Analiz | Hoffenheim 1-1 Schalke 04

Cumartesi günü oynanan karşılaşmada Nagelsmann’ın takımı Hoffenheim ile Tedesco’nun takımı Schalke 04 karşı karşıya geldi. Penaltıdan atılan karşılıklı gollerle maç 1-1 sona erdi.

Ortalama pozisyonlar

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman Hoffenheim’ın sol tarafının daha ileride olduğunu Schalke 04’ün ise sağ tarafının daha ileride olduğunu görüyoruz. Bu durumun oluşmasında sağ kanat orjinli Caligiuri’nin sağ bek olarak oynamasının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ofansif yönlü bir oyuncu olduğu için Schalke 04 ataklarını onun kanadından gerçekleştirmek isterken Hoffenheim ise Caligiuri’nin defansif özelliklerinin kısıtlı olmasından dolayı ataklarını onun kanadından gerçekleştirmek istedi.

Yukarıdaki atak yönlerini gösteren grafiğe baktığımız zaman bu durumu daha net anlayabiliriz. Ancak her iki takım da merkezden gerçekleştirdiği atakları daha fazla etkili pozisyona sokabilmiş durumda.

İlk yarı

Hoffenheim hücumda geniş 3-1-4-2 olarak dizilirken savunmada ise dar 4-3-3 olarak dizildi.

Schalke 04 ise hücumda ve savunmada 4 merkez orta saha oyunculu 4-4-2 ile sahadaydı. Savunmada rakibini ikinci bölgede karşılayan Schalke 04’de ise Bentaleb Rudy ile birebir oynayarak onun merkezdeki pas opsiyonu olmasına engel olmaya çalıştı.

Maçın başlamasıyla birlikte her iki takım da derinden kısa paslarla oyunu kurmaya çalıştı.

Hoffenheim Schalke 04’ün derinden oyun kurmasına engel olmak için maça üçüncü bölge baskısıyla başladı. Tüm oyuncularla ya birebir eşleştiler ya da pas opsiyonlarını eksiltmeye çalıştılar. Bu baskıyı yaparken beklerden birini boş bırakıp pasın ona atılmasını sağladılar.

Top beklerden birine oynanınca iki oyuncunun hızlı bir şekilde beke baskı yaparak topu uzun oynamasına zorlamaya çalıştılar.

Schalke 04 ise 2.bölgede veya rakibin taç organizasyonlarında rakibe göre fazladan bir oyuncuyla yaptıkları şok preslerle topu kazanmaya çalıştı.

Maçın ilk 15 dakikalık bölümünde Hoffenheim rakip kaleye 7 şut gönderdi ancak bunların hiçbiri akan oyunda gerçekleşmedi. Ayrıca belirtmek gerekirse bu şutlardan 2 tanesi direkten döndü. Schalke 04’ün iki şutundan biri yukarıdaki görselde gerçekleşen şok presten sonra gerçekleşti diğeri rakibin üçüncü bölge baskısı sırasında merkezde bıraktığı boşluğu kullanararak hızlı bir şekilde kontra atağa çıkması sonucu gerçekleşti. Bunun yanında iki şutun gelişimi de merkezden gerçekleşti. Schalke 04’ün maçın başında topu rakibe bırakıp onların üçüncü bölge baskısı sırasında merkezde bıraktığı boşluklardan faydalanarak hızlı hücuma çıkmaya çalıştı.

Maçın 15-30 dakikaları arasında Schalke 04 tekrar rakibin üçüncü bölge baskısı sonrası merkezde bıraktığı boşlukları kullanıp hızlı hücumla kaleyi bulunca Nagelsmann hemen reaksiyon vererek takımının üçüncü bölge baskısı yerine rakibini 2.bölgede dar 4-3-3 dizilişiyle merkezi kapatarak rakibinin merkezden hızlı hücum yapmasına engel oldu. Nagelsmann’ın savunmada yapmış olduğu bu taktiksel değişiklik sonrası Schalke 04 ilk yarıda iki şut atarken ikisi de akan oyunda gerçekleşmedi. Merkezi dar ve kalabalık tutmaları Schalke 04’ün merkezdeki oyun etkinliğini ciddi manada kısıtlarken bu durum aynı zamanda 2.bölgede rakibini top kayıplarına zorladı. Hoffenheim’ın bu taktiksel değişiklik sonrası ilk yarıda attığı 6 şutun 4’ü akan oyunda gerçekleşirken aynı zamanda 4’ü de rakibinin 2. ve 3. bölgedeki top kayıplarından sonra gerçekleşti. Hoffenheim’ın merkezi dar ve kalabalık tutması ve beklere yaptığı baskının kalkması sonrası Schalke 04 derinden oyun kurarken topu beklere vererek Hoffenheim’ın dar ve kapalı savunmasını açmaya çalışsa da ilk yarıda başarılı olamadı.

Bentaleb’in Rudy ile birebir oynaması sonucu derinde oyun kurarken bir pas opsiyonu azalan Hoffenheim’da kaleci Baumann ileri çıkarak takımına ekstra pas opsiyonu oldu ve Hoffenheim’ın derinde oyun kurmasına yardımcı oldu. Günümüzde her geçen gün kalecilerin oyuna daha fazla dahil olduğunu görüyoruz. Diğer pozisyonlardaki oyuncular gibi onların da ayaklarının iyi olması artık tercih değil zorunluluk olma yolunda hızla ilerliyor.

İkinci yarı

İkinci yarının başında her iki takım da merkezden istediğini bulamayınca oyunu bekleriyle genişletme yoluna gitti ve ilk yarıya oranla daha fazla orta açma yoluna başvurdular.

58. dakikada Kramaric’in penaltıdan attığı golden sonra hem Nagelsmann hem de Tedesco oyuna hemen müdahale etti. Nagelsmann 3-1-4-2’den 3-4-2-1’e geçerek merkezi daha kalabalık tutmayı istedi. Schalke 04’ün muhtemel atak yönü olan Caligiuri’nin bulunduğu kanatta oynayan ve yorulan Zuber’i çıkararak Schulz’u oyuna aldı. Bunun yanında ortalardan istediği verimi alamayan Nagelsmann Kramaric’in yerine Nelson’u aldı ve bundan sonraki dakikalarda hücumda orta açmak yerine Nelson’a atılan uzun toplarla Nelson’ın topla içeri çizgiye kat ederek zone 14 bölgesine yerden çıkardığı toplarla etkili olmaya çalıştı. Bu arada belirtmek gerekirse Hoffenheim ikinci yarıda akan oyundaki tek şutunu bu şekilde buldu.

Tedesco ise bek olarak istediği verimi alamadığı Caligiuri’den istediği verimi almak ve beklerini daha da ileri çıkartıp oyunu genişletmek için oyuna Wright’ın yerine Stambouli’yi aldı ve böylelikle merkezde hem bir kişi daha kalabalık olmayı hem de kanat beklerinin maç boyunca derinde olmasından dolayı faydalanamadığı kanat beklerden faydalanmayı amaçladı. Tedesco ayrıca maç boyunca hücum aksiyonlarında yetersiz kalan ve sadece 13 isabetli pas atabilen Suat Serdar yerine McKennie’yi oyuna aldı ve 3-6-1 dizilişine geçti. Maç boyunca topu rakibine bırakan Schalke 04 yapılan değişikliklerden sonra topa sahip olan taraf oldu ve 60-75 dakikaları arasında %64 ile topa sahip olurken 75-90 dakikaları arasında %53 ile topa sahip oldu. Topa sahip olmasındaki üstünlüğünü akan oyunda gerçekleştiremedi ve ikinci yarı akan oyunda rakip kaleye sadece tek şut gönderebildi.

Sonuç

Yukarıdaki görseller her iki takımın da yaptığı top kayıplarını gösteriyor. Hoffenheim kendi yarı sahasında 12 top kaybederken Schalke 04 ise kendi yarı sahasında tam 19 top kaybetti. Bu top kayıplarını iki takımda iyi değerlendirirken ancak gole ulaşamadı. Her iki takımın da derinden oyun kurarken yaşadığı top kayıplarına çözümler bulması gerekiyor aksi takdirde ilerleyen haftalarda bu durum ciddi sorunlara yol açabilir.

Bunun yanında her iki takım pozisyon üretmekte sıkıntı yaşasalar da uzaktan etkisiz şutlar atmak yerine pozisyon üretmeye ve rakibini açmaya ısrarla devam ettiler.

Gelen iki golün de penaltıdan gelmesine rağmen her iki teknik direktörün oyunun her anında hemen reaksiyon vermeleri ve karşılıklı hamleler yapması maçı keyifli hale getirdi ve ikisinin de henüz 30’lu yaşlarının başında olduğunu düşünürsek gelecekte izlemesi daha da keyifli takımlar çalıştıracaklarını beklemek mümkün.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş