Analiz | Galatasaray 2-0 Gaziantep FK

Ligin 11.haftasında Galatasaray, Gaziantep FK’yı konuk etti. Geçtiğimiz hafta alınan Beşiktaş yenilgisinin yaralarını sarma amacında olan Fatih Hoca ve öğrencileri, maç başında geriye yaslanan rakibi karşısında pozisyon üretmekte zorlansa da Morutan’ın şık golüyle kilidi açıp Kerem’le farkı 2’ye çıkararak 3 puana uzandı. Bu galibiyetle Galatasaray puanını 20’ye çıkarırken Gaziantep temsilcisi 12 puanda kaldı.

Galatasaray’ın bu galibiyetini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Sene başından bu yana ideal hücum hattını kurgulamakta zorlanan Fatih Terim bu maçta da farklı isimleri bir arada denedi. Bir süredir sağ kanatta görev alan Morutan sağ içe çekilirken geçen hafta derbi performansı epey eleştirilen Taylan’ın yerine Berkan 6 numara olarak maça başladı. İleride Morutan’dan doğan boşluğa Kerem kaydırılırken sol kanatta da yine Kerem gibi hızıyla ön plana çıkan Barış Alper forma giydi. En uçtaysa Halil şans bulurken genç oyuncu Göztepe maçından bu yana ilk kez bir maça forvet pozisyonunda başladı.

Konuk ekip Gaziantep ise defansif bir kadro ile sahadaydı. 5’li savunma hattını bozmayan Erol Bulut bek tercihlerini defansif yönleri kuvvetli olan Oğuz-Tosca’dan yana kullanmıştı. Bu hattın önlerinde bozucu diye tabir edilebilecek Doğan yer alırken sağ iç Merkel, sol iç ise Maxim’di. Hücum hattındaysa Muhammet-Dicko ikilisi tercih edilirken Kenan, Borven, Sagal gibi isimlerin yokluğu hocanın hamle şansını azaltmıştı.

İlk devre ve üretkenlik problemleri

İlk 11’inin de işaret ettiği üzere maça 5-3-2 dizilişiyle savunma ağırlıklı başlayan Gaziantep FK, önde baskıyı tercih etmeyerek rakibini orta sahada karşıladı. Berkan’ın stoperlerin arasına girip beklerin ileri açılmasıyla toplu oyunda 3-4-3 olarak sahaya yayılan Galatasaray ise bekleyen rakibi karşısında 3. bölgeye geçişlerde zorlanmadı. Bu geçişlerin kolaylığının sebebi ise Gaziantep temsilcisinin dizilişinden dolayı hem orta sahada, hem de ön hatta rakibine göre 1 eksik kalmasıydı. Yukarıda da görebileceğiniz gibi geride 3’e 2, orta sahadaysa 4’e 3 sayısal üstünlüğü bulunan Galatasaray, çoğunlukla beklerinin demarke kalması sebebiyle oyunu çizgilerden genişleterek ileriye taşıdı.

Oyunun kolayca ileriye taşınmasına rağmen pozisyon üretiminde zorlanılmasının nedeni ise yine dizilişten kaynaklanan Antep’in 5’li savunmasıydı. Bu katı hattı aşmakta problemler yaşayan Sarı Kırmızılılar’ın ilk devrede bulduğu az sayıdaki pozisyon da bu hattı aşarak değil, önündeki boşlukları kullanarak gerçekleşti. Yukarıda da görebileceğiniz üzere Antep’in 5’li hattının önünde pozisyon alan Kerem ve Morutan ceza sahası içinden net fırsatlar yakalarken Kerem’in Halil’e çevirdiği topta da Cicaldau müsait durumda olmasına karşısın Halil onu tekte göremeyerek pozisyonun harcanmasına neden oldu.

Devre boyunca %60 topla oynayan ve 20 kez rakip ceza sahasında topla buluşan Galatasaray’ın bu üstünlüğünün nedenlerinden biri de rakibine önde baskısıydı. Orta saha ve hücum hattının tamamı 24 yaşının altında olan ev sahibi ekip, genç oyuncularının dinamizmleriyle baskı konusunda fark yarattı. Yukarıda da görebileceğiniz üzere önce merkezde çok adamla oyunu sıkıştıran Sarı Kırmızılılar, ardından oyunu genişleten Antep temsilcisine karşı 1’e 1 eşleşmeleri doğru kurgulayarak rakibine açık vermedi.

Galatasaray’ın bu baskısı karşısında pasla çıkmakta zorlanan Antep temsilcisinin bu problemi, kaleci Günay’ın ilk devredeki pas grafiğinden de okunabildi. Devre boyunca pek çok kez uzun vurmak durumunda kalan Günay’ın bu pasları genelde adresi bulmadı. Günay’ın rakip yarı sahaya gönderdiği 7 pastan yalnızca 1’i isabetliydi.

Günay’ın bu paslarının adreslerini bulmamasındaki bir başka etken ise beraber sahaya çıktıkları 5. maçta 4. kez kalelerini gole kapayan Nelsson-Marcao ikilisiydi. Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğinde de defansif aksiyonlarıyla ön plana çıkan bu ikili toplamda 16 hava topuna çıktı ve bunların 10’unda başarı kaydetti. Özellikle Marcao, Galatasaray kariyerinin en iyi maçlarından birini çıkarırken girdiği 11 ikili mücadelenin 10’undan galip ayrıldı ve maçı 3 top kapma, 4 pas arası, 2 şut engellemeyle tamamlayarak bu metriklerde sahanın en iyisi oldu.

İkinci devre ile rahatlayan oyun

Devre sonunda Morutan’ın golüyle soyunma odasına 1-0 geride giden Gaziantep ekibi, karşılama oyunundan vazgeçti ve ikinci devreye önde baskıyla başladı. Marcao’nun dönüşü ve Nelsson’un orijinal mevkii olan sağ stopere geçişiyle bu baskı karşısında topu zorlanmadan dolaştırabilen Galatasaray, orta sahadaki teknik isimlerinin de etkisiyle baskıyı kırmakta fazla zorlanmadı. Yukarıda da görebileceğiniz gibi baskı sebebiyle blokları arasındaki mesafe uzayan Gaziantep’e karşı geniş boşluklar yakalayan Sarı Kırmızılılar, final paslarındaki tercih hataları nedeniyle bu hücumları golle sonuçlandıramadı.

Dakikalar geçtikçe baskısının şiddetini arttıran ve takım boyunu kısaltmak adına savunma hattını da önde kurgulayan Gaziantep FK, kazanamadığı her topun ardından savunmasının arkasında geniş boşluklar verdi. Kanattan merkeze kayarak bu boşluklara koşular yapan Kerem de yukarıdaki pozisyonların ilkinde Günay’ın akıllıca çıkışına takıldı, ikincisindeyse topu ağlarla buluşturarak farkı 2’ye çıkardı. Bu koşuların değerlendirilmesindeki etkenlerden biri de şüphesiz oyuna sonradan girip doğru pas tercihleri ve kalitesiyle fark yaratan Feghouli’ydi.

Maçın 2-0’a gelmesinin ardından ise hafta içi oynanacak Lokomotif Moskova maçını da düşünerek oyunu rölantiye alan Galatasaray, skoru koruyarak 3 puana uzandı. Maçın bu son bölümünde azalan Galatasaray baskısını Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan dakika başına maksimum gol ihtimali grafiğini de incelediğimizde görebiliyoruz. Ayrıca grafiğin geneline baktığımızda da Galatasaray’ın ilk yarıda net gol pozisyonuna girmekte zorlandığını ve ikinci yarıyla beraber topla oynama yüzdesi düşse de girilen fırsatların netliğinin arttığını okumak mümkün.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.