Analiz | Fenerbahçe 2-2 Denizlispor

Fenerbahçe’de kötü gidişat sürüyor. Son 5 resmi maçında galip gelemeyen Fenerbahçe, ligin 25. haftasında alt sıralardan kurtulmak isteyen Denizlispor’u konuk etti. Sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrılan kanarya, galip gelememe serisini de 6 maça çıkarmış oldu. Fenerbahçe, üst üste gelen puan kayıpları ile birlikte Avrupa kupalarına katılma şansını da iyice zora soktu. Fenerbahçe’nin golleri ikisi de duran toptan olmak üzere Ozan Tufan ve Serdar Aziz’in kafa vuruşundan geldi. Denizlispor’un golleri ise Murawski(pen.) ve Mustafa Yumlu’dan geldi.

Ortalama pozisyonlar

Fenerbahçe alışıldığı üzere sahaya 4-2-3-1 formasyonu ile çıktı. Sakat oyuncuların fazlalığıyla Fenerbahçe teknik ekibi ilk 11’de mini bir revizyona gitmek zorunda kaldı. Hafta içinde sakatlığı nedeniyle kupa maçında oynayamayan Serdar Aziz, bu maçta formasına kavuştu. Stoperde Serdar ve Gustavo ikilisi ile sahaya çıkan Fenerbahçe’de beklerde ise Isla ve Hasan Ali şans buldu. Dörtlü savunmanın önünde ise önlü arkalı bir biçimde Tolgay ve Ozan ikilisi yer aldı. Antalyaspor ve Trabzonspor maçlarında göstermiş olduğu performansla beğeni toplayan Mehmet Ekici yine sağ kanatta şans buldu. Sol kanatta ise genç yetenek Ferdi forma şansı buldu. İleride ise Kruse ve onun önünde en uçta Muriqi forma giydi.

Denizlispor ise maça 4-2-3-1 ile başlayıp maçı da aynı formasyon ile bitirdi. Ortalama pozisyonlara baktığımızda ise Denizlispor’un merkezi kalabalık tuttuğunu ve kenara en yakın oyuncusunun sprinter nitelikleri olan Barrow olduğunu görüyoruz. Denizlispor’un merkezde bu kadar kalabalık bir şekilde yer almasını, Fenerbahçe’nin kanat oyuncularının orta saha karakterli oyuncular olması ve bu nedenle merkeze yanaşarak hücum etme alışkanlığı olmasından dolayı önlem amaçlı olarak yorumlamak mümkün görünüyor. Keza Fenerbahçe’nin kanat oyuncularının kenardan geliştirdikleri hücumlarda da verimsiz olduklarını görmek mümkün.

Saha içi yerleşim

Fenerbahçe maça her ne kadar 4-2-3-1 ile başlasa da bu yapı maç içerisinde esneklik gösterdi. Fenerbahçe 10 kişi kaldığı ana kadar topsuz oyunda rakibini 4-4-2 şeklinde karşıladı. Ön alan baskısında Kruse, Muriqi’e yardım ederek hem ileriyi ikiledi, hem de alanı daralttı.

Fenerbahçe toplu oyunda ise 4-1-4-1 benzeri bir yapıda sahada yer aldı. Dörtlü savunma bloğunun hemen önünde Tolgay tek pivot olarak oynarken onun önünde Kruse’nin merkeze yaklaştığı Ozan’ın ise serbest dolaşıma sahip olduğu dörtlü bir orta saha hattı yer aldı.ö

İlk yarının sonlarına doğru Tolgay’ın kırmızı kart görmesi ile birlikte Fenerbahçe, ikinci yarıya Tolga Ciğerci hamlesi ile başladı. Ferdi’nin yerine giren oyuna giren Tolga, beklenenin aksine Tolgay’ın yerini doldurmayıp sol kanatta görev yaptı. Tolga değişikliğini, Ozan ve Zajc’tan oluşan elegan yapıdaki merkezi desteklemek amaçlı bir değişiklik olarak okumak da mümkün. Nitekim Fenerbahçe 10 kişi kaldıktan sonra topu konuk ekibe verdi ve rakibini 2.bölgede karşılamayı tercih etti, sahaya da 4-4-1 şeklinde yayıldı.

Savunma problemleri

Fenerbahçe bu maç özelinde savunma hattının ve merkez orta saha oyuncularının birlikte oynama alışkanlıklarının bir hayli düşük olmasından dolayı savunmada oldukça zor anlar yaşadı. Fenerbahçe takım savunmasında hem alanı doğru paylaşamadı hem de adam paylaşımında sorunlar yaşadı.

Yukarıdaki sekansta Denizlispor maçın ilk tehlikeli pozisyonunu yakalıyor. Ceza sahasına 5 oyuncu ile birlikte girmeyi başaran Denizlispor sağ kanattan yapılan ortada boş oyuncuyu bulmayı başarıyor. Burada Fenerbahçe adına tuhaf savunma eşleşmeleri yaşanıyor. Demarke pozisyonda bulunan sol kanat oyuncusu Barrow, Isla ile eşleşmesi gerekirken Isla’nın başka bir oyuncu ile eşleşmesinden dolayı boşta kalıyor. Bu durum pozisyon gereği olarak görülebilir ancak karede numaralandırdığım 4 oyuncu da rakip oyuncu ile eşleşmiş durumda değil. 5 oyuncu ile rakip ceza sahasına giren Denizlispor’u Fenerbahçe, ceza sahası içi ve çevresinde konumlanmış 8 oyuncu ile karşılıyor. Bu büyük niceliksel üstünlüğe rağmen rakip takım de marke durumdaki oyuncusunu bularak ciddi bir gol pozisyonu yakalıyor.

Yine İlk yarıdan bir pozisyon daha. Bu pozisyonun devamında ceza sahası dışında bulunan oyuncunun şutu neticesinde penaltı oluyor. Fenerbahçe ceza sahası içerisinde 8 oyuncu ile birlikte savunma yapıyor. Denizlispor ise ceza sahası çevresinde iki oyuncu bırakarak sekenleri toplamayı amaçlıyor. Bu pozisyonda rakibi ile birebir eşleşen 3 Fenerbahçe oyuncusunu görüyoruz. Geriye kalan 3 Denizlispor oyuncusu yine, de marke durumda.

Ozan’ın defansif defektleri

Ozan Tufan sezon başından beri Fenerbahçe’yi sürükleyen oyuncuların başında geliyor. Onun tempolu oyun profili, Fenerbahçe’nin hücumlarını statik olmaktan kurtarıyor. Ancak bu durum beraberinde bir takım defansif zafiyetleri de doğuruyor. Bu maç özelinde özellikle de Tolgay’ın kırmızı kart görmesinden sonra Ozan’ın defansif olarak göstermiş olduğu verim maçtaki en büyük hayal kırıklıklarından biri oldu. Kruse yerine oyuna giren Zajc, Ozan’a kıyasla daha fazla defansif sorumluluk alan isim oldu.  Tolgay’ın oyundan atılmasıyla onun yerine geçmesini beklediğim Ozan, özellikle topsuz oyunda topun olduğu noktaya odaklanarak savunmadaki yerini kaybetmesi ve rakip oyuncular ile doğru eşleşememesi maçın kırılma noktalarından biriydi. Yukarıdaki sekansta rakip savunma oyuncusu oyun kurarken merkezdeki takım arkadaşına pas atıyor. Ozan hiçbir oyuncu ile eşleşmemiş ve o oyuncuya doğru hareketlenmesi gerekirken yerinde kalmayı tercih ediyor.

 

Ozan maç genelinde ofansif olarak iyi bir maç çıkardı. Nitekim takımını öne geçiren golü de o attı. Takımının hücum temposunu ayarlayan ve takımının hücuma geçişini sağlayan oyuncu oldu. Ancak takımının 10 kişi kaldığı bir maçta yalnızca bir defansif ikili mücadeleye girip bir kez rakipten top kazanması bir merkez orta saha oyuncusu için oldukça düşündürücü.

Miha Zajc etkisi

Kruse’nin maçın ilk çeyreğinde sakatlanarak oyundan çıkması ile oyuna dahil olan Zajc, sahada kaldığı süre boyunca olumlu işler yaptı. Takımının bir kişi eksilmesi ile merkeze geçen Zajc, hem savunmaya katkısı hem de takımını 2.bölgede buluştuğu toplarla 3.bölgeye taşıması dikkat çeken detaylardandı. Sloven yıldız özellikle maçın ikinci yarısında derin oyun kurucu rolünde oynadı.

70 dakika sahada kalmasına rağmen 76 toplu aksiyonda bulunan Zajc, bu alanda takımının 3. en iyi oyuncusu oldu. 40 pas girişiminde bulunan Sloven yıldız bunların 32’sini dikine oynadı ve 29’unda isabet sağladı. 13 ikili mücadelenin 10’unu kazanan Zajc, 9 dribling girişiminin 7’sinde isabet sağladı.

Maç verileri

Fenerbahçe ilk yarıda rakip kaleye 5 şut gönderirken bunların 3’ünde isabet buldu. İkinci yarının tamamını 10 kişi oynayan Fenerbahçe, bu bölümde 3’ü isabetli olmak üzere 6 şut şansı daha buldu. Denizlispor ise ilk yarıda bulduğu 5 şutun 1’inde isabet sağlarken ikinci yarıda 5 şut girişiminin 4’ünde isabet sağlamayı başardı.

Fenerbahçe, topla oynama oranlarında sahada 10 kişi kalana kadar rakibine bariz bir üstünlük kurdu. Özellikle maçın 30-45 dakikaları arasında topla oynama oranlarındaki %63’e %37’lik Fenerbahçe üstünlüğü dikkat çekti. Fenerbahçe 10 kişi eksik kaldıktan sonra topu rakibe vererek 2. Bölgede rakibini karşılamayı tercih etti. Bu aralıkta Denizlispor, topla oynama oranlarında %52’ye %48’lik üstünlük kurmayı başardı.

Maçın dikkat çeken rakamlarından biri de ortalama topla oynama süreleriydi. Fenerbahçe 101 sekansta ortalama 17 saniye topa sahip olurken Denizlispor 89 sekansta ortalama 17 saniye topu ayağında tuttu. Rakip ceza sahasına girme sayılarına baktığımızda ise Fenerbahçe’nin rakibine oranla daha geride kaldığını görüyoruz. Fenerbahçe 11 kez rakip ceza sahasına girerken Denizlispor 14 kez Fenerbahçe’nin ceza sahasına girmiş durumda. Fenerbahçe bu sezon ilk defa bir rakibinin 5 kez 45 saniye üzeri topla oynamasına engel olamadı. Fenerbahçe, 45 saniye üzeri 4 kez topa sahip olabildi.

Bu maç özelinde Fenerbahçe tüm ikili mücadelelerde rakibine üstünlük kurmayı başardı. Fenerbahçe toplamda 124 ikili mücadelenin 68’ini kazandı. Denizlispor ise 56’sını kazandığı 124 ikili mücadeleye girdi. Ayrıca Fenerbahçe’de Isla ve Ferdi girdiği hiçbir ikili mücadeleyi kazanamazken Ozan yalnızca 1 kez defansif bir ikili mücadeleye girdi. Muriqi ise girmiş olduğu 15 hava topu mücadelesinin 10’un galip ayrıldı.