Analiz | Leicester City 2-2 Chelsea

Premier Lig’de 25. hafta da karşı karşıya gelen Leicester City ve Chelsea 2-2 berabere kaldı. Maçın 46. dakikasında Antonio Rüdiger, attığı golle Chelsea’yi 1-0 öne geçirdi. Ev sahibi ekip 54. dakikada Harvey Barnes ve 64. dakikada Ben Chilwell ile goller bulup skoru 2-1’e getirse de Chelsea’nin defans oyuncusu Rüdiger 71. dakikada 1 gol daha atarak maçın sonucunu belirledi. 2-2 biten karşılaşma ile birlikte Leicester puanını 49’a yükseltirken Chelsea de 41 puana yükseldi.

Ortalama pozisyonlar

Leicester City, oyuna 4-1-4-1 dizlimi ile başladı, Ndidi’nin yokluğunda ön libero pozisyonunda ilk 11’de Hamza Choudhury oyuna başladı. Leicester City’de başka bir oyuncu değişikli olmadan oyuna başladı.

Chelsea, oyuna 4-2-3-1 dizilimi ile başladı. Kalede değişime giden Lampard, Kepa’nın yerine Caballero’ya şans tanıdı. 4-2-3-1 başlayan Chelsea sol tarafta Pedro sağ tarafta Hudson ile başlarken 10 numara pozisyonunda Mount vardı.

Genel pozisyon değerlendirmeleri

Oyunu domine etmek isteyen Leicester City oyuna başladıktan sonra oyunun başlarında ön alanda baskı yaptı. Chelsea’yi geriden oyun kurarken zora sokmaya çalışan Leicester City, baskı ile birlikte ön alanda adam adama paylaşımlar yaptı. Bununla birlikte Leicester City, Chelsea’yi savunmada oyun kurarken dar alanda oynatmaya çalıştılar.

Leicester City’nin baskısından kurtulmak ve dar alanda oynamamak için Christensen ve Kante oyunu genişletmek için topa uzak mesafede konumlandılar ve dar alanda oynamayarak oyunu genişlettiler. Bu konumlanmalar sonucunda Jorginho’ya alan açıldı. Arkadan oyun kurmak amaçlı pas istasyonu oluşturmak amaçlı Jorginho kendisini boşa çıkardı.

Jorginho genel olarak destek vermesine rağmen, arka alanda alan açmak adına James’in orta alanlara doğru geldiğini ve orta alanlarda konumlandığını ve pas için opsiyon oluşturmasını gördük. Bu Leicester City’nin ön alanlardaki baskılarının kırılmasına ve Chelsea’nin arkadan oyun kurması için avantajlar sağladı.

James’in önünde bulunan Hudson’da, kanattan orta alanlara gelerek yine Chelsea’nin arkadan oyun kurmasına yardımcı oldu. Orta alana gelen Hudson’un yerine Mount hemen kendini kanatta  konumlandırdı. Hudson, merkez de kalarak merkezden hücuma çıktı.

Hudson Odoi’nin göbekten koşusuna cevap verecek  ve savunacak kişinin Hamza Choudhury olması gerekirken, Hamza’nın kanat tarafın da konumlanması ile birlikte Leicester City savunmasının ön alanında boşluklar kalmasına neden oldu. Hudson Odoi’nin merkezden karşılanması gerekirken, Odoi’nin bu koşusu Chelsea adına boş alan yarattı.

Leicester City önde baskıdan verim alamayınca, topa sahip olmada takım sıkıntı çekti ve topun kontrolünü kaybedince ön alanda baskı yapmaktan vazgeçti. Savunma kurgusunu 2.bölgede kurmaya başladı ve savunmasını orta alana çekti. Önde baskıyı azaltan Leicester City 4-1-4-1 dizilimi ile savunmada rakibini karşılarken, ön alanda baskı kurulması gerektiğinde, Barnes ilk tercih oluyor ve Vardy’nin yanında konumlanıyordu.

Mason Mount, 10 numara pozisyonunda oyuna başladı ama oyun içinde sürekli Abraham’ın yanına gelerek, 2. forvet gibi konumlandı. Geriye gelerek oyun kurulumunda yardımcı olan Mount, Azpilicueta veya James’in rakip sahaya kadar gelmesiyle birlikte kendisini 2. Forvet konumuna getirdi. Çağlar’ın ve Evans’ın, Abraham’a karşı önlemlerinden dolayı da Mount’a alanlar kaldı.

Mason Mount’un kendini 2. Forvet konumuna getirmesinden sonra Abraham bazı pozisyonlarda ceza sahası yayında kendisini konumlandırarak Mount’a alan bıraktı, bundan dolayı Mount ileri uçta tek forvet gibi kaldı.  Yukarıdaki pozisyonda da Abraham’ın ceza sahası yayına gelerek konumlanmasından sonra, Hudson’un getirdiği topta Abraham’ın kendisini ceza sahası yayına konumlandırıyor, Abraham’ı savunmak için Evans, Abrahama yakın oynuyor ve Evans, pozisyonunu kaybedince Mount’a hem alan, hemde markajsız kalıyor. Pozisyon daha sonra ofsayt olarak değerlendiriliyor.

James, Barnes’i savunmak amaçlı orta alana doğru hareket etti ve Barnes’in yakınında konumlandı. Bundan dolayı Hudson’un geriye gelerek savunmaya yakın oynaması ve James’in bıraktığı boş alanı doldurması gerekiyordu.

Barnes, James’in kendisini savunduğunu ve Hudson’un geriye gelmediğini farkederek kendisi Vardy’nin yakınına doğru hareket ediyor. James, Barnes’i markajlayarak onu takip etmek zorunda kaldı. Bundan dolayı Chelsea’nin sağ tarafında boşluk yaratıldı ve Chilwell’e alan açıldı. Hudson’un sağ arka kısıma gelerek Chilwell’i durdurması gereken pozisyonda ise daha önde kalarak arkada boşluk yaratıldı ve Chilwell bu alana koşu yaptı.

 

Barnes, Chilwell’e alan açtıktan sonra kendisini boşa çıkardı. Chilwell’den topu isteyerek kendisine şut pozisyonu yarattı. James’in pozisyonunu kaybettirmesi, Chilwell’e alan açması ve kendisini boşa çıkarması ile birlikte kendi başına tamamen pozisyon hazırlamış oldu.

Leicester City’nin attığı 2.golde yine Hudson’un savunmaya katkı yapmadığını görebiliriz.  Reece James, Vardy’e yakın oynuyor ve Chilwell arka alanda kendisine alan yaratıyor.  Chilwell’in boş kalması ve Hudson’un buraya destek çıkmaması Chelsea’yi kalesinde gol görmesine sebebiyet verdiriyor.

Leicester City pas kombinasyonu

 

Leicester City’de, Ndidi’nin yokluğunda savunma anlamında ortalamanın üzerinde istenileni veren Hamza Choudhury, arkadan oyun kurma konusunda biraz daha sınıfta kaldı. Pas kombinasyonlarına pek fazla katılamadı. Tielemans’ın, Ayoze Perez’e ve Ricardo Pereira’ya yakın oynaması ile birlikte pas kombinasyon şansları yaratıldı. Barnes ise ileride Vardy’e destek şeklinde  daha ileride oynayarak zaman zaman Hudson’un savunma katkısı az olmasından da kaynaklı Chilwell’e alanlar yaratıldı.

Genel istatistikler

 

Oyuna ön alanda baskı ile başlayan Leicester City, topa sahip olma konusunda olumsuz görüntü sergiledi. Chelsea oyunu domine ederek oyuna başladı. Daha sonra baskıyı azaltan Leicester City topla oynama şansını arttırmayı başardı. Leicester City İlk 15 dakika düşük olan topla oynama oranını toparlamaya başladı. 2.yarı da oyuna daha iyi ve daha domine başlayarak da ikinci yarı topa daha çok sahip olan taraf oldu.

İlk yarı kendi sahasında baskı gören Chelsea gördüğü baskıyı iyi karşıladı ve arkadan oyun kurabildi ve bunun sayesinde kendi sahasında 14 top kaybetti. Leicester City ise ilk yarı kendi sahasında 13 top kaybetti.

Instat Index puanına göre maçın adamı

Rudiger, Instat ındex puanına göre maçın adamı seçildi. 6 hava topunu kazanan Rudiger başarılı olduğu 2 hava topundan da 2 gol atarak Chelsea’ye 1 puanı getirdi. Rudiger arkadan oyun kurarken de Christensen’e göre daha çok sorumluluk aldı ve bu sorumluluktan aldığı pas isabet oranı da %83 oldu.

Sonuç

Karşılaşmanın berabere bitmesi aslında oyun içinde de beklenen sonuç bu olabilir diyebilirdik. Leicester City kendi evinde oynadığı karşılaşma için 3 puanı daha çok isteyen taraf olarak oyuna başladı. Bundan dolayı Chelsea aldığı puana daha çok sevinen taraf gibi oldu. Leicester City ile Manchester City arasındaki puan farkını kapatmayı hedeflediği bu karşılaşmalardan puan alması gerekiyordu. Son zamanlardaki mağlubiyetlerden sonra kazanılan West Ham maçının ardından karşılaşılan bu karşılaşmada kazanmak psikolojik anlamdan da faydalı olacaktı.

 

Chelsea tarafından Leicester City deplasmanından Rudiger’in attığı goller ile alınan 1 puan kendilerine ilaç gibi geldi. Chelsea de en göze çarpan değişiklik Caballero oldu Kepa’nın sakatlığı olmamasına rağmen direk Caballero ile başlaması şaşırtıcı oldu. Caballero’nun ikinci yenilen golde hatalı çıkışı dikkat çekti. Caballero’nun kalesine gelen 4 şuttan 2’si gole dönüştü.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş