Analiz | Galatasaray 4-2 Rizespor

Ligin 27. haftasında Galatasaray, Nef Stadyumu’nda Çaykur Rizepor’u ağırladı. Bülent Korkmaz yönetiminde ilk maçına çıkan Rize temsilcisinin iki kez öne geçtiği ve Gedson Fernandes’in performansıyla damga vurduğu maçta Galatasaray oyuna sonradan dahil olan oyuncularının da etkisiyle bir kez daha geriden gelerek 4-2 kazandı.

Galatasaray adına bu sezonun ilk 4 gollü galibiyetini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Maç kadrosuna Morutan, Halil, Arda ve Muslera’yı almayan Torrent bir kez daha eleştirilerin odağı olurken ilk 11’deki Taylan-Berkan-Cicaldau merkez üçlüsü de epey dikkat çekiciydi. Geçen maç 10 numara oynayan Halil’in yanı sıra Pulgar da bu maçta süre alamadı. Bek performansıyla sınıfta kalan Ömer de yerini Van Aanholt’a kaptırırken Hollandalı’nın hücum performansı maçın gidişatını etkileyen etkenlerden oldu. İleri uçtaysa geçtiğimiz hafta maçı çeviren isimlerden Emre 11’de kendine yer buldu, Gomis ise bir kez daha Mohamed’in arkasında yedekte kaldı.

Top odaklı ön alan baskısı

İlk düdükle beraber rakip yarı sahada agresif bir baskıyla maça başlayan Galatasaray daha ilk dakikalardan rakibinin hatalarıyla pozisyonlar yakaladı. Ancak 8. dakikada Gedson Fernandes’in şık golü maçın da gidişatını değiştirmiş oldu. Golden sonra rakibi kendi yarı sahasında 4-4-2 şeklinde karşılamaya başlayan Karadeniz ekibi, takım olarak enine dar kalıp savunma-orta saha blokları arası mesafeyi de kısaltınca ortaya Galatasaray’ın aşmakta zorlanacağı bir yapı çıktı.

Bu katı savunma karşısında Galatasaray’ın en büyük kozu ise az önce de değindiğim ön alan baskısı oldu. Rakibinin hücum başlangıçlarında ve rakip yarı sahada kaybedilen toplar sonrası kalabalık bir şekilde top odaklı baskılar yapan sarı kırmızılılar, kazandığı toplarla rakip savunmayı dengesiz yakalayarak fırsatlar üretti. Öyle ki bu sezon ligde maç başına ortalama 16 top çalan Galatasaray, bu maçta 16’sı rakip yarı sahada olmak üzere 22 top çaldı.

Galatasaray’ın ön alan baskısındaki bir başka kilit nokta ise stoper hattını orta yuvarlağa kadar çıkarmasıydı. 55 metre ile bu sezon kalesine en uzak savunma hattını oluşturan sarı kırmızılılar, arkada bırakılan büyük boşlukları göze alarak takım boyunu kısalttı ve baskı alanının da daralmasıyla dahat top kazanır hale geldi. Topun kazanılamadığı durumlarda ise çoğunlukla Rize hücumlarının taşıyıcısı olan Gedson’a yapılan fauller Karadeniz ekibinin kontra sayısını da azalttı. Yukarıdaki videoda da hem Galatasaraylı oyuncuların top odaklı baskısını hem de savunma hattının arkasında bırakılan geniş boşlukları görüyoruz.

Kerem ve Aanholt merkezli hücum varyasyonları

Galatasaray’ın yerleşik hücumda yarattığı tehlikelerin çoğu ise Aanholt ve Kerem’li sol kanattan geldi. Bu ikilinin iç-dış yerleşimleri ve birbirlerine uyumları dikkat çekerken ben de birazdan bu bölgeden gerçekleşen 3 farklı hücum setine değineceğim.

Değineceğim setlerden birincisi Kerem’in içte konumlanıp Aanholt’un çizgiye gelerek top aldığı anlarda gerçekleşen Kerem’in sol yarım alan koşularıydı. Yukarıda da bahsettiğim bu seti maçın 2. 67. ve 86. dakikalarında gerçekleşen hücumlarda görebiliyoruz. Kerem’in yerde kalarak kazandırdığı penaltının da başlangıcını oluşturan bu oyuna dakika ve skor ne olursa olsun bağlı kalınması da taktik disiplin açısından Galatasaray adına bir başka artı noktaydı.

Yine Kerem’in içte konumlanıp Aanholt’un kenarı kullandığı hücumlardaki bir başka varyasyon ise Aanholt’un oluşan koridordan yaptığı savunma arkası koşularıydı. İlkinin aksine bu hücum denemelerinden bir skor katkısı alınamazken oyunun sağ kanatta sıkıştığı anlarda Kerem’in eliyle sol kenarı işaret edip Aanholt’u göstermesi de oyun ezberinin oturmaya başladığına bir diğer kanıt niteliğindeydi. Ayrıca bu hücumların yine karşılaşmanın 5. 60. ve 82. Dakikaları gibi uzun bir periyoda yayılarak gerçekleşmesi dikkat çekiciydi.

Bu ikilinin başrollerde oynadığı hücum setlerinin üçüncüsü ise Kerem’in kenara açıldığı ve Aanholt’un içte konumlandığı durumlardı. Torrent’in ilk maçı olan Hatayspor analizimde de değindiğim bu yerleşim, geniş alandaki bire bir hücumlarda etkili olan Kerem’e fırsat yaratarak sonuca gitmekti. Bu pozisyonlar doğarken oluşan bir başka ortak noktaysa takımın geri kalanının hücum yerleşimiydi. Yukarıdaki 4 farklı dakikadan örnekte de görebileceğiniz gibi Kerem çizgide topla her buluştuğunda Aanholt ceza sahasının hemen sol kenarında konumlanırken içeriye de her seferinde 4 Galatasaraylı yerleşti. Bu kalabalık yerleşimin getirdiği avantaj ise Kerem’e farklı opsiyonlar yaratılmasıydı. Yukarıda da izleyebileceğiniz gibi genç oyuncu çizgiye inip orta açmayı da denedi, yerden ceza sahasına pas da denedi dışarda bekleyen Aanholt’a çıkarıp oradan şut da bekledi. Nitekim Aanholt’un kaydetmiş olduğu 2 gol de bu hücum seti üzerinden gerçekleşti.

Ligde bu sezon ilk kez 4 gol atan ve yarattığı 3.8 gol beklentisi ile kendi adına sezonun rekorunu kıran Galatasaray’ın bu hücum performansının tesadüf olmadığı aşikar.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.