Analiz | Galatasaray 3-0 Malatyaspor

Cumartesi günü Galatasaray ile Malatyaspor karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı Galatasaray 3-0 kazandı.

Ortalama pozisyonlar

Galatasaray’da kupada da rakibe olan Malatyaspor’a karşı kadroda bazı değişikliklere gitti. Kırmızı kart cezalısı Luyindama yerine Donk stoperde görev alırken sol bekte Emre Taşdemir yerine Linnes orta sahada ise Ndiaye yerine Emre Akbaba oynadı. Malatyaspor’da ise Ömer Şişmanoğlu yerine Kamara görev alırken stoperde Mustafa Akbaş yerine Robin Yalçın oynadı.

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman Donk ve Marcao dışındaki oyuncuların topla rakip yarı sahada buluştuklarını görüyoruz. Malatyaspor’da da tam tersi bir durum söz konusu. Aslında bu durum bu maç özelinde her iki takımın da oyun planları bize gösteriyor.

Malatyaspor 4-4-2 dizilimi ile birlikte ikinci bölgede rakibini karşıladı ve topu tamamen rakibe bıraktılar.

Malatyaspor’un topu Galatasaray’a bırakması ve Galatasaray’ın da topun hakimi olmak istemesiyle birlikte Galatasaray maçın başından sonuna kadar topa hakim olan taraf oldu. Genelde %69 topla oynayan Galatasaray’ın ortalama topla oynama süresi 21 saniyeyken Malatyaspor’un ortalama topla oynama süresi 11 saniye.

Malatyaspor’un rakip yarı sahada baskı yapmamasıyla birlikte Galatasaray ilk yarıda kendi yarı sahasında hiç top kaybetmezken ikinci yarı  kendi yarı sahasında sadece 4 kere top kaybı yaşadı.

Galatasaray istatistiklerdeki bu sayısal üstünlüğünü şuta dönüştürmeyi de başardı ve 23 şut çekerken 8 isabet buldu. Malatyaspor ise 8 şut çekerken sadece 2 isabet buldu.

Malatyaspor’un 8 şut bulması aslında rakip takım için savunmada sıkıntıların olduğunu gösterebilir ancak bu maç özelinde Galatasaray kalesinde fazla tehlike yaşamadı. Yukarıdaki görsel Malatyaspor’un şut grafiğini gösteriyor. 8 şutun 2’si duran toplardan gelirken 6 tanesi akan oyundan geldi. Bu 6 şutun da 3’ü ceza sahasından etkisiz şutlar kalan 3 şutun 2’si savunma tarafından engellenen şutlar olduğunu belirtmekte fayda var.

Yukarıdaki pozisyon Malatyaspor’un Galatasaray kalesinde etkili olduğu tek pozisyon. Hücumda geniş oynayan Galatasaray top kaybı sonrası savunmada açık veriyor. Adem Büyük ceza sahası içerisinden çektiği şut Muslera’nın kucağına gidiyor.

Galatasaray

Galatasaray 4-2-3-1 dizilişi ile sahaya çıktı. Belhanda ve Fernando derinde görev yaparken 10 numara pozisyonunda Emre Akbaba oynadı. Galatasaray kapalı Malatyaspor savunmasını açmak için hücumda genişliği beklerle veya kanat oyuncuları ile sağladı. Eğer Mariano çizgiye gelirse Feghouli sağ iç koridora geçti eğer Feghouli çizgiye gelirse Mariano sağ iç koridora geçti. Bu durumun aynısı ters kanattaki  Onyekuru ve Linnes ikilisi için de geçerliydi. Maç boyunca genişlikten ödün vermedi ve Malatyaspor kapalı savunmasının açılmasında kilit nokta bu genişlik oldu. Bunun yanında Galatasaray’da alışık olduğumuz stoperlerin rakip yarı sahaya geçmesini bu maç özelinde çok görmedik. Geçiş hücumunu etkili oynayan Malatyaspor’a karşı Donk ve Marcao ikili genellikle orta saha çizgisinin 10 metre gerisinde bekledi.

Yukarıdaki pozisyona baktığımız zaman Onyekuru ve Mariano genişliği sağlarken Linnes ve Feghouli iç koridorlarda konumlanmışlar. Malatyaspor Galatasaraylı oyuncularla birebir eşleşmiş durumda. Bu durum Malatyaspor savunma hattının da aralarının açılmasına sebep olmakta. Linnes savunma oyuncusunu kanada çekiyor. Emre Akbaba’nın boşalan alana koşusuyla birlikte Diagne ve Emre rakibi 2v1 yakalıyor.

Bu pozisyonda ise Linnes ve Feghouli genişliği sağlarken Mariano ve Onyekuru iç koridorlardalar. Malatyaspor savunması gene rakibini birebir eşlemiş durumda. Gene bu durum Malatyaspor savunma hattının açılmasına sebep oluyor ve Mariano ceza sahasına koşu yapan Diagne’ye topu gönderiyor.

Pozisyonun devamında Diagne topu Emre Akbaba’ya veriyor. Az önceki savunma yerleşiminden dolayı adam paylaşımını da yapamıyorlar. Onyekuru ve Emre Akbaba’nın ceza sahası içerisinde serbest pozisyonda olduğunu görüyoruz.

Üstteki pozisyona benzer başka bir pozisyonda Linnes savunma arkasına atılan topla aut çizgisine doğru iniyor. Kendisini marke eden Chebake’yi geçince Mina Linnes’e yöneliyor. Adam paylaşımında yapılan hatadan dolayı ceza sahası içerisinde gene Emre Akbaba ve Onyekuru serbest pozisyonda. Pozisyonun devamında Galatasaray golü geliyor.

Bu pozisyonda ise Onyekuru, Diagne ve Emre Akbaba ceza sahası içerisindeyken Malatyasporlu oyuncular gene birebir eşleşiyorlar. Önceki pozisyonlara göre aralarındaki mesafe daha dar. Bunun sebebi hem Onyekuru’nun hem de Linnes’in iç koridorda olması. Ancak bu sefer de Malatyasporlu oyuncular Mariano ve Feghouli’nin kanadına yığılıp ceza sahasının önünü boş bırakıyorlar. Bu boş alana Linnes ve Belhanda koşu yapıyor. Pozisyonun devamında Feghouli topu Diagne’ye gönderiyor. Diagne ise merkeze koşu yapan Belhanda’ya topu gönderiyor.

Başka bir pozisyonda Onyekuru ve Mariano genişliği sağlıyor. Linnes ve Emre Akbaba sol iç koridordayken Feghouli merkeze gelerek sağ iç koridoru tamamen Mariano’ya bırakıyor. Onyekuru merkeze penetre edip topu Feghouli’ye gönderiyor. Feghouli topu arkasından koşu yapan Mariano’ya bırakıp merkeze koşu yapıyor.

Yukarıdaki pozisyonun devamında Feghouli’nin ceza sahasına koşusuyla birlikte Galatasaray ceza sahası içerisinde 4v3 üstünlüğü sağlıyor.

Her Galatasaray maçında gördüğümüz gibi bu maçta da geçiş hücumunda savunmanın arkasına koşu yapan Onyekuru topla buluşturulmaya çalışıldı.

Galatasaray ilk yarıda topu rakip sahaya taşıyana kadar herhangi bir baskı ile karşılaşmazken rakip sahaya geçtiği zaman Malatyasporlu oyuncular Galatasaray’ın pas yollarını kapattı. Ancak hücum hattı ile savunma hattı arasındaki mesafenin fazla olması Galatasaraylı oyuncuların iki hat arasında rahat bir şekilde topu almasına sebep oldu. Yukarıdaki pozisyonda Malatyasporlu oyuncular Belhanda ve Emre Akbaba’ya gelecek pas yollarını kapatırken Emre Akbaba boş alana koşarak topun sahibi oluyor.

Yukarıdaki pozisyonla aynı başka bir pozisyon. Malatyasporlu oyuncular Belhanda’ya baskı yaparken Feghouli ve Fernando’ya gidecek pas yollarını kapatıyorlar ancak Fernando boş alana koşarak topun sahibi oluyor.

Galatasaray merkezden hücum ederken pas opsiyonu bulamadığı zaman Diagne derine gelerek pas opsiyonu oldu ve topu kenarlara açarak daralan oyunu genişletti. Yukarıdaki pozisyonda Diagne derine geldiği zaman Diagne’yi marke eden hiçbir oyuncunun olmaması ile birlikte Diagne topu aldığı anda 4 Malatyasporlu oyuncu oyundan düşüyor.

Malatyaspor ikinci yarı geride olmasının da etkisi ile birlikte rakibini kendi yarı sahasında beklemek yerine üçüncü bölgede rahatsız etti. Ancak yukarıdaki pozisyonda da görüldüğü üzere Malatyaspor’un takım boyunun çok geniş olduğunu görüyoruz. Orta sahada Emre Akbaba ve Onyekuru serbest pozisyondalar.

Galatasaray hücumda toplamda 23 şut gönderirken bu şutların 9 tanesi duran toplardan geldi. Akan oyunda bulduğu 14 şutun biri kontra ataktan gelirken 13 şutu set hücumdan gerçekleşen atak sonunda attı.

Galatasaray’ın daha önceki maçlarındaki hücum oyunları Onyekuru’nun savunma arkasına yaptığı koşulara ve Mariano – Belhanda – Feghouli üçlüsünün yaratıcılığına bağlıyken bu maçta oyuncuların sürekli yer değiştirdiklerini sabit pozisyonlarının yerine sürekli alanları paylaştıklarını gördük. Durum böyle olunca da şutların gerçekleştiği yönler de haliyle homojen bir şekilde dağılması Galatasaray adına sevindirici. Akan oyunda gelen 14 şutun 5’i sol 5’i merkez 4’ü ise sağ kanattan gerçekleşen atak sonucunda geldi.

Sonuç

Hücumdaki yaratıcılık anlamında Galatasaray’ın son zamanlarda geçirdiği en iyi maç olabilir. Hücumda sağlanan genişlik ve alan paylaşımını kusursuz yapan Galatasaray’ın hücum opsiyonlarında yaratıcı olmasını ve tek düze bir oyuna bağlı kalmamasını sağlarken aynı zamanda ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişlerde rakip baskısını rahat bir şekilde kırdı. Tabiki baskının kırılmasındaki iki önemli sebep vardı: Biri Malatyaspor’un savunmada takım boyunun fazla olması ve Galatasaray’ın alan paylaşımında etkili olması.

Galatasaray derbi öncesi hücum anlamında istediği bir oyun sergilerken savunma anlamında ciddi bir test yaşamadı. Alanyaspor maçında yaşadığı üçüncü bölge baskısını Fenerbahçe karşısında da yaşama ihtimalinin olduğu ve aynı zamanda ayağı iyi iki stoperinin de oynamayacağı düşünülürse Galatasaray’ın üçüncü bölge baskısını kırması için çözüm geliştirmesi gerekiyor. Savunma anlamında bu maç özelinde yaşadığı sıkıntı ise hücumda topu kaptırdıktan sonra oyunu daraltamaması. Eğer bu soruna da çözüm bulamazsa olası top kayıplarında hızlı hücumda sorun yaşayabilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş