördük.

İlk yarıdaki yüksek baskısını ikinci yarıda azaltan Liverpool, topun sahipliğini Chelsea’ye verdi. Liverpool baskıyı azalttıktan sonra ise Chelsea’yi orta alanda karşıladı.

Orta alanda karşılayan Liverpool’a karşı Chelsea ise Alonso ve Azpilicueta’yı tamamen ileri çıkardı. İleri çıktıktan sonra orta alanda kaptırılan top Chelsea için arkada kanatlarda boşlular bırakılarak sorun çıkardı. Mane ve Salah için bir avantajdı.

Golden önce Wijnaldum- Kante, Robertson – Willian eşleşmelerinden dolayı oyuncuları içeri doğru çekerek arkada Azpilicueta’ya alan açıldı. Bu alanı da değerlendiren Chelsea, Kante’nin güzel golü ile sonuçlandı.


Alonso ve Azpilicueta kanatlara geldiğinde ise Mount ve Willian ceza sahasında konumlanarak ceza sahası içini yoğunlaştırarak tehlikeler yaratmak istedi.

Genel istatistikler

Genel istatistiklere baktığımızda dikkat çeken nokta Chelsea’nin 60.dakikadan sonra daha çok hakimiyet sahibi olduğunu ve 60.dakikaya kadar 6 şut ama 60.dakikadan sonra 5 şut çekerek dikkat çekti.

60.dakikaya kadar neredeyse birbirine yakın oynayan Liverpool ve Chelsea, 60.dakikadan sonra ise belirttiğim gibi Chelsea’nin üstünlüğünü görebiliriz.

Chelsea’de bağlantı ismi markaja rağmen yine Jorginho oldu.

Instant Index maçın adamı

Azpilicueta’nın maçın adamı olmasında en etken rollerden 2’si ileriye yönelik atılan en çok isabetli paslara sahip olan oyuncu olmak ve en çok başarılı crossları yapabilmek oldu. Aksiyonlarda da oldukça başarılı olan Azpilicueta maçın adamı oldu.

Sonuç

Liverpool lige güzel bir başlangıç yaptı. Geçen seneye göre daha rahat bir başlangıç yapan Liverpool zorlu Chelsea maçını da galibiyet alarak moral buldu. Liverpool’da oyun olarak istenileni aldığını söyleyebiliriz. Liverpool önde baskı ile Süper Kupa’da yaptığı gibi hataya zorladı ve ilk golde alınan serbest vuruşta faydasını gördü.

Chelsea ise duran toplardaki problemlerini en kısa sürede çözmek zorunda olduğunu fark etmeli  bu maçtan sonra yoksa önündeki maçlarda duran toplar Chelsea için kabus olabilir. Oyunu 2. yarı ele alan Chelsea gol hücum hattında oldukça isabetsiz şutlar ile sonuca ulaşamadı. Tammy Abraham’ın şu ana kadar ki güzel performansı bu maça taşıyamadı. Bu maçta tecrübe açısından Oliver Giroud veya Pulisic kadroya alınsaydı eğer, belki daha farklı bir senaryo ile karşı karşıya olabilirdik.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş