Analiz | Galatasaray 2-2 Ankaragücü

Süper Lig’in 15.haftasında Galatasaray evinde Ankaragücü’nü ağırladı. Feghouli ve Belhanda’nın golleriyle Galatasaray 2-0 öne geçse de Ankaragücü İlhan ve Kitsiou’nun golleriyle 2-2’yi buldu ve 1 puanı kurtarmayı başardı.

Galatasaray maça 4-4-2 dizilişi ile başladı. Belhanda ile Lemina orta sahanın merkezinde yer aldı. Falcao ile Babel hücum hattını oluşturdular. Maç boyunca Galatasaray’ın oyun planı merkezde sayısal çoğunluk oluşturarak beklerin bindirme yapması için alan yaratmak ve beklerin ortalarıyla rakip kalede şanslar yaratmak üzerineydi.

Ankaragücü maça 5-4-1 dizilişi ile başladı. Orgill tek başına hücum hattında yer alırken, İlhan ile Kitsiou kanatlardan onu desteklemeye çalıştı. Orta sahanın merkezinde Sedat ile Faty ile başlamaları genel olarak oyun planlarını yansıttı. Derin blokta oynayan Ankaragücü, Galatasaray’ın baskısını kendi ceza sahasına yakın bölgelerde karşılamaya çalıştı. Derin blokta kazanılan toplarla da Orgill’in driplingleri üzerinden şans yaratmaya çalıştılar.

Topa sahip olmada Galatasaray’ın büyük üstünlüğü bulunuyor. Keza bu üstünlük üçüncü bölgeye girişler içinde geçerli. Ancak, dikkat çeken nokta ceza alanına girişler. Galatasaray 75.kez üçüncü bölgeye girmesine rağmen ceza alanına 26 kez girebildi. Bu rakamın yarı yarıya olması beklenebilirdi. Bu istatistik Galatasaray’ın bitiricilik evresinde etkisiz kaldığını gösteriyor.

Atakları şutla bitirme istatistiği Galatasaray’ın hücum bitirmekte zorlandığını net şekilde gösteriyor. Galatasaray 111 atağı sadece 14 şutla bitirebildi ve %13 gibi bir başarı oranı yakaladı. Ankaragücü 55 atağı 7 şutla bitirirken %13 başarı oranı tutturdu.

Ankaragücü’nün geri dönüşü yapmasında belki de en önemli istatistik son 15 dakika da ikili mücadelelerde %50’ye %50 eşitliği sağlayabilmesiydi. 10 kişi olmalarına rağmen maçın son bölümlerinde bu eşitlik onlara beraberlik fırsatı doğurdu.

Anahtar paslarda Galatasaray 17’ye karşı 3 gibi büyük bir üstünlüğe sahip. Aynı şekilde ceza sahasına paslarda 22’ye 7 üstünlük var. Bunlar aslında beklentinin çok aksinde gitmeyen istatistikler. Ancak, beklentinin aksinde giden orta yapma sayılarıydı. Galatasaray 30 kez orta yaparken 7 kez isabetli orta yapabildi. Bu istatistik Galatasaray’ın hücum planının orta yapmak üzerine kurulu olduğunu gösterdi.

Galatasaray orta yapma planı

Galatasaray’ın hücum planı genel olarak Ömer ve Feghouli’nin merkeze yakın pozisyon almasıyla Mariano ve Nagatomo’ya bindirmeleri için alan yaratmaktı. Bu bindirmeler sonucu yapılacak ortalar sonucunda ise ceza sahasında Falcao ve Babel ile şans yaratmaktı.

Galatasaray bu planı maç boyunca sürdürdü. Mariano maç boyunca Galatasay’ın yaptığı 30 ortanın 11’ini yaptı. Galatasaray’ın hücum planları Mariano üzerinden gelişti. Bu orta oyunları Galatasaray’a şanslar da getirdi. Attıkları gol duran topta açılan orta üzerinden geldi. İlk yarıda Falcao’nun bir şansı vardı. Maç boyunca derin bloka karşı tek plana sahip olmak Galatasaray için negatif bir durum.

Ömer Bayram sol kanatta maça başladı. Normalde Ömer’in ceza sahasında olmasını beklersiniz. Ancak, burada Ömer topa yakın bölgeye giderek sayısal çoğalma yaratmaya çalıştı. Aslında bu durum gayet olumlu eğer takımınız hatlar arasına oynamayı birincil plan haline getirdiyse. Galatasaray’ın birincil planı Mariano üzerinden ortalarla ceza sahasına girebilmekti. Bu durum da Galatasaray herhangi bir orta durumda ceza sahasında sadece 2 oyuncu ile girebildi. Ankaragücü 3 stoperle oynadığından zaten doğal olarak bir sayısal üstünlükleri vardı. Bu topların çoğunu da temizlemeyi başardılar.

Belhanda rakip orta sahanın önünde topla buluşarak, o hattın arkasında pozisyon alan Babel’i buldu. Babel topu alıp sağ kanattan gelen Mariano’yu buldu. Mariano’nun ortasında Falcao tehlike yarattı. Burada Galatasaray’ın rakip savunmayı bozmasını sağlayan 2 aksiyonu vardı. Babel’in hatlar arasında topla buluşması ve daralan savunmayı bindirme yaparak boş adam olarak gelen Mariano’ya göndererek savunmayı genişletmesi. Bu iki aksiyon Ankaragücü savunmasında organizasyonun bozulmasına sebep oldu. Bunun sonucunda Falcao kendine ceza sahası içinde topla buluşabildi.

Belhanda oyunun yönünü değiştiren pası atıyor. Mariano, İlhan’dan kurtularak markajsız şekilde bu pası rahat alabildi ve ortasını yaptı. Mariano’nun yine hücum planının merkezinde olduğunu görüyoruz. Burada dikkat çeken bir nokta Feghouli’nin ceza alanına yaptığı koşuydu.

2-0’dan sonra Ankaragücü savunmasını öne çıkartmaya presi daha önde yapmaya başladı. 1 kişi eksik olmanın getirdiği dezavantaj Ankaragücü’nün preste alanları kontrol edememesine yol açtı. Galatasaray bu alanları kullanmayı başarsa da bitiricilik evresinde kötü olunca farkı yükseltemedi.

Taylan, Ankaragücü orta sahasının arkasında topla buluştu. Metrajları ve hatları iyice kaybolan Ankaragücü geri dönerken alanların kontrolünü kaybetti. Feghouli kendini açığa atarak Pazdan’ın merkezden uzaklaştırdı. Taylan’ın savunma arkasına attığı pasta Babel net bir fırsatı değerlendiremedi.

Lemina’nın oyundan çıkıp Selçuk’un oyuna girmesi oyunu değiştiren bir hamleydi. Bu oyunun değişikliği 2 yönlü gerçekleşti. Selçuk’un pas temposu, oyunu kontrol edebilmesi belki mantıklı bir hamleydi. Nagatomo’ya hazırladığı pozisyonda bunu gördük. Ancak, fiziksel oyundaki yetersizliği ve pozisyon almadaki eksikliği de Galatasaray’ın 2.golünü kalesinde görmesinde payı vardı.

Selçuk rakip savunma hattının önünde topla buluşarak savunma arkasına koşu atan Nagatomo’ya net bir fırsat hazırladı. Bu pozisyonda Selçuk’un oyun zekasını, oyun görüşünü ve pas kalitesini gördük. Yine bitiricilik eksikliği Galatasaray’ın farkı artırmasını engelledi. Burada dikkat çeken bir nokta sol kanat Ömer’in açıkta kalıp, ceza alanı koşusunu Nagatomo’nun yapmasıydı.

Galatasaray’ın pas bağlantılarına baktığımızda net şekilde sağ kanat odaklı bir oyun görebiliyoruz. İlk üç sırada Mariano-Feghouli-Belhanda bağlantısı bulunuyor.

Ankaragücü derin blok ve reaksiyon

Ankaragücü maça 5-4-1 dizilişi ile başladı. Bu dizilişten niyetlerinin derin blokta Galatasaray’ı karşılamak istedikleri anlaşılıyordu. Merkezde Faty-Sedat ikilisi top kapmaya odaklanırken, İlhan ile Kitsiou ise hücuma destekleriyle Orgill’e yardım etmeye çalıştılar. Pinto ile Cebrail çoğunlukla savunma ağırlıklı oynadılar.

5-4-1 ile rakibini derin blokta karşılayan Ankaragücü derin blokta kazanılan topları Orgill’in koşu yoluna doğru kullanmaya çalıştı. Galatasaray’ın hatlar arası oyunu fazla olmadığı için Ankaragücü derin blokta alanları kontrol etmeyi uzun süreler başardı.

Ankaragücü için önemli bir fırsat tam saha pres uyguladıklarında geldi. Sedat yaptığı presle Lemina’yı top kaybına zorladı. Sedat-Faty-İlhan üçgeninde geçen bu geçiş hücumu sonucunda İlhan’ın şutu dışarı gitti. Aslında Ankaragücü maçta zaman zaman bu presi uyguladığında Galatasaray için zorluklar çıkardı.

Orgill’in atılmasında sonra Ankaragücü’nde İlhan hücum hattına geçti. Kitsiou-Faty-Sedat merkezde pozisyon aldı. 5-3-1 dizilişine geçtiler. Ana planlarından uzun süre ayrılmamaları oyuncular için bu dizilişe adapte olmalarını zorlaştırmadı.

Beraberliği getiren golde ise Galatasaray’ın merkez ikilisinin zaaflarını çok iyi kullandılar. Kitsiou, Belhanda ile Selçuk’un geri dönüşte bıraktıkları alana koşu yaparak beraberlik sayısını buldu.

Ankaragücü’nün pas bağlantıların Pinto-İlhan bağlantısı ilk sırada geliyor. Ankaragücü topa sahip olduğunda sol kanat odaklı bir oyun oynadı. Bunun en büyük nedeni ise sürekli hücum bindirmeleri yapan Mariano’nun arkasında bıraktığı alanları değerlendirebilmekti.

Maçın oyuncusu

Mariano maçın oyuncusu oldu. 365 InStat Index’i tutturan Mariano maç boyunca %80’in üzerinde bir aksiyon başarısı gösterdi.

Ankaragücü’nde öne çıkarabileceğimiz oyuncu ise İlhan’dı. Özellikle son 15 dakikadaki oyuna etkisi Ankaragücü’nün beraberliği bulmasında çok önemliydi. Takımının en yüksek InStat Index’i 342’yi bulmayı başardı.

Sonuç

2-0 üstünlüğü bulduktan sonra maçı bitirmeyi başaramayan Galatasaray, hafta içi alınan ağır yenilgi sonrası bir hayal kırıklığı daha yaşadı. Derin bloka karşı tek planları olması, geçiş savunmasındaki organizasyon eksikleri, hücumda topsuz olarak hareket eden oyuncu eksikliği bu maçta öne çıktı.

Ankaragücü bir nevi mucizevi bir puan almayı başardı. En iyi oyuncusu Orgill atıldıktan sonra bu reaksiyonu verebilmeleri, son dakikaya kadar ayakta kalmaları çok önemliydi. Bu çok zor sezonlarında bu bir puan onlara büyük moral olacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş