Analiz | Juventus 1-1 Milan

Serie A’da 4. hafta mücadelesinde Allianz Stadı büyük bir derbiye ev sahipliği yaptı. İtalya’nın iki önemli kulübü Juventus ve Milan’ın karşılaştığı mücadelede tam bir taktik savaşı şeklinde geçti. Allegri ile lige çok kötü bir giriş yapan ve son sıralara demir atan Juventus çıkış arayan taraftı. Erken gol bulsalar da skoru koruyamayınca iki takımda birer gol ve birer puan ile sahadan ayrıldı.

Maçı‌ ‌global‌ ‌iş‌ ‌ortağımız‌ ‌‌Metrica‌ ‌Sports‌’un‌ ‌geliştirmiş‌ ‌olduğu‌ ‌‌Play‌ ‌‌yazılım‌ ‌ile‌ ‌birlikte‌ ‌analiz‌ ‌edeceğiz.‌ 

Kadrolar

Allegri tandemde bu karşılaşmaya özel Chiellini-Bonnucci ikilisini tercih etti. Sol bekte Alex Sandro sağ bekte ise Danilo forma giydi. Orta sahanın merkezinde Locatelli ve Bentancur forma şansı bulurken kanatlarda Rabiot ve Cuadrado oynadı. İleri ikilide ise Morata ve Dybala ile gol aradılar.

Konuk ekip ise savunmayı Tomori-Kjaer-Romagnoli-Hernandez hattından oluşturdu. Savunma önünde Tonali ve Kessie çift pivot olarak orta sahayı kazanma mücadelesi verdi. Hücumun kanatlarında Rafael Leao-Saelemaekers ikilisine görev veren Pioli on numara pozisyonundaysa genç Brahim Diaz’a şans verdi. İleri uçta ise Milan’ın tek golünü de kaydeden Rebic’i izledik.

Juventus sahaya yayılışı

Ev sahibi sahaya kağıt üzerinde 4-4-2 dizilişinde çıktı. Ancak oyun kurulurken savunma hattı asimetrik bir görüntü aldı. Alex Sandro ileri yönelip çizgiyi kullanırken sağ bek Danilo savunma hattında kalarak geri hattı üçleyen isim oldu. Merkezden de yaklaşan bir oyuncu ile Allegri’nin öğrencileri geriden oyun kurarken 3-1 şeklinde bir dizilişe dönüştü. Bu diziliş ile rakibin 4-2-3-1 dizilişi ile bire bir eşleşmeyi sağladı.

Özellikle ilk devrede Cuadrado ve Rabiot oyun kurulurken sayısal üstünlüğu sağlamak için merkeze gelince bire bir eşleşmeler bozuldu ve merkezde yaratılan boşlukları Juventus’un kanatları doldurdu. Bu sayede rakibin bire bir eşleşmeleri kolayca kırıldı. Buna ek olarak Dybala ve Morata’nın hareketliliği rakibi eşleşme problemine itti. Çift santraforun gezgin oyunu ile birlikte Juventus’un özellikle ilk devrede sürekli belli bölgelerde sayısal üstünlüğü kurup bu koridorlardan hızlıca rakip kaleye yöneldiğini izledik. Yukarıda da görüldüğü gibi kanatlardan merkeze kopan Cuadrado, o alanda sayısal üstünlük kurup Milan’ın ön alan baskısını kolayca kırmayı başarıyor.

Yukarıda anlattığımız pozisyon rotasyonu, mobilite ve kurulan sayısal üstünlüğe örneklerden birini görüyoruz. Sağ tarafa deplase olan Locatelli ve Dybala ile birlikte bu alanda kurulan 4’e 3 üstünlüğü çok organize şekilde işliyorlar. İlk devrede özellikle bu şekilde hızlı geçiş hücumları gerçekleştirdiler. Son paslarda ya da tercihlerde hata yapmasalar ilk devrede ev sahibi ekip maçı koparabilirdi.

Juventus top rakipteykense disiplinli şekilde derin ve orta blokta 4-4-2 şeklini korudu. Bunda belki erken gelen golün de katkısı olabilir. Ancak şahsi fikrim, ev sahibi ekip maç 0-0 devam etse de rakibini orta blokta rakibini karşılayacaktı. Allegri rakibine göre çok iyi şekilde hazırlanmış ve güçlü oldukları merkezi kapatmayı başarmıştı. Özellikle ilk devrede sürekli rakibi çizgiye oynamaya mecbur edip buralara takım olarak kayıp geriye dönmeye ya da hatalı pas yapmaya zorladılar. Serie A’nın resmi sitesinde yayınladığı maç raporunda da görebileceğimiz gibi konuk ekip topsuz oyunu ortalama 51.31 metrede; 24.49 derinlik ve 29.76 genişlikte oynadı. Ev sahibi ise topsuz oyunda 38.72 metrede; 24.48 derinlik ve 31.9 genişlikte oynadı. İstatistikte de görüldüğü gibi Juventus daha derinde durmuş ve takım boyu daha kısa ancak genişliği rakibe göre daha fazla şekilde savunma yapmış.

Milan’ın savunma zaafları

Milan rakibin hızlı ataklarına ve pozisyon rotasyonlarına karşı maç boyunca sıkıntı çekti. Maçın başında köşe vuruşu için rakip kaleye gittiklerinde kaybettikleri bir topta çok basit şekilde Morata’yı boş alanda bıraktılar. Yukarıda görüldüğü gibi Kjaer yanlış adama baskıya çıkınca Morata’nın 4. dakikada attığı gole sebebiyet verdi. Yine bir başka pozisyonda taç atışı için Milan’ın ön alana baskıya gittiğini görüyoruz. Ancak Dybala’nın bağlantı kurup attığı pas Milan’ın orta bloğunu parçaladı. Devamında ise Saelemaekers’in topa dalması ve Rabiot’un koşusuna reaksiyon verememesi yine tehlikeli bir atağa sebebiyet verdi.

İkinci devre Piolli’nin oyun kurulumu planı

İlk devrede Milan’da sağ bek Tomori’nin geri hattı üçlemesi ve Kessie’nin savunmaya yaklaşması ile 3+1 zaman zaman ise 3+2 şeklinde oyun kuruldu. Ancak rakibin erken gelen golü ve sonrasında daha çok 2. bölgede savunma yapması arkada kurulan üçlü yapıyı boşa çıkardı. Dybala ve Morata pivotlarla eşleşti ve geri hattın pas yapmasına izin verdi. Bu sayede Juventus, kendi yarı alanında 10’a 7’lik sayısal üstünlük sağlayıp rakibine fazla alan vermedi.

İkinci devrede Piolli bu aksaklığı görünce sağ beki de çizgiye gönderirken onun yerine Tonali’yi geri üçlüye monte etmeyi tercih etti. Bu sayede sağ iç koridorda demarke olarak topla buluşan Tonali, bu alandan daha sağlıklı oyun kurmaya başladı. Ön bloklara dikine daha etkili, hat kıran paslar atan Tonali takımının üçüncü bölgeye daha etkin geçişler yapmasına yardımcı oldu. İlk devrede rakip ceza sahasında sadece 5 kez topla buluşabilen konuk ekip ikinci devrede 10 kez buluştu.

Yukarıda görüldüğü gibi Tonali sağ iç bölgede demarke durumda topla buluşup vakit kaybetmeden dikine, Juventus orta saha hattını kıran bir pasla Brahim Diaz’a oynuyor. Devamında ise Diaz basit bir verkaç ile ceza sahasında tehlike yaratıyor. Milan, ikinci yarıda 3. bölgedeki üretkenliğini bu şekilde arttırdı. Maçta galibiyete yakın olan taraf da konuk ekipti. Milan bir çok pozisyon üretse de golü bulamayınca bir puanla yetindi.

Serie A’nın resmi sitesinde yayınlanan maç raporunu incelediğimizde Milan’ın %54’lük topla oynaması ve bu topla oynamanın da %53’ünün rakip alanda olduğunu görüyoruz. Yine ilk devrede topla oynamada hemen hemen eşitlik varken ikinci devrede topa çoğunlukla konuk ekibin hakim olduğu net şekilde göze çarpıyor. Hemen hemen her istatistikte Milan’ın bariz üstünlüğü göze çarparken atılan 13 şutta sadece 3 isabet sağlanması Piolli adına düşünülmesi ve üzerine çalışılması gereken bir bitiricilik sorunu gibi görünüyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.