Analiz | Fenerbahçe 0-1 Göztepe

Süper Lig’in 25. haftasında Fenerbahçe sahasında İzmir ekibi Göztepe’yi konuk etti. Ünal Karaman yönetimindeki ilk galibiyetini geçtiğimiz hafta Başakşehir karşısında alan Göztepe, Fenerbahçe deplasmanından da 1-0’lık galibiyetle ayrılırken, Erol Bulut’un takımı bu sezon beşinci iç saha mağlubiyetini yaşadı. Karşılaşmayı iş ortağımız Metrica Sports‘un Play uygulaması ile inceleyeceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe’nin bu sezonun büyük bölümünde olduğu gibi 4-2-3-1 ile sahada yer aldığı karşılaşmada Luiz Gustavo’nun yokluğunda merkezdeki ikili yine Ozan Tufan ve Jose Sosa oldu. Oyuna genişliği genellikle iki beki üzerinden veren sarı-lacivertli takımda Valencia bir süredir olduğu gibi santrfor olarak görev yaparken, arkasındaki üçlü Thiam, Mesut ve Osayi Samuel’den oluştu.

Sahaya daha çok 4-1-4-1 gibi yayılan Göztepe’de ise savunmanın önünde tek olarak görev yapan isim Nijeryalı Obinna Nwobodo oldu. Sezon başında Macaristan’ın Ujpest takımından transfer edilen 24 yaşındaki orta saha oyuncusu 85 dakika sahada kaldığı karşılaşmada sekiz ikili mücadeleye girerken, dördünü kazandı.

İlk yarı

Maç boyunca ataklarının yaklaşık 76’sını kanatlardan gerçekleştiren Fenerbahçe, karşılaşmanın henüz ilk dakikalarında sol kanattan Canerle şekillenen bir atakta gole yaklaştı. Ozan’ın boş alana hareketlenmesiyle başlayan ve Caner’in tek topuyla gelişen atakta Thiam 4v4 pozisyonu daha iyi değerlendirebilseydi Fenerbahçe önemli bir gol şansı yakalayabilirdi.

Fenerbahçe’de özellikle Galatasaray karşılaşmasının ilk yarısında da sıklıkla gördüğümüz bu görüntüyle Göztepe maçında da zaman zaman karşılaştık. Top Göztepe’deyken rakibini 4-4-2 şeklinde karşılayan Erol Bulut’un takımında öndeki ikiliyle merkezdeki ikilinin arasındaki mesafenin sıklıkla açılması Göztepe’ye rahat pas yapma imkanı tanıdı.

Bu durum istatistiklere de yansırken sarı-lacivertli takım maçı sekiz top kapmayla tamamlayarak bu sezon en az top kazandığı maçı oynadı. Bu sezon ilk hafta oynanan Rizespor deplasmanının ardından ikinci defa top kapma sayısında tek haneli sayılarda kalan Fenerbahçe’nin top kapma istatistiğindeki sezon ortalaması 16.4’tü. Rakip yarı alanda iki top kazanabilen Fenerbahçe adına en fazla top kazanan oyuncularsa ikişer kezle Mesut ve Caner olurken, Sosa-Ozan merkezinin 90 dakika sahada kaldıkları mücadeleyi bir top kazanmayla tamamlamış olması Fenerbahçe adına düşündürücü görünüyor.

Göztepe’nin golü Fenerbahçe’nin kullandığı bir köşe vuruşu sonrasında gelirken, Erol Bulut’un takımının kullandığı bir başka köşe vuruşu dönüşünde Göztepe’nin orta sahayı oldukça kolay geçmesi de Fenerbahçe adına soru işareti oluşturur nitelikte bir görüntüydü. Pozisyonda Ozan ve Caner’in de bu durumdan memnuniyetsizliklerini el hareketleriyle dile getirdiğini görüyoruz.

İlk yarıda dikkatimi çeken bir diğer detay Göztepe’nin 11 oyuncuyla topun arkasına geçtiği bölümlerde alan bulmakta zorlanan Fenerbahçe’nin stoperlerini oyuna dahil etme konusunda pek ısrarcı olmamasıydı. Hem Szalai’nin hem de Serdar’ın önlerindeki boşlukları daha fazla değerlendirmeleri Göztepe adına eşleşme problemlerini beraberinde getirip Fenerbahçe’ye önde farklı boş alanlar açabilirdi ama Fenerbahçe bu konuda pek istekli olmadı.

Bunda stoperleri hücuma dahil etmenin işin savunma tarafına getirebileceği risklerin etkili olduğunu düşünüyorum. Hem bu riskleri minimuma indirmek hem de bu alanları kullanabilmek için belki ilerleyen haftalarda üçlü oynamak Fenerbahçe adına bir seçenek olabilir. Yukarıdaki pozisyonda önünde boş alan varken istediği topu alamayan Szalai’nin topu doğru zamanda doğru yerde almamasının bir sonucu olarak Göztepe baskısı karşısında uzun vurmak zorunda kaldığını görüyoruz. Göztepe’de kalan bu top maçtaki ilk gol pozisyonuna dönüşse de Altay gole izin vermemişti.

Göztepe ilk yarının son bölümünde gerçekleştirdiği bir atakla ikinci gole oldukça yaklaştı. Yine etkili ve organize bir ön alan baskısı yapamayan Fenerbahçe rakibinin topu birinci bölgeden çabuk ve net çıkartmasına engel olamayınca hızla topu üçüncü bölgeye taşıyan Göztepe’de Diabate’nin savunma arkası koşusu golü getirebilirdi. Öte yandan Diabate’nin koşusuna cevap veremeyen Valencia’nın da bu pozisyonun oluşmasındaki payını yadsımamak gerekiyor.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğinde Fenerbahçe’nin öndeki üçlüsü Samuel, Valencia ve Thiam’ın savunma katkısının oldukça düşük olması da dikkat çeken bir diğer detay gibi görünüyor.

İkinci yarı

İkinci yarıda 56’da Pelkas ve Gökhan Gönül’ün oyuna girdiği Fenerbahçe’de oyundan çıkan oyuncular Nazım ve Thiam oldu. Maça başlayan 11’de sırtı dönük top alıp saklayabilmeyi nispeten en iyi yapan oyuncu olan Thiam’ın oyundan çıkmasının bu konuda ikinci yarıda Fenerbahçe’nin zorlanmasına neden oldu. Fenerbahçe kadrosu çok alternatifli bir kadro olsa da sırtı dönük top tutup, saklayabilen bir santrfor eksikliğinin olduğunu düşünüyorum.

Sezon başında kadroda yer alan ancak kiralanan Frey aslında bu profilde bir oyuncuydu. İsviçreli oyuncunun yeterliliği her ne kadar Fenerbahçe’de olduğu süre boyunca sorgulansa da özellikle Vedat Muriqi’nin satışı sonrasında kadroda profil olarak bir benzerinin bulunmaması belki takımda kalması için iyi bir sebep olabilirdi. Bu pozisyonda da topu aldıktan sonra sırtı rakip kaleye dönük olan Osayi Samuel, Atınç’ın müdahalesi sonrasında topu kaybediyor ve Fenerbahçe önemli olabilecek bir fırsatı değerlendiremiyor.

Maçta dikkat çeken bir diğer detaysa Göztepe’nin rakip eksiltme sayısının fazlalığıydı.

Göztepe’nin rakip eksiltme girişiminde bulunduğu noktalar

Halil Akbunar maç boyunca sekiz defa rakip eksiltme girişiminde bulunurken, Göztepe 90 dakika sonunda Fenerbahçe’ye bu konuda 19’a 13’lük üstünlük kurdu.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğinde 93 index puanıyla tamamlayan Halil Akbunar maçın en yüksek puanına ulaşan oyuncu oldu. Halil’in özellikle şutlarıyla oldukça etkili bir maç çıkardığını söylemek mümkün. Göztepe adına aksiyon değeri metriğindeki bir diğer ilginç detaysa maça 11’de başlayan bütün oyuncuların defansif anlamda pozitif işler yapmasıydı.

Maç boyunca 36 orta yapan Fenerbahçe’de bu ortaların yedisi isabetli oldu.

Erol Bulut’un takımı özellikle ikinci yarıda ana hücum planını kenar ortaları olarak belirlemiş gibi görünürken, bu bölümde 19 orta yaptı.

Futbol Akademi Scouting (FAS) ekibinin hazırladığı gol ihtimali grafiğine göre maç boyunca her iki takım da yüzde 20 gol olma ihtimalinin üzerine çıkan iki gol pozisyonu yakaladı. Gol beklentisi oranlarında ise Göztepe rakibine 1.17’ye 0.99’luk üstünlük kurdu. Topa sahip olma oranında rakibine 64-36 üstünlük kuran Fenerbahçe’nin bu yüksek orana rağmen top hakimiyeti kalitesinde rakibinin gerisinde kalması sarı-lacivertli takımın topa sahip olsa da topu iyi kullanamadığına işaret eder nitelikte.