Analiz | Fenerbahçe 2-1 Göztepe

Fenerbahçe, Süper Lig’in 30. haftasında Kadıköy’de oynadığı maçta Göztepe’yi 2-1 yendi. Pandemi nedeniyle futbola verilen aranın ardından oynadığı dört maçta üç galibiyete ulaşan sarı-lacivertli takım aynı zamanda iki maçlık galibiyet serisi yakalarken, yeni teknik adam Tahir Karapınar da iç sahada takımının başında yer aldığı üçüncü maçtan da galibiyetle ayrıldı. Kontratını fesheden Max Kruse’nin yokluğunda geçtiğimiz hafta son dakikalarda iki gol atan Ozan Tufan alıştığımız merkez orta saha pozisyonunun aksine forvet arkasında görev yaparken, Gustavo’nun orta sahadaki partneri bu sezon üçüncü defa ilk 11’de başlayan Tolgay Arslan oldu. Karşılaşmayı iş ortağımız InStat’ın verileri ile inceleyeceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Bu sezon zaman zaman sahaya tek pivot olarak çıkan Fenerbahçe, Göztepe karşısında 4-2-3-1 şeklinde dizilirken, Gustavo ve Tolgay savunmanın hemen önünde çift pivot olarak görev yaptı. Bu durumun maç boyunca takımın savunmadan topla çıkarken daha iyi alan paylaşmasını sağladığını gördük. Göztepe ise maça 4-3-3 ya da 4-1-4-1 diyebileceğimiz bir dizişle başlarken, 4-2-3-1 ile bitirdi.

Fenerbahçe geriden oyun kurarken, stoperlere yanaşan Gustavo ve Tolgay dörtlü bir hat oluştururken, iki bek Hasan Ali ve Dirar da çizgiye basarak oyuna maksimum genişlik şansı tanıdı.

Göztepe ilk yarıda top rakipteyken sarı-lacivertli takımı 4-1-4-1 şeklinde karşıladı.

İlk yarı

Fenerbahçe maçın henüz ilk saniyelerinde önemli bir gol fırsatı yakalasa da Deniz bu fırsatı değerlendiremedi. Pozisyonu hazırlayan Vedat’ın önce topu sonra da kendisini üç rakibinden kurtarıp topu arkadaşına servis etmesi dikkat çekiyor.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Oldukça tempolu ve bol poziyonlu başlayan maçın ilk dakikalarında Göztepe de önemli bir fırsat yakaladı. Berkan’ın güzel pasını iyi kontrol eden Wilczek, Falette’ye rağmen şutunu çıkarsa da günün başarılı oyuncularından Altay güçlükle de olsa golü önledi. 90 dakika sahada kalan Berkan, rakip ceza sahasına gönderdiği beş isabetli pasla bu alanda maçın Deniz Türüç ile birlikte maçın en iyisi olurken, üç kilit pasla da maçın en fazla kilit pas veren oyuncusu oldu.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Fenerbahçe savunmadan topla çıkarken, iki stopere oldukça yakın olan Tolgay-Gustavo ikilisi sık sık bu şekilde dörtlü bir hat oluşturdu. Falette ilk golde olduğu gibi bu hattın getirdiği önündeki boşlukları sıklıkla top sürerken değerlendirirken, ilk gole benzer bir topla çıkışı altıncı dakikada da yapmıştı. Maçı 67/63 pas isabetiyle tamamlayan Falette’nin isabetli paslarının 39’unu ofansif paslar oluşturdu. İsabetli ofansif pas/Toplam pas oranı 0.58’i bulan Falette topu öne taşıma konusuna takımına kattığı değeri bir kez daha ortaya koydu. Maçı pas hatası yapmadan tamamlayan Serdar Aziz’in İsabetli ofansif pas/Toplam pas oranı ise 0.52 oldu.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Maç içerisinde top rakibe geçtiğinde sezon başından bu yana olduğu gibi rakibini 4-4-2 şeklinde karşılayan Fenerbahçe, hatlar birbirine yakın olduğunda bu şekilde bir problem yaşamadı. Maçın dokuzuncu dakikasında bu şekilde üç blok şeklinde dizilen Tahir Karapınar’ın takımı kapılan topun ardından önemli bir gol fırsatı yakaladı. Deniz’in topsuz koşusunu iyi değerlendiren Tolgay attığı kilit pasla pozisyonun hazırlayıcısı oldu. Gol için oldukça istekli olan Ferdi Kadıoğlu’nun bu pozisyonda da ceza sahasına doğru zamanlamayla girmesi dikkat çekiyor. Top Vedat’ı geçse Ferdi gol perdesini bu dakikada açabilirdi.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Bu arada 61 dakika sahada kalan Tolgay’ın maçı iki kilit pasla tamamlayarak bu alanda takımının en iyilerinden olduğunu görüyoruz. Tahir Karapınar daha önce birkaç kez yaratıcılık problemi yaşadıklarını ifade etmişti. Bu maçta Tolgay’ın yanı sıra orta sahada görev yapan diğer isimler olan Gustavo, Ozan, Zajc ve Emre dörtlüsünün toplamda isabetli kilit pas atamamış olması da bu yaratıcılık problemini ortaya koyan nitelikte bir veri olarak değerlendirilebilir.

Maçta Fenerbahçe’yi öne geçiren gol oldukça organize bir atağın ardından geldi. Maçın başından bu yana önündeki boş alanları kullanmaktan çekinmeyen Falette’nin yine böyle bir pozisyonda boş alana topu sürüp doğru pası vermesinin ardından bir anda ceza sahasına dört oyuncuyla giren Fenerbahçe, Ferdi ile golü buldu. Golde asisti yapan Hasan Ali Kaldırım 18 pasla maçı üçüncü bölgede en fazla isabetli pas yapan Fenerbahçeli olarak tamamlarken, ceza sahasına attığı üç isabetli pasla da Deniz Türüç’ün ardından kutuya en fazla isabetli pas atan Fenerbahçeli oyuncu oldu.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Fenerbahçeli futbolcuların golün ardından özellikle ilk yarıda doğru saha içi yerleşimiyle birçok pozisyonda üçgenler kurarak topa sahip olma konusunda problem yaşamadı.

Göztepe yenik duruma düşmesinin ardından ön tarafta çok adamla pres yaparak Fenerbahçe’nin geriden oyun kurmasını engellemeye çalışırken, zaman zaman Altay’u uzun vurmaya zorladı ve bu çabasında başarılı oldu.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Maç boyunca 40 metreyi aşan uzun paslaara 28 defa başvuran Fenerbahçe’de bu 28 denemenin 18’i kaleci Altay’dan geldi.

Fenerbahçe’de Ozan Tufan bu pozisyonda maçın başından bu yana bulmakta zorlandığı boş alanlardan birini yakalıyor ama top kontrolü yeterince iyi olmayınca Fenerbahçe önemli bir atağa dönüşebilecek bir fırsatı değerlendiremiyor. Genellikle alışkın olduğumuz merkez orta sahanın aksine bu defa forvet arkasında görev yapan Ozan, herhangi bir gol pozisyonunun hazırlayıcısı olmayı başaramazken, ceza sahasına da bir isabetli top gönderdi. Sahada kaldığı bölümde herhangi bir defansif ikili mücadeleye girmeyen Ozan, 29’u başarılı 35 aksiyona girdi.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Fenerbahçe Tolgay-Gustavo ikilisini iki stoperine yakın tutarak geride dörtlü bir hat kurma planını öne geçtikten sonra da sürdürdü.

Fenerbahçe maç boyunca 98 başarılı tek top yaparken, 16 tek topla Luis Gustavo başı çekti. Tolgay Arslan da 10 tek top denemesinin tamamında başarılı oldu. Fenerbahçe’de Tolgay-Gustavo ikilisi üçüncü bölgeye 10 isabetli pas gönderirken, bu ikilinin önünde oynayan Ozan sekiz, iki kanatta görev yapan Ferdi ve Deniz ikilisi ise üçüncü bölgeye 13’er isabetli top gönderdi.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Altay Bayındır maç boyunca üç kritik kurtarışa imza atarak takımının en iyilerinden biri olmayı başardı ama topla oynadığı bölümlerde zaman zaman yeterince soğukkanlı kalamadığını gördük.

Altay’ın zamanla soğukkanlılık özelliğini arttırması Fenerbahçe’nin geriden oyun kurulumunda fark yaratan unsur haline gelebilir. Bu pozisyonda Gustavo oldukça uygun durumda olmasına rağmen uzun vurmayı tercih eden Altay’ın attığı top Göztepeli bir oyuncuya gidiyor.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Tolgay’ın derin pasıyla savunma arkasına hareketlenen ve önemli bir şans yakalayan Hasan Ali bu fırsatı iyi değerlendiremiyor. Maç boyunca girdiği 60 aksiyonun 50’sinde başarı sağlayan tecrübeli oyuncu rakip ceza sahasındaki iki aksiyonunda ise başarı sağlayamadı. Öte yandan maç boyunca önündeki boş alanlara top sürmekten çekinmeyen Tolgay Arslan karşılaşmayı üç başarılı dribblingle tamamladı ve beş dribbling yapan Vedat Muriç’in ardından maçın en iyisi oldu.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Göztepe ilk yarının son dakikalarında beraberlik golüne oldukça yaklaşmıştı ancak Wilczek son vuruşu yapamadı.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Göztepe’de Soner’e attığı pasla bu atağın da hazırlayıcısı olan Berkan 12 isabetli pasla takımı adına üçüncü bölgeye en fazla pas gönderen oyuncu olurken, bu durum takımın hücum yönlerine de yansıdı. İzmir ekibi maç boyunca sol kanattan 24 atak gerçekleştirirken, bu atakların dördünü şutla sonuçlandırmayı başardı. Göztepe’nin attığı gol de hatırlanacağı gibi yine bir sol kanat akınıyla gelmişti.

Bu atağın hemen sonrasında kontra atağa kalkan Fenerbahçe’de sol çizgide topla buluşan Ferdi Kadıoğlu iki rakibini geçerek güzel bir vuruşla farkı ikiye çıkardı.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Maç boyunca beş kez dribbling yapmayı deneyen Ferdi bunların ikisinde başarılı olsa da Vedat’tan sonra takımın en fazla dribbling yapmayı deneyen oyuncusuydu. Genç futbolcunun güzel golünün dribbling üstü bir şutla gelmesi de bu ısrarın ödülü oldu.

İkinci yarı

İkinci yarıya Yalçın-Borges değişikliğiyle başlayan Göztepe, Yalçın ve Soner ikilisiyle 4-2-3-1’e dönerken, bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmayan Fenerbahçe rakibini 4-4-2 ile karşılamayı sürdürdü.

Fenerbahçe bu pozisyonda kazandığı topla hızlı çıkıyor ve ceza sahasına üç oyuncuyla giriyor ancak Dirar’ın ortası pek de etkili olmuyor. Maç boyunca üç orta denemesinde bulunan Faslı oyuncunun bu ortalarının tamamı isabetsiz oldu.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Fenerbahçe’nin sağ taraftaki üretkenlik probleminin istatistiklere de yansıdığını görüyoruz. Maç boyunca sağ kanattan gerçekleşen 20 atağın sadece bir tanesini şutla bitirebilen Fenerbahçe, buna karşın soldan gerçekleştirdiği 29 atağı beş şutla sonlandırdı.

Savunmadan oldukça iyi çıkan Fenerbahçe’de Hasan Ali, Deniz’i üçüncü bölgede topla buluşturuyor. Pozisyonun başlangıcında Falette-Gustavo-Hasan Ali üçgeni takımın geriden sorunsuz çıkmasını sağlarken, Fenerbahçe’nin geriden çıkarken Ozan dahil olmak üzere farklı alternatiflere sahip olduğunu görüyoruz. Gustavo’nun doğru zamanda yaptığı doğru tercihle tek top yaparak üç Göztepeli oyuncuyu oyundan düşürmesi de Brezilyalı oyuncunun kalitesini ortaya koyar nitelikte.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

61’de yapılan değişikliklerle beraber Ozan Tufan oyundan çıkan Dirar’ın yerine sağ beke geçerken, Emre de Tolgay ile değişti. Forvet arkasında Ozan’dan boşalan yerde ise Zajc görev yaptı. Tahir-Karapınar’ın takımı bu bölümde zaman zaman iyi orta sahada üçgenler kurarak iyi bir top dolaşımı sağlasa da bunu sürekli hale getiremedi.

https://twitter.com/roquesanta2002/status/1280099829922893824

Göztepe’yi yeniden maça ortak eden gol 66’da Soner’in ceza sahasının dışından yaptığı güzel vuruşla geldi.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Fenerbahçe’de Ferdi Kadıoğlu’nun sık sık beke kadar rakibi kovalayıp savunmasını oldukça rahatlattığını gördük. Maç boyunca bir top çalarken, iki de top kesti.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Altay’ın oldukça uygun bir durumda olmasına rağmen savunmadan kısa paslarla çıkmak yerine uzun vurduğu bu pozisyonun ardından taç atışı kazanan Fenerbahçe bu topu kaptırıyor ve Göztepe çok önemli bir gol fırsatı kazanıyor.

Ozan Tufan’ın yerine oyuna giren ve bu sezon Fenerbahçe formasıyla ligde ilk defa şans bulan Murat Sağlam’ın arkasına iyi sarkan Napoleoni ilk golde olduğu gibi takımı adına önemli bir gol fırsatı oluşturuyor.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Maçın son 15 dakikasında Göztepe topla oynama konusunda rakibine 70’e 30’luk üstünlük kurarken, bu bölümde çok adamla Fenerbahçe kalesine yüklenmeyi de başardı. Maç boyunca her iki takım da rakip ceza sahasına 11’er kez giriş yaptı.

Özellikle son 15 dakikada hücumda önemli fırsatlar yakalayan Göztepe bu bölümde Fenerbahçe kalesine 5 şut çekse de Altay’ı geçmeyi başaramadı.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

İki takımın gol beklentisi (xG) istatistiklerinde Fenerbahçe’nin rakibine üstünlük kurduğunu görüyoruz. Fenerbahçe adına en yüksek gol beklentisine ulaşan oyuncu 0.73 ile Vedat olurken, Ferdi 0.35’lik xG oranından iki gol çıkardı.

Ferdi Kadıoğlu

Attığı iki güzel golle maça damgasını vuran Ferdi Kadıoğlu maç boyunca girdiği 52 aksiyonun 37’sini başarıyla tamamladı. Rakip kaleye tamamı ilk yarıda dört isabetli şut gönderen Ferdi, iki de başarılı dribblinge imza attı. Ferdi maçı 364’lük InStat Index puanıyla tamamlayarak bu alanda da maçın en iyisi oldu.