Analiz | Fulham 2-2 Liverpool

Premier Lig’in 2022-2023 açılış haftasında önemli şampiyonluk adaylarından Liverpool deplasmanda Marco Silva’nın Fulham’ına konuk oldu. Karşılıklı ikişer gol ile taraflar sahadan birer golle ayrılırken Liverpool’un sahada gösterdiği performans taraftarın kafasında soru işareti oluşturdu. Maç sonu Klopp “Skor iyi. Bundan daha fazlasını hak etmedik, ancak sahada oynanan oyunun geliştirilmesi gerek. Her oyuncum baskı altında kaldı ve hatları kırmayı başaramadık. Buna karşın maçı kazanabilirdik. Daha fazla gol şansı yakalayan taraftık, ancak bundan daha fazlasını yapmamız gerekirdi.” açıklamasında bulundu. Klopp’un da değindiği bu saha içi problem Marco Silva’nın Liverpool’a uyguladığı doğru ön alan baskı stratejisiyle doğrudan alakalıydı. Şimdi gelin bunu beraber inceleyelim.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibi ekip tandemde Adarabioyo ve Ream ikilisini tercih ederken beklerde Tete – Robinson ikilisi şans buldu. Savunma önünde çift pivot olarak Joao Palhinha ve Reed maça tempo açısından damga vuran iki isim oldu. On numara rolü Andreas Pereira’ya bırakılırken hücumun kanatları Kebano ve Cordova-Reid’e emanet edildi. En uçta ise geceyi iki golle tamamlayan Sırp santrafor Aleksandar Mitrovic maça damga vuran isim oldu.

Konuk ekip ise geri hattı Robertson – Van Dijk – Matip – Trent Alexander Arnold klasik dörtlüsü ile oluştururken önlerinde Fabinho tek pivot olarak derin oyun kurucu rolünü üstlendi. Merkez orta sahada Thiago Alcantara ve kaptan Henderson asimetrik roller alırken hücumun kanatlarını Luis Diaz ve Mohamed Salah aldı. En uçta ise Klopp şaşırtıcı şekilde yeni transfer Darwin Nunez’in yerine Robert Firmino tercihinde bulundu.

Marco Silva’nın ön ve orta blok savunma stratejisi

Ev sahibi takım özellikle ilk 15 dakika neredeyse Liverpool’a hiç geriden sağlıklı oyun kurma fırsatı vermedi. Liverpool iki stoperin önünde Fabinho ve bekler ile ikinci hat oluşturup Firmino’nun orta saha hattına gelmesi ile 2-3-3-2 şeklindeki bir yapıya büründü. Ancak Marco Silva onları 4-4-2 şablonunda karşılarken genelde Mitrovic’i Van Dijk ile eşleştirip Andreas Pereira ile Fabinho’ya sıkı markaj uygulayınca oyun kurulumu çoğunlukla Matip üzerinden gelişmek zorunda kaldı. geri dörtlü de ise yukarıda ki görselde olduğu gibi topun konumuna göre Fulhamlı oyuncular düzenli ve sıkı disiplinle oyuncu paylaşımlarını değiştirdiler. Top atak yönüne göre sol tarafa geldiğinde Kebano sol stopere baskıya gelirken Thiago’yu kontrol görevi Reed’e devrediliyor Corodovo-Reid ise sağ beki bırakıp merkezdeki Henderson’u marke etmek için pozisyon kayması yapıyor. Top diğer tarafa geçtiğinde ise aynı şekilde kaymalar yapılıp Robertson boş bırakılarak Kebano, Thiago ile eşleşerek ters tarafta kalan oyuncular demarke bırakıldı ve aktif bölgede sürekli sayısal üstünlük sağlandı.

Buna ek olarak özellikle merkezde aşırı agresif ve planlı daralmalar ile Liverpool’un da seçeneği bulmasına zaman tanımadılar. Görselde görüldüğü gibi özellikle Thiago topu ayağına aldığına sert şekilde reaksiyon gördü. İlk 15 dakika Klopp’un öğrencileri buna çözüm bulamazken sonrasında kenardan gelen küçük dokunuşlarla bu problemi aşmaya çalıştı.

Maç içinde merkezdeki yoğunluktan bir türlü ön hattaki baskıyı kıramayan konuk ekip 15. dakikadan sonra Thiago’yu bek pozisyonuna alıp iç koridora çekti. Bu şekilde Thiago’nun üstündeki baskı yükünü biraz daha hafifleten Klopp bu sayede topu ön alana daha sağlıklı şekilde taşımayı planladı. Bu sahada karşılığını da dakikalar geçtikçe göstermeye başladı. Thiago bu bölgede de baskı görmüş olsa da merkez deki yoğunluk bu sayede azalmaya başladı.

Marco Silva’nın oyunu Matip üzerinden kurmaya zorlama planı görselde görüldüğü gibi zaman zaman tehlike de yarattı. Matip önündeki boş koridorla bazen topla dikine çıkışlar bazen de başarılı hat kıran paslar attı. Ancak diğer seçeneklere göre pas kalitesi daha az olduğu için burada kritik hatalarda da bulundu. Görselde görülen ikinci basit pas hatası devamında Fulham’ın ikinci golünü getiren penaltı pozisyonu oluştu.

Az önce yukarıda bahsettiğimiz Thiago’yu geri hatta alma planı Fulham’ın merkezdeki yoğunluktan taviz vermek zorunda bıraktı. Görselde görülen iki pozisyonda Reed ve Kebano sol iç koridordan uzak kalınca boş alanları çok iyi işleyen Firmino bu alanlara sızarak ilk yarıda tehlikeli bağlantılar kurdu. Klopp, Thiago’yu pas oyununda kullanamasa da onu pasif bölgede markaj altında tutup merkezde boşluk yaratmayı başardı.

Marco Silva’nın merkezde yarattığı yoğunluk rakibi dar alana sıkıştırıp sağlıklı pas kombinasyonu oluşturmasını engelledi. Ancak yukarıda bahsettiğimiz kaymalar ve pasif alanda bırakılan oyuncular zaman zaman problem oluşturdu. Dar alanda yeterince agresif olunamayan küçük anlarda atılan diagonal ters toplar diğer tarafta tehlike yarattı. Thiago’nun bek pozisyonuna gelip Robertson’un çizgiye açılması ve Diaz’ın rakip bekle daha merkeze girmesi bu alanda derin boşluklar yarattı. Bu alana TAA’ın attığı paslar yukarıda görüldüğü gibi tehlikeli ataklara sebep oldu.

İlk yarının tek golünü atan Mitrovic’in gol öncesi yaptığı koşuya burada ayrı parantez açmak gerekir. Sağ kanatta gelişen atakta Mitrovic elini kaldırarak pas istiyor. Geride kalarak savunmanın görüş alanından çıkıp kör noktadan geç koşu başlatarak Trent Alexander-Arnold’un üstünden gol vuruşunu yapıyor. Cordova-Reid’in gol öncesi bek arkasından merkeze yaptığı koşu savunmanın konsantrasyonunu bozdu ve Mitrovic-TAA eşleşmesinden ev sahibi ekip golü çıkarmayı başardı.

İkinci devrede rakibin yüksek temposuna karşı dayanamayan Thiago 51. dakikada sakatlanarak sahadan çıkmak zorunda kaldı. Bu noktada oyuna giren Elliot ve Nunez hücum aksiyonları açısından konuk ekibe büyük artılar getirdiler. İlk devrede genelde ataklar sol taraftan gelişirken Elliot’un sağ iç koridoru hareketlendirmesi ile Liverpool’un sağ kanadı da etkin işlemeye başladı ve iki golde bu kanattan yapılan ataklar sonucunda geldi. Daha sonra oyuna giren Milner da bu tarafta etkili iç koridor bindirmelerinde bulunmaya başladı ve Liverpool rakip üzerinde sağ kanatta güç üstünlüğü oluşturdu. Bunu istatistik olarak da destekleyecek olursak ilk devre konuk ekip sadece 0.11 gol beklentisi üretirken ikinci yarı 1.12 gol beklentisi üretildi. Bunda Robinson ve Cordova-Reid arasındaki adam paylaşım hatası ve sol bek sol stoper arasındaki mesafe kontrolsüzlüğü ataklara zemin hazırlayan önemli etkenler oldu.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.