Analiz | Fransa 0-0 Danimarka

C grubunda maçlar bitti. Maç öncesi halihazırda gruptan çıkmayı garantilemiş Fransa’da Deschamps rotasyona giderken Danimarka da beraberliğe oynadı. Üçüncü maçlar öncesi elenmesi kesinleşen Peru, Avustralya karşısında skor buldukça Danimarka da oyunu bıraktı. Böylece 2018 Dünya Kupası’nın ilk golsüz ve yüksek ihtimal en sıkıcı maçını izledik.

Kadrosundan 6 oyuncuyu değiştiren Fransa’da bu oyuncuların psikolojik durumu ve takım olarak performanslarını görmek dışında maçta izlenecek çok da bir şey olmadı. Mbappe’nin, Pogba’nın; Matuidi ve Tolisso’nun yedek oturduğı maçta Dembele, Nzonzi, Lemar gibi oyuncular şans buldu. Savunmada Barcelona’lı Umtiti’nin yerine Kimpembe görev alırken sağ bekte de Sidibe bu turnuvada ilk kez 11’de başladı.

Ortalama Pozisyonlar

Bu şartlar altında başlayan ve devam eden maçta Fransa kadrosu için dikkat çekici olabilecek şeylerden biri Deschamps’ın maça Kante’nin yanında Nzonzi ile başlamasaydı. Bir nevi savunmanın önünde iki defansif ağırlıklı orta sahayla oynamanın denemesini yaptılar. Bu maçta rotasyon haricinde Deschamps’ın bu tercihinin eleme turlarındaki planlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Hazırlık maçı tadındaki Danimarka karşılaşmasında da Fransa ilerleyen maçlardaki muhtemel planlarını denedi.

Atak Yönleri

Turnuvada genel olarak dikkat çekici bir başka konu ise, her takımın merkezini iyi kapatıp takibi kanat ve koridorlara yönlendirme disiplindeki artış. Öyle ki turnuvaya kadar, Instat verilerine göre gollerinin %50’ye yakınını merkezden bulan Fransa, Dünya Kupası’nda rakiplerini kanatlar ve iç koridorlardan delmeye çalışıyor.

Danimarka karşısında da durum aynıydı. Fransa yine merkezi tercih etmedi, edemedi. Zaten Nzonzi ve Kante’nin birlikte ve bu ortalama pozisyonlarda oynadığı bir maçta merkezden hücum beklemek yersiz olur, ama Pogba oynadığında da Fransa’da durum çok değişmiyor.

Maçta galibiyete ihtiyaç ya da gole mecburiyet olmadığı için önemli aksiyonlar da gerçekleşmedi. Bu yüzden Deschamps’ın şans verdiği oyuncuların performansına bakarak C grubunu kapatabiliriz;

Dembele

İkinci yarıda diğer maçtan gelen skorla Danimarka’nın da 1 puandan fazlasına ihtiyacı kalmamıştı. İkinci yarıda oynanan oyunu ya da toplanan verileri değerlendirmenin, bu yüzden, çok da bir anlamı yok. Dembele ilk yarıda atağa yönelik 29 pas yaparken bunların 25’inde isabet sağlamış. Danimarka hücum yaparken girdiği 5 ikili mücadeleden 4’ünü kazanması, Deschamps için sevindirici olsa gerek. Benzer şekilde takımı hücumdayken de girdiği 11 ikili mücadeleden 7’sini kazanmış. Disiplin ve takım savunmasına riayey açısından Fransa adına ilerisi için güzel veriler. Ancak maç boyunca 4 kez dribling denemiş. Bunların üçünde rakibini geçse de söz konusu aksiyonlar rakip kaleden uzakta kalmış.

Thomas Lemar

Lemar da Fransa’nın çok hücum aksiyonunun bulunmadığı maçta takımın hücumuna katkı sağlayamamış. Sadece bir kez rakip savunmayı ekarte edecek anahtar pas denerken bunda da başarı sağlayamamış. Ceza sahasına 4 pas atan Lemar bunların ikisinde arkadaşlarını topla buluşturmuş. Kıyas adına Griezmann’ın da eşit denemesi ve daha düşük bir başarı yüzdesi olduğunu ekleyelim.

Yani gole ve galibiyete ihtiyacı olmayan Fransa’da Lemar da Griezmann da hücum için ekstra aksiyonlar üretmemiş. Fransa’nın geneli için durum bu olduğundan Lemar’ı eleştirmek yersiz olabilir.

Sonuç

Nihayetinde Fransa ve Danimarka, 2018 Dünya Kupası’nda bir üst tura yükseldi. Danimarka 1992’de Avrupa Şampiyonu olurken, 98’de çeyrek finali görürken ve 2002’de de gruplardan çıkarken hep Fransa’yla birlikteydi. Gelenek bozulmadı; Danimarka bir kez daha Fransa’nın bulunduğu gruptan çıkmayı başardı. Fransa, son 16’da Arjantin ile oynayacak. Danimarka ise grup lideri Hırvatistan’la.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.