Analiz | Leicester City 0-1 Manchester City

Premier League’in 27.haftasında Leicester City evinde Manchester City’i ağırladı. Gabriel Jesus’un tek golüyle maçı kazanan Manchester City 2.sıradaki yerine biraz daha sağlama aldı. Temsilcimiz Çağlar Söyüncü 90 dakika forma şansı buldu.

Leicester City bu sezon çoğunlukla gördüğümüz 4-1-4-1 dizilişinden farklı şekilde maça başladı. Brendan Rodgers bu sezon zaman zaman denediği 3-5-2/5-3-2 dizilişi ile başladı. Çağlar sağ stoperde, Evans merkez stoperde, Fuchs sol stoperde yer aldı. Wilfred Ndidi’nin yokluğunda orta sahada Praet merkezde, Tielemans sağ iç koridorda, Maddison sol iç koridorda pozisyon aldı. Ricardo ile Chilwell kanat bekleri olurken, Iheanacho ile Vardy hücum hattını oluşturdu. Rodgers’ın bu maçta ana planı orta blokta topu kazanıp, Vardy ile Iheanacho’nun savunma arkasına koşularıyla skor üretebilmekti.

Manchester City saha içinde sürekli diziliş değiştirebilen bir takım. Bu maçta onlar içinde bir farklılık vardı. Josep Guardiola alışılagelmiş 4-3-3 dizilişinden ziyade 4-2-3-1 ile maça başladı. Laporte ile Fernandinho stoper olarak başladı. Rodri ile İlkay merkez orta saha ikilisi olarak oynadılar. Rodri savunma ile orta sahayı bağlayan oyuncu olurken, İlkay daha çok destek koşuları ile hücuma katıldı. Mahrez eski takımına karşı sağ kanatta başladı. Bernardo Silva sol kanatta yer aldı. De Bruyne 10 numara pozisyonunda sürekli gezerek oynarken, Agüero hücum hattını oluşturdu. Guardiola topu bir kanattan diğerine değiştiren ve özellikle Mahrez’in 1v1 oyunlarını öne çıkaran bir oyun planı ile maça başladı.

İlk yarıda Leicester City geçiş hücumlarıyla Manchester City’nin savunma arkasına hücum etmeye çalıştı. 2’si isabetli 5 şut buldular. İkinci yarıda Manchester City, Leicester’ın bu kontra-ataklarını engellemeyi başardı. Leicester ikinci yarıda 3 şut atarken isabet bulamadı. Manchester City ise ikinci yarıda daha üretken bir oyun ortaya çıkardı. 5’i isabetli 10 şut denemesinde bulundular.

Hücumlara baktığımızda ilk yarıda 34 hücumun 5’ini şutla bitiren Leicester City, ikinci yarıda 29 hücumun sadece 2’sini şutla bitirdi.

Maç uzun sürede denge gitti. Anahtar paslar ve ceza sahasına atılan paslarda bu dengeyi görebiliriz. Anahtar paslarda Leicester City 16 denemede 8 başarılı anahtar pas yaparken, Manchester City 19 denemede 8 başarılı anahtar pas yapabildi. Ceza sahasına atıla paslarda Leicester City 21 denemede 9 başarılı pas yaptı. Manchester City ise 33 denemede 13 başarılı pas atabildi.

Merkez kontrolü

Manchester City maç boyunca topa çok daha fazla olan taraftı. Ancak, maçın kontrolünü ele alamadılar. Merkezi etkili kullanamamaları oyunun kontrolünü almalarına engel oldu. Leicester City’nin orta blok savunması ya da başka bir deyişle Leicester City’nin yarı saha presi Manchester City’nin merkezi kullanmasını engelledi. Leicester bu presi ile maçı dengede götürmeyi başardı.

Rodgers 3 hatlı bir pres şeması ile maça başladı. Yukarıda görselde bu 3 hattında birbirine çok yakın olduğunu görebiliyoruz. Defans hattı ile orta saha hattı neredeyse tek bir hat gibi çok yakınlar. Bu da Manchester City’nin bu hatlar arasına oynamasını çok zorlaştırdı. De Bruyne hatlar arasında pozisyon aldı ancak bu hatlar arasında pas alabilecek bir alan bulmadığı için kenara doğru açılmak zorunda kaldı. Guardiola’nın hücum prensiplerinden biri olan hatlar arasına oyunu engelleyen Leicester rakibini topa sahip olma evresinde anahtar bölgeye girişini engelledi. Manchester City’nin etkisini azaltmayı başardı.

Leicester City’nin oyunu dengede götürmesini sağlayan şüphesiz merkezi kontrol etmeleriydi. Vardy-Iheanacho’nun topsuz oyunda orta saha hattıyla çok yakın oynamaları Leicester City’e merkezde sayısal üstünlük getirdi. Yukarıda görselde Leicester merkezde 5v2 sayısal üstünlük kurduğunu görüyoruz. Vardy gölge presi ile İlkay’a, Tielemans gölge presi ile De Bruyne’ye atılacak pasları engelledi. Leicester’ın bu pres şeması Manchester City’nin topa sahip olurken sadece kenarları kullanmasına yol açtı. Merkezdeki anahtar bölgeleri presi ile kontrol eden Leicester oyunu dengede tuttu.

Leicester merkezde topu kazanmak için pres tuzakları kurdu. Vardy topa sahip olan Laporte’ye pres yaparken geri pas atmasını engelliyor. Iheanacho , City’nin ilk pas opsiyonu olan Rodri ile adam adama oynayarak onu oyundan düşürdü. Ricardo’nun vücut pozisyonu da Bernardo Silva’ya atılacak pasları kapattı. City için 2 pas opsiyonu kaldı. Mendy’e atılacak pas ve ileri pozisyondan birinin geriye doğru gelerek alacağı pastı. Leicester’ın pres tuzağı işte bu iki pas üzerine yapılmıştı. Eğer pas Mendy’e atılsaydı, Leicester topun etrafında sayısal olarak üstün olduğundan kenarda yoğun presle topu kazanacaktı. Pas geriye doğru gelen Agüero’ya yapıldı. Bu pas yapılır yapılmaz Praet ile Tielemans anında reaksiyon gösterip Agüero’ya karşı 2v1 oluşturarak topu kazandılar.

Leicester City’nin en net fırsatı bu presler sonucunda geldi. Laporte’nin pas hatası sonucu Iheanacho ve Tielemans reaksiyon verip topu kazandılar. Tielemans’ın pasında Vardy savunma arkasında topla buluştu. Onun vuruşunda top direkten döndü. Maçın kırılma anlarından biriydi.

Leicester City’nin çok iyi organize yarı saha presi ve hızlı kontra-atakları oyunun dengede gitmesini sağladı. Hatta ilk yarıda oyunun kontrolünün Leicester City’de olduğunu söyleyebiliriz. Rodgers’ın ekibi Manchester City’nin oyununa adapte olup, karşı bir oyun geliştirse de tabelayı değiştirecek bitiricilik konusunda eksik kalınca skor üretemedi.

Manchester City şans yaratma

Leicester’ın pres oyunu Manchester City’nin şans yaratmasını çoğu oranda azalttı. Tam olarak engelleyemedi. Manchester City’nin makine düzenindeki pas trafiği yine onlara maçı kazanacak kadar şans getirdi. İlk yarıda tutuk bir Manchester City gördük ancak, ikinci yarıda daha yüksek tempolu, anahtar bölgeleri kullanan bir Manchester City vardı. Bunun sonucunda özellikle ikinci yarıda oyunu tamamen kontrol eden ve rakibine fırsat vermeyen bir takım vardı.

Manchester City rakibin derin savunmasını aşmak için kullandığı set oyunlarından biri üçüncü adam koşusuydu. Walker’ın hatlar arasında pozisyon alan Agüero’ya derin pas attı. Bu derin pası Agüero, merkezden ceza sahasına koşu atan İlkay’a tekte bıraktı. Sağ stoper ile sağ bek arasında ceza sahasına koşu yapan İlkay bu pas sonucunda kaleci ile karşı karşıya kalsa da kötü bitirdi.

Bir diğer set oyununda ise yine İlkay’ın savunma arkasına koşusu vardı. Mahrez sağ kenarda topla buluşarak Leicester savunmasını genişletti. Leicester City topun etrafında sayısal olarak üstün olsa da herkes topa odaklanmış durumda. Evans, De Bruyne’ye odaklı durumda ve arkasındaki alandan habersiz durumda. Praet ise topa odaklı olduğundan İlkay’ın koşusunu takip edemiyor. Mahrez savunma arkasına attığı topta İlkay topla buluşsa da Leicester savunması iyi toparlanarak bu şutu engellemeyi başardı.

Leicester City savunmasını kıran ise Mahrez’in dripling yeteneği oldu. Leicester’ın orta saha hattının önünde topla buluşan Mahrez driplingi ile tüm Leicester savunmasında bir kaos yarattı. Bu kaos için Gabriel Jesus , sol stoper Fuchs’un arkasındaki boşlukta pozisyon alarak bomboş topla buluştu. Düzgün bir vuruşla da takımını öne geçirdi.

Golden sonra ise Manchester City’nin kontrol aşaması başladı. Topa sahip olurken maç boyu hiç olmadığı kadar Leicester’ın presini sürekli kırdılar.

Rodgers golden sonra da 3-5-2 dizilişi ile devam etti. Doğal kanat oyuncusu eksikliği Manchester City’nin o alanı kullanmasına yol açtı. Leicester City tam saha prese çıktığında Manchester City bu alanı kullanarak presi kırmayı başardı. Böylelikle sürekli Leicester’ı geri ittiler ve oyunu kontrol edebildiler.

Maçın oyuncusu

Hiç kuşkusuz Mahrez maçın oyuncusuydu. Takımının en yaratıcı ismiydi. Golün hazırlayıcısı da o oldu. %78’ın altına düşmeyen aksiyon başarı oranıyla oyunun tüm evrelerinde aktif olarak yer aldı. 404 InStat Index’i ile de en yüksek puanı aldı.

Sonuç

Manchester City bu galibiyetle artık 2.sıradaki yerini sağlama aldı. Maç içinde problem çözme yeteneklerini bir kez daha gösterdiler. Real Madrid maçı öncesi onlar için harika bir test oldu. Laporte’nin dönüşüyle savunma organizasyonu gelişse de geçiş savunması sıkıntıları halen devam ediyor.

Leicester City pres şeması olarak çok iyi hazırlandığı bir maçtı. Yarı saha presi ve kontra-ataklarda özellikle ilk yarıda çok etkiliydiler. Manchester City’e karşı yapılacak en iyi savunmalardan birini gördük. Yenilgiye rağmen oynanan oyun gayet iyiydi. Maçı belki de kazanacak şanslar gelse de değerlendiremediler.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş