Analiz | Fenerbahçe 1-0 Denizlispor

Süper Lig’e verilen milli maç arasında teknik direktörü Erol Bulut ile yollarını ayıran Fenerbahçe, yeni teknik direktörü Emre Belözoğlu yönetiminde çıktığı ilk maçta Denizlispor’u tek golle geçti. Kadıköy’deki dört maçlık kazanamama serisini sonlandıran sarı-lacivertli takımın golü son haftaların suskun ismi Samatta’dan gelirken, üç şutla bu sezon en az şut çektiği karşılaşmayı geride bırakan konuk Denizlispor’un maç kazanamama serisi de böylece üç maça çıktı.

Karşılaşmayı iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Maç boyunca dörtlü savunmayı tercih eden her iki takım da topa sahip olduğu bölümde savunmanın önünde daha çok tek oyuncu konumlandırdı. Fenerbahçe bu bölgede sezon başından bu yana olduğu gibi Luiz Gustavo’yu kullanırken, Denizlispor’un tercihi Polonyalı oyuncu Radoslaw Murawski oldu.

Fenerbahçe’de sürpriz olarak nitelendirebileceğimiz hamle ise Emre Belözoğlu’nun maça ilk 11’de Sinan Gümüş ile başlamasıydı. Deplasmanda oynanan BB Erzurumspor maçından bu yana ilk 11’den uzak olan Sinan, bu karşılaşmada formayı kaptı ve sağ çizgide başlamasına rağmen zaman zaman solda da görev yaptığı maçta 63 dakika sahada kaldı.

İlk yarı

Fenerbahçe karşılaşma boyunca ataklarının %49’unu sol kanattan gerçekleştirdi. Atakları daha çok iki kanat üzerinden şekillenen Emre Belözoğlu’nun takımı karşılaşmayı da 10’u isabetli 37 orta yaparak tamamladı. Merkezden hücumların toplam hücumlarına oranı %19’da kalan Fenerbahçe’de bu pozisyonda Gustavo uygun durumdaki Pelkas’ı tercih etse merkezden tehlikeli bir atak gelebilirdi.

Yine de Gustavo’nun pas tercihinin kötü olduğunu düşünmüyorum. Solda Valencia ile rakibini 1’e 1 yakalayan Fenerbahçe, ceza sahasına da dört Denizlispor savunmacısına karşı dört hücum oyuncusu sokmayı başarsa da Caner’in ortası kalecide kaldı. Kenar ortalarıyla şekillenen oyunda Emre Belözoğlu büyük bir olasılıkla bu hücumdan memnun olmuştur.

Bu pozisyonun bir dakika sonrasında bu defa Szalai ile Pelkas’ı hatlar arasında topla buluşturma fırsatı yakalayan Fenerbahçe’de Macar oyuncu tercihini Ozan’ın koşu yoluna uzun top atmaktan yana kullanıyor. Szalai pasın şiddetini iyi ayarlayamayınca bu atak Cenk Gönen’in ellerinde eriyor. Szalai bu pozisyonda tercihini Denizlispor savunması ve orta sahası arasında konumlanan Pelkas’tan yana kullansa rakibini 4’e 4 yakalayacak olan Fenerbahçe önemli bir gol fırsatı yakalayabilirdi.

Fenerbahçe adına özellikle ilk yarıdaki problemlerden biri de takımın topa sahip olduğu bölümlerde sahaya oldukça geniş bir alanda yayılmasıydı. Ozan ve Pelkas’ın, Gustavo’ya birçok pozisyonda fazlasıyla uzak kalması pas mesafesinin artmasına neden oldu ve oyun kurulumu daha zor bir hale geldi.

Fenerbahçe’de uzun bir aranın ardından ilk kez 11’de şans bulan Sinan Gümüş maça sağ kanatta başlamıştı ancak ilk yarının son bölümünde Valencia ile yer değiştirerek sola geçtiğini gördük. Sinan, sağ kanatta oynarken Gökhan Gönül ile iki kez 2v1 şansı bulmasına rağmen ikisinde de Gökhan’ı kullanmayı tercih etmedi ve kaleyi düşündüğü ikinci pozisyonun ardından sol çizgiye geçti. Bu pozisyonda topla içe kat eden gurbetçi oyuncu uygun bir durumda olan Ozan Tufan’ı tercih etse Fenerbahçe atağı daha tehlikeli bir pozisyona dönüşebilirdi.

Bu pozisyon özelinde dikkat çekmek istediğim bir diğer nokta ise Pelkas’ın yine maçın başından itibaren sıklıkla yaptığı gibi Denizlispor savunmasıyla orta sahası arasına sızmış olmasıydı. Yine iyi pozisyon alan Yunan oyuncu, bir atağın daha başlangıç daha noktası oldu.

Pelkas aslında maç boyunca bu tarz konumsal üstünlükleri birçok kez yakaladı ama takım arkadaşları özellikle ilk yarıda onu tercih etme ya da görme konusunda yeterince iyi değildi.

 

 

Sezon başında antrenman sahasını Pep Guardiola’nın takımlarının antrenman sahalarında olduğu gibi dikine beş parçaya bölen Fenerbahçe’nin saha içi yerleşimini nasıl kurgulayacağı merak konusu olmuştu. Guardiola’nın takımlarının aynı dikine bölümde iki, aynı enine bölümde ise üçten fazla oyuncu bulundurmama çabası biliniyor.

İlk yarının son bölümünde Denizlispor kontra atak sonrasında maçtaki en önemli gol pozisyonunu yaşadı. Bu pozisyonu bu durum üstünden okursak Fenerbahçe’nin pek iyi bir saha içi yerleşimine sahip olmadığını söyleyebiliriz. Pozisyonun başında aynı dikine hatta dört oyuncu bulunduran Fenerbahçe, Sinan topu kaptırdığı sırada da aynı enine hatta dört kişiyle yer alıyor. Emre Belözoğlu’nun maçtan sonra ifade ettiği pratik ve zaman ihtiyacı bu probleme önümüzdeki haftalarda bir çözüm olabilir.

İkinci yarı

Fenerbahçe’nin Denizlispor orta sahasının arkasına sarkan Pelkas’ı topla doğru zamanda, doğru yerde ve doğru şiddette buluşturamama problemi ikinci yarıda da hissedildi. Bu pozisyon özelinde ilk tercihte Gustavo tercihini Pelkas’tan yana kullansa daha etkili bir atak organizasyonu izleyebilirdik. İkinci tercihte de Szalai’nin pasın zamanlaması ve şiddetini yeterince iyi ayarlayamadığını görüyoruz. Maçın 63’üncü dakikasında yerini İrfan Can’ab ırakan Pelkas istediği topları da alamamasının da etkisiyle sahada kaldığı süre boyunca kilit pas atma başarısı gösteremedi.

Fenerbahçe kenar ortalarıyla etkili olma çabasını ikinci yarıda da sürdürse de akan oyunda ceza sahasında beklenen son vuruşu yapamadı. Maçı 37 ortayla tamamlayan Emre Belözoğlu’nun takımı sezonun en fazla orta yaptığı maçlarından birini geride bıraktı.

Fenerbahçe’ye galibiyeti getiren köşe vuruşu öncesindeki pozisyonu bu sezon birçok Fenerbahçe maçında görmüştük. Çizgiye basan açık oyuncusunu takip eden bekle stoper arasında açılan mesafeyi kullanan sarı-lacivertliler atağı bu bölgeye koşu yapan oyuncuyla şekillendirdi. Sakıb ve Mustafa arasında açılan mesafeye Ozan’ı kaçıran Fenerbahçe buradan çıkardığı 1v1 ile belki golü bulamadı ama golü bulmasını sağlayan korneri elde etti.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.