Analiz | Liverpool 2-0 Manchester United

Premier Lig’de 23. haftanın kapanış karşılaşmasında namağlup liderliğini sürdüren Liverpool, ligde şu ana kadar tek puan kaybını yaşadığı Manchester United’ı, Anfield Road’da ağırladı. Karşılaşmadan Liverpool, Van Dijk ve Salah’ın attığı gollerle 2-0 galip ayrılmayı başardı.

İlk 11’ler

Ortalama pozisyonlara baktığımızda Liverpool’un artık klasikleşen 4-3-3 dizilişi ile sahaya çıktığını görüyoruz. Liverpool menajeri Klopp, son lig maçındaki 11’ini bozmayarak yine orta alanda sağ iç olarak Oxlade-Chamberlain’e şans verdi.

Manchester United ise ligin ilk yarısında tek puan kaybını yaşattırdıkları rakibi karşısında ilk maça benzer bir yapıda sahada yer aldı. Liverpool’un hücum üçlüsüne karşı sayısal üstünlüğü kaybetmek istemeyen Manchester United menajeri Solskjaer, maça üçlü savunma hattıyla başladı. (Lindelof, Meguire, Shaw) 3-4-1-2’ye benzer bir yapıda sahaya çıkan United, orta alan kurgusunu da 4’lü bir blok şeklinde kurdu. Bissaka ve Williams bu orta bloğun kanat beklerini oluştururken, Matic ve Fred ise merkezde yer aldı. Bu dörtlü bloğun önünde ise Andreas Pereira bağlantı oyuncusu olarak konumlandı. Onun önündeki ikili ise James ve Martial’den oluştu. Solskjaer, ikinci yarı skorunda verdiği dezavantaj ile oyuncu değişiklikleri (Mata ve Greenwood) ile birlikte savunma hattında azalmaya giderek hücuma ekstra oyuncu soktu ve formasyonu 4-2-3-1 olarak değiştirdi.

Liverpool | Genel Oyun Kurgusu

Liverpool oyun içindeki dominasyonunu rakibe kabul ettirmek için maça oldukça istekli başladı. Liverpool menajeri Klopp, hücum çeşitliliğinin ne kadar fazla olduğunu bu maçla bir kez daha göstermiş oldu. Özellikle ilk yarıda set hücumlarından beklediği verimi alamayan Klopp, farklı hücum varyasyonlarına yöneldi. Liverpool set hücumlarının verimsizliği, United kanat beklerinin, Liverpool bekleri ile birebir eşleşmesinden kaynaklandı. United kanat bekleri Liverpool beklerine baskıyı 3. Bölgede başlattı. Oyun boyunu genişletemeyen Liverpool, merkezden hücum etmek zorunda kaldı. Merkezde rakibini kalabalık bir şekilde karşılayan United, merkezden gerçekleşen hücumlara karşı başarılı bir performans ortaya koydu. Set hücumu ve merkezden yapılan ataklar neticesinde pozisyon geliştiremeyen Liverpool, ön alan baskısı ile rakibini hata yapmaya zorladı. İlk yarıda özellikle akan oyunda pozisyon üretmekte zorlanan Liverpool, ilk yarıdaki tek önemli pozisyonunu hücum geçişinde Mane ile buldu. Liverpool’un hücumda üretkenliği arttırmak amacıyla ortaya koyduğu diğer hücum planları ise; savunmadan gönderilen uzun ve diyagonel paslar ve merkezden ceza sahasına koşu atan oyuncular ile topu buluşturmak oldu. Buradaki temel amaç United savunmasının dengesini bozarak hücumda niceliksel üstünlüğü yakalamaktı.

Liverpool’da hemen hemen her maç görmeye alışmış olduğumuz ön alan baskısı. Oyunun bu sekansında Liverpool’un merkezdeki iç oyuncularının da dahil olduğu 5’li bir hücum presi yaptığını görüyoruz. Ancak maç genelinde United, savunma üçlüsüne kanat beklerinin de yardım etmesiyle Liverpool’un ön alan baskısını kırmayı başardı.

Liverpool’un özellikle ilk yarıda hücumda üretmekte zorlanması, onları farklı hücum planlarını uygulamaya yöneltti. Bunlardan biri de savunmadan gönderilen uzun ve diyagonel paslar oldu. United, bu uzun ve diyagonel pasları savunmada zaman zaman güçlük çekti. Yukarıdaki görselde savunmadan atılan uzun pas ile yaratılan tehlikeyi görüyoruz.

 

Liverpool’un temel hücum kurgularından biri de merkezde oynayan oyuncuların ceza sahasına yapmış olduğu koşular oldu. Liverpool bu hücum kurgusu sayesinde hem alan buldu hem de eşleşme problemi yarattı. Üstteki görselde Wijnaldum’un ceza sahasına koşusunu ve Oxlade Chamberlain’in ona doğru attığı usta işi tek pası görüyoruz. Pozisyon ofsayt ile sonuçlansa da Liverpool’un hücum üretkenliği açısından değerli bir aksiyon olduğunu düşünüyorum.

Liverpool maç genelinde en önemli pozisyonlarını hücum geçişlerinde buldu. Bu sekansta 2. bölgede kazanılan top neticesinde 2’ye 2 pozisyon yakalanıyor. Salah’ın pasında kaleci ile karşı karşıya kalan Mane pozisyonu değerlendiremiyor.

Liverpool’un maç boyunca en etkili olduğu anlar 45-60 dakika arasındaki bölümde yaşandı. Bunun temel nedeni, ikinci yarının başlangıcı ile birlikte Firmino’nun bağlantı oyunundaki efektifliği oldu. İlk yarıda da bunu deneyen ancak çok da başarılı olmayan Firmino, ikinci yarı ile birlikte takımının oyun içindeki üstünlüğü almasında en belirleyici oyuncu oldu.

Manchester United | Genel Oyun Kurgusu

United menajeri Solskjaer takımını, sezonun ilk maçında rakiplerine tek puan kaybını yaşattırdıkları maça benzer bir yapıda sahaya çıkardı. Üçlü bir savunma ile rakip ileri üçlüye niceliksel bir üstünlük vermek istemeyen Solskjaer, Liverpool’un set hücumlarındaki etkinliğini sağlayan beklerini kendi kanat bekleri ile eşleştirerek rakibini hücumda üretkenlikten uzaklaştırmayı hedefledi. Orta alan üçlüsünü rakip orta alan üçlüsü ile eşleştirerek rakibine her alanda sayısal üstünlüğü kaptırmadı. Savunmada rakibini akan oyunda durdurmayı başaran United, hücumda ise üretimden uzak göründü. İleri ikili de Martial ve James ile geçiş hücumlarında pozisyon yaratmayı amaçlasalar da istedikleri alanları bulamadılar. Maçın son 20 dakikalık bölümünde oyuncu değişiklikleri ile birlikte 4’lü savunmaya geçen United, bu bölümde oyun üstünlüğünü almasına rağmen sahadan yenik ayrıldı.

Liverpool set hücumlarının etkinliğini kırmak isteyen Solskjaer, Liverpool beklerini kendi hücum bekleri ile eşleştirerek bu planını maç genelinde gerçekleştirmiş olduğunu söylememiz mümkün. Yukarıdaki görsellerde Liverpool 1. Bölgesinde oyun kurulumu sırasında top beklerle her buluştuğunda rakip takım kanat beklerinin baskısını görüyoruz.

Bu görselde ise United’ın toplu oyunda sahaya yayılışını görüyoruz.

United maç genelinde ön alan baskısında bulundu. Liverpool oyuncuları ile birebir eşleşen United, rakibinin set oyununa yerleşmesini engelledi ve rakibini uzun topa zorladı.

United takımının bu maç özelinde en temel hücum planı, Martial ve James’in savunma arkasına yapmış olduğu koşularda topu onlarla buluşturmak üzerine oldu. Ancak maç genelinde bu alanları bulmakta oldukça zorlandılar.

 

United’ın hücumda en etkili olduğu anlar son 20 dakika olarak geçti. Özellikle değişikliklerle birlikte 4’lü savunmaya geçen United, rakip yarı sahaya fazla kişi ile giderek istediği alanları buldu.

İstatistikler

İstatistiklere baktığımızda Liverpool’un United’a karşı büyük bir üstünlük kuramadığını görüyoruz. Topla oynama oranlarında 15-30 dakika arasında Liverpool %72 ile topa sahip olurken, United %28’de kaldı. 75-90 dakika arasında ise United %66 topa sahip olurken, Liverpool %34 topa sahip oldu. Liverpool 3.bölgeye 51 kez girerken, United 35 defa 3.bölgeye girebilmiş.

Pas başarı oranlarında ise iki takımda birbirine yakın gözüküyor. Liverpool 547 pas girişiminin 445’inde başarılı olurken, United ise 488 pas girişiminin 400’ünde başarılı oldu. Liverpool’un büyük bir üstünlük kurduğu alan ise anahtar pas oranlarında. Liverpool 25 anahtar pas denemesinin 15’inde başarılı oldu. United ise 11 anahtar pasın yalnızca 5’inde isabet sağladı.

 

 

Şut istatistiklerinde Liverpool’un üstünlüğü göze çarpıyor. İkinci yarının ilk çeyreğinde Liverpool’un bariz bir üstünlüğü var. Liverpool 45-60 dakikaları arası 7 şut çekerken, United 45-60 dakikaları arasında 2 şut çekebilmiş.

Sonuç

Liverpool yer yer zorlanmasına ve özellikle ilk yarı akan oyunda üretkenlikten uzak olmasına rağmen almış olduğu bu galibiyetle ligdeki dominasyonunu sürdürdü. Liverpool’un hücum repertuarındaki çeşitliliği, onlara bu maçı getiren temel faktörlerden biri oldu. Liverpool belli hücum kurgularını ortaya koymaya devam etse de rakipleri henüz bu kurgulara bir kontra geliştirmiş durumda değiller.

Manchester United bu maçla bir kez daha rakiplerinin tek puan kaybettiği takımın neden kendileri olduğunu gösterdi. Özellikle ilk yarı rakiplerini akan oyunda durdurmayı başardılar ve maç genelinde başarılı bir performans gösterdiler. Ancak Şampiyonlar Ligi potasında kalmak istiyorlarsa hücum çeşitliliğini arttırmaları şart. Oyuncu profili nedeniyle buldukları alanlar doğrultusunda hücumda etkili olan bir takım görüntüleri var ancak özellikle derinde bekleyen rakipler karşısında üretimden uzaklar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş