Analiz | Konyaspor 1-0 Fenerbahçe

Süper Lig’de oynadığı son altı maçı kazanamayan ve şampiyonluk yarışından uzaklaşan Fenerbahçe, ligde kalma yolunda oldukça kritik bir döneme giren Konyaspor’a deplasmanda 1-0 mağlup oldu. Ligin ilk yarısında Fenerbahçe’yi Kadıköy’de Antalyaspor ile mağlup etmeyi başaran Bülent Korkmaz, böylece sarı-lacivertli takımı Konyaspor’un başında da yenerek, tekrar edilmesi zor bir başarıya imza attı. Konyaspor’un Skubic ve Ömer Ali’nin kırmızı kart görmesi nedeniyle dokuz kişi kalmasına rağmen kazanmayı başardığı 90 dakikayı iş ortağımız InStat’ın verileri eşliğinde inceleyeceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Konya’daki mücadeleye her iki takım da 4-1-4-1 dizilişiyle çıktı. Fenerbahçe’de Serdar Aziz’in yokluğunda Jailson stoper olarak görev yaparken, Luiz Gustavo da geçtiğimiz hafta Denizlispor karşısında olduğu gibi sol stoperde oynadı. Emre Belözoğlu, Tolgay Arslan ve Ozan Tufan’ın yokluğunda savunmanın önünde tek pivot olarka görev yaparken, geçen hafta sakatlanan Kruse’nin yokluğunda ise Miha Zajc ilk 11’e girdi. Daha çok Vedat Muriç’in yanında ikinci forvet ya da forvet arkası olarak görev yapan Kruse’nin aksine genellikle 8 numara gibi oynamaya gayret eden Zajc’ın partneri ise Tolga Ciğerci oldu. Fıtık ameliyatı olan Altay’ın yerine kalede Harun’un oynadığı Fenerbahçe’de uzun bir aranın ardından yeniden takıma dönen Garry Rodrigues de maça sol kanatta başladı.

Yedi maçlık kazanamama serisini sonlandıran Konyaspor’da ise geçen hafta oynanan Yeni Malatya maçına göre tek değişiklik kalede yaşandı. Malatya deplasmanında kırmızı kart gören Serkan Kırıntılı’nın yerine kaleyi Ertuğrul Taşkıran’a teslim eden Bülent Korkmaz, ilk 11’deki diğer oyuncu tercihlerini ise korudu. Jonsson’un tek pivot olarak oynadığı yeşil-beyazlı takımda Danimarkalı oyuncunun önündeki ikili Milosevic ve Hadziahmetovic oldu.

Topa sahip olma

Maçı yüzde 69’luk topla oynama oranıyla tamamlayan Fenerbahçe, karşılamanın her bölümünde topla daha fazla sahip olan taraftı. Özellikle Konyaspor’un eksildiği son yarım saatlik bölümde yüzde 77’lik topa sahip olma oranıyla oynayan Fenerbahçe, buna rağmen üçüncü bölgede üretkenlik problemleri yaşadı ve maçın ilk yarısını şut atamadan tamamladı. Konyaspor üçüncü bölgeye 16 defa giriş yaptığı maçı rakip ceza sahasına 9 defa girerek tamamlarken, üçüncü bölgeye ortalama her iki girişinden birinde Fenerbahçe ceza sahasında topla buluşmayı başardı. Fenerbahçe ise 50 defa üçüncü bölgeye giriş yapmasına rağmen, rakip ceza sahasına 12 defa girebildi. Bu da sarı-lacivertli takımın üçüncü bölgede oynadığı her dört hücumundan sadece birini rakip ceza sahasına taşıyabildiği anlamına geliyor ve yaşanan üretkenlik problemini ortaya koyuyor. Öte yandan son haftalarda rakiplerinin topa sahip olduğu bölümlerde topu hızla geri kazanma konusunda zaman zaman problemler yaşayan sarı-lacivertli takım bu maçta da ev sahibi takımın maç boyunca üç defa topa 45 saniyeden daha uzun süre sahip olmasına engel olamadı.

Atak yönleri

İki takımın atak yönleri incelendiğinde genellikle Konyaspor’un sağ kanadı, Fenerbahçe’nin ise daha çok sol kanadı tercih ettiğini görüyoruz. Golü de bu kanattan gerçekleşen bir atağın ardından bulan Konyaspor maç boyunca Skubic&Shengelia ikilisinin olduğu sağ kanattan gerçekleştirdiği 22 atağın beşini şutla sonlandırarak, yüzde 23 gibi yüksek bir verimlilik oranıyla oynadı. Özellikle ilk yarıda ana hücum planını Garry Rodrigues’in savunma arkasına yaptığı koşuları değerlendirmek üzerine kuran Fenerbahçe ise bu bölgeden gerçekleştirdiği 39 atağın sadece birini şutla bitirebildi ve yüzde 2.6’lık şutla sonlandırma oranında kaldı. Fenerbahçe’nin ilk yarıda yaptığı 40 ataktan hiçbirini şutla sonlandıramamış olması da günün dikkat çeken istatistiklerinden biri oldu.

Gol beklentisi istatistiğinde Konyaspor Fenerbahçe’nin önünde yer alırken, sarı-lacivertli takımın geçtiğimiz hafta olduğu gibi yine 1’in altında kalması dikkat çekti. Fenerbahçe adına en yüksek gol beklentisi oranına sahip isim 0.41 ile uzun süren bir sakatlık döneminin ardından formasına kavuşan Garry olurken, Vedat 0.08’de kaldı. Konyaspor adına en yüksek gol beklentisine sahip olan isim ise 0.67’lik xG oranından 1 gol çıkartan Bajic oldu.

İlk 15 dakika

Maçın ilk düdüğünden itibaren topu Fenerbahçe’ye bırakan Konyaspor sahaya 4-1-4-1 şeklinde yayılırken, Fenerbahçe’de orta sahanın merkezinde görev yapan Zajc ve Tolga’nın topla yeterince delici olamaması Konyaspor’un merkezi savunmakta problem yaşamamasını sağladı.

Fenerbahçe’de Emre takımının topa sahip olduğu bölümlerde geride Gustavo ve Jailson ikilisinin arasına girerek sıklıkla üçlü bir hat oluşturdu.

Merkezi kalabalık tutarak Fenerbahçe’yi daha çok kenarlara itmeye gayret eden Konyaspor, maçın bu bölümünde Tolga ve Zajc’ı yakın savunarak bu gayretinde oldukça başarılı oldu.

Takım boyunun maç boyunca oldukça kısa tutan Konyaspor 10 kişi kaldığı bölüme dek sahaya 4-1-4-1 şeklinde yayıldı.

Maç boyunca geriden oyun kurma çabası dikkat çeken Fenerbahçe, merkezden atağa kalktığı ilk atakta oyuna kaleci Harun’u da dahil etti. Geride 4’e 2 yapan ve ısrarla ayağa oynayarak çıkmaya çalışan sarı-lacivertli takım bu pozisyonda topu orta sahadaki Mehmet Ekici’ye aktarabildi ancak Mehmet’in top kaybı önemli olabilecek bir atağı gelişemeden bitirdi. Devre arasında oyundan alınan gurbetçi futbolcu maçı üçüncü bölgede bir isabetli pasla tamamlarken, üç de top kaybı yaptı etkili bir görüntü ortaya koyamadı.

 

Maç boyunca yaptığı tercih hatalarını zaman zaman savunmadan çıkarken de yapan Fenerbahçe’de Jailson bu pozisyonda topu uygun durumdaki Mehmet’e aktarabilse uygun durumdaki Mehmet takımı adına etkili olabilecek bir atağın başlangıç noktası olabilir ancak Brezilyalı oyuncunun bu pozisyonda Isla’ya attığı uzun top Guilherme’nin kontrolünde auta çıkıyor.

İlk yarıda birçok pozisyonda Skubic’in arkasına atılan toplarla Garry’yi kaçırmaya çalışan Fenerbahçe’de Emre’nin uzun iki dakika arayla attığı iki uzun top da adresi bulmadı.

Milosevic bu pozisyonda Isla’nın yanından savunma arkasına sarkmaya hazırlanan Ömer Ali’yi düşünse Ömer kaleci Harunla karşı karşıya kalacak ancak Milosevic’in pas tercihi atağa katılan Guilherme oluyor

Konyaspor’un ilk 15 dakikalık bölümde gole yaklaştığı birkaç pozisyonda ise Milosevic’in tercih hataları yaptığını gördük. 81 dakika sahada kaldığı maçı 1 kilit pas denemesiyle tamamlayan ve bunda da başarılı olamayan Bosna Hersekli oyuncu, maç boyunca üç kez uygun durumda savunma arkasına koşu yapabilecek arkadaşlarını tercih etmedi. Milosevic maçı da Konyaspor’un golcüsü Bajic’e sadece bir pas atarak tamamladı.

Fenerbahçe kalesine kalabalık geldiği bölümlerde topu uzun süre ayağında tutmayı tercih etmeyen ve doğrudan sonuca gitmeye odaklanan Konyaspor, bu tarz pozisyonların birçoğunda çok adamla ceza sahasına girerek orta yapmaktan çekinmedi. Özellikle sağ kanattan yapılan ortalarla birçok pozisyonda gole yaklaşan ev sahibi takımda sol bek Guilherme de maçı 3/1 orta isabetiyle tamamladı.

İlk yarıda yaptığı atakların büyük bölümünü sol kanattan gerçekleştiren ve temel hücum planını Garry’yi savunma arkasına koşularında topla buluşturmak olan Fenerbahçe’de sol stoper Gustavo da sıklıkla takım arkadaşını topla buluşturmaya gayret etti.

Fenerbahçe’nin üç merkez orta sahayla oynadığı bölümlerde rakibine yakın oynamayı tercih eden Konyasporlu futbolcular rakiplerini sıklıkla kenarlara iterken, Fenerbahçe’nin kenarlardaki üretkenlik problemi top kayıplarıyla sonuçlandı.

10. dakikada uygun durumdaki Ömer Ali’yi göremeyen Milosevic, beş dakika sonrasında bu defa Bajic’i savunma arkasına kaçırma şansına sahipti ancak bu pozisyonda da gole yakın ismi tercih etmek yerine atağa katılan takım arkadaşına dönmeyi tercih etti.

Maç boyunca sağ kanadı çok etkin bir şekilde kullanan Konyaspor’da Skubic’in yaptığı iki orta da isabetli oldu. Maçı üçüncü bölgede tamamı isabetli 8 pasla tamamlayan Skubic, iki de kilit pas vererek takımının hücumdaki en etkili isimlerinden biri olmayı başardı. Bu pozisyonda Skubic’in yaptığı ortayı iyi değerlendiren Ömer Ali Isla’ya rağmen şutunu çıkartsa da Harun çizgide çıkardığı topla takımının geriye düşmesine engel oluyor.

15-30 arası

İlk yarıda Konyaspor ceza sahasında sadece üç defa topla buluşabilen Fenerbahçe’de Garry Rodrigues’in dribblinginin ardından topla buluşan Vedat, etkili olamıyor. Maçı 202 Index puanıyla tamamlayan ve ilk 11’de oynayan Fenerbahçeli oyuncular arasındaki en düşük puana sahip olan Vedat, maç boyunca girdiği 21 ikili mücadelenin 10’unu kazanırken, maçı kaleyi bulmayan bir şutla tamamladı ve 16 top kaybıyla takımı adına en fazla top kaybı yapan isim oldu.

Maç boyunca Fenerbahçeli oyunculara oldukça yakın ve etkin bir savunma yapan Konyaspor’un yaptığı etkili savunma bu pozisyonda da görülüyor. Boşta neredeyse hiçbir Fenerbahçeli oyuncu bırakmayan ev sahibi takımda Jonsson, Zajc’a yaptığı baskıyla topu takımına kazandırıyor. Maçı dokuz top keserek tamamlayan Jonsson, beş de sahipsiz top kazanarak takımının orta sahadaki en önemli direnç unsurlarından biri oldu.

Sağ kanattan yaptığı etkili atakları bu bölümde de sürdüren Konyaspor’da Hasan Ali’nin arkasına yaptığı koşuyla topla buluşan Shengelia’nın ortasında Ömer Ali yine 16. dakikada olduğu gibi Isla’ya rağmen şutunu çekiyor ancak yakın mesafeden yapılan bu vuruş kaleyi bulmuyor.

Garry’yi savunma arkasına kaçırma çalışmaları ilk 15 dakikalık dilimde olduğu gibi bu bölümde de devam eden Fenerbahçe’de Gustavo’nun uzun pası yine takım arkadaşıyla buluşmuyor.

Luiz Gustavo’nun maç boyunca Garry’ye 9 isabetli pas attığını görüyoruz. Brezilyalı oyuncu stoper olarak görev yapmasına rağmen, Garry’nin hemen arkasında görev yapan Hasan Ali’den sonra golcü oyuncuyu en çok besleyen oyuncu konumunda yer alıyor.

30-45 arası

Bu bölümde Fenerbahçe adına en dikkat çeken noktalardan biri ise takımın topa sahip olduğu bölümlerde Jailson ve Gustavo’nun sahaya oldukça geniş bir alanda yayılması oldu. Geçtiğimiz hafta oynanan Denizlispor maçında pek göremediğimiz bu yenilik Konyaspor karşısında birçok pozisyonda karşımıza çıktı. Jailson ile Gustavo arasındaki mesafeyi açan sarı-lacivertli takımda kaleci Harun zaman zaman bu ikili arasındaki pas mesafesini kısaltmak için köprü görevi gördü. Savunmadan topla çıkma konusundaki ısrarı sessiz maçta kameralara da yansıyan Fenerbahçe’de Emre’nin Harun’a Gustavo’yu görerek çıkması konusundaki uyarısı dikkat çekiyor.

Üçüncü bölgede önemli bir üretkenlik problemi yaşayan Fenerbahçe’de Garry bu pozisyonda uygun pozisyonda olmasına rağmen topu iyi kontrol edemiyor. Tecrübeli oyuncu iyi bir top kontrolü yapabilse Konyaspor savunması ve orta sahası arasındaki boşluğa sızarak kendisine avantaj sağlayan Zajc Fenerbahçe adına gol tehlikesi oluşturabilirdi.

Fenerbahçe’nin üretkenlik problemi maç boyunca takımın anahtar pas sayısına da yansıdı. 90 dakika boyunca isabetli sadece iki anahtar pas verebilen Fenerbahçe’de her iki pas da Isla’dan geldi.

Konyaspor’a üç puanı getiren gol öncesi Gustavo’nun savunmadaki yerini boşaltıp, orta alana kaydığı görülürken, rakiple bire bir kalan Jailson topu uzaklaştırmak isterken Bajic’in önüne bırakması golü hazırlayan en önemli hata olarak göze çarpıyor. Öte yandan pozisyonun başlarken Bajic’e oldukça yakın bir konumda olan Zajc’ın adamını takip etmemesi de Fenerbahçe adına skorda geriye düşmeyi hazırlayan nedenlerden biri.

İlk yarı boyunca gole kadar sağ kanattan iki tehlikeli orta yapan Konyaspor’un sağ kanattan yaptığı ataklar golden sonra da devam ederken, bu pozisyonda yapılan orta Fenerbahçe kalesinde yine gol tehlikesi oluşturuyor.

45-60 arası

Fenerbahçe ikinci yarıya ilk yarıda etkili olamayan Mehmet Ekici’nin yerine Deniz Türüç ile başlarken, Konyaspor maça başladığı ilk 11’i korudu.

Bu pozisyonda Hasan Ali uygun durumdaki Zajc’ı görebilse ilk yarıdaki birçok pozisyonda olduğu gibi yine Konyaspor hatlarının arasına iyi sızan Zajc önündeki üç takım arkadaşıyla gol pozisyonu oluşturabilirdi ama Hasan Ali orta yapmayı tercih etti. Maç boyunca altı orta yapan Hasan Ali’nin bu ortalarının sadece biri isabetli oldu.

İlk yarıdaki final pası problemi ikinci yarıya da yansıyan Fenerbahçe’de Garry bu pozisyonda uygun durumdaki Deniz Türüç’ü savunma arkasına kaçırabilse takım arkadaşını Fenerbahçe beraberlik golünü bulabilirdi.

İkinci yarıda zaman zaman öndeki üçlüsüyle orta alandaki üçlüsü arasındaki mesafeleri kontrol etmekte zorlanan Fenerbahçe bu nedenle ön alanda etkili bir pres yapamadı ve Konyaspor savunmadan topla çıkmak istediği pozisyonlarda bu konuda zorlanmadı.

Önde etkili bir pres yapamayan Fenerbahçe maç boyunca üçüncü bölgede sadece bir top kazandı.

Sarı-lacivertli takım buna rağmen geride kompakt bir şekilde beklediği bölümlerde ise topu geri kazanma konusunda fazla problem yaşamadı. Fenerbahçe’nin kazandığı topların büyük bölümünün kendi yarı sahasında olması da bu durumu ortaya koyarken, sarı-lacivertli takımda en fazla top kazanan isim 13 kezle Jailson oldu.

Hasan Ali bu pozisyonda rakibini ekarte edebilmek için avantajlı bir durumda olan Garry’ye pası aktarabilse bu oyuncunun bire biri Fenerbahçe’ye gol şansı tanıyabilirdi ancak Hasan’ın kötü pas tercihi atağı başlamadan sonlandırıyor.

İlk yarıda iki önemli fırsatta final pasını atmayı düşünmeyen Milosevic bu pozisyonda bu konuda yine önemli bir fırsat yakalasa da tercihi yine pası atağa katılan beke atmak oluyor. Atağın devamında Skubic’in etkili ortası Konyaspor adına önemli bir gol fırsatı oluştursa da golle sonuçlanmıyor.

60-75 arası

Maçtaki ilk kırmızı kart pozisyonu. Rakibini faulle durduran Skubic ikinci sarı kartı görerek takımını 10 kişi bırakıyor

Fenerbahçe’de 60’ıncı dakikadan sonra Garry ve Deniz bir süreliğine mevkileri değiştirirken, maçı dokuz kişi tamamlayan Konyaspor’da her iki kırmızı kartın da sol kanattan yapılan bindirmelerin ardından gelmesi dikkat çekici bir ayrıntı olarak göze çarptı. İki pozisyonda da ikinci sarı kartlar Deniz’in bekin arkasına yapmaya çalıştığı koşulara cevap olarak geldiğini görüyoruz.

 

Konyaspor 10 kişi kalmasının ardından 4-1-4-1’den 4-4-1’e döndü. Skubic’in yerine görev yapan isim ise Ömer Ali oldu.

 

10 kişi kalmasının ardından 4-1-4-1′ e dönen Konyaspor’da Ömer Ali’nin de kırmızı görmesi uzun sürmedi. Skubic’in atıldığı pozisyonda olduğu gibi yine savunmacısının arkasına koşu yapmak isteyen Deniz faulle durdurulurken, bu faulün ardından ev sahibi 9 kişi kaldı. Fenerbahçe maç boyunca sol kanattan yaptığı ataklarda skor anlamında üretkenlik gösteremese de bu bölgeden yapılan ataklar Konyaspor’un maçı 9 kişi tamamlamasına neden oldu.

75-90 arası

Dokuz kişi kalan Konyaspor’un son bölümde herhangi bir hücum tehdidi olmamasının da etkisiyle rakip kaleye mümkün olduğunca kalabalık gitmek isteyen Fenerbahçe’de Hasan Ali Kaldırım orta sahaya kaydı. Mevlüt-Emre değişikliğiyle 64’üncü dakikadan itibaren çift forvet oynayan sarı-lacivertli takım kalan bölümde iyice gömülen Konyaspor’u kenar ortalarıyla aşmaya çalıştı.

 

Hasan Ali’nin maçtaki tek isabetli ortası Isla’ya gol fırsatı yaratsa da Şilili oyuncunun bu pozisyonun devamında çıkardığı şut çok kötü oldu.

Dokuz kişi kalan rakibi karşısında maç boyunca 26 kez deneyip yedi isabet sağladığı kenar ortalarıyla gol bulmak isteyen ancak bunda başarılı olamayan Fenerbahçe, ceza sahasına pasla girmeye çalıştığında ise maçtaki en net gol fırsatını yakaladı. Sayısal zaafı nedeniyle kenarlardan ceza sahasına yapılacak koşuları riske etmek zorunda kalan Konyaspor’un bu zaafını iyi değerlendiren Isla’nın yaptığı koşuyu gören Tolga ile başlayan atakta Garry, takımı adına maçtaki en önemli gol şansını değerlendiremedi.