Analiz | İsveç 1-0 İsviçre

2018 FIFA Dünya Kupası son 16 turunda F Grubu birincisi İsveç ile E Grubu ikincisi İsviçre karşı karşıya geldi. İsveç maçı Forsberg’in attığı golle 1-0 kazandı ve çeyrek finale yükselen taraf oldu.

ORTALAMA POZİSYONLAR VE OYUN PLANLARI

İsveç’i, hücumcular ve savunmacılar olarak 5+5 şeklinde ikiye ayırabiliriz. Forsberg-Claesson-Berg-Toivonen-Augustinsson hücumları yapan; Granqvist-Lindelöf-Lustig-Ekdal-Svensson ise savunmayı yapan gruptu. Burada tüm oyuncular kendilerine verilen rolleri son derece iyi yerine getirdi.

İsveç’in genel oyun planı topu rakibine bırakarak orta blokta veya derin blokta rakibi karşılamak üzerineydi. Topu aldıklarında ise dikine oynamaya çalıştılar. Bir başka planları ise forvetlere uzun toplar atarak ikinci toplara basmak ve İsviçre savunmasının arkasına hücum etmekti.

İsviçre ortalama pozisyonlarında ise takımın dağınık olduğunu görüyoruz. Orta saha organizasyonu daha çok topa sahip olan bir takım için çok kötüydü. İkinci ile üçüncü bölgeye arası geçişler çok azdı. Bunun sonucunda İsviçre akıcı ve yaratıcı bir oyun oynayamadı. İsveç savunmasını aşmakta zorlanan İsviçre, Shaqiri’nin bireysel yeteneklerine başvursa da İsveç savunması onu iyi karşıladı.

İSVEÇ

İsveç grup maçlarında olduğu gibi yine kendi oyununu rakibine dayattı. Savunmada geçişleri ve kaymaları çok iyi uyguladılar. Bu da onların savunma düzeninin daha sağlam ve geçilmez olmasını sağladı.

İsveç maç boyu ikili mücadelelerin %56’sını kazanarak rakibine üstünlük kurdu. Pas aralarında ise 62’ye 36 üstünlük kurdular. Bu da bize orta blok ve derin blok savunmalarını ne kadar iyi yaptıklarını gösterdi.

İsveç’in en çok dikkat çeken oyun seti Forsberg’in içeriye kat ederek sol kanatta boşluk yaratması ve Augustinsson’un bu boşluğa yaptığı bindirmeleri. Bu sayede İsveç, Augustinsson’u hücumda etkili kullanabiliyor. Atak kanatlarına baktığımızda atakların çoğunun Augustinsson’un bindirmeleriyle soldan ve Forsberg’in içeriye girmesiyle merkezden geldiğini görüyoruz.

İsveç’in bir diğer hücum oyunu ise forvetlere uzun top atarak, ikinci toplara basmak üzerineydi. İkinci topları kazanıp rakip savunmanın arkasına hücum etmeyi denediler. Bu maçta da %66 başarı iel 21 uzun top yaptılar ve bu alanda İsviçre karşısında çok üstünlerdi.

İSVİÇRE

İsviçre maçta topa daha çok sahip olan taraftı. Sabırlı bir geriden oyun kurmayla hücumda kanatları kullanmak üzerine bir planları vardı. İki bek oyuncusu da sürekli bindirmelerle kanat oyuncularını destekledi. Kanat oyuncuları da içeri girerek merkezde kombinasyonlara dahil olmaya çalıştı. Ancak İsviçre’nin orta saha kurgusu onların etkili hücumlar yapmasını engelledi. Xhaka-Behrami ikilisi önlerinde oynayan Dzemaili-Shaqiri-Zuber ile sağlam bir bağlantı oluşturamadı. İsveç orta blokta onların bağlantısını kesti. Bunun üzerine bekler üzerinden hücuma çıkmayı deneyen İsviçre, Shaqiri’nin içeri çekerek yaptığı ortalara bağımlı kaldı. Neticesinde İsviçre kanatlarda yığılma şeklinde oynadı ve etkili de olamadı.

İsviçre maç boyu kaleyi bulmakta zorlandı. Aynısı İsveç içinde geçerliydi. İsviçre 16 şutta sadece 4 kez kaleyi tutturabildi. 8 İsviçre şutunu da İsveç savunması bloklamayı başardı.

MAÇIN OYUNCUSU

Bir gol, %67 ikili mücadele kazanma, iki şans yaratma, %83 pas başarısı, 341 InStat Index’i ile oynayan Emil Forsberg maçın oyuncusu oldu.

SONUÇ

Turnuva öncesi gruptan bile çıkamayacağı düşünülen İsveç çeyrek finale ulaşarak masalsı yürüyüşünü sürdürüyor ve şunu kesin olarak söyleyebiliriz ki çeyrek finalde de İngiltere karşısında büyük bir savaş verecekler…

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş