Analiz | Galatasaray 3-2 Sivasspor

Cuma günü Galatasaray ve Sivasspor karşı karşıya geldi. Karşılaşmayı Galatasaray Andone(x2) ve Babel’in golleriyle 3-2 kazandı. Sivasspor’un gollerini ise Kone ve Erdoğan Yeşilyurt attı. Sivasspor’da Cofie 48.dakikada kırmızı kart gördü.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Galatasaray önceki lig maçına göre rotasyona gittiği söylenebilir. Sağ bekte Mariano yerine Şener sol bekte Nagatomo yerine Emre Taşdemir sahadaydı. Sol içte Ömer Bayram sağ kanatta ise Emre Mor görev aldı.

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman bu sezon Galatasaray’da görmeye alışık olduğumuz tabloyla karşılaşıyoruz. Bekler rakip yarı sahada topla buluşurken Nzonzi ise iki stoper oyuncusunun arasına girerek onlara pas istasyonu oldu ve topla genellikle kendi yarısında buluştu.

Yukarıdaki görsel Galatasaray’ın yaptığı pas kombinasyonlarını gösteriyor. Görsele baktığımız zaman en çok pas yapan oyuncuların Marcao – Nzonzi – Luyindama üçlüsünün birbirleri ile yaptıkları pas olduğu görüyoruz.

Galatasaray’ın yaptığı 575 isabetli pasın 87’si bu üçlü arasında gerçekleşti. Ayrıca bu üçlü toplam 229 isabetli pas ile oynadı.Bu durum Galatasaray’ın oyun kurulumunda bu üçlünün ayaklarının önemini ortaya koysa da kendi aralarında yaptığı pas sayısının da 87 olduğunu unutmamak gerekiyor.

Bunun dışında Ömer Bayram – Babel ikilisi ile Belhanda – Emre Mor ikilisinin yaptığı paslar da en çok yapılan bir diğer pas kombinasyonları. Bu ikililere bekler destek verdi. Galatasaray hücumda genişliği sağlamak adına kanat oyuncuları ve beklerini değişimli kullandığını (bekler kenara kaydığı zaman kanatlar içeri kayıyor, kanatlar kenara kaydığı zaman bekler içeri kayıyor) görüyorduk. Bu maçta ise iki bekin de tam çizgide oynadığını ve genişliği iki beki ile sağladığını gördük.

İlk yarı

Galatasaray üçüncü bölgede baskıyla başladı maça. Yukarıdaki pozisyonda Sivassporlu oyuncuya hem Emre Mor’un hem de Andone’nin baskısını görüyoruz. Belhanda Ömer Bayram ve Babel ise pas istasyonları ile birebir eşleşmiş durumda. Bu pozisyonda Sivasspor uzun oynamak zorunda kalıp topu kaybediyor.

Galatasaray’ın önde baskısına başka bir örnek vermek gerekire Ömer Bayram’ın baskısı sonucu Sivassporlu oyuncunun attığı pas kısa düşüyor ve Andone araya girerek topu kazanıyor. Andone pozisyonu şut ile sonuçlandırıyor.

Galatasaray rakip sahadaki bu baskısıyla toplamda 16 top kazandı. Rakip yarı sahadaki bu baskının işe yaradığını görüyoruz ancak bireysel olarak yapılan eşleşme hatalarında Sivasspor bu baskıdan çıktı. Baskı sonrası Galatasaray Sivasspor’u 2.bölgede sezon boyunca PSG maçı hariç diğer maçlarda uyguladığı gibi 4-1-4-1 dizilimiyle karşıladı.

Yukarıdaki pozisyonda Emre Mor merkeze kayınca Andone sağa doğru kayarak Şener ile birlikte 2v1 eşleşmeyi sağlıyor ve sayısal olarak üstünlüğü sağlıyor.

Pozisyonun devamında 4 oyuncunun Emre Mor’a yönelmesiyle Şener sağ kanatta tek kalıyor. Aynı zamanda Andone ceza sahası içerisine koşarak Babel ile birlikte ceza sahası içerisinde 2v2 eşleniyorlar. Pozisyonun devamında Şener orta açıyor. Babel’in kafa vuruşu direkten çıkıyor.

Andone’nin hareketliliğine başka bir örnek vermek gerekirse Galatasaray’ın gol pozisyonuna bakabiliriz. Bu sefer de sol kanada kayan Andone Babel ile birlikte 2v1 pozisyonu yakalıyor. Babel Andone’nin koşu yoluna topu gönderiyor. Pozisyonun devamında bireysel yetenekleri ile Andone golü atıyor.

Andone bu pozisyonda da sağ kanada kayıyor. Andone’yi takip eden stoperlerin de kayması ile Emre Mor ve Babel 2v1 pozisyonunda kalıyor. Emre Mor topu Babel’e gönderiyor ve Babel pozisyonu şut ile sonuçlandırıyor.

Andone’nin aksiyon haritasına baktığımız zaman rakip yarı sahanın hemen hemen her yerinde aksiyonu olduğunu görüyoruz. Bu maç özelinde Galatasaray’ın hücumdaki etkinliğinin en önemli  faktörlerinden birisi Andone’nin hücumdaki hareketliliğiydi.

Galatasaray’ın savunma sorunları

Galatasaray’ın sezonun başından beri devam eden sorunlarından birisi hücumdan savunmaya geçişte yeterince daralamaması. Geçiş savunmasındaki aksaklıklar rakip için muhtemel gol pozisyonlarına dönüşüyor. Yukarıdaki pozisyonda Luyindama sağ kanatta kalınca Marcao ile arası fazlasıyla açılılıyor. Marcao rakiple 2v1 pozisyonunda kalınca ceza sahası dışından yapılan koşu ile Sivassporlu oyuncu Muslera ile karşı karşıya kalıyor.

Yukarıdaki sorunun aynısına başka bir örnek vermek gerekirse Galatasaray top kaybı sonrası Luyindama Nzonzi’nin yanına gelmekte geç kalıyor ve Sivassporlu oyuncu tek Galatasaray savunmanın arkasında topla buluşuyor.

Galatasaray’ın savunmadaki sorunlarından bir tanesi de yan toplarda adam paylaşımını yapamaması. Yukarıdaki pozisyonda iki Sivassporlu oyuncu boş pozisyonda bekliyorlar. Muslera’nın çıkması ile iki oyuncu kaleyi kapatırken diğer iki oyuncudan birinin daha dışarda olan oyuncuyu alması gerektiğini düşünüyorum. Pozisyonun devamında Sivasspor’un şutu direkten döndü.

Yan toplarda yaşanılan soruna başka bir örnek vermek gerekirse Sivasspor’un ilk golüne bakalım. Sivassporlu oyuncu ceza sahasına girdiği an ceza sahasının içerisinde 3v3 eşleşiyorlar. Nitekim pozisyonun devamında Sivasspor golü atıyor. Aynı şekilde Sivasspor’un ikinci golüne baktığımız zaman da aynı durumu görmemiz mümkün.

Maçın son pozisyonuna baktığımız zaman yine aynı sorunu görüyoruz. Sivasspor kenardan merkeze doğru gelince Galatasaray yine adam paylaşımını yapamıyor ve Sivassporlu oyuncu penaltı noktasında boş pozisyonda topla buluşuyor.

Sonuç

Bu bölümde bahsedeceğim istatistiklerde rakibin 48.dakikadan itibaren 10 kişi kaldığı göz ardı edilmemelidir.

Galatasaray maçın başından sonuna kadar topa sahip olan taraftı. Maç sonunda Galatasaray %65 topla oynadı. Galatasaray 53 kere rakip sahaya girebilirken toplamda 22 kere ceza sahasına girdi. Galatasaray 22 kere ceza sahasına girmesi ile en çok ceza sahasına girdiği maç oldu.

Galatasaray toplamda 19 şut çekerken bu şutlardan 8’i kaleyi buldu. Ayrıca ceza sahasına girmekte zorlanan Galatasaray bu maçta çektiği şutların 14 tanesi ceza sahası içerisinden geldi. Yani Galatasaray 22 kere ceza sahasına girdiği pozisyonların 14 tanesini şutla sonuçlandırdı.

Galatasaray’ın bu sezon yaşadığı sorunlarından birisi de ikili mücadelerdi. İlk ve son 15 dakika hariç maçın geri kalanında Galatasaray’ın üstünlüğü mevcuttu. Maçın sonunda %61 ikili mücadele kazanma ile bu sezon ikili mücadelelerdeki en iyi maçını çıkardı.

Galatasaray hafta içi Real Madrid ile karşılaşacak. Andone’nin bu maçtaki iyi performansı ile birlikte Falcao – Andone ikilisini ileride görür müyüz ve ayrıca PSG’ye karşı üçlü savunmayla çıkan Galatasaray bu maçta nasıl bir anlayışla sahaya çıkacak merak etmekteyim.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş