Analiz | Galatasaray 2-0 Yeni Malatyaspor

Galatasaray, maçın başında Belhanda ve Rodrigues’in ayağından bulduğu gollerle Yeni Malatyaspor’u 2-0 yendi. Gelen 5 maçlık serinin ardından Galatasaray’ın şampiyonluk yolunda son maç öncesi tek puan ihtiyacı kaldı.

Galatasaray’da Feghouli’nin cezası sebebiyle Sinan başlarken Mariano’nun yokluğunda ise Linnes maça başladı. Galatasaray hızlı başladığı maçı rölantide götürdü ve kazandı. Malatyaspor tek isabetli şut ile maçı tamamladı. Takım ceza alanından 4 şut çekti fakat hiç isabet bulamadı.

Galatasaray bu maç sezon içindeki genel oyununun aksine sol tarafı daha fazla kullandı. Belhanda’nın sola yakın oyunu kadar Feghouli-Mariano ikilisinin yerine Sinan-Linnes ikilisinin oynamasının etkisi büyüktü. Sinan’ın içe dönük oyununun olumlu etkileri olsa da kanat sadece Linnes’e kaldı. Belhanda’da da sola yakın oynayınca Linnes’e yardım eden tek oyuncu Fernando kaldı. Dolayısıyla sağ tarafın çok fazla işlediğini göremedik.

Geçen hafta oynarsa Sinan ve Linnes’in oyun stili olarak uyum sağlayacağını söylemiştim. Beklediğim katkıyı göremesem de oyun stili olarak net bir uyum gördük. Aslında bu bize gelecek sene oyuncu planlamasının nasıl olması gerektiğiyle alakalı fikir de veriyor. Galatasaray topu hızlı çevirdiği zaman beklerinin rakip sahadaki katkısıyla kapalı savunmalar karşısında geniş alanlar yakalayabiliyor. Belhanda’nın rakibin yerleştiği alanın dışında topla buluştuğunda bunu sıkça gördük. Özellikle Fernando, Linnes’in bu koşularını ödüllendirdi.

Saha içinden birkaç örnek vereyim. Yukarıda Galatasaray sol kanattan çıktı, Malatyaspor ise risk alarak merkezi boşalttı ve kanat üzerinden baskı kurdu. Bu arada Sinan da içe girerek Gomis’in yanında ikinci santrfor gibi pozisyon aldı. Pozisyonda Belhanda geriye doğru çıkarak sırtı dönük top alıyor ve merkezde müsait durumdaki Fernando’u görüyor.

Normalde Linnes ile eşleşmesi gereken açık oyuncusu Adem, merkezde Fernando’ya kademeye geldi Fernando ise Linnes’in koşusunu ödüllendirdi. Linnes topu aldığında ise iki sarı-kırmızılı oyuncuyu tek rakip oyuncu karşılıyor.

Yukarıda ise yine Belhanda yine sırtı dönük top almak için geriye geliyor farklı bir pozisyon fakat aynı çizilmiş oyunu görüyoruz. Takımda bu tarz ezberler oluşması özellikle kapalı savunmalara karşı çok önemli.

Erol Bulut rakibini güzel analiz etmiş fakat çözüm bulma konusunda hatalı hamleler yaptı. Malatyaspor, Galatasaray merkezden çıkamıyor diye kanatlar ağırlıklı baskı yaptı. Kanatlardan baskı yapacağım derken oyuncular arasındaki boşluk arttı bu sayede Galatasaray merkezden Donk-Fernando ile rahat çıktı. Malatyaspor’un merkezde takımın boyunu enlemesine uzatarak bıraktığı boşlukları özellikle Belhanda dikine gidebilme yeteneği sayesinde merkezi etkili kullandı. İlk yarıda Belhanda’nın normal karakterinin aksine oyuna ağırlığını koydu. İlk defa bu kadar geriye gelerek top çıkarttı. Talimat aldığı çok net, oyuna ağırlık koyma konusunda ne kadar başarılı olacağını görmek için biraz daha zamana ihtiyaç var.

Galatasaray’da Nagatomo ve Linnes oyunun üçüncü bölgesinde 26 başarılı pas yaptı. Belhanda üçüncü bölgede 20 isabetli pas yaparken sonradan giren Selçuk ise 8 isabetli pas ile maçı tamamladı.

Linnes rakip yarı sahada 6, Belhanda ise 8 sahipsiz top topladı. Linnes ve Nagatomo ikilisi 12 pas arası yaptı.

Galatasaray geçen maçlarda olduğu gibi top rakipteyken takımın boyunu kısalttı. Yukarıda görüldüğü gibi gol pozisyonunda rakip oyuncu topu aldığı zaman Rodrigues hariç diğer oyuncular birbirine yakın konumlandı. Stoper oyuncusuyla en uçtaki Sinan arasında sadece 15-16 metre uzaklık var.

Pozisyonun devamında birkaç saniye sonra Fatih Terim’in topun olduğu yer pozisyon anlayışına göre 3 oyuncu top hızında rakip sahaya bakıya geçti. Rodrigues topu kaptığı zaman rakip sahada 3 oyuncuyla baskı yaptığını ve savunma çizgisinin de aynı hızlı öne doğru çıktığını görüyoruz. Aşağıdaki görselden daha net bir şekilde görüyoruz.

Yukarıda daha net görüldüğü gibi Denayer el işaretiyle savunma çizgisini öne çıkartıyor. Göz kararı bir hesaplamaya yaptım ve gol pozisyonunun ilk görseli ile Rodrigues’in topu çaldığı zaman arasında oyuncuların kaç metre yer değiştirdiğini hesapladım. Denayer 18 metre, Fernando 18 metre, Rodrigues 20 metre, Belhanda 23 metre, Gomis 30 metre ve Sinan 10 metre yer değiştirdi. Oyunun Sinan’ın kanadından ilerlediğini düşünürsek tek pozisyon özelinden genele vurarak topsuz oyundaki etkisizliğinin nedenini çok net bir şekilde görebiliriz. Maçın başı 20 saniye olmuş ve baskı konusunda hareketsiz kalmanın açıklaması olamaz.

Galatasaray’ın bu sezon başarısının altında yatan en önemli sebeplerden birisi takımda ben yıldızım havalarında takılan oyuncu olmaması. Takım olarak savunma yapılıyor, tüm takım birlikte mücadele ediyor, hep birlikte topun arkasına geçiyor. Sinan oyun istediğini bir üst seviyeye çıkarmadıkça takımın düzenini bozmaya ve hamle oyuncusu olarak kalmaya devam edecek.

Galatasaray, Malatyaspor için prestijin ötesine geçmeyen maçtan istediğini almayı başardı. Şampiyonluk için önünde gol yemeden bitirmesi yeterli olan 90 dakika kaldı. Vakit darlığı sebebiyle yazıya istediğim zamanı ayıramadım dolayısıyla beklenen doyuruculuğu vermediğini düşünüyorum. Yine de gözden kaçmış olabileceğini düşündüğüm birkaç detayı vermek istedim. Soruları olan arkadaşlar ilerleyen günlerde mail yoluyla veya twitter üzerinden bana ulaşabilirler.