Analiz | Galatasaray 1-1 Konyaspor

Galatasaray ile Konyaspor, Spor Toto Süper lig’in 13. haftasında Türk Telekom Arena’da karşılaştı ve maç 1-1 tamamlandı. Galatasaray puanını 24’e, Konyaspor ise 18’e çıkarttı. Galatasaray, 69.dakikada Uğur Demirok’un kendi kalesine attığı gol ile öne geçti ancak 89.dakikada Skubic’in penaltıdan attığı gol durumu 1-1’e getirdi. Penaltı pozisyonu sonrası Serdar Aziz kırmızı kart gördü.

Ortalama pozisyonlar

Galatasaray maça sakat ve cezalı oyuncularının yokluğunda mecburen geçtiği ve oturtmaya çalıştığı 3-5-2 sistemi ile başladı.  Ozan Kabak-Maicon-Serdar Aziz 3’lüsünün önünde bu sefer Selçuk-Fernando-Feghouli, ileride ise Onyekuru ve Eren Derdiyok forma aldı. Kanatlarda ise yine Mariano ve Ömer Bayram’a görev verdi Fatih Terim. Alan parselizasyonunu takımın iyi yapmış olduğunu görüyoruz ortalama pozisyon haritasından.

Konyaspor ise tipik 4-4-2 dizilişi ile çıktı sahaya. Kanatları kalabalık tutarak Galatasaray’ın Mariano ve Ömer Bayram ile etkin olmasını engellemeye çalıştı Aykut Kocaman ve bunda başarılı olduğunu da söyleyebiliriz.

Şut sayıları ve topa sahip olma oranları

Galatasaray’ın 13 şutunun 3’ünün, Konyaspor’un ise 8 şutunun 2’sinin kaleyi bulmuş olduğunu görüyoruz. Ortalama şut mesafelerinde ise Galatasaray 20.8 m ile uzaktan golü denediği, Konyaspor’un ise 14.6 m ile daha yakınlara gelmeye çalıştığı gözüküyor. Ceza sahası içerisinden atılan şutlarda Konyaspor’un 7’ye 4 ile üstünlüğü bunu doğrular nitelikte.

Galatasaray 3-0 kazandığı son Kayserispor maçında da yine 11 şut atmış olduğunu da ilave edelim şut niteliğinin bilinmesi açısından.

Topa sahip olma oranında ise Galatasaray’ın %59’a %41 ile üstün olduğu gözüküyor. Özellikle ilk yarıda %70’e %30’luk oranla ciddi bir üstünlük sağlamış yine Galatasaray. Fakat bunu pozisyon üretkenliğine yansıtamadığını gördük.

Rakip ceza sahasına girişlerde Galatasaray’ın etkisiz olduğunu söyleyebiliriz. Galatasaray 11 kere rakip ceza sahasına girmiş, Konyaspor ise 15.

Galatasaray maça topa sahip olmaya çalışarak başladı. Orta sahada Donk-Belhanda-Ndiaye ’nin yokluğunda yer alan Fernando-Selçuk-Feghouli topa sahip olma anlamında ciddi rol aldılar. Özellikle Mariano’nun da topa sahip olmada etkin rol aldığını söyleyebiliriz.

Genelde Belhanda ile ortadan duvar pasları denemesi, ya da ara pasları ile etkin olmaya çalışan Galatasaray, Eren’in de bu maç oynaması ile birlikte geçen sezon Gomis ile yaptığı uzun topların indirilmesi ile hızlı hücum opsiyonu sağlanmasını denedi. Ancak bunda takımın pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Eren, girdiği 7 hava topu mücadelesinin sadece 2’sini kazanabildi.

Konyaspor, Galatasaray’ı geride bekleyerek savundu maç boyunca. Alttaki sekansta da gördüğümüz gibi Galatasaray defans hattı oyun kurmaya çalışıyor ancak Konyaspor buna izin veriyor ve geride pozisyonlarını bozmadan bekliyor.

Ne zaman ki orta alandan bir kişi topu aldı Galatasaray’da, o zaman Konyaspor’lu oyuncular topa bastılar.

Galatasaray, bu sistemli savunmayı uzun toplarla aşmaya çalıştı.

Aşağıdaki örneklerini görebileceğimiz pozisyonlarda Maicon, uzun paslarla Mariano’yu savunmanın arkasında topla buluşturmaya çalışıyor. İkisinde de Mariano topla buluştu ancak pozisyon üretkenliği sağlanamadı.

Bunu neredeyse Maicon’un göbekten tek başına denediğini takımın pas tablosundan görebiliyoruz. Maicon, 9’da 7 ile de ciddi bir oran yakalamış durumda uzun toplarda.

Galatasaray’ın topu çıkartamamasına örnek olarak Selçuk’un topu aldığı ve 25 sn içinde Serdar Aziz’e iki yan top atmak harici ileri pas yapamadığı pozisyonu görelim. Selçuk burada sürekli topu verebileceği uygun bir oyuncu aradı ancak soluna gelen Serdar’a topu verdi, geri aldı yine etrafında dolaştı ve tekrar aynı şeyi yaptı.

Ndiaye gibi dikine oynayabilen, Belhanda gibi hatalı pas sayısı çok olmasına rağmen en azından key pas (anahtar pas) sayısı yüksek olan bir oyuncunun eksikliğini aradı bu maç Galatasaray. Bu görevi yapması gereken eldeki kadroda yegane adam olan Feghouli ise 1-2 pozisyon harici bunu yapamadı.

Galatasaray’ın pozisyon üretkenliğnini az olmasının ikinci etkeni de maç boyu kanatta 2 kişi olamamasıydı. İlk defa 62. dakikada bu denendi, ikinci deneme 69’da oldu ve gol geldi.

Konyaspor, 40.dakikada Ömer Ali Şahiner ile yakaladığı pozisyon harici Galatasaray savunma hattını arkasına sarkamadı. Özellikle Maicon bu durumlarda ciddi sıkıntılar çekebiliyor, ancak Fofana’nın kenarda oluşu bunun kullanılamamasında önemli bir etken. Burada Ömer Ali Şahiner yerine Fofana daha etkin olabilirdi ancak Aykut Kocaman savunmaya ağırlık vererek, Ömer Ali’den bu departmanda daha fazla katkı alabileceğini hesapladı belli ki.

Aykut Kocaman, golü yedikten hemen 3 dakika sonra 72’de orta alandan Jonsson’u çıkarttı ve yerine hızlı ve adam geçme özelliği de olan Fofana’yı dahil etti. Yorulan Jahovic yerine ise Yatabare’yi oyuna aldı.  79.dakikada ise Ferhat Öztorun yerine Amir Hadziahmetovic oyuna dahil oldu. Oyuncu değişikliklikleri ile Konyaspor’un etkin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Fofana Galatasaray savunmasını ciddi bozdu.  Bu dönemde baskı kuran Konyaspor, tartışmalı penaltı ile attığı gol ile durumu 1-1’e getirdi ve maç öncesi istedikleri 1 puana ulaştı.

Son 15 dakikada Ömer Ali Şahiner’in hücumda üretkenliği göze çarpttı. Ömer Ali, hem topun Konyaspor’da kalması hem de fırsatçılığı sayesinde girdiği pozisyonlarla etkin oldu son 15 dakikada. Aksiyon grafiğinden de son 15 dakikadaki performans yükselişini görebiliyoruz.

Oyundaki verimini gösteren Instat Index değerinde de Konyaspor’un en iyisi olduğunu söyleyelim.

Son söz

Galatasaray, cezalar ve sakatlıklar nedeniyle ciddi kadro sıkıntısı yaşadığı bu maçlarda bir kez daha puan kaybı ile ayrıldı sahadan. Devre arasına liderle puan farkı iyice açılmadan kendilerini atabilirlerse yaralarını ikinci yarı sarabilme şansları olacaktır. Ancak bu dönemde sakin kalmaya çalışıp bunu kovalaması gerekiyor tüm camianın. Bu kaos ortamının Galatarasay’a kenetlenmeden ziyade sahada ciddi negatif etki yarattığını söylemem gerekiyor. Zaten çok sayıda sakat oyunca varken bir de sürekli cezalı oyuncu eklenmesi tuzu biberi oluyor bu durumun.

Beşiktaş ile deplasmanda oynanacak maç öncesi bir de Serdar Aziz’in kaybedilmesi özellikle 3-5-2 sistemini ciddi sekteye uğratacaktır. Çünkü Serdar 3’lü savunmada toparlayıcı roldeydi, Ahmet’in bunu sağlayabilmesi çok zor gözüküyor. Bu nedenle tekrar 4-3-3 ‘e dönebilir Fatih Terim.

Konyaspor, Aykut Kocaman’ın gelişi ile birlikte camia olarak ciddi bir hava yakalamış durumda. Bu maçta alınan 1 puan ve oynanan güzel oyun da gelecek adına umut verici oldu. Özellikle hücumda çok kaliteli ayaklara sahip olan Konyaspor’un Aykut Kocaman ile birlikte üst sıralara tırmanması kimseyi şaşırtmayacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş