Analiz | Hatayspor 1-0 Beşiktaş

Süper Lig’in 11. haftasında Hatayspor, Beşiktaş’ı ağırladı. Henüz 6. dakikada Lobzhanidze’nin attığı golle öne geçen ev sahibi, maçın geri kalanında da oldukça dirençli bir oyun ortaya koydu ve rakibine neredeyse net gol şansı tanımadan mücadeledeyi kazandı. Son şampiyon Beşiktaş’sa son 5 maçtaki 3. mağlubiyetini alırken Siyah Beyazlılar’ın oyunu da tatmin edici seviyede değildi.

Maçın analizini iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte yapacağız.

Kadrolar

Beşiktaş’ın sezon başından bu yana süregelen sakatlık sorununu göz önünde bulundurursak bu maça en azından ideale yakın bir ilk 11’le çıktıklarını söyleyebiliriz. Derbide iyi bir performans sergileyen Umut Meraş, bu maçta da Sergen’in 11’e yazdığı isimlerden biri olurken Siyah Beyazlılar adına en önemli eksiklikler şüphesiz Josef ve Pjanic’ti.

Ev sahibi Hatayspor da ideal diyebileceğimiz bir 11 ve iyi bir oyun planıyla sahadaydı. Beşiktaş’a karşı ön alan baskısıyla maça başlayan Akdeniz ekibi, bunun ekmeğini de henüz maçın başında yedi. Sık gördüğümüz ön alan baskısı kurgularından birini kullanan Hatay ekibi, presini rakip yarı sahada 1’e1 eşleşmeler üzerinden kurguladı ve Beşiktaş’ı kendi silahıyla vurmayı başardı. Beşiktaş’ın maçlarda her iki devrenin de ilk 15 dakikalarına 1’e 1 eşleşmelere dayalı yoğun bir ön alan baskısıyla başlamasına alışığız. Bu baskıyla rakibini sürklase eden Siyah Beyazlılar, bu sayede çok sayıda gol de buldu. Bu mücadelede ise Hatayspor, Beşiktaş’ı bir nevi kendi taktiğiyle vurmayı başardı.

Yukarıda da Hatay’ın ön alan baskısıyla rakibini hataya zorladığı 2 pozisyon görüyoruz. İlk pozisyon hepinizin malumu olduğu üzere mücadeledeki tek golün geldiği an. Devamında ise Beşiktaş’ın gol sonrası santrasından hemen sonra yine yoğun bir baskı yapan Hatayspor’un, Ersin’i hataya zorladığı ve bir taç atışı kazandığını görüyoruz.

“Attığımız golü analiz etmiş ve çalışmıştık. Beşiktaş’a karşı merkezde kompakt olmak önemli. Çünkü Beşiktaş’ın merkezden çıkarken baskı yapıldığında top kayıplarında pozisyon verdiğini gördük. Daha ziyade Dortmund maçı üzerinden bu analizi yaptık.”

Nitekim Hatayspor’un teknik direktörü Ömer Erdoğan da maç sonu konuşmasında Beşiktaş’ın ön alan baskısına karşı sıkıntı yaşadığını tespit ettiklerini söylemişti.

Beşiktaş’ın bu baskıya cevap verememesinde ise 2 temel etmen vardı. Bunlardan ilki tahmin edebileceğiniz üzere Josef ve Pjanic’in yokluğundan kaynaklıydı. Bu iki oyuncunun yokluğunda savunmadan topu çıkartacak güvenli bir ayak bulamayan Siyah Beyazlılar, haliyle Hatayspor’un önde baskısı sonucu çok sayıda pas hatası ya da top kaybı yaptı. Ayrıca Josef’in eksikliği, yapılan top kayıpları sonrası ani savunma geçişlerinde de Beşiktaş’ı olumsuz etkiledi.

Beşiktaş’ın geriden topu çıkartırken zorlanmasındaki diğer sebepse bağlantı oyununda takımın Larin’e bağımlı kalmasıydı. Beşiktaş’a, rakiplerinin geçtiğimiz sezon da zaman zaman önde bastığını görmüştük. Siyah Beyazlılar bu baskıdan Aboubakar ve Larin’in geriye gelerek sırtı dönük top alması ve bu sayede kurduğu bağlantılarla çıktı, hatta zaman zaman bu şekilde bulduğu kontralarla da rakiplerini cezalandırmışlardı. Bu sene ise ne Aboubakar’ın yerine gelen Batshuayi’nin, ne de Teixeira’nın sırtı dönük top alıp kullanma meziyeti yok. Nitekim mücadeledeki tek gol de sırtı dönük top almaya çalışırken rakibine kaptıran Teixeira’nın hatasıyla geldi. Hal böyle olunca da Beşiktaş bağlantı oyununda sadece Larin’e bağımlı kalıyor. Bu durumda da Siyah Beyazlı ekibin hem geriden çıkarken elinde tek bir alternatifi oluyor, yani rakipler buna karşı daha kolay önlem alıyor; hem de Larin’in formsuz olduğu günlerde takım topu rakip yarı sahaya taşımakta büyük sıkıntılar çekiyor. Bu maçta da Larin’in düşük performansı ve bağlantı kurmaya çalışırken zaman zaman yaptığı top kayıpları Beşiktaş’ın geriden topu çıkartırken ya da rakip yarı sahaya yerleşirken sorun yaşamasındaki sebeplerden biriydi.

Son olarak Beşiktaş’ın Antalyaspor’u 2-0’dan gelerek 3-2 mağlup ettiği maç, Larin’in önemini çok net bir biçimde somut olarak da gördüğümüz maçlardan biriydi. Maçın ilk yarısında hem rakip sahaya yerleşmek, hem de pozisyon bulmakta zorlanan Siyah Beyazlılar’ın çehresi, ikinci yarının başında Kanadalı futbolcunun oyuna girmesiyle değişmiş ve 2. yarıda çok daha akıcı oynayan bir Beşiktaş görmüştük. Ayrıca Siyah Beyazlılar’ın o maçtaki geri dönüşünü başlatan ilk gol – her ne kadar geriden topla çıkarken kurulan bir bağlantı olmasa da – 49. dakikada bir Larin bağlantısı üzerinden gelmişti.

İlk 15 dakikadaki yoğun ön alan baskısından sonra temposunu biraz daha düşüren ev sahibi ekip, rakibini daha çok 2. bölgede karşılamaya başladı. Beşiktaş’ı 4-1-4-1 şeklinde karşılayan Hatayspor’da merkez oyuncuları Adama Traore ve Mehdi’nin, Beşiktaş’ın savunmadan top almaya gelen orta sahalarına baskıya çıktığını gördük. Yukarıda da geriden oyun kurmaya çalışan Beşiktaş’ta, Salih’in oyun kurmak için geride kaldığını ve Mehdi’nin de ona baskıya çıktığını görüyoruz.

Hatayspor’un hücumlarındaysa Mame Diouf önemli bir rol oynadı. Sık sık direk paslarla topu rakip yarı sahaya taşımayı deneyen ev sahibi ekipte bu uzun pasların adresi ise genelde Mame Diouf’tu. Diouf’un kendini sol tarafa atması ve onu karşılamaya çıkacak Montero-Umut Meraş ikilisinden birinin boşaltacağı alana Lobzhanidze ve El Kaabi’yi koşturmak Hatayspor’un hücum planlarından biriydi.

Yukarıda Hatayspor kalecisi Munir’in pas haritasını görüyoruz. Munir, daha demin de bahsettiğimiz gibi kendini sık sık sola atan Diouf’a bir çok uzun pas yollamış.

Son olarak Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan takımların top hakimiyet kaliteleri ve maksimum gol ihtimallerini gösteren grafiğe bir göz atalım. Beşiktaş maç boyunca %62’yle topa sahip olmasına rağmen takımın top hakimiyeti kaliyesinin %52’de kaldığını görüyoruz. Bu da bize Siyah Beyazlılar’ın topu efektif olarak kullanamadığını gösteriyor. Ayrıca Beşiktaş maç boyunca gol olma ihtimali %20’den fazla olan yalnızca 1 pozisyon yakalayabilmiş. Hatayspor ise %38 topla oynamasına rağmen Akdeniz ekibinin topla oynama kalitesi %48 bandına kadar yükselmiş

Kaynaklar: Maçkolik, Whoscored

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.