Analiz | Hoffenheim 1-1 Borussia Dortmund

Bundesliga’nın 4.haftasında Hoffenheim evinde Dortmund’u ağırladı. İlk yarının sonlarına doğru Joelinton ile öne geçen Hoffenheim, maçın son bölümünde Pulusic’ten gelen gole engel olamadı ve taraflar sahadan birer puanla ayrıldı. Ben de sizler için bu maçın analizini yapacağım.

Hoffenheim sahaya 3-5-1 veya 3-1-4-2 dizilişiyle çıktı. Nagelsmann göreve geldiğinden beri bu dizilişi kullanıyorlar. Hafta içi oynanan Shaktar Donetsk maçından farklı 3 isim sahadaydı. Nordveit yerine Bicakcic, Kadarabek yerine Brenet, Szalai yerine Zuber görev yaptı.

Sol kanat ve merkez

Hoffenheim için maçın kilidi merkezden geçiyordu. Savunmada ana odak noktası merkezi kapatmaktı ve bunu çok iyi gerçekleştirdiler. Hücumda ise merkezde sayısal üstünlük sağlayarak kanatlardan bindirme yapan bekleri topla buluşturmak vardı. Bu sayısal üstünlüğü ise zaman zaman stoperlerin orta sahaya girmesiyle yaptılar. Çoğu zaman ise iki forvetin geri gelmesiyle ,özellikle Kramaric, yaptılar.

Hoffenheim %41 topa sahip olmasına rağmen, Dortmund’tan daha çok ceza sahasına giriş yaptı. 3.bölgeye girişlerde kafa kafaya gözüküyor. Bu veriler bize Hoffenheim pas oyununun ne kadar dikine ve hızlı olduğunu gösteriyor.

Hoffenheim’ın oyun planında topa sahip olmak var. Ancak, bu topa sahip olmanın belirli prensipleri bulunuyor. Topu aldıklarında olabildiğince hızlı bir şekilde hücum bölgesine geçmeyi planlıyorlar. Topu dikine hızlı bir şekilde oynayabilmek için gerekli olan rakibin baskı hatlarının arkasında pozisyon almak bu sistemde çok önemli. Dortmund’a karşı yine bu sistemlerini gördük. Oyunu geriden olabildiğince az oyuncuyla kurup, bir sonraki hatları olabildiğince kalabalık tuttular.

Görselde göreceğimiz üzere Dortmund orta saha ve savunma hattı arasında Hoffenheim’da tam 6 oyuncu bulunuyor. Bu Hoffenheim’a 2 önemli özellik getiriyor:

1- Oyunu hızlı bir şekilde dikine oynayabiliyorlar.

2- Dortmund orta sahası arkalarında oyuncu olduğu için Hoffenheim savunmacılarına agresif baskı yapamıyor.Böylelikle topu alan Hoffenheim oyuncusu zaman kazanabiliyor.

Hoffenheim’ın merkezi kalabalıklaştırarak, kanatları izole ettiğinden bahsetmiştim. Dortmund’a karşı da aynı oyun planını gördük. Sol kanattan Schulz, Hoffenheim adına en etkili hücum silahıydı.

Hoffenheim ataklarının %23’ünü Schulz’un olduğu kanattan geliştirdi. Schulz, Hoffenheim adına maçta en çok kilit pas yapan oyuncu oldu. 4 kilit pas atan Schulz arkadaşlarını net pozisyonlara soktu.

Hoffenheim sol iç koridorda kalabalık oluşturup, sol dış koridorda Schulz’u izole edip atağı onun üzerinden geliştirdiler. Geçen sezon Kadarabek’i çoğu zaman bindirme yaparken görüyorduk. Bu sezon ise bu görevi Schulz ile paylaşıyorlar.

Savunma organizasyonu

Hoffenheim genelde savunmada agresif bir baskıyla oynamaz. Nagelsmann top kapmalar yerine pas arası yapmayı tercih ediyor. Bunun nedeni ise pas arası yaptığınızda hücum geçişleriniz daha hızlı ve organize gerçekleşmesidir. Dortmund’a karşı 5-3-2 şekliyle savunma da orta-derin blok arası yer aldılar. Ancak, ilk 15 dakika Hoffenheim ikili mücadelelerde rakibine büyük üstünlük kurdu. Bu üstünlükle birlikte Hoffenheim savunmasını daha ileride kurmaya başladı.

Yerden müdahalelerde de Hoffenheim 71’e karşı 46 gibi büyük bir üstünlük kurdu. Bu durum Hoffenheim’ın ikili mücadelelerde %57’ye karşı %43 üstünlük kurmasını sağladı.

Hoffenheim top kazanmalarını görüyoruz. Orta-derin bloku buradan net görebiliriz. İlk yarıdan top kazanmalar çoğu orta blokta olurken, ikinci yarıda ise derin blokta olduğunu görüyoruz.

Hoffenheim orta blokunu görüyoruz. 5-3-2 şekliyle rakibini orta sahanın ilk metrelerinde karşılıyorlar. Dortmund’un merkezde bulunan pas opsiyonlarını kilit altına alıyorlar. Joelinton gölge baskısıyla Dahoud’a gelecek pasları kapatıyor. Görselde gördüğümüz üzere Witsel top alabilmek için kanatlara açılmak zorunda kalıyor. Hoffenheim, Dortmund orta sahasının, hücum hattıyla bağlantısını kesti. Böylelikle Dortmund pas oyunu tehlikeli olmaktan çok uzaklaştı.

Borussia Dortmund 4-2-3-1 dizilişiyle sahada yer aldı. Lucien Favre üst üste 6.kez farklı bir kadroyla maça başladı. Hafta içi oynanan Club Brugge maçında farklı olarak 3 isim sahada yer aldı. Weigl yerine Dahoud, Götze yerine Kagawa , Sancho yerine Pulisic sahadaydı.

Plan yerine yetenek

Dortmund maç boyunca topa hakim olarak oynamaya çalıştı. Reus’un içeri girmesiyle, Schmelzer’in hücum çıkışları genişlik açısında önemliydi. Witsel ve Dahoud ile oyunun temposunu belirlemek istediler. Ancak, bunların hiçbiri işe yaramadı. Bunun en büyük nedeni ise yapısal bozukluklardı.

Ortalama pozisyonlardan da göreceğimiz üzere adeta Dortmund takımı yarıdan ikiye ayrılmış gibiydi. 6 oyuncu savunmadan 4 oyuncu hücumdan sorumlu gibiydi. Aralarında hiçbir bağlantı yoktu. Arka 6’lı aralarından bir süre pas yaptıktan sonra kanatlara uzun oynadılar.

Oyunun hiçbir evresinde bütün bir oyun oynayamadılar. Bunun nedenlerinden bir merkezde iki tutucu orta saha ile oynamaları. İki tutucu orta saha olmasına rağmen bekler de derinde kalınca Dortmund orta saha-hücum bağlantısını kuramadı. Bu da onların pas oyununun çok etkisiz olmasına yol açtı.

En çok pas yapan oyuncularda zirvede stoperler ve bekler bulunuyor. Hoffenheim Witsel/Dahoud ikilisinin Kagawa/Reus/Pulisic ile bağlantısını keserek adeta Dortmund’u devre dışı bıraktı.

Dortmund maçın ilk yarısında hiç şut çekemedi. Dortmund ilk yarıda %59 topla oynadı ancak hiç şut çekemedi. Topla sadece vakit geçirdiler. Dortmund son derece sıkıntılı bir 45 dakika oynadı.

Maçın kilit noktası ise Diallo’nun 75.dakikada atılması oldu. Favre bu dakikadan sonra riskleri almaya başladı. 4-1-3-1 dizilişine geçti. Sahada ise oyuncular daha fazla bir istekle, çabayla oynadılar. Oyunun rölantiye alan ise Hoffenheim ise topu tamamen rakibine bıraktı. Bu bölümde Dortmund’ta öne çıkan yapı olmadı. Pulisic ve Reus’un bireysel zorlamalarıyla etkili olmaya başladılar. 85.dakikada Reus’un birebirde Vogt’u geçip ortaladığı topu Pulisic gol yaptı ve Dortmund’a 1 puanı getirdi.

Maçın oyuncusu

Maçın oyuncusu takımını adeta ipten alan Pulisic oldu. Maç boyu Dortmund adına ayakta kalan iki isimden biriydi. Sürekli üretmeye çalıştı. 85.dakikada golünü attı ve takımına 1 puan getirdi.

Sonuç

Hafta içi Ukrayna deplasmanından gelen Hoffenheim 75 dakika iyi oynadı. Oyun planlarını çok iyi uygulayıp rakiplerine neredeyse şans tanımadılar. Son 15 rölantiye aldıklarında golü kalelerinde gördüler. Ancak maç içinde bir çok fırsatları oldu. 11 şans yaratıp sadece 1’ini atabildiler. Son dakika da ma. yine ayaklarına geldi. Belfodil korkunç bir şekilde kaçırdı. Savurganlıkları onları 3 puandan etti.

Favre yönetiminde şimdiye kadar Dortmund’u özetleyecek olursak, Dortmund oynamadan kazanıyor. Sonuç olarak bakarsak son derece iyi sonuçlar aldılar. Ancak, oyun olarak kimseyi tatmin edecek oyunları yok. Bu durum böyle sürdükçe yakın zamanda o sonuçlarda gelmemeye başlayacaktır. Favre’nin bu takımda bir şeyleri değiştirmesi gerekiyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş