Analiz | İtalya (4) 1-1 (2) İspanya

EURO 2020 yarı finalinde, EURO 2012’nin iki finalisti karşı karşıya geldi. Oynadığı oyunla turnuvanın en beğenilen takımı olan İtalya, grup aşamasında zorlansa da kendi oyunundan izler taşıyan İspanya ile karşılaştı. İspanya’nın baskın top hakimiyetine ek olarak Olmo’ya hücumda biçilen rol maçın taktiksel hikayesini belirlerken İtalya belki de ilk kez oyuna hakim olamadığı bir maç oynamak zorunda kaldı. Kazananı ise penaltılar belirledi…

Maçın taktiksel hikayesini iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılımı ile birlikte analiz edeceğiz.

Genel

İtalya’da Spinazzola’nın yokluğu derinden oyun kurulumunu etkileyen faktörlerden biri olurken İspanya’da Morata yerine Olmo tercihi maçın taktiksel hikayesini belirledi. 120 dakikada topa %70 oranında hakim olan İspanya, İtalya’nın derinden oyun kurmasına müsaade etmeyen bir yapıyla sahadaydı. Bunu hem topa büyük oranda sahip olarak yaptılar hem de özellikle Jorginho’yu derinde engelleyerek başardılar.

Olmo tercihi hücumda İspanya’nın fark yaratan en önemli tercihi oldu. Derinde üstlendiği rol ile Olmo sürekli sırtı dönük top alarak İtalya savunmasının dengesini bozdu. Olmo’nun sırtı dönük katkısından ayrıca bahsedeceğim.

11’ler belli olduğunda İtalya’nın geçiş hücumlarının daha fazla değer kazanacağını düşünüyordum, golde de bunu gördük aslında. Hem derinden oynayabilen hem de geçişlerle tehlike yaratabilen İtalya topu istediği gibi kullanamadığı için tabelada geçişlere daha mahkum bir yapıdaydı.

İtalya

Belçika maçında “İtalya’nın Jorginho’su var” diyerek övdüğüm İtalya o maçta derinden Donnarumma ile doğrudan Jorginho üzerinden çıkabiliyordu. İspanya karşısında ise İspanya’nın hem doğru ön alan baskısı hem de doğru adam adama eşleşmeleri dolayısıyla pek çok topu uzun vurmak zorunda kalan bir İtalya izledik. Topa az hakim olan İtalya top kullanırken de istediği oyun kurulumunu gerçekleştiremedi.

Yukarıda İtalya’nın derinden çıkamadığı birden fazla sekansı derledim. Finale ışık tutması açısından da Southgate’in iştahını kabartan sekanslar olduğunu düşünüyorum.

İspanya

Yıllardır oyun gücünü toptan alan İspanya, İtalya karşısında oynayabileceği en iyi planla sahadaydı. Olmo’nun rolüne ayrıca değineceğim ancak son demlerini oynayan Busquets ve Koke’yi geriden çıkarken kullanabileceği en iyi şekilde kullanan bir İspanya vardı. Merkezde bu ikilinin yan yana olduğu sekanslarda İtalya doğru eşleşmeleri yapamadığı için geriden oyun kurabilen, oyunun yönünü değiştirebilen bir İspanya izledik.

Yukarıda derlediğim sekanslarda aslında İtalya’nın maç boyunca yapamadığı oyun kurulumunu görüyoruz İspanya’da.

Olmo #19

Luis Enrique’nin maç özelinde parlayan en önemli tercihi Olmo oldu. Olmo’dan bir sahte 9 katkısı alan İspanya yukarıda da derlediğim gibi pek çok sekansta İtalya savunmasının dengesini bozmaya çalıştı. Hatta özellikle belirttiğim gibi bir sekansta İtalyan savunmacının Olmo’yu eliyle nasıl gösterdiğini görüyoruz. Sırtı dönük bağlantı olan ve bazen Chiellini & Bonucci ikilisinden birini sırtlayıp denge bozan bir Olmo izledik. Evet, İspanya tek golünü oyuna Morata girdikten sonra attı belki ama o golde de Olmo’nun bağlantı oyunundan bir yansıma söz konusuydu. Maçın bütününe baktığımızda ise Olmo’nun üstlendiği sahte 9 profiliyle İspanya hücumları için belirleyici olduğunu gördük. Golle sonuçlanmasa dahi ceza sahasında tehlike yaratılan pek çok sekansta da yine bu rolün yansımaları vardı. Kısacası Luis Enrique seçtiği oyun için çok doğru bir Olmo hamlesi yaptı.

Olmo derlemesine dahil etmediğim en özel sekanstan ayrıca bahsetmek istedim. Özellikle ilk yarıda baskın gördüğümüz İspanya’da Olmo’nun derine gelip tehlike yarattığı bu an BBC’nin taktik kamerası yayınında kendini çok daha güzel gösterdiği için doğrudan BBC kaynaklı bu görüntüleri de eklemek istiyorum.

Resim

BBC’nin devre arası analizinde de söz edildiği gibi geriden çıkmakta olan İspanya’da Olmo’nun sırtındaki İtalyan savunmacıyı görüyoruz. Tipik bir sahte 9 olarak merkezde sırtı dönük oyun katkısı sunma amacında bir Olmo var.

Resim

Sırtındaki savunmacı onu o kadar ısrarla takip ediyor ki İtalya savunmasında da bir eşleşme problemi görüyoruz. Aynı şekilde orta sahadan da Olmo’ya baskı geliyor. Sırtı dönük topu aldığı gibi yakınındaki arkadaşına aktaran Olmo sırtında taşıdığı stopere ek olarak orta sahadan da bir rakibini eksiltip oyunu boş alana yönlendiriyor. Olmo’nun maç özelindeki rolünü de özetleyecek daha iyi bir sekans olduğunu düşünmüyorum.

Finale ışık tutması açısından Harry Kane özelinde bu durumu sıkça konuşacağımızı düşünüyorum. Üstelik kabul edelim ki İngiltere savunmada çok daha sağlam ve güçlü bir takım. Bunu hem fiziksel olarak hem de oyun tarzlarıyla ispatladılar. Yani Southgate’e finalde kullanmak için bolca sekans çıktı İspanya maçından.

Hızlı hücum → Chiesa

İtalya, EURO 2020’nin en iyi takımıysa bunda belirleyici pek çok faktör var. En önemlisi milli takımlarda ölmekte olduğunu gördüğümüz derinden oyun kurabilen yani adım adım oyun inşa edebilen bir yapı görmemiz. Bir diğer önemli faktör ise bu derinden oyun kurulumuna ek olarak geçiş hücumlarını da yapabilecek ayaklara sahip olmak.

İspanya maçı 11’leri geldiğinde İtalya’nın topu almakta zorlanacağı bariz bir gerçekti. %70’e %30 biraz fazla oldu belki ama topun İspanya’da kalacağını biliyorduk. Dolayısıyla İtalya için duran topları ve geçiş hücumlarını konuşacaktık. Maç devam ederken Chiesa’dan gol beklememin en önemli sebebi de tam olarak buydu.

İtalya’nın golü 13 saniye içerisinde rüzgar gibi gelişen bir hızlı atakla geldi. Burada oyunu başlatan Donnarumma’nın da kafasında gol olduğu pası atış şeklinden belli oluyor. Yerleşik düzende istediği oyunu kuramayan İtalya hızlıca rakip kaleye gitmek zorunda olduğunun farkında. Chiesa bu hücumlar için yaratılmış bir profilde. Çok da temiz bir gol vuruşuyla İtalya’ya gereken geçiş oyunu golünü atıyor.

Final

Doğru planı sahaya yansıtmayı başaran İspanya maç özelinde belki hak ettiği bir karşılaşmayı penaltı vuruşlarıyla kaybetti. Tabii turnuvaya damga vurmuş bir İtalya olunca bu durum şaşırtıcı olmadı. Özellikle final açısından çok değerli sekansları barındıran bir mücadelede ilk defa oyuna hakim olamayan bir İtalya izledik. Yazı boyunca da finale projeksiyon tutmak açısından not düşmeye gayret ettim…

Bakalım finalde İngilizlerin güçlü turnuva oyunu mu kazanacak yoksa yıllar sonra bir milli takım turnuvasında bazı paradigmaları yıkmaya gelmiş İtalya mı? Unutulmaz bir final izleyeceğimiz kesin…

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.