Analiz | Fenerbahçe maçı öncesi Trabzonspor

Trabzonspor Süper Lig’in üçüncü haftasında deplasmanda ezeli rakibi Fenerbahçe ile karşı karşıya geliyor. Trabzonspor ligin ilk iki haftasında 4 puan topladı. (Kasımpaşa 1-1 Trabzonspor, Trabzonspor 2-1 Yeni Malatyaspor) Fenerbahçe ise kötü geçen sezonun ardından sahaya çıktığı iki maçı da kazanarak çok iyi bir başlangıç yaptı.

Genel takım değerlendirmesi

Önceki yazımda Trabzonspor’u detaylı olarak incelemiştim. Bu bölümde sezonun Trabzonspor adına çarpıcı istatistiklerini size sunacağım. Ayrıca rakip analizi ile birlikte maça yön verebilecek kritik noktalara değineceğim.

Tercih edilen dizilişler ve oyuncu tercihleri

Ünal Karaman genellikle 4-2-3-1 ve 4-3-3 dizilişleriyle takımını sahaya sürdü. Ekuban’ın forvet arkasında tercih edildiği bölümlerde 4-2-3-1 zaman zaman 4-4-2 görünümündeydi. İşlerin Trabzonspor için istediği gibi gitmediği zamanlar genellikle Obi Mikel-Sosa ve Abdulkadir Parmak ile denenen 3’lü orta saha tercihleriyle çakışıyor.

2-0 kaybedilen AEK maçı ve 2-2 biten Sparta Prag maçlarında Trabzonspor’un merkez orta saha üçlüsü Mikel-Sosa ve Abdulkadir Parmak’tı. Trabzonspor’un 3’lü orta saha sistemine geçmesi için zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ekuban’lı 4-2-3-1 dizilişi ile şuana kadar çok daha başarılı görüntü çizdiler. 4-3-3 için oyuncu rollerinin çakıştığını ve iyi dağıtılamadığını düşünüyorum. Özellikle Mikel ile birlikte oynadıklarında Sosa ve Abdulkadir Parmak’ın performansında belirgin bir şekilde düşüş gözüküyor. Ben bunun sebebinin Mikel’in Sosa ve Abdulkadir’i tamamlayacak oyuncu olmaması ya da oyuncuların Ünal Karaman’ın verdiği rollere alışamaması olduğunu söyleyebilirim. Bize hangisinin başarısız performanstaki sebep olduğunu zaman gösterecek. İlerleyen haftalarda Ünal Karaman Mikel’e – Sosa ve Abdulkadir ikilisini bozmayıp- ofansif orta saha pozisyonunda görev verebilir.

*İstatistiklerde AEK rövanş maçı yer almamaktadır. Önceki yazımda bahsettiğim hazırlık maçları dahildir.

Trabzonspor’un yerleşik savunmadaki problemi devam ediyor. Oyunu tutma ve dengeli oyundaki zaafları konusunda açıklamalarımı yapmıştım. Trabzonspor akan oyunda yediği 6 golün 4 tanesini yerleşik savunmadayken kalesinde gördü. Başarılı olduğu bölümleri incelediğimizde ise genellikle rakip yarı sahadaki baskısını arttırdığı ve bloklar arası mesafeyi kısa tuttuğu zamanlardan oluşuyor. Orta saha oyuncularının savunma zaafları birbirlerine yakın olduklarında minimuma iniyor.  Oyun hakimiyetini sürekli hale getirebilmek için Trabzonspor’un takım boyunu olabildiğince kısa tutması gerekiyor. Trabzonspor’un Duran top savunması konusunda ilerleme kaydettiklerini düşünüyorum.  Hücumda ise Nwakaeme-Novak ve Ömür-Pereira ile her zamanki gibi kanatları etkili kullanıyor. Sağ kanatta geçen seneki Yusuf-Ömür-Pereira üçgeni performansı biraz sekteye uğrasa da Sosa’nın zaman zaman da Ekuban’ın desteğiyle yine etkili bir şekilde kullanılıyor. Sol kanatta da etkili olan Trabzonspor, performansını arttırmak için Nwakaeme ve Novak’a destek olacak bir orta saha oyuncusu hala bulamadı.

Önemli detaylar

Bu bölümde Fenerbahçe’nin maçlarını incelerken dikkatimi çeken Trabzonspor’a dezavantaj veya avantaj yaratabilecek önemli noktalara değinmek istiyorum.

Fenerbahçe’nin rakip sahadaki baskısı

Fenerbahçe özellikle Kadıköy’de seyirci desteği ile birlikte 3.bölgedeki baskılarıyla etkili oluyorlar. Mutlaka Ünal Hoca’nın antrenmanlarda oyun kurma ezberi çalışmaları yapması gerekiyor. Özellikle Emre Belözoğlu’nun liderliğinde yüksek tempoyu seven bir takım görüntüsünde olan Fenerbahçe 3.bölgede yaptığı baskıların sonucunu alırsa Trabzonspor’un puan almasının zor olduğunu düşünüyorum. O yüzden bence bu maçtaki en önemli nokta Trabzonspor’un oyun kurma becerisi.

Gazişehir takımı özellikle ilk 30 dakika Fenerbahçe baskısından çıkamadı ve 23 dakikada yediği 3 golle maça ortak olma şansını yitirdi. İkinci yarı ise aslında Trabzonspor için çok önemli çünkü Gazişehir sahada doğru şeyler yapmaya başladı. Fenerbahçe’nin rakip sahadaki baskısını skor anlamında olmasa da yarattığı tehlikelerle avantaja çevirmeye başladı. Fenerbahçe savunma kurgusu oturmamış ve zaafları olması sebebiyle yerleşim problemleri yaşıyor. Gazişehir’in yaptığı doğru hamleleri sonraki hafta Başakşehir takımı da etkili bir şekilde kullandı.

Ters toplar

Tabi ki oyuncu profilleri atılan ters topların kalitesini bire bir etkiliyor. Takımlar ne kadar doğru sahaya yayılsa da o pasları atabilecek oyunculara ihtiyaç duyuyorlar. Trabzonspor için bu pasları atabilecek kilit oyuncu Jose Sosa. Sosa’nın bu maçtaki performansının Trabzonspor’un oyun hakimiyetini direkt etkileyeceğini düşünüyorum. Özellikle bu paslar sonucunda topu 3.bölgede tutabilecek ve rakip beklere üstünlük sağlayabilecek kanat oyuncularına sahip olması (özellikle Nwakaeme) Trabzonspor için çok değerli. Ek olarak atılan ters toplarda Zanka ve Ozan Tufan arasındaki mesafelere mutlaka Abdulkadir Parmak’ın koşu yapması gerektiğini düşünüyorum.

Çizgiye paralel direkt toplar

Sosa’nın markaj altında olacağını ve rakibin özellikle Sosa’ya top aldırmamak isteyeceğini düşündüğümüzde çizgiye paralel direkt toplar Trabzonspor’un baskıdan çıkması adına önemli bir alternatif. Özellikle Ekuban’ın çizgilere yapacağı koşular çok değerli olacak. Bek ve Kanat oyuncularının baskı altında olduğunu düşündüğümüzde Dirar’ın ve Ozan Tufan’ın arkasına yapacağı koşular Trabzonspor’u rahatlayacaktır.

Fenerbahçe’nin bek sorunu

Fenerbahçe Moses,Isla ve Hasan Ali Kaldırım’ın yokluğunda savunma kurgusunda büyük problemler yaşıyor. Gazişehir maçında Isla’nın sağ bekte yer almasına rağmen Zanka-Isla arasına atılan toplarda Gazişehir tehlikeler yarattı. İlk maçta az da olsa dikkat çeken Dirar’ın defolarını Visca ve Elia iyice ortaya çıkartardı.

Stoper-bek arasına atılan toplar haricinde Dirar’ın pozisyon bilgisi eksikliği de göze çarptı.

Ferdi ile birlikte aynı topa çıkan Dirar, Visca’yı unutarak tehlikeli bir atağa sebebiyet veriyor.

Pozisyonda açığını kapatmaya gelen Jailson’un kademesine girmesi gerekirken aynı oyuncuya baskıya gidiyor. Bu pozisyon bize Beşiktaş’ın Sivasspor’dan yediği golü hatırlatıyor. Quaresma ve Gökhan aynı oyuncuya çevre kontrolü yapmadan gitmişti ve rakip takım bu hatayı golle sonuçlandırmıştı. Özellikle kanat hücumlarının etkili olması ile övdüğümüz Trabzonspor’un bu zaafların üstüne gideceğini düşünüyorum.

Dirar’ın sağ ayaklı olması sebebiyle Fenerbahçe’yi kendi sol kanadına yönlendirmek mantıklı olabilir. Dirar çizgiye paralel pas atmakta zorlanıyor ve hep merkeze pas denemelerinde bulunuyor. Trabzonspor’un doğru yönlendirmeyle birlikte 3.bölgede yapacağı baskılardan sonuç alacağını düşünüyorum.

Ayrıca yapılması muhtemel 3.bölge baskılarında Altay’ın da pas oyununda fark yaratacak kabiliyeti olmadığını- şuana kadar- düşündüğümüzde Trabzonspor için denenebilir bir hale getiriyor. Özellikle yerleşik savunmada başarısız olan Trabzonspor takım boyunu kısa tuttuğu planlı 3.bölge baskılarından sonuç alabilir.

Hep eksilerinden bahsettik ama Dirar’ın hücuma olan katkısı Fenerbahçe için çok önemli. Trabzonspor’un, ligin ilk iki maçında da gol atan Dirar’ın hücum koşularına dikkat etmesi gerekiyor.

Jailson

Trabzonspor baskıdan kısa veya diagonal paslarla çıkamadığı zaman -Jailson oynarsa- Sorloth-Jailson eşleşmesini kullanabilir. Jailson’a karşı fiziki üstünlüğü bulunan Crivelli zaman zaman zor anlar yaşattı. Başakşehir’in attığı golde de fizik olarak daha zayıf kalan Jailson Crivelliye engel olamadı. Ersun Yanal stoperde Jailson’un eksik yönlerini düşünüp yeni transfer Adil Rami’ye gelir gelmez forma şansı verebilir.

Abdulkadir Ömür ve Sosa

Hemen hemen bütün maçlarda bu pas kombinasyonlarının en yüksek çıktığını görüyoruz. Trabzonspor’un Pereira-Sosa-Ömür üçgeni ve Novak-Nwakaeme direkt paslarla hücumlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini biliyoruz. Abdulkadir Ömür’ün yokluğunda o sağ kanat üçgeninin bozulacağını düşünüyorum ve Trabzonspor rakibinin baskısını kıramayabilir. Ayrıca Sosa için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sosa, Trabzonspor’un oyun akışının kalbi konumunda. Sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçmıyor. Sosa’nın performansı Trabzonspor’un performansını direkt etkiliyor. Rakip takımların çoğu Sosa’yı markaj altına almak isteyecektir. Özellikle Abdulkadir Parmak’ın Sosa’ya destek olması gerekiyor. Trabzonspor stoper ikilisinin de pas kabiliyetleri çok üst düzeyde olmadığı için Sosa’nın değeri çok daha fazla ortaya çıkıyor.

Vedat Muriç ve Max Kruse koşuları

Trabzonspor özellikle orta sahada rakip oyuncularla birebir mücadelelerde sıkıntılar yaşıyor. Önceki analizimde de görsellerle açıkladığım gibi gölge markaj yapıyorlar ve yerleşik savunmadayken ciddi pozisyonlar verebiliyorlar. Özellikle bu maçta savunma ve orta saha bloğunun birbirine yakın olması Max Kruse ve Vedat Muriç’in half space koşu bağlantılarını kesmesi gerekiyor.

Emre Belözoğlu

Trabzonspor’da nasıl ki Sosa’dan bahsediyorsak Fenerbahçe’de de Emre Belözoğlu’ndan bahsetmek gerekiyor. Fenerbahçe için orta sahadaki sorumluluğu alan, tempoyu ayarlayan ve attığı orta mesafeli paslarla oyunun yönünü değiştiren bir oyuncu. Fenerbahçe’nin temposunu ve pas isabet yüzdesini düşürmek için mutlaka Emre’nin baskı altına alınması ve rahat top kullanmasına engel olunması gerekiyor.

Yorgunluk-kadro derinliği

Trabzonspor bu derbi ile birlikte 18 günde 6. maçına çıkmış olacak. Kadro derinliğini sağlayamamış olan Trabzonspor’da Novak,Pereira,Nwakaeme,Sosa,Abdulkadir Ömür ve Abdulkadir Parmak gibi kilit oyuncular dinlenme fırsatı bulamadı. Maçın yüksek temposuna takımın ne reaksiyon vereceği merak konusu.

Sonuç

Yüksek tempoda bol gollü ve bol pozisyonlu bir maç bekliyorum. Orta sahaların kolayca geçileceği,topun bir o kalede bir bu kalede olacağı zamanların azınlıkta olmayacağını düşünüyorum. İzleyenlere keyif veren ve maç bittiğinde saha içinin konuşulduğu bir maç dileğiyle.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş