Analiz | Kayserispor 1-0 Fenerbahçe

Süper Lig’in 21. haftasında Kayserispor evinde Fenerbahçe’yi konuk etti. Rakibinin 10 kişi kalmasının avantajını da iyi kullanan Kayserispor, 87’de Kravets’in attığı golle maçı kazanırken Fenerbahçe’nin 2 maçlık galibiyet serisi de sona ermiş oldu.

Maçı iş ortağımız Instat’ın verileriyle inceleyeceğiz.

Ortalama Pozisyonlar

Ev sahibi ekipten başlamak gerekirse Kayserispor’un sağ kanada aldığı ekstra önlem dikkat çekiyor. Fenerbahçe’nin hücumdaki en önemli silahının Dirar-Isla temelli sağ kanat organizasyonları olduğunu düşünürsek bu önlem hiç de şaşırtıcı değil. Nitekim Fenerbahçe’nin sağ kanat organizasyonları Malatya ve Göztepe galibiyetlerinde önemli rol oynadı. Doğal olarak Hikmet Karaman’ın takımı buna bir önlem almak istedi ve bunda da başarılı oldu. Stoper asıllı Kucher’i sol bekte oynatarak Dirar’a önlem alan Karaman, bunun yanı sıra hem Umut’un, hem de Mensah’ın sürekli sol kanat savunmasına yardıma gelmesini istemiş olacak ki, o bölgedeki üstünlüğü asla rakiplerine bırakmadılar. Hal böyle olunca da Kayserispor, rakibinin yegane hücum planını alt etmiş oldu. Özellikle Umut, verdiği savunma katkısıyla bana göre maçın gizli kahramanı oldu.

İkili mücadele grafiğine bakarak da Kayserispor’un Isla ve Dirar’a aldığı önlemi görebiliyoruz. Özellikle Dirar’ı neredeyse bir defa bile rahat bir şekilde topla buluşturmadı Kayserililer. Grafikte de görüldüğü gibi Faslı futbolcu, Kucher ve Mensah’la 4, Umut’laysa 6 defa ikili mücadeleye girmiş.

Isla’ya alınan önlemiyse Şilili futbolcunun aksiyon haritasına baktığımızda daha net görüyoruz. Isla, Kayserispor maçında 3. bölgede sadece 14 aksiyonda bulunabilmiş. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse Şilili sağ bek Göztepe karşısında 3. bölgede tam 43 aksiyonda bulunmuştu. Bu noktada Umut’a özellikle değinmekte fayda var. Dirar savunması için Kucher’in yardımına sık sık giden Umut, bunun yanı sıra hücuma çıktığı her anda da Isla’nın peşindeydi ve oyuncunun tehlikeli bölgelerde topla buluşmasına dahi izin vermedi.

Not: Aksiyon bir oyuncunun maç içinde topla ya da topa doğru yaptığı eylemlerin toplamı.(Pas, İkili Mücadele, Dripling, Top Çalma vs.)

Maç içinden bir görüntü vererek bu bölümü bitireyim.

Topla buluşacak Dirar’a fotoğrafta da görüldüğü gibi bir pas opsiyonu tanınmamış. Isla Umut, Jailson ise Kravets’in markajı altında. Nispeten boşta olan Ekici’yeyse, Dirar’ın vücudu ve topun konumu sebebiyle pas verebilme ihtimali yok. Pozisyonun devamında Kucher’in müdahelesiyle top taca gitmişti.

Bu tarz sorunların yaşanmasının ardından sağ kanattaki verimi arttırmak için 25-30. dakikalardan sonra Mehmet Ekici ve Dirar’ın sık sık birbirlerinin yerine geçerek oynadığını gördük ancak bu da tıkanan Fenerbahçe hücumlarına çare olmadı.

Fenerbahçe’nin ortalama pozisyonlarındaysa rakip yarı sahadaki yığılma dikkat çekiyor. Bu yığılmaya rağmen konuk ekibi maçın 11’e 11 oynandığı ilk yarıda dahi etkili göremedik. Bunun sebebiyse Dirar-Isla temelli atakların Fenerbahçe’nin 1. hücum planı değil, tek hücum planı olması. Kayserispor’un Fenerbahçe’nin sağını nasıl etkisiz hale getirdiğineyse biraz önce uzun uzun değindik, aynı şeyleri tekrarlamanın bir manası yok.

Fenerbahçe’nin alternatif bir hücum planı oluşturamamanın kurbanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu konudaysa iğneyi en azından şimdilik Ersun Hoca’ya batırmamak gerekli bence. Nitekim sol kanat Ayew’in sezon başından beri kötü oynaması, merkezde yer alan Ekici’nin zaman zaman maç içinde kopmalar yaşayan bir oyuncu olması ve Tolgay’ın takıma yeni katıldığını düşünürsek hocanın elinde pek de bir alternatif yok.

Atak Yönleri

Kayserispor hücumlarının çoğunu sağ kanattan geliştirmiş. Genel performanslarından bağımsız Deniz Türüç-Lopes ikilisinin yüksek hücum potansiyelinin yanı sıra hücumdaki bir diğer önemli belirleyici olan Chery’nin de kendisini sık sık sağa atarak oynamasının da bunda payı büyük. Buna karşınsa hem iptal edilen, hem de verilen golün sol kanattan geldiğini gördük. Kayseri’nin en verimli hücumlarıysa merkezden gelmiş. Merkezden yapılan 25 hücumun 5’ini(%20) şutla sonuçlandırmayı başarmışlar.

Burada da görüldüğü gibi Fenerbahçe’nin 68 atağının 29’u(%42) sağ kanattan gelmiş ve bu atakların %10unu şutla bitirmeyi başarmışlar. Sarı Lacivertlilerin sağ kanattan hücum etmeyi ”başaramadığı” bir maçta bile en verimli taraf sağ kanatsa oturup düşünmekte fayda var.

Fenerbahçe’nin Pas Bağlantıları

Fenerbahçe’nin güçlü bağlantılarına baktığımızda 1. sırada yine Isla-Dirar ikilisini görüyoruz. Ters kanatta Hasan Ali-Ayew ve Serdar-Hasan Ali ikilileri de güçlü birer bağlantı oluşturmuşlar. Orta sahanın merkezinde yer alan oyuncularsa hiç bir bağlantıya dahil olamamış. Bu da bize iki şeyi gösteriyor. Öncelikle orta sahaların pasif kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz, ayrıca Ersun Yanal’ın ilk Fenerbahçe döneminde olduğu gibi yine takımı bekler üzerinden hücuma çıkartmaya çalıştığını görüyoruz.

Serdar Aziz

Serdar Aziz’e de bir parantez açmakta fayda var. Yenilen 1’i nizami 2 golde de oyuncunun önemli bir eksiği göze çarptı.

İptal edilen golle başlayalım. Havadaki top Serdar Aziz’in olacağı noktaya doğru düşecek ve Kravets de hamlesini yapmak için hareketleniyor, Serdar Aziz ise tamamen topa odaklı. Pozisyonun devamında Serdar’ın çevre kontrolünü yapmaması sebebiyle Kravets yükselip kafayı vuruyor. Burada Serdar zamanında çevre kontrolünü yapsaydı pozisyonu hakem kararına gerek kalmadan bitirebilirdi, ya da hakem faul kararı vermeseydi Serdar’ın bu hatası gole sebep verecekti. Dolayısıyla buradaki faul Serdar’ın yaptığı hatanın üstünü örtmemeli.

Kayserispor’un attığı golün başlangıcında da sol kanattan yapılan ortada Kravets önce taralı alana doğru sahte bir koşu gösteriyor, sonra da Serdar Aziz’in arkasına hareketleniyor. Serdar’sa çevre kontrolünü yapmakta fazlasıyla geç kaldığı için Kravets’in hala taralı alana doğru koştuğunu sanıp o bölgeye bakıyor ancak Kravets çoktan golü yapmak için arkada konuşlanmış.

İptal edilen gol Serdar’ın hatasını örtmemeli derken aslında bu pozisyonu lafı da bu gole getirmek istiyordum. Nitekim aynı oyuncuların başrolde olduğu benzer iki pozisyonun ilkinde Kravets’in yaptığı faul sebebiyle gol iptal edilmişti. Ancak bu durum Serdar Aziz’in bu seviye için basit bir hata yaptığı gerçeğini değiştirmiyor, yenilen nizami golde de Serdar’ın yine aynı hataya düştüğünü görüyoruz.

Son Söz

Kayserispor’un Hikmet Karaman dönemindeki yükselişi sürüyor. Karaman önderliğinde çıktığı 7 maçta 13 puan alan Kayseri, bu maçta da rakibi karşısında oldukça iyi durdu. Maçın 11’e 11 oynandığı ilk yarıda iyi savunma yapan ve rakibine pozisyon vermeyen ev sahibi, gerek Soldado’nun kırmızısı, gerek Fenerbahçe’nin genel olarak 2. yarılarda düşen performanslarının da etkisiyle kazanmasını bildi.

Fenerbahçe’deyse Soldado’nun sorumsuzluğu bir kenara, Ersun Yanal’ın hamlelerinin de mağlubiyette önemli rol oynadığını düşünüyorum. Özellikle Frey-Tolgay değişikliğinin ardından merkezde sadece 1 adet orta saha orjinli(Jailson) oyuncu kalınca takımın direnci daha da düştü. Sarı Lacivertlilerin 10 kişi kalsa dahi koca bir 45 dakikayı kendi kalesinin önünde geçirmesi sorgulanması gereken bir durum bence.

Fenerbahçe’yi ileri götürecek olan hakem eleştirileri değil, 11’e 11 oynanan ilk yarıda neden pozisyona dahi girilemediği ve 10 kişi kalınan bölümde neden bu kadar mahkum bir oyun oynandığı soruları olacaktır bana göre.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Hasan Kürşat Taşkıran

Yazar | hasantaskiran@futbolakademi.net

Paylaş