Analiz | Karagümrük 1-4 Beşiktaş

Lider Beşiktaş, Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Fatih Karagümrük’ü 4 golle geçti. Karagümrük’ün tek golü penaltıdan gelirken Beşiktaş bu sonuçla yenilmezlik serisini 8 maça çıkardı. Beşiktaş sezonun kendi adına en iyi 0-0 oyununu oynarken bunun Ghezzal’in yokluğunda yapılması ise ayrıca değerliydi.

Maçın taktiksel detaylarını iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirdiği Play yazılımı ile birlikte inceleyeceğiz.

Genel

Karagümrük’te bu sezon 17 maça çıkmış Lucas Biglia’nın yokluğunda merkezde bir defans oyuncusu olan Koray Altınay tercihi dikkat çekiyordu. Bu tercihle birlikte Karagümrük’ün rakip odaklı bir takıma dönüşmesi kaçınılmazdı. Savunmada çoğunlukla 4411 şeklinde sahaya yerleşilirken Bertolacci’nin Sobiech’i zaman zaman ikilemesiyle Beşiktaş geri dörtlüsünün top kullanmasını engellemek amaçlanıyordu.

Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’taki en büyük dokunuşu “oynayan ve oynamayan” oyuncu arasındaki ayrımı kaldırması oldu. Nitekim Karagümrük karşısında; Süper Lig’in asist kralı ve Beşiktaş’ın fiili 10 numarası Ghezzal yerine N’Koudou sahadaydı. Orta sahada da Mensah tercihi vardı. Derbiyi kazanan savunma dörtlüsü bozulmamıştı ancak Ghezzal ve Oğuzhan’ın yokluğunda Beşiktaş maça oyun kurucu profilinde biri olmadan başladı. Bu durumun etkileri kendini belli edebilirdi ama saha içinde akıcı, yardımlaşan ve hızlı bir Beşiktaş vardı. Oyunun ilk yarıda çözülmesinde de bu durum etkili oldu. İkinci yarıda ise Mensah rüzgarı esti. Taliscavari işlere imza atan Mensah attığı 2 golde de ekstra işler yaptı ve tabelaya dokundu. Bunu ne kadar ve nasıl sürdürebilecek tahmin etmek zor ancak Beşiktaş’ın elini çok güçlendireceği aşikar.

Kurgu

Maçı özetleyen kareye adım adım bakalım ve maçın genel kurgusundan söz edelim. Öncelikle Karagümrük’ün 4411 diyebileceğimiz bir şekilde yerleştiğini görüyoruz. Merkez kontrolü bütünüyle Karagümrük’te gözüküyor. İlk yarıda bu sekansı bolca gördük.

Top kullanan Montero, Beşiktaş’ın atak başlangıçlarını maç boyunca başarılı şekilde yönetti. Josef her zamanki gibi stoperler arasına girerek hattı genişletti. Montero’yla da etkileşimleri yüksekti.

Rosier ve Rıdvan çizgide ve çoğunlukla rakip yarı sahada konumlandı. Beşiktaş, Josef’le hattı genişletirken beklerini de öne atabiliyor ve bu kurguda ısrarcı. Burada kritik nokta iki bek oyuncusunun da topla ilişkisinin çok iyi durumda olması. Beşiktaş bekleriyle oyunu yönlendirebiliyor.

Mensah ve Aboubakar’ın tamamlayıcı rollerinden ısrarla söz ediyorum. Burada da bunu görebiliyoruz. Beşiktaş’ın santrforu çoğunlukla yaptığı gibi merkeze yaklaşıp pas istasyonu olma gayretinde. Yardımcı forvet rolünü üstlenen Mensah daha önde kalmış.

Bu kurguyla birlikte Beşiktaş merkezde sağlam durabilen takımlara karşı oyunu kanatlar üzerinden açarak etkili olabiliyor. Nitekim Karagümrük özellikle ilk yarıda merkezde istediği duruşu korusa da Beşiktaş oyunu kanat oyuncularının etkisiyle açmayı başardı. Montero ve Josef’in oyunu yönlendirmeleri de son derece başarılıydı.

karabjk.png

Beşiktaş topa maç boyunca topa hükmettiği maçlarda rakibi açma ve oyunu yönlendirme konusunda bazı problemler yaşıyordu. Topu rakibe bıraktığında daha etkili olan bu oyuncu grubu Galatasaray maçında gösterdiği performansla da birlikte artık topla daha etkili olabilen bir profile kavuştu.

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan grafiğimizde Beşiktaş’ın topa büyük oranda hükmettiğini buna ek olarak top hakimiyet kalitesinin de epey yüksek olduğunu görüyoruz. Üstelik erken bir golle çözülen maçtan da bahsetmiyoruz. Neredeyse devresi berabere bitecek bir maçta Beşiktaş sezonun geride kalan kısmının aksine topla en iyi oynadığı maçı geride bıraktı. 0-0 senaryosunda ilk gole kadar akan oyunda girilen pozisyonlar da bunu doğrulayacak cinstendi zaten.

Karagümrük

Karagümrük merkezi kalabalık tuttuğu bir senaryoyla Beşiktaş’ı etkisiz hale getirmek istedi. Çoğunlukla 2. bölge baskısını temel alan bir baskı uygulandı. Bu noktada Beşiktaş’ın hatlar arasında iş yapabilen Atiba, Mensah ve Aboubakar gibi oyuncuların fark yarattığı sekanslar izledik ancak yukarıda izlediğimiz sekans aslında maç boyunca Karagümrük’ün uygulamak istediği ideal sekanstı. Beşiktaş’ın ayağa oyun ısrarına zaman zaman Josef’in uzun topları istisna oldu.

Montero

Maç boyunca %95’i isabetli toplam 98 pas atan Montero, Beşiktaş’ın topu etkili kullanmasında baş rolü üstlendi. Welinton’ın yokluğunda formayı alan ve bırakmaya da niyeti olmayan Montero, derin paslarıyla da zaman zaman oyunu çözdü. Yukarıda 3 pasını derlediğim GIF’te özellikle son sekansın golle sonuçlandığını belirtmek isterim. Sol ayaklı, İspanyol, sol stoper… Bütün bu özelliklerin hakkını verdiği bir maçı geride bıraktı Montero.

Aboubakar’ın golü

Beşiktaş baskıyı arttırdıktan ve pozisyonlar bulmaya başladıktan sonra Aboubakar’la maçın kilidini çözdü. Golün detaylarına baktığımızda ise bireysel yetenekler etkili olsa da bir takım golü izlediğimizi gördük.

N’Koudou en etkili maçlarından birini çıkarırken pozisyonu yaratan isim oldu. Devamında Mensah’ın doğru bir bağlantı olmasıyla birlikte Beşiktaş ceza sahasına giriyordu. Burada dikkat çekmesi gereken en önemli nokta Beşiktaş’ın 3 oyuncuyla ceza sahasına giriyor olması. Üstelik bu 3 oyuncu da pas opsiyonu konumunda. Burada Atiba’nın ek forvet olup ceza sahası koşularıyla ne kadar fark yarattığını görüyoruz. Atiba fiilen topa dokunmasa bile golde bir paydaş oluyor bu yüzden. Larin zaten Larin, Aboubakar da zaten Aboubakar. Herkes olması gereken yerde. N’Koudou’nun yaratıcılığı, Mensah’ın bağlantı olması ve Atiba’nın ceza sahasındaki +1 olmasıyla Aboubakar’ın güzel bitirişi maçın kilidini çözüyor.

Larin’in golü

Oyun kurma aşamasındaki Beşiktaş’ta bu sefer savunmayı üçleyen isim Atiba. Atiba’nın atak başlangıcındaki geriye doğru koşusuyla birlikte Beşiktaş sağlıklı bir yerleşimde. Josef 2. bölgede destekte. Karagümrük’ün yine iyi yerleştiğini görüyoruz ama Atiba’nın dikine oyun ısrarıyla Josef’i iki hat arasında topla buluşturması fark yaratıyor. Beşiktaş’ta beklerde epey önde ve golde bunun da büyük etkisi var.

Rıdvan Yılmaz en iyi maçlarından birini çıkardı ve derbiden sonra bir asist daha yaptı. Asistten bağımsız oyundaki etkisi epey yüksekti. Bu golde de Larin’le girdikleri etkileşimden önce direkt hücum koşusuna başlaması onu hücumda çok etkili bir silah haline getiriyor. Sonuçlandırma aşamasında da yine iki ismin başarılı aksiyonu var. Larin & Rıdvan kanadı işliyor.

Pozisyondan bağımsız; Rıdvan’dan bu kadar söz etmişken ters kanattaki Rosier’in de Beşiktaş için çok önemli bir isim olduğunu söylemek gerekiyor. Beşiktaş merkezde sıkışan oyunu bekleriyle açabiliyor ve bu iki oyuncunun top teknikleri burada belirleyici etken. Baskı anında çoğunlukla doğru karar veriyorlar hem hücumda hem savunmada hızlılar.

karabjk2.png

Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan AD metriğinde de gördüğümüz gibi özellikle Rosier’in pas parametresiyle Beşiktaş’ı gole yaklaştırma konusunda somut işler yaptığını görüyoruz. Rıdvan zaten asistle parladığı için üzerine bir ek yapmaya gerek yok. Beşiktaş ideal ikilisini yakalamış gözüküyor. Bu grafikte yine Aboubakar’ın pas metriğindeki etkisi ise dikkat çekici. Atan, attıran, yaratan; komple bir forvet profili çiziyor ve bunu ne kadar sürdürebilecek merak konusu.

Sonuç

Karagümrük, Biglia’nın yokluğunda beraberlik oyunu diyebileceğimiz bir yapıyla özellikle merkezde diri durmaya çalıştı. Zaman zaman Beşiktaş’ı bozdu zaman zaman pozisyon verdi ancak topu hiç etkili kullanamadı. Merkezde bu yaratıcı eksiklik Karagümrük’ü çok pasif kılarken ilk golle birlikte maçın kilidi kırılınca sonuç da böyle oldu.

Beşiktaş’ta Sergen Yalçın’ın yedek oyuncu ayrımını ortadan kaldırdığı başarılı bir takım izliyoruz. 0-0 senaryosunu ve topa hakim olma oyununu geliştiren Beşiktaş’ta takım içinden yapılacak transferler dışarıdan yapılacak transferlerden daha önemli durumda. Mensah’ın denkleme dahil olup tabela yaptığı, Oğuzhan’dan sonuç alındığı ve son olarak Ljajic’in de denkleme dahil olabileceği düşünülürse Beşiktaş’ın transfere ihtiyacı olup olmadığı dahi tartışılabilir. Sizce Beşiktaş’ın transfere ihtiyacı var mı? Yoksa Sergen Yalçın, Larin’de olduğu gibi takım içerisinden gerekli hamleleri yapmayı yine başarabilecek mi?

Veri: Maçkolik, WhoScored

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.