Analiz | Juventus 2-1 Lazio

Delle Alpi’de karşı karşıya gelen iki ezeli ekibin maçında üst üste 9. Scudetto’ya doğru emin adımlarla ilerleyen Sarri’inin öğrencileri sahadan 3 puan ile ayrıldı. İkincilik yarışında iddiası bulunan Lazio ise pandemi sonrası kötü gidişin üzerine bir darbe de Torino’da aldı. Ronaldo ve İmmobile’nin karşılaşmadaki atıkları gollerle bu sene ligde 30. gollerine ulaştılar.

Ortalama pozisyonlar

İnzaghi’nin öğrencileri klasik 3-5-2 dizilişinde sahadayken, bu sezona bu formasyonla damga vuran Correa, Alberto ve Lucas Leiva gibi kilit oyuncuların yokluğunda zorlu deplasmanda galibiyet aradı. Kanat beklerinde Anderson-Lazzari ikilisi oynarken orta sahayı Parolo, Savic ve Cataldi oluşturdu. Konuk ekipte ileri uçta ise gol krallığında Ronaldo ile yarışan İmmobile’ye Calcedo eşlik etti. Ortalama pozisyonlarda da görüldüğü gibi Lazzari’nin ileriye destek amaçlı çıkışları, maç içinde bu kanattan takım arkadaşlarına çok sıkıntılı anlar yaşattı.

Ev sahibinde ise derin oyun kurucu olarak Bentancur görev alırken orta saha ikilisini de tecrübeli çalıştırıcı Rabiot-Ramsey olarak belirledi. İleri üçlüde ise Ronaldo-Dybala-Costa şans bulurken Cuadrado sağ bek olarak ilk 11’de kendine yer buldu.

İlk yarıSarri bu sezonun büyük bölümünde olduğu gibi takımını 4-3-3 dizilişi ile sahaya sürdü. Ronaldo kağıt üzerinde sol kanat forvet olsa da serbest bir rol aldığı için görselde görüldüğü gibi takımda asimetrik bir sahaya yayılma gözlemlendi. Costa sağ çizgide kendini konumlandırırken, Ronaldo kimi zaman derine inerek bağlantı kurdu kimi zamansa içeriye koşular attı. Bu yüzden de orta sahada Rabiot bu boş alanları Sandro ile birlikte değerlendirmeye çalıştı. Top rakipteyken ise 2. bölgede Costa orta sahaya yaklaşarak 4’lü bir hat oluştururken Ronaldo ve Dybala ikilisi rakibi ilk karşılayan hatta kaldılar.

 

Konuk ekip ise klasik 3-5-2 dizilişi ile sahadayken orta sahada ki eksikliklerin yokluğunu derinden hissetmeye bu maçta da devam ettiler. Savic her zamanki gibi İmmobile’nin mobilize olmasını değerlendirip arkaya boş koşular atmaya çalışırken Paralo ve Catadi ise daha derine gelerek geriden oyun kurmaya destek vermeye çalıştılar. Kendi alanlarında savunmaya geçtiklerinde ise orta bölümü görselde ki gibi daraltıp beklerinde savunmayı 5’lemesi ile birlikte rakibi kanada oynamaya zorladılar.

Lazio geriden çıkarken özellikle ceza sahasında ayağa paslarla rakibini üstüne çekip tek paslarla arkada boş alanlar yakalamaya çalıştı. Ama bunu yaparken kaleciyi oyuna hiç dahil etmemesi görselde görüldüğü gibi Juventus’un 7 kişiye karşı 4 kişilik bir presle bile geriden çıkmalarını engellemelerini sağladı. Bu pozisyonlarda bir şekilde topu rakip sahaya geçirmeyi başarsalar da geride sayı üstünlüğünü yakalamak için ileri ucu yalnız bırakmalarından ötürü çoğalamadılar.

 

İlk yarıda iki takımda rakip kalede etkili olamazken iki etkili atakta görsellerde ki gibi defans hataları ile geldi. İlk yarıda rakibinden 3 kat daha fazla şut atan ev sahibi ekip 10 denemenin sadece 2’sinde çerçeveyi bulabildi. İmmobile’nin muazzam şutu direkte patlarken bu konuk ekip adına ilk yarıda isabetli tek şut olarak kayıtlara geçti.

Yukarıda ki görsellerde görüleceği üzere İnzaghi’nin öğrencileri savunmanın sağında büyük zaaflar verdi. Ortalama pozisyonlarda bahsettiğimiz gibi Lazzari’nin önde kalışları ve Bastos’un savunmanın sağında 208 index puanla takımın en kötüsü olması ev sahibi için bu alanı madene çevirdi. Görsellerde de görüldüğü gibi hiç bir pozisyonda Lazzari kadraja giremiyor ve çoğunda Bastosun ya arkasına adam kaçırdığını yada tek pasta oyundan düştüğünü görüyoruz. Özellikle son görselde Lazzari ve Bastos’un, Ronaldo’nun Sandro’ya duvar olmasıyla nasıl çaresizce oyundan düştüklerini görebiliyoruz. Bu pozisyonlarda Luis Felipe çoğunlukla rakip hücumcuları tek başına karşılamaya çalıştı. Bu atakların her hangi birinde çok rahatlıkla maçın düğümünü çok daha erken ev sahibi ekip çözebilirdi.

İkinci yarı

İkinci yarıya iki teknik adam da değişiklik yapmadan başladı. Fakat taktik değişikliklerde değişim olmasa da ilk yarının başında ev sahibi ekip vitesi arttırdı ve özellikle ilk 15 dakika rakip alan da baskı kurdu ve tehlikeli ataklar gerçekleştirdi ve maçı da bu bölümde bulduğu gollerle kopardı.

Ronaldo’nun şutunda VAR’ın uyarısı ile elle oynama kararı gelince 51.dakikada Ronaldo penaltıdan takımını öne geçiren golü attı. Bundan 3 dakika sonra da görselde görüldüğü gibi Luis Felipe’nin kaybettiği topta rakiplerin en istemeyeceği Ronaldo-Dybala ikilisi bomboş yarı sahayı geçip Strakosha’yı çaresiz bırakarak golü attılar ve bu golle skor 2-0’a geldi. Bu gol maçın kırılma anıydı. 3 dakikada iki gol atan Ronaldo bu dakikadan sonrada hattrick şansı buldu fakat değerlendiremedi.

Gollerden sonra İnzaghi’nin öğrencilerinin oyundan kopmaya başladıklarını gözlemledik. Geriye düşmelerine rağmen o ana kadar daha çok top oynarlarken, bu andan sonra ev sahibi ekip topla daha fazla oynamaya başladı. İlk görselde defansta yaşanan konsantrasyon hatasını görüyoruz. Defans arkası koşuları çok denemeyen Dybala bu pozisyonda boş bırakılan alanı görünce koşusunu atıyor. Vuruş anında da başarılı olabilse maç çok farklı skorlara gebe olacaktı. Diğer görselde ise oyuncu değişikliklerinin ardından nadir gelişen atakta oyuna yalnızca 2 dakika önce giren Anderson 5v4 pozisyonda çok daha iyi opsiyonları varken şutu tercih ederek maça tutunma şansını heba ediyor.

Sarri gollerden sonra 57. dakikada Matuidi ve Danilo’yu oyuna dahil ederken Ramsey ve Costa oyundan çıkan isimler oldular. Bu değişikliklerle görselde ki gibi Dybala ve Ronaldo çift forvet olurken Danilo’nun sağbek pozisyonuna gelmesi ile Cuadrado 4-4-2 dizilişinin sağ kanadına geçti. Matuidi ile de fizik gücü ve dinamizmi arttıran Sarri bu dakikadan sonra top hakimiyetini de eline alarak 75. dakikalara kadar oyunu forse etti ve bu bölümde 7’si isabetli olacak şekilde 9 şut attılar. İnzaghi ise buna karşılık olarak 66. dakikada Adakanye/Caicedo ve Vavro/Anderson, 75. dakikada ise Anderson/Cataldi değişikliklerini yaptı. İtalyan çalıştırıcı taktik dizilişine bu değişikliklerle de sadık kaldı. Konuk ekip Bonucci’nin zamanlama hatasıyla yaptırdığı penaltı ile gelen golle son dakikalarda beraberlik sayısını aradılar. Son 15 dakikada 4 gol denemesi gerçekleştiren Roma temsilcisi 89. dakikada ise Falbo ve Moro ile son kozlarını da sahaya sürdü.

Sarri ise son dakikada gelecek yüksek toplar için Dybala’yı oyundan alarak Rugani ile 3-4-3 dizilişine geçti. Bu andan itibaren savunmada beklerin de geri çekilmesi ile 5-4-1 dizilişine evrilen tecrübeli çalıştırıcının ekibi son dakikalarda rakibine şans tanımadı ve 3 puan almayı başardı.

Cristiano Ronaldo

Bu maçta attığı iki golle bu sezon Serie A’daki 30. golüne ulaşan yıldız isim İngiltere ve İspanya’dan sonra buraya da damgasını vurdu. 9 ikili mücadelenin 8’ini kazanan Portekiz’li 40 pasta 35 başarı sağladı. Maçı 436 index puanıyla tamamlayan Ronaldo 59 başarılı aksiyonda bulundu.

Maç verileri

Maçı yukarıdaki veriler ışığında incelediğimiz zaman ilk gözümüze çarpan ev sahibinin topla oynama oranı düşük olsa da rakibinden çok daha fazla pas yapması. Tek paslarda da göze çarpan üstünlük yıllardır İtalya’ya damga vurmuş Sarriball felsefesinin eseri. Sezon boyunca kötü bir futbol oynattığını ve şampiyon olsa dahi başarılı sayılabilmesinin muamma olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bir felsefe değişikliğini takıma uyguladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Orta sahadaki dinamizm problemini de çözebilmiş olsaydı belki farklı şeyler konuşuyor da olabilirdik. Pas sayılarına baktığımızda Lazio’nun 273 atak pası yaparken  ev sahibinin 402 pas yapması, 10 başarılı kilit pas atarken rakibin sadece 3 kilit pas başarabilmesi de bu felsefenin ürünü diyebiliriz. İkili mücadelelerdeki ev sahibinin üstünlüğü de göze çarptı.

Bu istatistiklere baktığımızda ev sahibinin %33 başarı oranıyla Lazzari-Bastos kanadını kullandıklarını görüyoruz. Yine Sarri’nin oyun felsefesinde tek pasların ve pas şiddetinin önemini pas hızlarında bariz üstünlüğü ile görebiliyoruz. Maç boyunca hemen hemen aynı atak sayısından Sarri’inin öğrencilerinin iki kat şut çıkarmaları atak kalitesinin rakibine göre çok daha üst düzey olduğunu gözler önüne seriyor. Gol beklentisinde ise Juventus’un bitiricilik konusunda şansız bir gün geçirdiklerini söyleyebiliriz