Analiz | Galatasaray 2-1 Hatayspor

Süper Lig’de 2. hafta, Olimpiyat Stadyumu’nda oynanan Galatasaray-Hatayspor maçıyla tamamlandı. Misafir ekibin maça önde baskıyla başlaması sonucu savunmada bireysel hatalar yapan Galatasaray henüz 3. dakikada 1-0 geriye düştü. Dakikalar geçtikçe Hatay direncinin azalmasıyla oyunda üstünlüğü ele geçiren Sarı Kırmızılılar 30’da Feghouli’yle skoru eşitledi, 89’da Luyindama’nın attığı gol ile de galibiyete uzandı.

Galatasaray son dakikalarda aldığı bu 3 puanı global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Galatasaray’da cezalı Marcao haricinde ligin ilk haftasında oynanan Giresun karşılaşmasının ilk 11’i korundu. Brezilyalı ismin yokluğunda Nelsson parçalı formayla ilk maçına çıktı ve başarılı bir performans ortaya koydu. Geçtiğimiz haftalarda kendisinden takım bulması istenen Feghouli’nin kadrodaki yerini sağlamlaştırması da dikkatlerden kaçmadı.

Geçtiğimiz sezonki performansıyla beğeni toplayan Hatayspor’da ise 21 kişilik maç kadrosunun tam 16’sı yeni transferlerden oluştu. İlk 11’de yalnızca Munir, Ribeiro ve Diouf’u sabit kalırken genç teknik adam Ömer Erdoğan’ın takımı geçtiğimiz seneki oyununu sürdürmekte zorlandı.

Önde baskı problemleri ve çözüm denemeleri

Bu sezon oynadığı hemen hemen tüm maçlarda rakibin baskılı başlangıcına karşılık vermekte zorlanan Galatasaray’da senaryo değişmedi. Maçın ilk dakikalarından itibaren rakip sahaya yerleşmekte zorlanan Sarı Kırmızılı takım, Van Aanholt’un çıkarken kaptırdığı top sonrası savunmada dağınık yakalandı ve 3.dakikada 1-0 geriye düştü.

Golden sonra da maç başı planını sürdürmeye devam eden Ömer Erdoğan’ın öğrencileri özellikle Galatasaray’ın 3 merkez orta saha oyuncusuna uyguladıkları yakın markajla rakibe kolay geçiş imkanı tanımadı. Örneğin yukarıdaki görüntülerin ilk kısmında Nelsson pas verecek bir arkadaşını bulamadı ve topla kendisi çıkarak faul aldı.

Bu gibi baskıları kısa pasla kırmanın yoluysa ilerideki 3’lünün hareketliliğinden geçmekte. Örneğin yukarıdaki görüntünün ikinci kısmı. Tıpkı ilk kısımda olduğu gibi Hatay merkezde adam adama savunuyor ve Nelsson pas verecek bir arkadaşını bulamıyor. Van Aanholt’un aldığı top sonrası ise Diagne en uçta stoperini çizgiye açarak markaj altındaki Berkan’a alan açıyor. Hem Diagne’nin topla bulmasına, hem de Berkan koşuyu yapmasına rağmen pası Fatih’in kesmesiyle bu güzel denemeden sonuç alınamıyor.

Savunma-hücum arasında gönderilen bu direkt pasa bir başka örnek ise Kerem’den. Geçtiğimiz sene çizgi oyuncusu profilinde başarılı bir grafik çizen milli futbolcu, bu sezon itibariyle repertuarına yeni özellikler eklemiş göründü. Görüntülerde olduğu gibi merkeze gelip rakip blokları arasındaki boşlukta topla buluşan Kerem, takımınının ilk dakikalarda bulduğu önemli pozisyonlardan birinin yaratıcısı oldu. Ayrıca bu bağlantı rolleri esnasında kafasını kaldırarak sahaya daha hakim olabilirse(örneğin bu pozisyonda soldan bindiren Aanholt’u görebilse) takımını gole daha rahat taşıyabilir.

Kerem’in pozisyonu dışında konumlanarak ileride yarattığı hareketlilik bu pozisyondaysa dolaylı olarak atağın başlangıcı oldu. Görüntülerde de ifade etmeye çalıştığım gibi Hatay klasik olarak adam paylaşımını yapmış ve merkez oyuncular markaj altındayken Kerem’in o bölgeye hareketlenmesi sayısal üstünlüğün yakalanmasını sağladı. Kerem’in geldiğini gören Ribeiro sağ kanattaki Saba’ya kendi adamı Cicaldau’yu işaret ederek kendisi Kerem’in savunuculuğunu üstlendi. Saba’nın Cicaldau’ya kaymasıyla Van Aanholt, ardından yine Saba’nın Aanholt’a hareketlenmesiyle de Cicaldau boşa düşüp topla buluşan isim oldu. Diagne’nin yine stoperini kenara sürüklemesiyle oluşan alana Kerem’in güzel koşusu takıma bir pozisyon daha kazandırmış oldu.

Galatasaray geçişlerinde önemli roller oynayan bu iki oyuncunun farkı da yine Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğine yansıdı. İki oyuncu da karşılaşmayı golsüz tamamlamış olmasına rağmen ofansif katkılarındaki yüksek değerlerle metriğin ilk iki sırasında yer aldılar.

Galatasaray adına çalışılması gereken bir başka konuysa rakibin kenarlardaki baskısından çıkabilmek adına ters kanatta oluşan boşlukların değerlendirilmesiydi. Yukarıda arka arkaya ekrana yansıyan 3 pozisyonda da bir kenarda sıkışan oyun esnasında diğer kanadın boşluğu göze çarpıyor. İlkinde Feghouli Van Aanholt’u, ikincisindeyse Kerem Boey’i göremezken son pozisyonda Nelsson’un enfes pası ile dolaylı yoldan da olsa genişlik sağlanıyor ve 5 kişiyle girilen ceza sahasına rahat bir orta fırsatı elde ediliyor.

Geçişlerde yaşanan sıkıntılar üzerinden değinmek istediğim bir başka isimse Cicaldau. Bonservis bedeli nedeniyle kamuoyunun oyuncudan beklentisi yüksek olsa da Rumen futbolcu şimdiye kadar beklentileri karşılayabildi diyemeyiz. Maç içinde zaman zaman her iki ayağını da kullanarak gönderebildiği tek paslarla takımının pas ritmini arttıran Cicaldau’nun daha fazla sorumluluk alması takıma seviye arttıracak gibi görünüyor. Örneğin yukarıdaki pozisyonda Kerem’in kanattan bindirdiği esnada ona yaklaşıp istasyon olması gerekirken koşu ritmini değiştirmedi ve top kaptırıldı.

Ofansif açıdan beklentilerin altında kalan Rumen oyuncu, defansif açıdansa büyük bir özveriyle oynuyor. Galatasaray’ın Randers ve St.Johnstone maçlarında yaşadığı orta sahaların takım savunmasına yeterli katkı sağlayamaması sorunu, Cicaldau’nun takıma adapte olmasıyla toparlanmış göründü. Örneğin yukarıdaki pozisyonda bir ceza sahasından öbürüne koşarak takımının eksik yakalanmasına engel olan yeni transfer, oyunda kaldığı süre zarfında hem önde baskı, hem de savunmaya destek konusunda sahanın iyilerindendi.

Ek olarak savunma özverisi, çift ayağında da varolan teknik kapasitesi ve basit oyun anlayışıyla Cicaldau, savunma önünde Taylan yerine oyun kurucu rolünde denense neler yapabilir merak ediyorum.

Son olarak Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğini incelediğimizdeyse Galatasaray’ın maçın ilk bölümü haricindeki genel üstünlüğünü okuyabiliriz. Rakiplerine fazla fırsat tanımayan Fatih Terim’in öğrencileri savunma anlamında iyi iş çıkararak kalelerinde yalnızca 0.55 xG gol beklentisine imkan tanıdılar. Hücumdaysa gol ihtimal metrikleri yüksek olmasına karşın final paslarındaki başarısızlık nedeniyle gol beklentisi benzer oranda büyüyemedi.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.