Analiz | Fenerbahçe 2-1 Akhisarspor

Fenerbahçe, ligin 32. haftasında kendi evinde ligin en altında bulunan Akhisarspor ile karşılaşırken, üst üste 2. galibiyetini alarak 10. sıraya yükseldi.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe’nin defans ikilisi iki haftadır topla ortalama olarak geçtiğimiz haftalara göre daha önde topla buluşuyor. Bunda rakiplerin direnci ve oyun tarzlarının etkisi olmuş olsa da bu konuda bir toparlanma olduğu söylenebilir. İki bek oyuncusunun ve Soldado’nun da topla önde buluştuğunu görüyoruz.

Genel veriler

Fenerbahçe şut atmaya başladı. Toplam 11 şutun 10’u ceza sahası içinden, 5 tanesi isabetli ve ortalama mesafeleri 14.5 metre. Akhisarspor’da ise atılan 5 şutun 1 tanesi isabetli ve o da gol olan pozisyon. Ortalama şut mesafesi ise 20.7 metre.

Fenerbahçe, Akhisarspor karşısında kendi adına bu sezonki en yüksek pas isabet oranını yakaladı, %89. Pas boyu olarak da maçın genelinde de fark edilebileceği üzere kanat değiştirmek için kullanılan uzun toplar dışında çoğunlukla10-40 metre arası orta mesafe pasları tercih etti. Bu orta mesafe paslarda isabet oranı da %90.

Genel bakış

Fenerbahçe özellikle ilk yarıda topa daha çok sahip olmaya çalışan, sürekli pas yapan ve 3. bölgede hareketli olmaya çalışan bir yapı içerisindeydi. Bu hareketliliğe rağmen gol pozsyonu üretmekte sıkıntı çekildi. Beklerini öne atarak çizgiye basmaya gayret ettiler, ön kanat oyuncuları Valbuena ve Topal-Moses değişikliğinden sonra Moses da sürekli alan değiştirerek çoğunlukla daha içerde pozisyonlandılar.

Son iki haftada oyuncular daha fazla ne yaptığını bilir durumda gözüküyor. 3. bölgede çok daha hareketlililer, bu durum oyuncular poozisyonunu kaybediyor şeklinde algılanabilse de sonlanan atak sayısı arttı ve orta alanda olgunlaşan hücum organizsasyonunun kanatlara aktarılarak gol arandığı söylenebilir. Bu kurguda Valbuena ve Elif’in katkıları büyük. Bir de kadro istikrarı sağlanmış gözüküyor. Zajc konusu benm için hala bir muamma. Önüzümdeki sezon bir şekilde faydalanılmalı.

Topal’ın sakatlarak oyundan çıkması ile kağıt üzerinde orta üçlü Elif-Dirar ve Jailson şeklinde oldu. Jailson çoğunlukla iki stoperden topu alan oyuncu oldu.

Gol pozisyonu bulamasa da ilk yarıda bulduğu iki golden sonra verdiği iki pozisyon dışında -ki biri gol oldu- çok fazla pozisyon da vermedi Fenerbahçe. Akhisar’ı biraz küme düşmeyi kabul etmiş bir görüntüde buldum.

Aşağıdaki pozisyon Fenerbahçe’nin önceki haftalarda geriye yaslanmak yerine daha fazla önde oynamaya gayret eden görüntüsü için güzel bir örnek oldu. Yapılan pas arası ile gerçekleşen geçişte gol çıkmasa da Fenerbahçe’de bu anlamda bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Sonuç

Bu haftaki yazıyı uzatmayacağım, malum ligin souna geldik ve  bu günlerde nispeten iyi oyunun hiçbir Fenerbahçe taraftarını çok mutlu etmediği bir gerçek. Ancak bu takımın doğru bir kurgu ve oyun planı ile bundan çok daha iyisini yapabileceğinin hala arkasındayım. Önümüzdeki sezon planlaması ile gelişmeler oldukça düşüncelerimi paylaşacağım.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş