Analiz | Dortmund 4-1 RB Leipzig

Bundesliga’nın açılış haftasının en dikkat çekici maçında Dortmund evinde Leipzig’i ağırladı. Coşkulu taraftarının desteğini arkasına alan Dortmund maçı Dahoud, Witsel, Reus ve Sabitzer(KK) golleriyle 4-1 kazanarak sezona galibiyetle başladı.

Oyun planları

İki takımda sezon sonunda teknik adam değişikliğine gitti. Dortmund takımın başına Lucien Favre getirdi. Leipzig’te ise sportif direktör Ralf Ragnick takımı devraldı.

Favre kendi favorisi olan 4-4-2 dizilişinden vazgeçtiğini gördük. 4-3-3 dizilişini kullanan teknik adam, oyunu olabildiğince merkezden oynatmaya çalıştı. Leipzig karşısında rakibin yüksek baskısı sebebiyle Dortmund oyuncularının geride kaldığını gördük.

Ragnick ise kendiyle adeta özleşen 4-4-2 ile yüksek baskılı futbolunu sahaya yansıttı. Sportif direktörlük görevindeyken de sürekli bu diziliş ve bu anlayışla oynayan teknik adamlarla çalıştı. Geçen sezonun aksine düz 4-4-2 yerine elmas 4-4-2’yi tercih ettiğini gördük. Yine yüksek baskı aynı kaldı. Ortalama pozisyondan bu net şekilde görülebiliyor.

Merkezde çoğalma

Dortmund topa sahip olurken merkezde çoğalıp, kanatlarda ,bindiren bekler için, 1’e1 veya boş alan yaratmaya çalışıyor.

Leipzig karşısında Dortmund ataklarının odak noktası merkez ve sol kanat oldu. İlk gol de merkezde çoğalan Dortmund rakibini üstüne çekti. Bu sol kanatta Schmelzer için boş alan yarattı. Bindirmesiyle topla buluşan Schmelzer rahat orta şansı buldu ve onun ortasında Dahoud golü attı.

30-45 arası Dortmund

Maçın kilit dakikaları 30-45 arasıydı. Dortmund bu bölümde Leipzig’ten topa daha çok sahip oldu ve kaleye daha çok şut çekti. Bu bölümdeki baskılarını 2 duran top organizasyonu sonucu 2 golle sonuçlandırdılar.

Rakip sahaya, 3.bölgeye ve ceza sahasına girişlerde Leipzig’in çok gerisinde kaldılar. Bunun en büyük etkeni 2.yarı oynanan oyundu. Yine de ilk yarının sonunda gelen gollerle 2 farklı üstünlüğü ele aldılar.

RB Leipzig yüksek baskı oyunu

Skor olarak farklı bir şekilde mağlup olsalar da oyun olarak Leipzig rakibinden daha üstündü. Özellikle ilk 15 dakikada önde baskıları Dortmund’u yarı sahasından çıkartmadı. Bu bölümde golü de buldular.

Leipzig’in bu maçtaki sorunu önde ne kadar iyi baskı yaptılarsa ceza alanı ve çevresinde o kadar kötü bir baskı yaptılar. Derin bloktaki organizasyon sorunları ve duran top savunmasındaki zaaflar Leipzig’in kaybetmesine yol açtı.

Sonuç

Dortmund skor anlamında büyük bir gövde gösterisiyle başladı. Ancak bu tabela onların oynadığı oyunun hakkı değildi. Özellikle önde basan takımlar karşısında geriden daha iyi çıkmaları gerekiyor.

Leipzig ise senelerdir devam eden oyun alışkanlığını sürdürüyor. Bu oyunun mimarı olan Ragnick,geçen sezon yaşanan hayal kırıklığı üzerine ipleri eline aldı. Derin savunmayı ve şans üretimini arttırdığı vakit ligin en heyecan verici takımlarından biri olacaklardır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş