Analiz | Konyaspor 0-3 Galatasaray

Pazar günü Galatasaray Konyaspor deplasmanındaydı. Karşılaşmayı Galatasaray Falcao, Emre Akbaba ve Adem Büyük’ün attığı gollerle 3-0 kazandı.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Galatasaray’da Denizlispor maçının kadrosundan farklı olarak cezalı Marcao’nun yerine Ahmet Çalık ilk 11 başlarken Linnes’in yerine Fatih Terim’in tercihi Mariano oldu. Bu tercihi mantıklı buluyorum. Hem Linnes’in maç eksikliğinin olması hem de Konyaspor’un kapanan bir oyun yapısı ile oynamasının etkili olduğunu düşünüyorum. Topu üçüncü bölgeye taşırken Mariano’nun ayağının Linnes’ten daha iyi olması ve hücum anlamında bu maç özelinde daha fazla katkı sağlaması beklenen Mariano tercihinin yerinde olduğunu düşünüyorum.

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman ise ilk dikkat çeken Denizlispor maçında da görmüş olduğumuz Lemina’nın iki stoperin arasına girmiş olması. Kendisi oyun kurarken adeta üçlü savunmanın merkezindeymiş gibi rol oynadı. Bu üçlünün önünde ise Saracchi Seri ve Mariano dikkat çekiyor ve Denizlispor maçında da gördüğümüz oyun kurulumundaki arkadaki 3-3 dizilimindeki yapı bu maçta da devam ediyor.

Konyaspor

Konyaspor kendisinden görmeye alışık olduğumuz oyun planı ile sahadaydı. Galatasaray kendi yarı sahasındayken rakibini 4-4-2 dizilişle karşıladı ve topu tamamen Galatasaray’a bıraktı.

Galatasaray topu rakip yarı sahaya taşıdığı zaman ise Konyaspor birinci ve ikinci bölge arasında takım boyunun yaklaşık 20 metre olduğu şekilde dar bir 4-4-2 ile rakibini karşıladı.

Konyaspor maçın başından sonuna kadar bu savunma anlayışı ile oynarken kalesinde golü gördükten sonra ise bu kapalı oyunundan ister istemez taviz vermek zorunda kaldı.

Top Galatasaray’ın birinci bölgesine geldiği zaman ise Konyaspor zaman zaman 1v1 baskı ile rakibinin hataya zorlamaya çalıştı. Baskı geldiği zaman Seri Lemina ikilisinin veya beklerin derine gelmesiyle Galatasaray Konyaspor  baskısını rahat bir şekilde kırdı. Yukarıdaki pozisyonda Muslera’ya top gelince Konyasporlular hem Muslera’ya baskı yapıyor hem de Donk’un pas yolunu kapıtıyor. Diğer oyuncular ise markaj altında. Bu pozisyonda Saracchi derine gelerek Muslera’ya pas opsiyonu oluyor ve Muslera topu Saracchi’ye göndermesi ile birlikte baskıdan çıkıyorlar.

Konyaspor’un hücumda ise önemli silahlarından birisi duran toplardı ancak bu maç özelinde duran toplardan yararlanamadılar. Yukarıdaki pozisyon ise Konyaspor’un maçtaki en tehlikeli duran top pozisyonu.  Bu pozisyonda Galatasaraylı oyuncular ceza sahası dışarısında bekleyen iki Konyasporlu oyuncuyu savunmadığı gibi aralarında da fazla mesafe bırakınca onlara şut imkanı tanımış oldular.

Konyaspor’un hücum anlamında bir diğer anlayışı ise savunma arkasına atılan uzun toplardı. Savunma arkasına atılan uzun toplarla zaman zaman tehlike yaratsalar da sonuca ulaşamadılar. Yukarıdaki pozisyonda Ömer Bayram adamını takip etmeyince Konyaspor attığı uzun top ile ceza sahası içerisine girmeyi başardı.

Saracchi’nin maç boyunca hücuma katılması ile arkası Konyaspor için bir fırsat oldu. Konyaspor geçiş hücumunda Saracchi’nin arkasına atılan toplarla etkili olmaya çalıştı. Yukarıdaki pozisyonda Saracchi adamına yetişemeyince Konyaspor topu üçüncü bölgeye taşımış oldu.

