Analiz | Galatasaray 0-1 Alanyaspor

Ligin 5. haftasında Galatasaray evinde Alanyaspor’u ağırladı. Türk Telekom Stadı’ndaki bakım çalışmalarının sona ermesiyle eve dönüş niteliği taşıyan karşılaşmaya istediği gibi başlayamayan Sarı Kırmızılılar, ikinci devredeki değişikliklerle toparlansa da son dakikalarda yediği kontra atak golüyle maçtan 1-0’lık mağlubiyetle ayrıldı. Bu sonuçla Cimbom ligdeki ilk mağlubiyetini alırken Alanyaspor da Bülent Korkmaz dönemine 2/2 galibiyetle başladı.

Galatasaray adına sezonun ilk mağlubiyetini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Geçtiğimiz hafta oynanan Trabzon maçının ilk devresi ve hafta arasında alınan Lazio galibiyeti Fatih Terim’i etkilemiş olacak ki tecrübeli teknik adam bu iki karşılaşmadaki düzenini bozmadan maça çıktı. Lazio maçına göre yalnızca cezalı Marcao yerine Luyindama kadroya dahil olurken önceki karşılaşmaların aksine Nelsson sağ Luyindama sol stoper olarak maça başladı.

Konuk ekip Alanyaspor ise Bülent Korkmaz yönetiminde ikinci maçına da benzer bir oyun yapısıyla başladı. Çağdaş Atan’ın aksine topa hükmetmeyi tercih etmeyen, 3’lü yerine 4’lü savunma hattına dönen Korkmaz, özellikle merkezde konumlandırdığı Fatih-Umut ikilisiyle dirençli bir hat oluşturdu. Kadroda geçtiğimiz haftaya göre tek fark ise Candeias yerine cezası sona eren Efecan Karaca oldu.

Alanyaspor’un karşılama planı

Galatasaray’ı orta blokta karşılayarak maça başlayan Alanyaspor, tıpkı önceki haftalarda Sarı Kırmızılılar’ın puan kayıplarında olduğu gibi merkez oyuncularına ekstra önlemler aldı. Orta sahada Taylan-Emre Akbaba, Cicaldau-Fatih ve Berkan-Umut markajlarıyla bu isimlere konfor alanı vermeyen Bülent Korkmaz’ın öğrencileri, görselde de görüleceği gibi merkezi kapatan dar bir 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya yayıldı.

Bu önlemler karşısında merkezi delmekte zorlanan, biraz da kadronun yorgunluğundan dolayı istediği pas ritmini yakalayamayan Galatasaray, kenar ortalarıyla şans aradı. Öyle ki ligde oynanan ilk 4 maçta ortalama 17 orta yapan Terim’in öğrencileri bu maçı tam 38 ortayla tamamladı.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğini incelediğimizde de Alanyaspor’da iki merkez oyuncusu Fatih ve Umut’un defansif aksiyonları dikkat çekiyor. Bu ikili maç boyunca toplamda 4 top kapma ve 4 pas arası yaparken yalnızca 2 top kaybetti.

Taylan’ın düşen performansı

Maç sonu ortalama pozisyonlara baktığımızda da Alanyaspor’un kusursuza yakın bir simetriyle merkezde ne kadar dar kalıp kalabalık tuttuğunu ve beklerin hücum destekleriyle oyunu açtığını görebiliyoruz. Stoperlerle Fatih-Umut ikilisinin birbirlerine yakın konumlanıp hatlar arasını açmaması da maç boyunca Galatasaray’ın pozisyon bulmakta zorlanmasının bir başka nedeniydi.

Ayrıca bu görsel üzerinden değinmek istediğim bir başka konu da Taylan Antalyalının oyunundaki değişim. Geçtiğimiz sene ilk kez ön liberoda denenen ve Galatasaray’ın geriden oyun kurmasında temel yapı taşlarından biri olan Taylan, bu sezona aynı doğrultuda başlayamadı. Bana göre bu kötü başlangıcın temelinde de (görseldeki pozisyonundan okunabileceği gibi) geçtiğimiz seneden farklı olarak stoperlerin arasına girmemesi ve dolayısıyla savunmadan çıkışlarda hem daha az hem de yüzü rakip kaleye dönük topla buluşamaması yatıyor. Topla buluşma biçimindeki değişim, bu rolde parlamasına neden olan teknik kapasitesini eskisi kadar sahaya yansıtamamasına neden oluyor. Örneğin bu maçta da oyunda kaldığı 45 dakikada 30 kez topla buluşurken 23 isabetli pas yaptı fakat genellikle sırtında bir rakip olmasından mütevellit bu pasların 13’ü geriye doğruydu.

Taylan’ın hücumdaki meziyetlerinden yararlanamayınca da defansif eksikleriyle birlikte sahada etkisiz bir oyuncuya dönüşüyor. Sene başından bu yana rakip orta sahaların topsuz koşularını savunmakta zorlanan Sarı Kırmızılı takım, bu pozisyonda da stoperler arasında açılan boşluğa hareketlenen Emre Akbaba’yı, Taylan’ın takip etmemesi nedeniyle ciddi bir tehlike yaşadı. Solak bir oyuncu olan Emre’nin sağ çaprazda topla buluşması tehlikenin büyümemesindeki ana faktördü.

Değişiklikler ve oyuna etkisi

İlk devreyi hemen hemen hiçbir ciddi tehlike yaratamadan tamamlayan Galatasaray’da Fatih Terim devre arası 3 oyuncu birden değiştirdi. Taylan, Halil ve Morutan kenara gelirken Mohamed, Feghouli ve Emre Kılınç oyuna dahil oldu.

Galatasaray formasıyla görev aldığı 3. lig maçında da devrede oyundan alınan Morutan’ın yine savunmada yarattığı zaaflar muhtemelen değiştirilmesindeki en büyük faktördü. Yukarıdaki iki pozisyonda da bekini takip etmekten çok uzak bir görüntü sergileyen Rumen oyuncunun bu özelliğinde bir gelişim göstermesi zaruri gözüküyor ya da zaten beklerinin savunma performansı düşük olan Galatasaray’da, Fatih Hoca’nın Morutan’ı daha az savunma katkısı bekleyeceği bir rolde sahaya sürmesi gerekiyor.

Yapılan değişikliklerle ikinci yarı başlar başlamaz pres gücünü sahaya yansıtan Galatasaray yukarıda da görebileceğiniz gibi rakip yarı alanda kaptığı toplarla direkt sonuca gitmeyi hedefledi. Özellikle 45-65. dakikalar arasında etkili olan Sarı Kırmızılılar 17 top kaybı ve yalnızca 8 top çalma denemesi yaptığı ilk devrenin aksine 20 dakikalık bu bölümde 3 top kaybı ve 9 top çalma denemesiyle oynadı.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan dakika başına maksimum gol ihtimali grafiğini incelediğimizde de ikinci devredeki değişikliklerin Galatasaray’ın oyununda pozitif bir etki yarattığını söyleyebiliriz. Ayrıca top hakimiyeti ve top hakimiyeti kalitesi oranlarındaki Alanya lehine oluşan fark da konuk ekibin topu daha efektif kullanarak direkt sonuca gittiğini gösterir nitelikte.

Son olarak değinmek istediğim bir başka konu ise Galatasaray beklerinin etkisizliği. Boey’in sakatlanmasının ardından formayı kapan Yedlin bu maçta ıslıklar eşliğinde oyundan alınırken Van Aanholt’un da savunmada bıraktığı büyük boşluklar bu maçta da devam etti. Galatasaray-Kasımpaşa maçı analizimde de değindiğim bu duruma paralel olarak Hollandalı oyuncu, yukarıdaki pozisyonda da baskı için öne çıktı ve topu kaptırmasının ardından alanı boş olmasına karşın sakin adımlarla geriye döndü. Efecan’ın kötü bir kafa vuruşu tercihiyle noktalanan pozisyonun gol olmaması Aanholt adına büyük bir şanstı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.