Galatasaray oyun planında beklerini hücumda ileride konumlandıracaksa yapılacak olası bir stoper transfer ile birlikte üçlü stoper oynaması ihtimalini çok yüksek buluyorum.

Savunmada Galatasaray

Galatasaray’ın set savunmasını maç boyunca fazla göremedik. Nadir gördüğümüz anlarda da sezon başından beri uyguladığı şekilde rakibini ikinci bölgede 4-1-4-1 şeklinde karşıladı.

Konyaspor birinci bölgesinden çıkarken Galatasaray’ın 1v1 baskısı vardı. Yukarıdaki pozisyonda Falcao hem pres yapıyor hem de stoper oyuncusunun pas yolunu kapatıyor. Diğer oyuncular ise 1v1 şeklinde rakibini marke edince Konyaspor uzun oynuyor ve topu kaybediyor.

Başka bir pozisyonda Galatasaray’ın yine üçüncü bölgede 1v1 baskısı var. Bu pozisyonun devamında Konyaspor yine uzun oynamak zorunda kalıyor ve topu kaybediyor. Sonuç olarak Galatasaray’ın üçüncü bölgede yaptığı 1v1 baskısının işlediğini söylemek mümkün.

Hücumda Galatasaray

Galatasaray set hücumunda 3-1-5-1 şeklinde sahadaydı. Bekler ileriye çıkıp çizgiye yakın oynarken Ömer Bayram ve Feghouli ise iç koridora doğru kaydılar. Stoperler açılıp aralarına Lemina girerken Seri ise bu hattın önünde arka üçlüye pas opsiyonu oldu.

Galatasaray sezonun ilk yarısında durağan bir oyun oynaması ile eleştiriliyordu. Bu maçta ise bence sezonun en hareketli bir Galatasaray’ını izledik. Yukarıdaki pozisyon Galatasaray’ın hücumdaki hareketliliğine örnek verilebilir. Seri derine gelince Konyasporlu oyuncu onu takip ediyor ve onun boşalttığı alana ise Feghouli geçiyor, Lemina topu Feghouli’ye gönderiyor.

Feghouli topu alıp Mariano’ya doğru oynuyor. Bu sırada Konyaspor’un bek oyuncusu Mariano’ya doğru hareketlenince Emre Akbaba onun boşalttığı alana doğru koşu yapıyor.

Mariano topu koşu yapan Emre Akbaba’ya gönderiyor. Bu arada Konyaspor’un stoperi ile bekinin arası açılmış durumda.

Pozisyonun devamında Konyasporlu oyuncular ceza sahasına doğru koşu yapınca Mariano ve Feghouli ceza sahasının dışında boş pozisyonda kalıyorlar.

Yukarıdaki pozisyon da Galatasaray’ın hareketliliğine örnek verilebilir. Konyaspor’un baskısı sonucu Donk topu Muslera’ya gönderiyor.

Top Muslera’ya gelince Seri merkezdeki boşluğa Muslera’ya pas opsiyonu olacak şekilde koşuyor ve Muslera topu Seri’ye gönderiyor.

Konyasporlu oyuncular Seri’ye baskıya gelince Lemina Seri’ye pas opsiyonu olacak şekilde yana kayıyor ve Seri topu Lemina’ya gönderiyor.

Seri’nin topu Lemina’ya göndermesi ile birlikte Feghouli merkezdeki boş alana doğru geliyor üç Konyasporlu oyuncunun arasında Lemina’ya pas opsiyonu oluyor. Lemina topu Feghouli’ye gönderiyor.

Feghouli’nin topu almasıyla birlikte Falcao ve Mariano 2v2 eşleşmesini buluyorlar. Feghouli topu Mariano’nun koşu yoluna doğru gönderiyor.

Mariano’nun topu almasıyla birlikte Ömer Bayram Falcao ve Emre Akbaba ceza sahasına doğru koşu yapıyor ve Galatasaray rakibiyle 4v4 eşleşme sağlamış oluyor. Ayrıca tüm bu atağın 13 saniyede gerçekleştiğini de belirtmek isterim.

Galatasaray’ın bu maç özelinde yaptığı şeylerden birisi de üstteki örneklerde de verdiğim gibi en ileri hatta veya kanatlarda rakibine karşı eşit veya sayısal üstünlük kurması. Yukarıdaki pozisyonun devamında Galatasaray ilk golünü buluyor. Emre Akbaba topu kazandığı anda Galatasaray ileri hattı 3v3 eşleşmeyi sağlamış durumda.

Pozisyonun devamında Falcao ceza sahası içerisinde kendisine boş alan buluyor ve Ömer Bayram’ın yerden pasında skoru 1-0’a getiriyor.

Galatasaray’ın 2.golüne baktığımız zaman hücumdaki hareketliliğini görebiliriz. Saracchi topu sürerken iki oyuncunun baskısı var. Ömer Bayram çapraz koşu yapıyor ve onu takip eden stoper oyuncusu da kanada doğru kayıyor. Falcao’nun çapraz koşusu ile birlikte diğer iki savunma oyuncusu da onu takip ediyor. Böylelikle stoperlerin arası açılıyor ve stoperlerin arasındaki boşluğa ise Emre Akbaba’nın koşusu var. Pozisyonun devamında Saracchi’nin pasında Emre Akbaba bireysel oyunuyla skoru 2-0 yapıyor.

Başka bir örnek daha vermek istiyorum.  Top Mariano’dayken Emre Akbaba kanada doğru koşu yapıyor ve stoper oyuncusu da onu takip ediyor. Boşalan alana ise Feghouli’nin koşusu var. Bu pozisyonda Galatasaray aynı zamanda 3v3 eşleşmeyi de sağlamış durumda.

Son olarak Galatasaray’ın üçüncü golüne baktığımız zaman Adem Büyük’ün pası verip içeri koşusunu görebiliriz. Pozisyonun devamında Galatasaray skoru 3-0’a getirdi. Aynı zamanda Mariano ceza sahası içerisine girerek boş pozisyondayken Feghouli ise ceza sahası dışında boş pozisyonda.

Galatasaray set hücumunun yanında geçiş oyununda da etkiliydi. Geçiş oyununda ise Galatasaray’ın odağı ters kanattaki beklere atılan uzun paslardı. Yukarıdaki pozisyonda Mariano’nun  Saracchi’ye attığı uzun pası görüyoruz.

Başka bir pozisyonda da Mariano’nun sol kanattan bindiren Saracchi’ye  attığı ters topu görüyoruz.

Sonuç

Galatasaray maç boyunca toplamda 12 şut çekerken bunlardan 7 tanesi kaleyi buldu. Konyaspor ise 7 şut çekerken bunlardan 5’i kaleyi buldu. Ayrıca Konyaspor’un ilk yarı sadece 1 isabetli şutu vardı.

Galatasaray 12 şuttan 1.42 xG gol beklentisi yakalamayı başarırken Konyaspor çektiği 7 şuta rağmen 0.38 xG gol beklentisinde kaldı.

Galatasaray’da beklerin oyuna katkısından yazıda bahsetmiştim. Galatasaray’ın akan oyunda şutla sonuçlanan 7 pozisyonuna baktığımız zaman bunların 6 tanesinin kanatlardan gelişen ataklar sonucu geldiğini yukarıdaki grafikte görüyoruz.

İkili mücadelelerde Galatasaray maçın başından 60.dakikaya kadar tek hakimiydi. Özellikle rakibine ilk yarıda %64’lük bir üstünlük kurdu. İkinci yarıda ise 60.dakikadan sonra mecburi değişiklikler ile birlikte ikili mücadelelerdeki üstünlüğünü de kaybetmiş oldu. İlk 60 dakikalık bölümde Galatasaray’ın gösterdiği ikili mücadelelerdeki verimi bence sezonun geri kalanı açısından güzel sinyaller verdi.

Galatasaray bence sezonun en organize olduğu maçını oynadı. Hem savunmada hem hücumda oyun planı olduğunu gösterdiği ve sezonun devamında umut vadeden bir oyun vardı sahada. Olası bir stoper transferi ile birlikte üçlü savunmayı da oyun planları arasına alabilir. Bunun yanında Onyekuru’nun da gelmesiyle oyun planlarını çeşitlendirebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş